ger met opnemen en bezórgen van berigten voor het publiek belast worden. De vereeqiging van Volksvermaken alhier is voor nemens op Woensdag 3l dezer, ecno wedstrijd te geven, bestaande in eenè Harddraverij en Ring- rjjdenj. Voor de Harddraverij mogen alleen paarden me dedingen, die sedert 3 'maanden in Walcheren of Zuid-Beveland aan een inwoner daarvan toebobooren. I)e inleg daarvoor is bepaald op f 1.20. Aan de Ringrijderij kunnen alleen deel nemen, Boerenjongens van genoemde eilanden. Hiervoor "wordt géén inleg betaald. Be lijst is ^geopend tot 17 Julij aanstaande. Bp die gelegenheid zullen ongekend prachtige Prijzen en Premiün worden uitgereikt. j)e vereeniging noodigt ten sterkste aan tot deel neming. Het klokgelui kondigde op den 26sten Junij te Aardenburg reeds vroegtijdig den feestdag aan, ter berinnering „van de heldhaftige verdediging dier vesting tegen de overmagt der Franschcn in het jaar 1672.Overal zag men vlaggen wapperen en* maakte ziob; iedereen gereed op dien-' dag feest to vieren, in dö ;goineento beerscbte overal eene fees telijke;. stemming en werkte iedereen mede om eene waardige '.herinnering aan dat tweede eeuwfeest in bet geheugen te bewaren. Heinkenszand, 29 Junij. Ook uit deze ge meente zijn adressen met verscheidene handteeke- ningen voorzien opgezonden aan Gedeputeerde Stap ten van Zeeland, en aan den Minister van' Binnen- landscbe Zaken, tot behoud van de_ aanlegplaats der Z. stoombooten aan het steiger aan hot Wol- phaartdijksche veer. 'sHeer Abtskerke, 29 Junij. "Vrijdag II. bad alhier de plegtige inwijding der nieuwe school plaats, in tegenwoordigheid van- gemeente-, arm- en kerk besturen, en oenige genoodigden, benevens vele in gezetenen. He plegtigheid werd geopend door den Burgemeester, den hee/R. Vermande, wiens toe spraak werd beantwoord! door den hoofdonderwijzer. De schooljeugd zong daarbij toepasselijke liederen, - en elk kind werd met eeg. boekgeschenk begiftigd als aandenken. Daarna werden -zij in'de, oude school onthaald. 7 Ha afloop 1 verzamelden de- verschillende bestoren met de genoodigden, waarpnder de school opziener en enkele onderwijzers, zich aan een wel voorzienen diach in de ledig staande pastorie der Hervormde gemeente vergastten. Hierbij ontbrak het niet aan een aangenaam onderhond, en menige toast getuigde van de goede verstandhouding tusschen de verschillende besturen. Ben treffend bewijs bier van is vooral gelegen in de omstandigheid dat de sehóolbouw geheel bestreden is uit eene som van f 5000, welke bet algemeen armbestuur aan de gemeente beeft geleend en wel tegen de verbazend lage rente van 1 pCt:, af te lossen in 100 jaren. Voorwaar een schoon voorbeeld voor andere ge meenten, vooral op bet platte land, waar het open baar onderwij8 nog maar al te dikwijls zoo wei nig belangstelling ondervindt. En dat nog wel in eene gemeente van 300 zielen. Zaturdag is onder geestdrift van de ingezetenen en vele Nederlanders,.te Dillenburg de eerste steen gelegd voor den Wïllenistoren. De heeren Franken, predikant te Rotterdam on prof. Spies, te Dil- lenbnrg voerden daarbij het woord. ..In bet Vaderland leest men bet volgende inge zonden stok, dat wij, om- der wille van de.waar- .heid, ons verpïigt achten in zijn geheel over te nemen. „Reeds sedert een geruimen tijd wist "ik dht er een gerucht liep, alB zou door eene dienstbode een poging tot «Vergiftiging» te mijnen huize zijn ge schiedt. - „Slechts stilzwijgen scheen mij, bij zoo ongemo tiveerd verzinsel, voegzaam. „Nu ik echter bespeur, dat ook gij uwe kolom men voor de opening van dat uitstrooisel der pu blieke nieuwsgierigheid geopend hebt, meen ik, én aan de goeden naam der betrokken dienstbode, én aan de eer der Katholijke Godsdienst, die doou het. gerucht in de misdaad betrokken werd, de verkla ring schuldig te zijn, dat bet ook door n overge nomen berigt volstrekt bezjjden de waarheid is. «U beleefdelijk verzoekende dit scbrjjven in het door n geredigeerde orgaan te willen opnemen, heb ik de eer hoogachtend te zijn, Amst. 22 Junij 1872. - IJw. dw. dienaar, Dr. A. Knijper. Tot waarschuwing van bet publiek, deelen wij het volgende mede. Eergisteren trad iemand een logement aan bet Botcrdiep te Groningen binnen, en vroeg van de waardin een glas bier. Op haar antwoord, dat zij liever een heele flcsch verkocht, daar zij anders een flcsch aangebroken moest la ten staan, zezde