vordard van 15 ceats van elke 10 gulden of voor elk gedeelte van 10 gulden. Dmgadag had onze waardige stadgenoot de Wel Ed. Achtbare Heer G. H.' Kakebeeke, Wethouder alhier, het voovregt zijn 70sten verjaardag te vié"- ren. Van verschillende zijden ontving hg bij die gelegenheid gelukwenschingen. Van wege de vereeniging van volksvermaken werd Zijn Edel Achtbare des avonds eene serenade ge- bragt, dóór drie verschillende harmoniën, en wel die van Heinkenzand, Kruiningen en Goes. Er is twijfel geopperd of de landverhuizers veel gebruik zouden maken van de brug, die men van uit Vlisingen over den Oceaan wenschte .te slaan. Met het oog daarop is het niet zónder gewigt dat nit Harlingen aan het «Vaderland» gemeld wordt, dat dit jaar, nu het iSndverhnizen zoo voel min der druk plaats heeft dan in vorige jaren, toch nog 1000 1100 personen van den weg over Harlingen en Engeland hebben gebruik gemaakt. Ofschoon men van alle zijden over do slechte opbrengst der meekrappen klaagt, zoo schrijft men uit Colijnsplaat, als een gevolg van dén vori gen barren winter, zoo vindt men toch gunstige uitzonderingen. In gewone jaren rekent men van 22—2400 oude ponden onberoofde nit het schouwsch gémet eene goede opbrengst; toch werd ..alhier, dezer- dagen, naar het ge met gerekend, uit eèn stuk van 160 roeden, 3018 oude ponden onberoofd gereed, terwijl daarbij nog dient opgemerkt,, dat door den eigenaar dit voorjaar, uit genoemde breedte zijn ge- plant 140 ónde roeden kiemen voor eigen gebruik, en hij bovendien daaruit nog voor f 76,— aan kie men aan anderen heeft verkocht. Dit stërke pluk ken heeft natuurlijk de opbrengst inwigt eerder verminderd dan verhoogd. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Christelijk Gerefor meerde gemeente te Colijnsplaat, de heer H. Ren ting, predikant té Groningen. BUITENLAND, Engeland. In de Seaham-steengroeven, gelegen tusschen New-Castle en North-Shield heeft voor een-paar dagen des avonds ten 11 ure, eene. ontploffing van mijn- damp plaats gehad, terwijl 80 menschen daarin werkzaam waren. Door de personen die zich daarna in de mijn begaven,, zijn eenige lijken gevondenzij hebben als hunne meening te kennen gegeven, dat geen der 30 mijnwerkers de ontploffing heeft over leefd, daar aide pony's en'paarden die in de mijn werkten, waren gedood. Oostenryk. De keizer heeft in een eigenhandig geschre ven brief aan vier ministers hun ontslag verleend, wier function voorloopig aan de onder-secretarissen zijn opgedragen, tot dat -de benoeming van nieuwe ministers heeft plaats gehad. Frankrijk. Een vermakelijk voorval, dus schrijft men aan 't Handelsbladbewees verleden woek, op welke verstandige wijze fransche ambtenaren economisten weten te waardoeren. Aan een lid van «la Société d'Economio Politique» word bij zijn. aankomst te Rouaan zijn pas gevraagd. Hij had er geen, maar toonde de papieren en brieven, welke zijn indendi- teit bewezen. Jüisc was men op het punt hem verlof te geven de stad, binnentegaan, toon den gendarme een visitekaartje in handon viel,, waarop onder den naam goschreven stond «lid van, het ge nootschap tot beoefening van staathuishoudkunde.» Dit was te kras. Bijna ware een gevaarljjk mis dadiger,-een socialist en revolutionair, door don van geen kwaad bowusten gendarme, als een tweede paard yon Troye, Rouaan binnengelaten. De snoor datird werd tusschen twee agenten naar don poli tiecommissaris gobragt. Na 8 uren govangon to zijn gehouden, word hg voor de magistraat gebragt. Deze beschouwde de zaak als van hot hoogste ge wigt, prees de bekwame en wakkere agenten voor hunne scherpzinnigheid en .jjver en gaf last don brandstichter en communist,; anders gezegd staat- huishoudkundige, naar zjjn cel terug to voeren.De onverlaat was' onbeschaamd genoog, den magistraat vergunning te verzoeken om aan don profeet van de Seine een telegram to zonden. Uit modeljjdon voor don diep gevallen misdadiger werd de vergunning gogevon. De prefect van do Seine tolegraphoordo ónmiddolgk terug, dat oen maatschappij totbovorde- ring dor studio van Staathuishoudkunde niets to 'doen