Binnenland. meening goed was^. maar wel om te zien of zij ook bezwaren hebben om gehouden te worden in de klasse waarin zij worden voorgesteld te worden ingedeeld. Om te zien of bun inkomen onjuist geschat is. Door die vermindering, redeneert men al ver der van radicale zijde, worden alle noodige ver beteringen onmogelijk. Maar begrijpen, die dat beweren, dan niet, dat er "boven de ƒ1400 die voor dit 2de halfjaar meer genoten wo.rdt, wegens de meerdere op brengst der' verpachting van asch en vuilnis, er voor de volgende jaren ook voor het eerste half jaar die 1400 meer zal worden genoten, waar voor die verbeteringen dan kunnen worden daar- gesteld Bovendien op dit oogenblik was slechts te voorzien in de behoeften voor 1872; niet in het geen welligt in latere "jaren zal worden voorge steld.. Te minder daar er over sommige door B. en W.. zoo wenschelijk geachte verbeteringen nog- groot verschil van zienswijze bestaat, of lièt~ wel "een verbetering zou zijn. En dan door die vermindering wordt het ba tig slót zooveel minder. Dat is waar. Maar moet er dan Hoofdelijke Omslag geheven wor den, om voor latere jaren een «spaarpotje» te maken Daarbij wil de tegenwoordige wet geene batige sloten meer. Alleen een voldoende post - voor onvoorziene uitgaven. En die is er nn toch. Acht honderd gulden meer dan bij de begrooting geraamd werd. Juist die batige sloten hebben een zeer.na- deelig gevolg. Zij zijn de oorzaak dat er niet, de noodige spoed gemaakt wordt met het vast stellen der kohieren van den Hoofdelijken Om slag, zoodat de belastingschuldigen in den regel in Goes hun aanslag-biljet eerst ongeveer de helft van het loopende jaar ontvangen, maar dan ook in eens zes termijnen moeten betalen. Reeds herhaaldelijk Werd daarover geklaagd. Welnu, wanneer eén dienstjaardan met een minder ba tig slot van vroegere jaren bevindt, dan zal dit een gelukkige prikkel zijn tot vroegere vaststel ling der kohieren. Nu beweerden B. en W. wel dat die niet vroegér konden worden vastgesteld, maar te regt werd daarop geantwoord, dat in steden als 's Gravechage en Botterdam wel in February reeds de kohieren worden opgemaakt, en dat, Waar dit in zulke bevolkte gemeenten kan geschieden, heft zéér zeker nog veel gemak kelijker kan in eene'gemeente als Goes. Niet alleen_zou hierdoor het door B. ep W. geopperde bezwaar wanneer bet bestond vervallen, maar eene daardoor noodzakelijk vervroegde vast stelling van het kohier zou er juist eene aan beveling voorzijn. Aan onze lezers nu bet oordeel of zij dé ver minderde belasting goedkeuren of dat zij liever wat meer betaald hadden. Goes, 8-Julij 1872. i De Provinciale. Staten hebben in hunne zomer vergadering van Dingsdag avond tot Zaturdag morgen de ingekoipéne .voorstellen in de secties' onderzofcht. Zaturdag, des middags om 12 ure, werd eene openbare zitting gehouden. Daarin werd bèslotén tot het verleehén ,van eene gevraag de snhsidie aan de gemeenten Eede en Terseke, voor het stiohten, van een schoollokaalin de eerste gemeente met onderwijzers woning. Aangenomen de voorstellen van Gedeputeerde Sthten tot hét planten van hoornen,' op dè pro vinciale wegen in het voormalig 4de en 5de dis trict, en- tot verkoop van hoornen, Btaande op den weg van Hulst naar .Walsoorde. Daarentegen werd na langdurige discussie ver-,, worpen bet VQortffcel van Gedeputeerde Staten tot liet weder invoeren der tolheffing, op den grooten weg, 2do klasse, van Zierikzee naar den Steiger te Zijpe. Met algemeene stemmen werd daarna besloten tot het vernieuwen en het onderhoud door de provincie van den weg van