bij dat een flcsch dan ook goed was. -Toen echter de vrouw de flcsch ontkurkt bad, viel bet den vreemdeling in, dal bij even te voren sterken drank gebruikt bad; bij oordeelde bat minder gepast daarop Dier te drinken, en ver zocht daarom de vrouw, zoo het nog kon de flesch weder te kurken. Hij wilde liever wat worst ge bruiken. Toen hem worst werd voorgezet vond bij die te taai; bij had zulk een slecht gebit. Wanneer de waardin vleesch bad staan, had bij liever wat vleesch. De geduldige vrouw voldeed ook aan dit verzoek, en zette den vreemdeling vleesch voor. Toen hij bezig was dit te gebruiken, kwam iemand binnen, oogenscbijnlijk een koopman in ou de kleeren. Op ^le vraag aan de waardin of zij ook iets te handelen had, een ontkennend ant woord ontvangen hebbende, verwijderde hij zich, doch werd door den vreemdeling teruggeroepen. /Deze zeidc zeeman te zijn"; hij was pas van eene reis teruggekomen, en had voor 'zijne vrouw fijn laken voor een mantel en eene fijne voile mede- gebragf. Bij zijné aankomst bad hij echter ver nomen dat zijne vrouw in bet kraambed lag; bij oordeelde het nu minder gepast haar zijne geschen ken aan te bjeden; en wilde ze nu den kleeren- koopman verkoopen. Op de vraag van den vreem - deling lioe veel geld bij hem er voor geven wilde, bood deze hem een booge somde vreemdeling sloeg dadelijk toe.- De koopman had.echter dade lijk geen geld bij zich, maar beloofde 's avonds te zullen betalen. Hier wilde de vreemdeling niets van weten; hfi^wilde hem bet goed nu ook niet meer verkoopen,maar bood bet de waardin aan tegen de helft der geboden som, benevens een óud horologie dat aan den wand hing. Do koopman die in de deur was blijven staan, gaf aan de waardin te kennen dat zij maar met beide han den moest toepakken; hij wilde baar 'tgoed 'savonds gaarne afkoopen tegen de volle door hem geboden som. De waardin Voldeed aan diens verlangen en kocht van den vreemdeling bet goed. Do koop man ging been, naar bij zeide, om gbld te halen. Ook de vreemdeling vertrok, en de waardin ge voelde zich gelukkig, op één dag zoo gemakkelijk zoo veel geld te zullen verdienen, tot dat zij 'savonds bemerkte, dat do kleerenkoopman niet terugkeerde. Zij liet door een deskundige bet door haar gekoch te onderzoeken, en nu bleek het dat $ij voor mins tens debelfb der koopsom was opgeligt. Dergelijke opligterijen hebben hier te lande in de laatste dagen meer plaats gehad; misschien wel door dezelfde personen. - JSoordst. Kerknieuws. Beroepen te Zaandam ds. W. J. F. Meiners, pred. bij de Evang. Luth. Gem; te Bergen op Zoom. Gemeenteraad te Goes. Heden middag ten I ure hield de raad dezer ge meente eene openbare zitting, die door 7 leden en denSecretaris werd bijgewoond. De Heeren Meij- link, Nortier, Hanlo en van Reuterghem waren af wezig, de drie eersten met kennisgeving. Na het lezen on goedkeuren der Notulen van de vorige vergadering, deelde de Voorzitter mede dat was ingekomen I. Een schrijven van' Ged. Staten, waaruit blijkt dat een vorig raadsbesluit tot af- en overschrij ving, de nog voorhanden zijnde gelden van onvoor ziene uitgaven door B. W. onjuist waren opgege ven. Welke onjuistheid wordt verbeterd. II. Tot de af- en-overschrijving op de begrooting van 1872, voor de verhooging. van het subsidie voor bet Gasthuis tot een bedrag van f 3080.09 wordt besloten. Door de -raming van hoogere kosten van onder- boud, voor. dit gesticht, ten gevolge van de door den gemeente-bouwmeester reeds dit jaar noodig ge keurde herstelling van bot dak van het Gasthuis, welke herstelling bet bestuur bij het ontwerpen der oorspronkelijke begrooting, gemeend had tot een volgend jaar te kunnen uitstellen, was de op de gemeente-begrooting voor 1872 oorspronkelijk uit getrokken post, voor subsidie aan bét gasthuis over 1871, niet voldoende gebleken, zoodat besloten werd, die subsidie te verhoogen met f 580, en gelijke som daartoe af te schrijven op de post voor onvoorziene uitgaven. Tevens werd besloten tot zoodanig af schrijven ad f 62, voor meerder dan geraamde grond lasten. HL Beslissing op bot voorstel van Jonkh. Mr..