Tot burgemeester te Axel is herbenoemd dhr. H. J. van Eck. Yerseke, 6 Sept. In de beden gebonden ver gadering van don gemeenteraad ia tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand herkozen den heer C. van de Vreede. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Poortvliet, door Ds. P. C. van dor Horst, pred. te Zevenhuizen. Bij de Chr. Ger. Gem. te Biezelinge is voor de tweede maal beroepends. G. Brunetneijer, pred. te Waardhuizen. Te Zaandam, ds. J. Middel, pred. te Gouda. BUITENLAND. Buitschland. Hit .goede bron meldtmen, dat, tengevolge der goede verstandhouding tusschen Pruissen en Oostenrijk, deze beido mogendheden zich zouden Lebben verstaan over de noodzakelijkheid om ge meenschappelijk elke staatkundige kwestie te on derzoeken, die zich in het vervolg zal voordoen. De pour-par Iers der staatslieden over dit plan lie pen om eene internationale vereeniging in het leven te roepen, ten doel hebbende, zoo noodïg, zich te verdedigen tegenover, of zoo mogelijk tot eene posi tieve oplossing der sociale kwestien te komen. Men verzekert ook in goed ingelichte kringen, dat te Gastein noch een tractaat, noch eenige an dere overeenkomst is gesloten, maar de bijeen- - komsten der beide keizers alleen ten doel hadden, om te bewijzen, dat de souverein van Oostenrijk het geheel eens is met de vriendschappelijke poli tiek ten opzigte van Duitschland, die door zijne ministers gehuldigd wordt en door de constituti onele vertegenwoordigers van de beide deelen des rijks goedgekeurd is. Van Pruissische zijde was het doel om te bewijzen, dat het nieuwe Duitsche kei zerrijk wenaebt dat' Oostenrijk krachtig en intact blijve. Dato 31 Aug. wordt aan de OostzZeitung uit Til vit gemeld, tdat de cholera zich aldaar eenige dagen te voron had geopenbaard. In een groot gobouw, in de voorstad Meerwish gelegen, dat sterk bewoond is, zijn binnen weinige dagen 49 personen door die ziekte aangetast.; 20 hunner zijn er.aan bezweken. Buiten het bedoelde gebouw is slechts één persoon, een leerlooijor aangetast. Op den 24 is hot laatste sterfgeval voorgekomen en sedert den 25 daaraanvolgendo is niemand door 'de cholera aangotast, zoodat men hoopt dat die ziekte aldaar geweken is. In het te Stutgart verschijnend Deutsche Volks- blatt leest men het volgende curieuse verhaal Achttien personen., hebben o,p do stelligste wijs verklaard, on zijn bereid dit onder eede te beves tigen, dat, op don avond van 22 Julij jl. ten half tien ure zich in gezelschap buiten te Abe vindende, eo» hunner, naar de lucht kijkende, een kreet van bewondering slaak to. Allen wendden toen hunne blikken naar dezelfde rigting, en zagen dui delijk een broeden weg, gaande- van het Noorden naar het Zuiden. Op dien weg reed vooraan op een prachtig ros een ridder van hooge on schitterende gestalte, mot een kroon op het hoofd; achter hem volgden officieren, daaftia de infanterie, de kapiteins to paard aan het hoofd hunner compagnien, dan do cavallorie en eindelijk artillerie, de bagagewa gens, enz. Hot geheel gaf, volgens oen ooggetuige, eon uit dienst toruggokeerd militair, den indruk van eon leger, dat ten strijde trekt. Toen .de koning de ridder aan de spits een rots voorby was, nam hy do gcdaanté aan van een gewoon officier, maar mot afgehouwen hoofd. Slechts wei nige oogonblikkon hield do verschijning aan. Wei nige dagen later zagen eenige kinderen, 'a avonds ton 7 ure naar huis