had met de Commune, on tot groote ontzetting van don magistraat, den commissaris van politie on zjjno agenten, gooft hg tevens last om don vertdaohton brandstichter onmiddelijk op vrije voeten te stellen. De uitslag der verkiezing van presidenten der algemeene raden is, dat 56 iiberale-conservatieven, 16 republikeinen en 12 radicalen zijn gekozen. Bïngsdag zijn te Versailles de ratfficatien uit gewisseld van de acten van overeenkomst, die tus schen Frankrijk en Pruissen zijn' gesloten betreffende het douanenstelsel in den Elzas en Lotharingen, waaraan tevens eene kleine wijziging van grond gebied is verbonden. De nationale garde te Lyon, wierbataillons in der tijd tot verdediging van Belfort hebben bij gedragen, heeft een eere-degen aangeboden aan den kolonel Denfort, kömmandant der.vesting. Eerstdaags zal door het correctionele hof van de Seine een zeer zonderling proces behandeld worden. De geschiedenis komt op het volgende néér. De heer Pierre Gphotograaf, woonachtig in de Rue d'Armaillé, heeft een allerliefst vrouwtje en een schoonmoeder van 45 jaar. Deze verbitterthem. het leven op eene manier, zoo als alleen eene schoon mama dat kan doen, en wederkeerig draagt hij. haar dan ook zulk een haat toe, als men alleen in- som mige gevallen, voor de moeder zijner vrouw kan koes teren. Nn wil het geval, dat de oude mevrouw", ondanks hare'jaren, zeer coquet is en zich zeiven opdringt, dat zij er nog lieftallig uitziet. De heer Henri Peen neef van haar schoonzoon, viel in den strik. Ongeveer eene maand geleden wan delde zij met hem in den tuin van G. Deze be merkte haar óp hét oogenblik, dat zij met zijn neef een zeer verliefde groep vormde. Dadelijk snelt; G. naar zijn toestel, photografeert de groep en biedthaar overal to koop aan. De scène staat nu - sedert 14 dagen voor de ramen van allephotografen. Descboon- .mama heeft een klagt ingediend bij den procureur der republiek en van haar schoonzoon 75000 francs schadeloosstelling 'geëischt voor de smet, hare re putatie aangedaan. Duitschland. In Oastel tegenover Maintz hebben zich gerui- inen tijd twee Franschen opgehouden, wien het ge tukt is onderscheidene duizenden chassepotgewe ren in kazematten geborgen, magtig to worden en te verzenden. Bij het inschepen van de zes andere kisten werd ontdekt, dat er geweren in waren en zoo kwam het feit aan den dag. De daders had den zich tijdig uit de voeten gemaakt. België. De Liberie, oen socialistisch blad, heeft berigt ontvangen uit Gent, dat 3000 werkstakers, allen Werktuigmakers, in optogt door de straten trekken, De gouverneur van Henegouwen heeft de vol- ■gende circulaire gezonden aan de burgemeesters der steden en gemeenten, binnen de grensiinie gelegen: Mijne Hoeren'! De minister van Binnenlandsche Zaken heeft on- .rustbarende berigten ontvangen omtrent de vorde ringen die de veepest in het departement du Nord maakt. Zij hecrscht in drie gemeenten van hot arrondissement Avesnes: Landrecies, -Bousies en Fontaine, waar zij sedert lang verdwenen waszij breidt zich uit in de arrondissementen Valencien nes, Douai, Kameryk en Rijsel, waar.de ziekte in. meer dan twintig gemeenten, lieerscht. Do' naast- bijgelegen plaatsen, waar de veepest tegenwoordig woedt, zijnLa Chapelle d' Armentièro, Ham, Anna- pos, Nomain, Rosult eh Etroux. Doze omstandig heid etolt ons ten pligt dubbel waakzaam te zijn, .ten einde ons land voor die ramp te behoeden. Ik verzoek u, mijne hoeren, goed too te zien op de nakoming van al do voorgeschreven gezondheids maatregelen en bepaaldhet oog to houden op do uitvoering van hot beslui! van 11 Maart 1870, waarbij de telling van het voo in do grensgemeenten be volen wordt. Wilt dus aandachtig de bepalingen van art. 2 tot 7 van het koninklijk besluit van 15 Maart 1867 (no. 33 van het Mómorial administratif van 1867) nalezen en toepassen. Bergen, 25 Ootober 1871. Prim van Caraman China?