«7, J. Pompe van Meer dervoort en B. Meijlink tot vermin dering van bet bedrag van den üoojdelijken Omslag Dit voorstel was blijkens toelichting, in de vorige vergadering gedaan, omdat de.voorstellers van oor deel waren, dat, daar de verpachting van asch en vuilnis, over de tweede helft van dit jaar reeds f 1400 meer zon opbrengen dan geraamd wiife, de hoofdelgken omslag die zij beschouwen als een sluitpost der te heffen belastingen, die onvermijde lijk zijn om in de noodige uitgaven te voorzien, doch die niet hooger dan daartoe noodzakelijk is, mag worden opgevoerd met eene evenredige som be hoorde te worden verminderd. Daarom strekte dit amendement om het. voorgestelde bedrag der kohie ren met 5 pCt. of ongeveer f 1380, te verminde ren. Na langdurige debatten werd met 4 tegen 3 Btemmen het amendement tot vermindering van den H. O. aangenomen. Vóór stemden de heeren Qnist, Dr. Gallen fels, den Boer en Pompe van Mecrdervoort. De inedevoorstelier de heer Meijlinlwas niet tegen woordig, omdat hij op het ongewone uur dat de Raad belegd was, door ambtsbezigheden met tegen woordig kon zijn. IVt Daarna wordt het kohier van den Hoofdelij- ken Omslag vastgesteld tot een bedrag van f27.660, doch tevens bepaald dat hiervan slechts 95 percent geheven zal worden. V. Het kohier der belasting op de honden wordt vastgesteld op een bedrag van f 571.50. VI. Op voorstel van B. en W. wordt de jaar wedde van den gemeente-ontvanger onveranderd ge laten, ingevolge circulaire van Gedeputeerde Staten, over eene algemeene herziening der traefcementen dier ambtenaren. VII. Ingevolge de daartoe gedane aanvrage wor den in erfpacht afgestaan aan W. J. van de Weert, als gemagtigde van van de Pijls te Utrecht, 2 aren en 65 centiaren grond op den Cingel baast de ge bouwen van «help u zeiven», tot het bouwen van een woonhuis. VIII. Eindelijk komt in behandeling bet voorstel van de Plaatselijke Sehool-commissie, tot verhoo ging van de jaarwedde der hulp-onderwijzers. In de vorige vergadering werd bereids voorgelezen het door de finantiöle commissie te dier zake uïtgebragt rapport. Dit luidde ongunstig, op grond, dat die commissie bij onderzoek gebleken was; dat de te "Goes uitgekeerd wordende jaarwedde van f 400, be hoorde tot de hoogste in geheel Nederland, zoodat die commissie van oordeel was, dat indien er op eene oproeping van solicitanten voor die betrekking to Goes, zich geen voldoend getal opdeed, dit niet aan het ontoereikende van de jaarwedde, maar aan andere oorzaken was toe te schijven. Ook wees de finantiöle commissie op de omstandigheid, dat, waar thans door de plaatselijke schooï-commissie een ver booging van minstens f 50 per jaar wordt' voorge steld, dezelfde commissie weinige weken geleden, toen baar in handen werd gestold een request der ge zamenlijke hulponderwijzers, tot verhooging hunner jaarwedde, had geadviseerd dat eene verboogihg met f 25,voldoende was, zonder dat zij motiveerde waarom die verbooging nu minstens f50 moest zijn. Wegens het vergevorderd uur was de behandeling van dit onderwerp in de vorige vergadering uit gesteld. Na langdurige discussion tusschen de hee ren Callenfels, Putte, Pompe en-.Blaaubeen, werd de doorB. W. ïd overeenstemming met de Plaatse- lxjke Schoolcommissie voorgestelde verhooging, ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. BUITENLAND. Duitscbland. Dingsdag heeft de Bondsraad met algemeene stem men de Jezuïtenwet aangenomen, zooals zij uit de Rijksdag te voorschijn was gekomen. Slechts Reuss .oudere linie bad onverwachte bedenkingen wegens 'competentie en souvereiniteit. Ook Beijeren stemde voor de wet. -- In verband met die aangenomen wet zullen verordeningen gemaakt worden. Ie. tot verbod van leden der Jezuïten-orde om deel "te nemen in eenige handeling in kerk, school of missie; 2e. tot magtverstrekking aan de beambten der rijks-politie tot uitvoering der wet; 3e. tot aan beveling aan de landsregeringen, de verbanning van een Jezuït naar eene bepaalde plaats te be perken tot de gevallen waarin deze mogt weigeren, zijn vetblijf in een niet aan hem ontzegd gebied te vestigen; 4o. de landregeringen te verzoeken aan de rijkskanselarij binnen zekeren tjjd kennis te ge-' ven der opheffing eener vestiging der orde; opgaaf te doen waar de zich in die vestiging gewoond hebbende JezuYten gebleven zijn en alle drie maan den aan de Rijkskanselarij, eene statistiek over de Jezuïten in te leveren. bandjir duurde den geheelen nacht en een groot gedeelte van den ochtend in de Maand Mei band jir! Dit is voor den pudsten burger dezer stad een nog niet gekende gebeurtenis

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2