Goes naar 's Gravenpolder, onder voorwaarde dat de provincie van het -Rijk moge krijgen de haar toegezegde verhooging van subsi die voor de Rijkswegen van f 1000. Gelijk be kend is zal op dien weg een tol geplaatst woe den, terwijl de belanghebbende gemeenten geza- melijk zich gedurende 10 jaren, verbinden tot eene jaarlijksche nitkeering van f 1150. De meeste ge meenten hebben zich daartoe verbonden. Eenige echter nog niet. Wij hopen dat ook dezelaatsten hun waar belang zullen mogen inzien, en door hunne toetreding het plaatsen van een tol voorkomen. De volgende openbare bijeenkomst werd bepaald op Woensdag e. k., des voormiddags ten 11 ure. Onder de n<?g verder té behandelen onderwer pen, behoort ook een aanvraag van den' gemeente raad te Tholen, tot eene subsidie voor het leggen van een brug over den Eendragt. Wij gelooven uit het oogpunt van billijkheid 'zeker te mogen ver onderstellen', dat tot eene voldoende subsidie zal wor den besloten. Tot de tien duizenden, die 'sjaars door deze provincie worden uitgegeven ter verbe tering der communicatie-middelen, brengt ook bet eiland Tholen zijn aandeel bij, maar zelf geniet het niets dan zijn" subsidie voor het vèer van Gorishoek naar Yerseke. Daarbij heeft Tholen geen" vooruit- zigt op eenige wijze te deelen in de verbetering van communicatie-middelen, dan alleen voor zoodanige brug. Maar dit is ook een levensquestie voor dat eiland. Ook de groote offers die de gemeento Tholen bereid is zich voor zoodanige jbrug te getroosten, geven haar dubbel aanspraak op krachtige onder steuning. Het nieuwe Ministerie is thans zameügesteld en bestaat uit de heeren Mr. G. de "Vries Azn., justi tie; Mr. J. H. Geertsema Czn., binnenlandsche zaken; Mr. A. van Delden, finantiön; J. D. Fran sen. van de Putte, kolofiiënMr. J. L. H. A. ba ron Gerickë van Herwijnen, buitenlandsche zaken; M. D. Graaf van Limburg Stirum, oorlog en L. G. Brocx, marine, en hebben de leden van het nieuwe .ministerie den gebruikelyken eed in han den des Konings afgelegd en hunne betrekking aanvaard. V Ten gevolge van de benoeming van de heeren van Delden en Fransen van de Putte tot ministers, zijn de verkiezingen van leden voorde Tweede Kamer noodig geworden in de districten Deventer en Rot terdam. Dé'héér van Bosse, oud-Minister van Koloniën, is door Z, M. benoemd tob" Minister van Staat; de heer Blnssé, oad-Minister -van Finantiën, tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Omtrent den diefstal van effecten te Utrecht wordt gemeld, dat de dieven bij een Utrechtsehen ■kassier een Russisch stak van f 1000 voor f 900 hebben verkocht. Zij zijn naar Engeland vertrok ken; de naam van de^Btoomboot, die hen ver voerde, is. bekend. - Kerknieuws. Bij de Chr. Ger. Gemeente te Beetgum is be roepen ds. J...Verhave, predik, te Heinkenszand. - Benoemingen en Besluiten. Tot substituut-griffier bij- dé Arrondissements- Regtbank te Amersfoort, is benoemd: Mr. C. F. A. Knijff, thans griffier by het Kantongeregt te Tholen. - Met ingang; van den laten Augustus 1872,- is benoemd tot Rykstelegraafkantóorhouder te Oost burg, de Rijkstelegraaf klerk G. J. Valk. Aanbestedingen. Op Dingsdag 16 dezer, zal te Kruiningen de de aanbesteding plaats hebben van het verlagen van ?den vloer van den Zeesluis der polders en ver dere daar mede in verband staande werken. Aan wijzing 15 July. Inlichtingen bjj den opzigter O* Bólier. BUITEWLANDSCH 0VERZIGT. De Franscbe commissie tot onderzoek der met Duitschland "gesloten overeenkomst, is den 4den Julij bijeen 'geweest, ten einde de Ministers te hooren. f De heer de