teruggaande, hetzolfdo schouw spel: do lucht vól soldaten van hot Zuiden naar hot Noorden trekkende. Dienzelfden, dag en Op hetzolfdo oogonblik hebben eenige personen op ver schillende plaatsen dezelfde vorschijning opgemerkt. Hot wekt echter bevreemding, dat, tot staving van bovenstaand berigt, noch namen van personen, noch van plaatsen waar het verschynsol is waar- gonomon, worden gemeld. Moraviö. In hot tweede kiosdistriot (Brnnn) hooft door den invloed dor Moravisoho grondoigonaars by do verkiozingon voor den Landdag, do consorvatiovo party, don zogo behaald. Do uitslag over ✓geheel Moraviö is ton gunste van do regering. Frankrijk. Do krjjgsmad to Lyon, hooft uitspraak godaan in de zaak der Lyonsche commune. Dit oproer begon den 22 Maart. De commune duurde kort, maar maakte zich aan willekeur en misdaad schuldig, evenwel veel minder dan de Parysche. Zij kostte geen droppel bloed. Ruim"40 personen, waaronder 12 voortvlugtig, waren in deze zaak betrokken. Het proces is met grooto onpartijdigheid, tact en welwillendheid geleid. De krijgsraad heeft slechts twee der beklaagden tot deportatie veroordeeld Albert Deblanc, lid en zendeling der Internatio nale en een Lyonechen wever, Paraion, mede een lid der Internationale. Twee anderen, de secretaris der commune Dre- vet en zekere Shetfcel, zyn tot vijfjarige, 4 tot tweejarige, 8 tot eenjarige gevangenisstraf en 3' tot mindere straffen veroordeeld. Van do voort- vlugtigen zijn 10 tot deportatie en 3 tot gevange nisstraffen veroordeeld, en 12 beklaagden zijn vrij- gesproken. Den 4 September was'het de eerste verjaardag van Napoleons val en werden enkele bladen dien dag niet uitgegeven om door arbeid de feestvreugde niet te verstoren. De feestvreugde was echter niet groot; er'werd weinig gevlagd en gezongen. Te Versailles was niets te doen. In andere plaatsen, zooals te Bourg, te Cluny enz., hebben dó'ingezetenen, na het verschijnen der bekende ministerie'ele circulaire, hot voornemen om den 4 September feestelijk te vieren, laten varen. In andere plaatsen moest de overheid, tusschen beide komen om het houden van feestelijkhodente voorkomen. Te Périgueux heeft de -prefect een besluit, van den raad dier _stad vernietigd, waarbij een- feestelijke viering van dien dag gelast werd. 1*6 Béziers heeft de maire bekend gemaakt dat «de muncipalifceit zich de ministerieels .circulaire zou laten welgevallen, waarbij, onder de republiek, de huldiging van het republikeinsch beginsel verbo den wordt.» De gemeenteraad van Toulouse heeft ter viering van den 4 September 10,000 francs beschikbaar gesteld, gedeeltelijk tot het aanleggen eener volks bibliotheek, gedeeltelijk tot het teruggeven .van in de bank van leening gebragte panden, en de rest 1000 francs tot verlichting van den gevel van het raadhuis op* den avond van den 4 September. In Algerio heeft dó overheid alle feestelijkheden verboden. Een verschrikkelijke misdaad, die aan den moord lust van Trauppraann herinnert, is te Lurz, een :plaatsje In het departement der Beneden-Alpen, ge pleegd. Een ganache familie, bestaande uit vader 'moeder en twee kinderen,'is in bare woning ver moord. De onmenschen hebben hunne slagtoffers met hijion afgemaakt. Eenige personen, die noodge schrei géhoord hadden, zijn naar de woning gesneld; maar toen zij ór kwamen, zyn de moordermars be gunstigd door de duisternis, gevlugt. Tot dusver is men hen nog niet op heispoor. Volgens