/. Te Soraing is jl. Zondag mot voel plogtighoid het "standbeeld van Johan Kookeraill, onthuld. Ned. Indië. Aan do Soerab. Ct. sohrgffc mou van Kodirie1 dd. 1 October.: «Hot afbranden van tabakschuron houdt niot op. «Troepen bohoorlgk. uitgeruste boosdoeners hou den do brutaalste rooftogton on steken pp klaar lichten dag, onder, het gillen van amok, de rieten dalgos -op do passars, boven do hoofden der han deldrijvende porsonon, moostal vrouwen, in brand en als don do verschrikte troop, vroosachtig ala een onbeschermde kuddo schapen bg'de nadoring van wolven, op do vlugt gaat, maken do roovors main basso op gold on handelsartikelen, welko zon der bowalring in doverwarring achtor bleven. groote onderscheid bestaan tusschen de verschil lende individuen, gerangschikt door den Staat in verschillende klassen Alleen met dit onder scheid, dat tot nog toe bet verschil van stan den bestuurd wordt door het Opperwezen, dan bepaald zou worden door mensehen. Beide i-igtïngen willen den werkman de noo- dige rust en ontspanning verschaften, minstens één dag in de'week. Maar de eene wenscht die ontspanning gelijkluidend te maken met ïigchamelijke uitspanning. Uitspanning die he laas! te vaak in uitspatting ontaardtuitspan ning die hem, die ze geniet, vaak den volgenden dag met bitter berouw de spaarpenningen doet betrenren gedurende langen tijd bespaard, doch in weinige uren nutteloos verspild. De andere rig-' ting wenscht dien dag van ontspanning vooral dienstig te maken aan zedeiijke, godsdienstige ontwikkeling, overtuigd als zij is, dat ook de werk man voor meer dan dit tijdelijk leven heeft te Zeer lijnfot werd dan ook in een, eenigen tijd geledendoor dr. J. Kuijper vertaald Dnitscb werk gezegd, dat hét misbruik, de ontheiliging van den Zondag, een hoofdoorzaak was der onte vredenheid van zoovelen uit den.werkenden stand. Het is onzen lezersbekend, dat wij met de constitutionele begrippen van dr. Kuijper niet' dweepen. Integendeel, dat wij die met alle kracht, bestrijden. Maar wij zouden de 'billijkheid te kort doen, indien wij niet met groote ingeno menheid wezen op dat werk van hem. Wij beseften dat velen,-die alle kracht en. eer bied ontkennen, aan hetgeen aan duizenden met ons dierbaar is, aan de goddelijke openbaring, glimlagchend deze beschouwing zullen lezen^ïs zij hen in handen valt glimlagcheud over zulke «bekrompene» rinzigten. Maar dit weerhoudt ons niet, om onze lezers met den meesten na druk te wgzen op datgeen, wat naar onze innige overtuiging het kentherkeml véïéchil uitmaakt tusschen de Verschillende rigtingenkenmerkend verschil, dat wjj reeds zeiden dat de onmis bare sleutel eo toetssteen is tot regt begrip en beoordeeling der verschillende rigtingen in den socialen strqjd. Een "toetssteen die wij hopen dat steeds door onze lezers te baat zal worden genomen: BINNENLAND. _2 Goes, 2 November 187.1. Behalve de reeds door ons medegedeelde onder werpen zal in dó aanstaande najaarsvergadering der prov. Staten, nog behandeld worden een voorstel van Ged. Statwfi°m het grootste wachthuis 'aan het Sloeveer, (dat aan "de Zuid-Bevelandsche wal)4fte staan aan de gemeente Gortgene, om te plaatsen aan den steiger" onder die .gemeente. Onze lezers zul- met ons beseffen, welke gewensohte verbetering dit zou zijn. Het bedrag der, volgens het voorstel van Gede puteerde Staten van Zeeland, te Bluiton geldlee- ning, tot het aankoopen eeneï derde stoomboot voor de dionst op de Woster-8cholde,is hoogstens f60,000, en van die voor het bouwen van een steiger te HoedekéUBkerke, te: "Walsoordón en aan hofc Catsohe veer hoogtens fo 70,000, beiden togen eeno rente van hoogtens h ï»Cfc. 'sjaars. Op Woensdag 8 November zullen door de Afdee- ling der Tweede Kamer het wetsontwerp tot in voering van eene Jnkomsten-bolasting worden on derzocht. k Ton gevolge oeper met Groot-Brittonnië geslo ten ovoroohKomsil, bestaat or van af 1 Novem ber gelegenheid ;om> door hot stolsel van post wissels tuBsohon Nèdórland on Groot-BrittanniÖ, over enwodor goldsommon te verzenden,' dooh ,tot geen hoogor bodrftg dan, van f 120 of van de daarmede ovoroonBtemmondo som van 10 potid storling, Van olke goldverzonding naar Groot-Brifctanniö zal van don nfzondor. hier to lande oen regt wordon go-

Nieuwe Goessche Courant | 1871 | | pagina 2