Resumat, Minister van Buitenland sche zaken, heeft'i haar deBaangaande ingelicht en r Thiers lichtte haar toe. Den laatsten had tevens een onderhoud met de aanvoerders der Republi- kein8che party, waaraan hij verklaarde, dat hij van de belasting- geene regeringéquestie wilde maken,' doch. niettegenstaande zijne denkbeelden j met alle kraeht zou verdedigen, ten einde toe zijne pligt vervullen, aan de discussiën deel nemen en j dan aan de kamer de verantwoordelijkheid overla- j ten van het te nemen besluit. De Parijsche Univers, eene der ultramontaansche" hoofdorganen, hecht veel géwigt aan het besluit j van den kardinaal-aartsbisschop van -Napels, die aan de pastoors gelast heeft de katholijken te ver manen, dat zij aan de gemeenteraads-verkiezingen deel nemen. Het blad meldt dat de paus zelf den 5den Julij in eene tot de parochiale geestelijken gehouden aanspraak, hun onder het oog bragt, «dat liet noodzakelijk is, bij de gemeenteraads-verkie zingen ,tu8Sehenbeide te komen, ten einde te he- j werken, dat christelij ke gemeenteraden benoemd worden, in de plaats van de tegenwoordige, welke aan goddelooze onderwijzers de taak opdragen, om de jeugd te "bederven.» Een ander Parijseh blad zegt in een artikel over deze «ernstige tijding,» dat hieruit blijkt het ver langen der curie, om botsing uit te lokken; de Italiaansche regering kan niet gedoogén, dat de paus, wiens kerkelijke vrijheid zij gaarne in elk opzigt zou wenscb en te eerbiedigen, door eene open lijke inmenging inde wereldsche aangelegenheden, tot nieuwe rustverstoringen aanleiding geeft. In particuliere berigten uit Rome straalt de vrees door, dat, wanneer zij zich op dit gebied waagde, ernstige gevolgen zich zouden kunnen voordoen, verjpits de Italiaansche regering besloten had des noods tot uiterste maatregelen de toèvlugt te ne- - men, om te voorkomen dat het land door de in trigues van het Yaticaan aan eene nieuwe crisis blootgesteld worde. - In den Zwitserschen nationalen raad is jl. Woens dag eene interpellatie op den bondsraad gerigt, be treffende de proclamatie, welke de president don Carlos nit Genève aan het Spaansche volk heeft uitgevaardigd. De bonds-president Welti verklaarde in zijn antwoord, dat, zoowel de bondsraad als de regering van het kanton Genève ter zake van die proclamatie eene mededeeling aan don Carlos had toegezonden, doch dat de pretendent destijds Ge- nêve reeds verlaten had en zichook thans nog buiten de grenzen van Zwitserland bevond. Donderdag werd de veijaardag van -de onafhan kelijk-verklaring van Noord-Amerika, daar en overal in de wereld waar Amerikanen gevestigd zijn of vertoeven, met de gewone feestelijkheden gevierd. BUITENLAND. Duitschland. De Wolmarkt te Frankfort is Vrijdag met 6000 centenaren wol geopend. Nog verscheidene par tgen worden verwacht. België. Te Berchem bij Antwerpen hebben in den loop der week nog al bedenkelijke ongeregeldheden plaats gehad. Er was een twist onstaan tusschen burgers en militairen ten gevolge van welke laatst genoemden, die in de kazerne geconsigneerd waren, een uitval deden en eenige huizen binnengedrongen. Van weerskanten zijn eenigen gewond en naar men zegt, zelfs gedood. Spanje. VolgenB berigt van den 2en July hebben 579 Oarlisten in"' de Baskische provinciën en Navarre de wapenen neörgelegd. De opperbevelhebber van het leger heeft zich in persoon naar Victoria be geven, om de krjjgsoperaties te leiden. De Fran- sche autoriteit te Bayono heeft 50 Carlisten aan gehouden, die het Spaansch grondgebied wilden

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2