üerigten uit Aïgerie is de staat van bo- leg opgeheven in eenige subdivisies. De stam der Boni-Menas'ser beoft zich" onderworpen. De opstand .is in de provincie Algcrie overal overwonnen. België. Do «Internationale» begint Ook te Brussel een veldtogfc; zij heeft, naar hot schijnt, besloten in alle ambachten werkstakingen to veroorzaken en daartoe de werktuigmakers het eerst gekozen. Doze oischen dat de werkuren van 12 tot 10 worden vermin derd,zonder vermindering van loon; ongeveer 2000 arbeiders hebben zioh reeds bij doze beweging aangesloten. Door verscheidene patroons is aan het. verlangen toegegeven; ook bij do Luxemburgscho Spoorwegmaatschappij kregen de arbeiders hunnen zin on deze hebben, ter viering van hunno'over-' winning, een optogt met muziek en. banieren door de stad gebonden. - Do andero patroons to Brussel zijn byeengokomon om over de zaak te beraadslagen, doch op dat oogenblik ristte de stoet werklieden van genoemde maatschappij zioh naar hot lokaal, dor vergadering en werd deze ontniddelyk opgeheven, daar 'de pa troons 'don sqhyn niet wilden hebben als 'blikten zy voor geweld. Tót "dus verro zyn die werksta kingen bihnen do perken der wet. Gelukkig dat bare handelingen opgewogen worden door die van een andore worklieden-verooniging, opgerigfc dóór den boekdrukkersgezel Eats ón welke van com munistische beginselen en van geweldadigo middelon niets weten wil, Italië. Do Italiaansohó bladen ergeren zioh, ovor de ge- bourtomsstóri to Homo, tengevolge van de verplaat-/ sing van don bestuurszetel naar do oeuwigo stad. Do regering hooft versoheidono gebouwen onteigend, o. a. 32 kloosters van do 171, die to Rome zyn, zyn daartoe aangewezen. Dezer dagen wilde do gemeenteraad overgaan tot de opneming van een klooster, dat.tot onteigening bestemd ,was. Eenige gemeenteraadsleden bégaven zich naar dat gesticht; en toen zij er kwamen, von den zij er den kanselier van de Pranache ambas sade bij den H..StoèI. Deze verzocht de raadsle den zich te verwijderen, uithoofde hij hunne tegen woordigheid te dier plaatse niet kon toelaten. Het klooster stond volgens zijn beweren, onder bescherming van Frankrijk. Zy verlieten het klooster onder protest. Dit voorval'heeft dadelijk ruchtbaarheid gekregen en veel stof tot geschrijf gegeven. Amerika. Op den Maine Centraal Bpoorweg in N. Ame rika, is een spoorwegviadnkt bij Bangor ingestort, juist toen er een trein overging. Da locomotief, met een postrijfuig warènreedkover debrtig, maar 8 passagiers-waggons stortten 20 voet naar beneden. De waggons waren geheel verbrijzeld; gelukkig had de trein slechts weinig passagiers, zoo dat het ge tal slagtoffers zich tot 2dooden en 59 gekwetsten beperkte. Erger was de ontploffing van Mijhgas nabij Pit- ston (Penn,) op den 14 Augustus: 18 werklieden waren aan hot werk in bet gedeelte waar de ont ploffing plaats had; tot den 16 zyn vruchtelooze pogingen tot redding gedaan. Men denkt dat. de houten stutten in de galerij wel zullen" vernield zyn, en dat deze is ingestort. Er bestaat weinig hoop op redding: de gravers haddën na twee da gen niets anders, gevonden, dan enkele: zwarte, ver koolde Overblijfselen yan menschoiyke ligchatnen. Niet te min bleven bonderden belangstellenden vrienden, betrekkingen van de 18 mijnwerkers en Ook nieuwsgierigen, nacht en dag om de-schacht dor myn en zyn er alle toebereidselen gemaakt, om de geredden zoo noodig to verplegen. GEMENGDE SERIGTEN. Sedert jl. "Wo'ensdag woedt tè Nordhorn (HonnoVer een hevige brand. Dertig huizen en een etoónifabriek Zyn reeds vernield en nog is men het vuur geen meester. Van al de omliggende plaatsenzyn de brandspuiten in werking. ..un. Volgens het Utreclitsch Dagblad, is op de Stoom- bootea, varende van Rotterdam op Utrecht, de geheele bemanning zonder.gage geëngageerd. Van at den kapi teins töt' de minste jongens ~toO' varen* allen- voor- over eengekomen procenten der vraohtgeldén. 