niet bestreden-.' Maar hadden vdj.torn kunnen voorzien «dat men daarvan gebruik zou maken om het geheele westelijk gedeelte van Zuid- Beveland een onherstelbare slag in de commu nicatiemiddelen toe te brengen», dan*zouden wij het plaatsen van. dien steiger toen evenzeer af geraden hebbetf als wij /dat nu zouden betreu ren, wanneer de Middelburgse he booten te Wol- faarfcsdijk niet meer bonden behoeven aan te leggen. BINNENLAND Goes, 17 Junij 1872. De Standaard die zich tot hoofdtaak schijnt ge steld to hebben, de «conservatieven» zoo als deze zich in zijn brein voordoen, op allo mogelijke wijze verdacht te maken, gaat daarmede met onverdro ten ijver voort. Dat blad gelieft steeds als zooda nig uit te krijten ieder, die niet geheel overeenstemt met zijnézienswjjze, niet alleen in beginselen, maar ook in wijze van toepassing dier beginselen; ieder die fi^t^iinvoorwaardelgk gelooft aan de «onfeil baarheid» van dat blad. Bet schijnt, te oordee- len naar zijn schrijven, geen naam te kunnen uit denken, die beter omvat, al wat lakenswaardig is, dan het woord «conservatief». Aan dat woord, op zijne hem eigenaardige wijze uitgelegd, blijft het hangen, en schijnt te vergeten dat oen onmis baar vereisebte voor elk' waar christen in de eerste plaats isdat hij conservatief zij. Wil hij waar lijk aanspraak kunnen maken op den naam van christen, dan is het een eerste vereischte, dat hij de waarheid, voor ruim achttien eeuwen verkon digd, onveranderd behoude. En dat is toch wel een kenmerk van «conservatisme.» De Standaard schijnt dus voorbij te zien, dat trots zijn uit- en aanvallen, het conservatisme voor elk waar christen een eerenaam in plaats van een schimpnaam zal moeton blijven. En dat net dit" voorbij ziet is te bejammeren, vooral in een tijd in welke zooveel met «woorden» geschermd wordt. Wij vreezen dat zijn stelselmatig bestrijden van, zijn schermen tegen al wat mot «conservatief» in verband staat, ook op do godsdienstige ontwikke ling veel kwaad zal doen, door het misverstand dat er zoo ligt door ontstaan kan en zal. Daarom kwam er onwillekeurig een glimplach om onze lippen, toen de Standaard sprak .van door ons gestichto «verwarring». Deze opmerking bragt ons onwillekeurig in her innering het bekende gezegde van wijlen mr. Koor- ders, dat het eoue psygologische eigenaardigheid is dat men zijne eigene fouten het eorst bij an deren zoekt. Van' wogo den Minister van Staat en van Bin- nenlandscho zaken wordt ter algemecne kennis ge- bragt, dat in den loop dor maand July eerstko mende, gelegenheid zal worden gegeven, tot het afleggen der,' examens, tor verkrijging van acten vah bevoegdheid als vroedvrouw. Eerstdaags zal oeno kleine wijziging in don vorm der kriefkaarton worden gobragt. Do inlichtin gen onder aan zullen vervallen, waardoor men meerder ruimte verkrijgt, voor hot to schryvon adres. Men schryft uit 'sHageaando N. Arnh. Courant dd. 13 Junij. Hodon morgen inogt ik van bono zoor geloof waardige zijde vernemen, dat allo tot nu toe uit gestrooide geruchten, betreffende do reconstructie van hot Kabinet, ongegrond zijn. Men schijnt nog niets gevorderd te zijn on van eono roconstructio in liberalen zin is Wol hot UUorminsto sprake. Do boor Frahson van do Putto verlaat rnotgon voor oonigon tjjd don Huag. Van eon consorvatiof Kabinot is evenmin iets bekend, ^o toestand bljjft gohool in statu quo. Togon don 2lston dozor zjjn oen 50tal jonge lieden opgeroepen voor hot instruotio-bataillon te Kampen, Heden