Do heer Brodius wordt na aflegging dor govor- derdo codon tot lid dor Kamer toegelaten. In cono redo door den heer Thorbeckc het woord van inleiding gehouden, .kondigt die minister, aan dat in dozo zitting, na het heliandolen dor bogroö- tingen, do tijd zal ontbroken tot het beraadslagen over den .census en hot hooger onderwijs. In den togenwoordigen tijd verdient do voor keur zifch bozig te bondon met do vaststelling ón zer verdedigingsmiddelen. De inrigting .van onze defensio, do horziening dor militiowot, de nieuwe regeling der schutterijen en de daarmede zamen- hangendo horzioning van ons belastingstolsel zullen in orde gobragt worden voor do overwoging togen de aanstaande zitting der kamers.In dö tegen woordige vergadering zullen inkomen o. a. wetsont- werpeü omtrent do tienden, do regterlijke organi satie en do Indischoc tarieven, dö beide laatste zullen waarschijnlijk echter niet meor in behande ling kunnen "komen voor het einde dezer zitting. Tot voorzitters dor afdeolingen zijn benoemd, do he eren Hëémskerk Bz., van de Putto, van Boenen, Heemskerk'Az., en Jonckbloot. Dé Indische' begroofcing isgoreed om, bij de Tweede Kamer behandeld te worden. De Minister van Koloniën wenscht Preanger-hervorming te handhaven. Er kan thans medegedeeld worden dat op nieuw hot plantloon van den Preanger- Javaau op 10 en met op 13 zal bepaald worden. Naar men verneemt zijn do wetsontwerpen tot definitieve vaststelling der Staatsbegrooting voor 1871, wolke in do vorige week aan don Baad van State waren verzonden, van dit staatsligchaan be reids terug ontvangen, dio onmiddelyk aan do Twoedo Kamer der Staten Generaal zullen worden ingezonden. Do Staatscourant deelt don volgondon Staat rhadü, aanwijzende hot door elke provincie en door het hertogdom Limburg te dragen aandeel in de ligting dor nationale militie van 1871, ten bedrago van 11,000 man. Noord-Braband van de 3643 ingeschrevenen 1243; Gelderland van do 3878 ingeschrov. 1323; Zuid-Holland van do 5799 ingeschr. 1979; Noord- Holland van do 5341 ingeschrov. 1822; Zeeland van de 1570 ingeschr. 536; Utrecht van do 1467 ingoschr. 501; Friesland van de 2920 ingoschr. 996; Overijssel van de 2359 ingoschr. 805; Gro ningen van de 2185 ingoschr. 745; Drontho van de 957 ingeschr. 326; Limburg van do 2121 in geschr. 724. Het Staatsblad nio. 7 bevat hot besluit van don 18don February 1871, botroffendo do ligting der Nationale Militie van bet jaar 1871. Bij do op Maandag jl. plaats gohad hobbonde opening dor stembriefjes voor do bonoom iyg van een commissaris in bot polderbestuur van Wal cheren, tengevolge van hot bodankon van don boer mr. W. O. M. de Jongo van-Ellomeet, is gebleken, dat slechts 165 biljotten waren ingeleverd, waarvan 5 van onwaardo. Do volstrekte moor- dorheid word door niemand verkregen, on zal dus tussehon do HH. Jan Peper to Aagtokorko en 0. van do Putto Cz. te Middelburg, dio respoo- tiovolyk 40 en 89 stommon bokwamen, oono hor- atemming moeten plaats hobbon, dio alsnu op 16 dezer en volgondo dagen is bopnald. Hot gotal opgekomen is sleohts 1/5 godoolto van hot getal stommon, daar or p. m. 900 kiozors zjjn. Volgons van do Nodorlandsoho bozittingon tor JCusto van Guinea bjj bot Dopartoment van Kolo niën ontvangen borigton, godagteokend 8 dozor, bloof do gezondheidstoestand aldaar ongunstig. Op 30 Juuuurij to voren overleed wodovom oen Euvopoeaob limbt onatvar. Du stottfaiinfe dor Elminelon en Fontjjnon wordt moor vrodoliotfoud. Naar men viogfc, bevinden zioli oen 20taï Ashau- tijnon to Klnjtt-boo onzoudo oono logonnagt van ongov. 