'Deze wyze van handelen moet tusschen patroon en bemanning een goe- Üo overeenkomming geven. Té Kampen reinigt men tweemaal weeks dé go ten en riolen door middel van do brandspuiten. In een steenkolenmyn nabjj Wigan (Engeland) hebben twee ontploffingen plaats gehad 69 pereonen hebben bij deze ramp het leven verloren. Te Harderwijk hebben zich in 't laatst der vorige week eenige gevallen van pokziekta, alsmede een aantal lyders aan de bloedloop yoorgedaau, van welke laat ste ziekte eenigen met doode'.yken afloop waren, 't üe- jbruik van garnalen scbynt ook aldaar een nadeeligon invloed uit te oefenen. Vjjftig Duitsche arbeiders nit Konigshütté te New Castle overgekomen, hebben de .stad verlaten, onder ver klaring dat zij door eene valsche verbindtenis derwaarts gelokt warén. Den' 4ea dezer, zijn te Koningsbergen door de cho lera aangetast 40 personen, van welke. 2"? o Verleden zyn. Den 5en aangetast 17, gestorven 15. Te Stettin en Dant- zig kwam in de laatste dagen maar één geval met doo- driykon afloop voor. Te Élbing zyn in het geheel van '69 aangetasten 42 gestorven. In de vorige week kwam aan het stadhuis te Am sterdam een man aangifte doen van-zyn buwólyk. De klerk vroeg hem naar zyn naam, en vervolgens naar dien van zijn braid; maar helaas, dó raat» wist slechts don voornaam van zyn aanstaande en dat n'og^wol den iveihansolden van Sien. "Wat hy ook deed ora zióh meer te hennneren, het giug maar niet; hy eindeljjk het zoe ken moede, zeide ik zal het haar eens even gaan vijgen. Vader Zestien" is< dezer dagen in een plaatsje na- by Mulnn overleden. De oud-soldaat van het eerste keizerryk had dezen bjjnaam gekregen ten gevolge van eeu zonderlinge fataliteit die hom met het getal 16 ver bond. Hy wttó géborén 16 Maart 1796. Hy'trad-in diénst op den ouderdom 'van 16 jaar .en kreeg by ayuo kompagnie het regiflternopuhor 16. Hy veraocht en kraeg ontslag na 16'jaten cliömlt. 'ï(p had 16 veldtogtenrtuede- gemaakt en werd '16 maal 'gokwötat. Na zjjneh terug- beer uit hét leger huwde hy eeü van zjjne niohten 16 jaar ond. Hy leefde 16 jaren mot haar en begroef haar ljjk op een116 'Octóber. Zyne vrouw had hem 16,009 irancs .tap huwelyk gob ragt. en by zjjp Overlydeh liet hy" 1600'fninbd rente aan 'zyne lGjarige •kleindocihter. -- Vele dieron en daaronder, t paard zweöteh over hun geheel ligohnam; de hond zweef slechts pp de'tong on bet vakken ni tal uitend door een Woin gedeelte ran do voorpooten. Vlak op.dor elke knie namolyk,'bevindt zioh een plek waar gröóte poriön als door een zeefde, vntwaseming nabr buiten latam Van groot belang is hót dat die plekken niet door vuilnis overdektwórden want 'heöfb aifc uloftta dan is do uitwaseming belet en hierdoor wordt'hót dier zeer1 ligt «iet. Menig,kanend of lüdond varken zal herstalion, indien hom de voorpoo-- I ton by herhaling met laauw water enzoop gowaeBohen

Nieuwe Goessche Courant | 1871 | | pagina 3