wordt cle verjaardag onzer geliefde Konin gin op de gebruikelijke wijze gevierd, door het uitsteken der vlaggen van de openbare en parti culiere gebouwen, het luiden der klok, het bespe len van het carillon en het paraderen der dienst doende schutterij. Ditmaal was daarbij de muziek tegenwoordig van de harmonie de Volharding. De verpachting op Zaturdag 11. van het inza melen der fmcale stoffen in deze gemeente, heeft bij inschrijving en opbod, plaats gehad en ia, ge gund aan A. Foudraine voor f 4310 voor den tijd vqn 7 jaren. Een voordeel voor de" gemeente van p. m. f 3300. Tegen het midden der maand September a. s. zal te Gent eene groote internationale schietwed strijd gehouden worden, waartoe de Ni-flórlandsche schutterijen en seberpsehuttersvereenigingen door den raad en de burgerwacht dier gemeente zijn uitgenoodigd. Burgemeester en schepenen zullen aan diegenen, die zich daartoe mogten aanmelden, in tijds mededeeling döen zoo van de juiste dag- teekening van den aanvang en het einde van den wedstrijd, als van alle noodige inlichtingen, om trent reis, huisvesting enz. St. C. Naar men verneemt zijn van de 36 postbeamb ten, die examen voor de telegraphic hebben afge legd, slecht? 6 geslaagd. Nu de tijd van het bloeijen dor aardappelen na dert, horinneren wij aan een middel tegen de ge vreesde aardappelziekte. Volgens een landbouw kundig tijdschrift, reeds met goed gevolg door een landbouwer aangewend. Het bestaat hierin, dat omstreeks den tijd dat do aardappelplant in bloei is, deze met een schop of spa eenigzints worde opgeligt, zoo dat er onder de plant lucht kan ko men. Hierdoor meent men dat de ontwikkeling wordt voorkomen of althans tegengehouden van de schimmelplant, aan welks ontwikkeling de aard appelziekte Wordt toegeschreven. Hot is een een voudig weinig kostbaar middel, dat althans ge makkelijk, bij wijze van proef, over eene kleine uitgestrektheid kan worden aangewend. Onlangs heeft zich in ons land eene maatschap pij gevestigd, zich ten dool stellende, hot bouwen van. veestallen aan de los- ladingplaatsen op de stations van den staats- en den rijn-spoorweg. Deze stallen moeten dienen, om bet vervoor van vee voor de handelaren gemakkelijk te maken en hen in do gelegenheid te stellen, hun vee goed verzorgd te krijgen] Do maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen moot het plan zeer on dersteunen. Do tongblanr begint zich op onderscheidene plaat sen in ons vadorland te vortoonen. Als een toe kon dier ziekto, schrijft mendat dc melkbeoston dadelijk ophouden melk te gevbn, zoodra zij er aan lijden. Uit Arnhem meldt men, dat er concessie is aan gevraagd, tot hot boryden van den wog tusachen die stad on N ij mogen mot een stoom-omnibus, ge schikt tot hét vorvooron van passagiers onz. In Engeland Heeft men dorgelyko stoomrytni- gon op gewone wegen, roods scdort goruimon tijd aangewendhier te lande, zou dit oonc gohool nieuwe zaak zyn. Mqn meldt uit Borgen op Zoom, dat do ansjovisob- vangst aldaar geheoi mislukt is, hot moorondool der vissohors vandaar en Tbolen hebben dan oo)£ hunne wooron; roods ingetrokken. Niet iTSCTgo- deolte van oeno gewone of middelmatige vangst op deze stroomon hooft opgobragt. Naar men be rekent over het gohool slechts 36 tonnen. Hot stoomschip Prins van Oranje" is Zaturdag ochtend ten B'uro to Pord Said aangekomen, na don Mden dozor dos avonds van Aden naar Suez te zyn vertrokken, na nieuwe schroefbladen te hebben aangezet. Sedert eenige