10.000 Ashantijnen reeds te Segwie (14 dagreizen van Kinjaboo) zijn, op weg naar Apollonia, ton oindo, zooals vroeger werd vermeld,don Koning van Behion in zijn gezag to herstellen. (St. Ct. Op Dingsdag 21 Maart zal oen vorgelijkend examen wordengehouden voor aspiranten naar de betrekking van surnumerair bij do maatschappij tót exploitatie dor Staatsspoorwegen. Zij mogen niet jonger zijn dan 16* jaar on niet ouder dan 35. Hij, die als surnumerair is toegelaten moet na *6 maanden een tweede examen \doen over die vakken in do spoorwegdienst, waarbij zij gedurende dien tijd zijn werkzaam geweest, na voldoende aflegging daarvan genieten zij bij aanstelling als 3e klerk, oene bezoldiging van f400. 't Had hier en daar verwondering gewekt, dat minister Thorbecke aan den gemeenteraad te 's.Hage de subsidie vati ƒ7000, voor eene H. Burger school heeft geweigerd.^ In do N. R. Ct. wordt er aan herinnerd, dat de minister Fock de subsidie i wilde verloenen, mits do gemeenteraad opgaf 't getal leeraren on hunne jaarwedden, beter school lokaal leverde, en den schoolprijs niet boven do j 60 stelde. De raad kon in de tweede voorwaarde niet toegeven; !wol had men oon oud gebouw, op eene minder geschikte plaats voor school ingorigt, On word er over geklaagd, pok door den inspec teur; maar men had niet op zooveel leerlingen gerekend, de kosten waren nu gemaakt, men ver beterde wat men kon, en de architect vond het gebouw goed. Had Ho raad oen goed lokaal wil len geven, de zaak ware in order geweest en de subsidie een voldongen feit. Nu kwam oon an- dor minister, en doze achtte zich in 't gehoci niet meer gebonden, en wees de subsidieaf, welligt om do bij zondore omstandigheden, waarin do schatkist verkeert. U. D. Donderdag avond werd te Zierikzoo in oeno ver- gadoring van het nutsdepartemont het voorstol be sproken tot oprigting eener volks-zomor-societeit. De voorsteller wensebte daartoe van de gomeento in kostoloozo erfpacht een gedeelte grond to vragen, ton oindo daar oon gebouwtje te stichton voor de woning van oon custos, of opzigtor, tevens buffet- houdor en verder taï"van tonton on zitjes voor do ledon, een muziektempol, schommels, wipplank, ke gelbaan, onz. Hij hoopte daardoor «voor woinig gold aan do handwerksklasso een uitspanning te bezor gen, waaraan geheel het huisgezin kon deelnemen eii waardoor aJligt dozo of gene, die zijne Zondags ontspanning op vorkoerdo wijs plagt te zooken, van die verkeerde gewoonte kon worden toruggóbragt. Terwijl hun, die geen kroeg bezoeken, omdat ze hun gozin daarvoor te lief hebben, zekor de gele genheid welkom zijn zou, om op schoonc zomer middagen cons taet geheel hun troepje .derwaarts to gaan wandelen en, mot het oog. op hun vrolijk spelende kinderen, te gonieton van de Zondagsrust.» Het voorstel hooft echtor geen bjjval. gevonden, daar do meoston or voel meor bezwaren dan licht zijden in zagen. Ilot voorstol is aangohoudon. Hot Amorikaanecho gouvernement heeft bevel gegovon om mot 6 Maart aanstaande in Europa voor het publiek de gelegonhoid open to Btollon tot inschrjjving in do goldlooning, wolke volgens do wet van 14 July 1870 tot vrijwillige vormin- doring van don intorest dor nationalo schuld moot leidon. Mon meldt uit Vliaaingon van 22 February Hedon middag om twaalf ure had alhier oen ongeluk 'plaats, by hot afbrokon dór schoepskappon op do voormalige Marinoworf. Torwyl men oono gording,- welke was losgemaakt, naar benodon wilde laten, sohoot hot oono oihdo. door tegen eon work man, dio zich boven bevond, waardoor hy naar beneden werd geslingerd, mot het ongelukkig •govolg, dat h(j boldo boenen hooft, gobrolcon. Do man is onmiddoiyki naar hot gasthuis vervoerd. Mon schrijft uit Horwijnon aan do JV. ArnJi. Cour. dat de aanvragen om hooi voor het buitenland - zeer menigvuldig onvde daarvoor betaalde prijzen ongekend hoog zijn. Voor binnonvclds hooi,be steedt men met graagto ƒ30.00 per 500 kilo, en voor het Uitorwaardcr hooi tot ƒ35,00. De voor raad van 'corstgemelde kwaliteit was hier in het bogin der voorgaande week nog vrij voldoende. Omstreeks een half milliocn kilo" Slechts heel enkelen, willen het voor de zoooven gemelde prij zen nog niet afzetten. Oogenschijnlijk zijn de landbouwers er zeer door gobaat: doch op den keper beschouwd, kunnen ze cr geen zijde bij spinnen, want tegen prijzen als de onderhavige, kunnen ze mot voordeel geen voo opstallen en moeten er de bouwlanden, bij gemis van de zoo hoognoodige mest, zeer onder lijden. Naar men verneemt, zijn op Ameland in de jongste dagen meer dan 360 vaten petroleum aan- gospoeld, ongetwijfeld afkomstig van bet onder Vlieland verongelukte Amerikaanscb brikschip «City- of Kingston.* AIn do afgeloopen "week zijn te 's Gravenhage 75 sterfgevallen aangegeven aan pokken, terwijl het getal der als aangetast aangegevenen 236 bedroeg. Men schrijft aan do Lcidschc Courant van 27 February Gisteren namiddag en avond was de lucht in het - zuiden met donder bezet, tengevolge waarvan on bestendig weer wordt verwacht. Donder is in het vroege Voorjaar geen gunstig teelcen. De tempe ratuur was den géheelen winter aan plotselinge verandering onderhevig, en strenge koude word oven spoedig door dragelijker weer, aïs het laatste door liet eerste opgevolgd. Mot veel verschil reeds en daaldo soms Ao thermometerook gisteren stond hij 's avonds 10 gr. hooger dan 's morgens. Deze.. winter beeft zich door sterk afwisselende luchtstroomen van andere winters onderscheiden. Eergisteren is uit Nijmogen vertrokken, een deta chement van het 3o Begoment vestir.g-avtillerie, aldaar in garnizoen, tor sterkte van 2 sergeants, 2 korporaals en 24 kanonniers, naar Breda, tot bet opbouwen der exorcitio-batterij voor de ka- dotten dor Kon. Mil. Academie, aldaar. Oud-Vossemeer, 1 Maart. Het wintergraan is hier bijna al bevroren, de landbouwers waren druk bozig om het land bij vernieuwing te bezaaijen. Wegens de gevallen regens zijn zij echter in hun Work gestoord. Hot is te hopen dat wij spoedig aangenaam weder mogen verkrijgen, dewijl naar hot oordeel van deskundigon het andors te laat zal worden om nog wintorkoren to zaaijen. Korlmieuws. Bij do Herv. gomeento t.to Noordeloos is tot predikant boroopon ds. F. ;W. Smits Pz., predikant te Hollovootsluis.. Bedankt voor het beroep .naar do Hervormde gomeento to Zaamslag, door don hoor J. D. Looijon, prod, to Rosson. Ds. W. Ramaker te Baarland, i? beroepen te Niouwerkerk in Duivoland. Benocniingon on besluiten. Z. M. hoéft bonoomd tot burgemoestor dor go- moento Middelburg, Jkr. Mr. J. W..M. Scliorer, onder toestemming van eervol ontslag als burgemoostor dor gomepnto Arnomuidon on Nieuw- oy St. Joosland. Tot prosident-dirootour van do Nod. Bank ia Uerbenoonul do hoor Mr. W, C. Moos. Tot Boerotaria-dirootour is benoemd do hoor Mr. J. G. GMohman, agent dor bank to 'a Gra venhage. ByjI^LAND. Door don gunatigen, ofschoon niet snollen loop dor vredesonderhandelingen ia do wapenstilstand,

Nieuwe Goessche Courant | 1871 | | pagina 2