dagen heerschte te Sluis onder zekere klasse eene ontevredenheid, wegens het doop den raad' dier gemeente genomen besluit, om uit oorzaak der heerschende,. pokziekte de kermis nit te stellen. Eenige avonden doorkruisten eenige troepen de straten, doch de rust is niet verstoord geworden. N. li. C. Uit Luxemburg vopneemt men dat de verkiezin gen aldaar een duel hebben ton gevolgo gehad de heoren von Scherff en Blochhausen, leden der Kamer, onthaalden elkander op pistoolschoten, doch geen van beide kreeg letsel. Te Gouda was men voornemena/^É>29sten Ju- lij het 600jarig bestaan dier gemeente feestelyk te vieren. Dit plan schijnt eehter~5%chipbreuk te lijden, aangezien in don boezem der commissie om trent den dag der feestviering oneenigheid be staat. Sommigen willen dat bet feest op 23 Julij behoort plaats, te hebben. De eerste steenlegging voor den Willemstoren te Dillenburg, zal op den -29sten Junij met de meest mogelijke feestelijkheid plaats hebben, den dag waarop in 1572 Willem van Oranje zijn ge boortegrond voor goed verliet, om Nederland van de Spaanseho dwinglandij te verlossen. Kerknieuws. Biezelinge, 17 Junij. Gisteren, maakte onze leeraar, de heer G. Doedes bekend, dat bij een beroep had ontvangen naar 'slleer Abts- en Si- noutskevke, doch voegde er, tot groote blijdschap der gemeente, bij, dat bij voornemens was voor dat beroep te bedanken. Yerseke. De heer J. H. Donker, predikant bij de Christelijke Ger. gemeento alhier, heeft voor het beroep naar Bergen op Zoom bedankt. BUITENLAND. Engeland. Te London, is den 14 Junij uit Kome berigt ont vangen dat aldaar verzekerd wordt dat de heer Sclopis, Italiaanscb commissaris, aan de scheids- regters te Genève, toen deze vergaderd waren heeft voorgesteld, voorloopig uiteen te gaan. Het gewijzigde additionele uittreksel van hot tractaat jvan Washington houdt in: »De president (der Unie), neemt genoegen met een niouwe inter nationale wet, krachtens welke geen der twee natidn, vex'antwoordelyk is voor de handelingen harer burgers togen een dor twee regoringen en in het belang van don Staat, waarmode oon van boide in oor log is." De politio to Londen heeft in een oud huis. in Highbury, eono fabriek van gobrekkigon ont dekt. De bijzonderheden dionaangaando aan het licht gekomen, doen de haren te berge rijzen. Daar werden jonge kinderen de voeten verdraaid, het gelaat mismaakt, on op allerlei wijzen misvormd, om tot bedui -machines te dienen. Het is gebleken, al woigort het gevoel dergelijke gruwelen voor waar aan te nomen, dat ouders hunue kinderen, om er voordooi van te trekken, in dat instituut lieten verminken. Met oen monschontoorond cynis- mo ging alles te werk. Er bestond zelfs een fot- riof voor doze gruwelyko operation. Hot verwrin gen van een been aan een kind beneden hot jaar oud, koste 30 shilling-, boven bot jaar 2, buiten do kosten van voeding gedurende don tijd, dat het om, tot het beoogde dool to geraken, in do inrigting blijven moest. Wy zwygon do rost. Ook werd er los gegeven in het voorwonden van bopaaldo lig- ohaamsgobrekon. Jaar aan jaar kwamen uit dat hclsche hol in Highbury gewaande blinden, gewaande kroupolen, gewaande borstlydovs, onz. Daar alles echt ongoiscb, geheel merkantiel was ingorigt, had «hot buiB" zolf oen firma: Willi liatnau& Co. Eorat- daags zullen do chefs der firma en twaalf hunner goümployoordon te r.ogt staan. Dnitaohland. De bestuursraad van het Historisch gezelschap

Nieuwe Goessche Courant | 1872 | | pagina 2