NIEUWE MESSCHE COURANT Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. »f; *w»R"s No. 17. Vrijdag 3 Maart 1871. Zesde Jaargang^ Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags en Donderdags avonds. Prijs kwartaal f\,fr. p. post/1,30. Afzonderlijke Nommers 5 et. Prijs der Advertentien 10 et. per regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte, Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 15 regels 50 cent. V. Goes 6,23 1,28 6,18 Biezelinge 6,31 1,89 6,26 Vlake 6,38 1,47 6,33 Kruining.. 6,43 1,54 6,38 Kribbend. 6,53 2,7 6.48 Hillandn 6,50 2,14 6,54 ^Wciensdr. 7,12 2,32 7,7 Bei^-op-Z 7,22 2,48 7,17 Wouw7,32 8,1 7,27 Rosend. A.7,40 3,i0 7,35 SPOORWEG BOES - ROOSENDAAL. V Roosend.. 8,5'54,40 8,80 Wouw 9,7 4,50 8;40 Bergen-op—Z. 9,23 5,8 8,5,8 Woenadrecht 9,36 6,13 9,3 ft Rilland 9,53. 5,26 9,12 Krabbcndijke 10,1 5,82 9,22 K-ruiuingen 10,14 6,42 9,37 Vlakef*) 10,20 5,47 9,34 Biezelinge 10,29 5,64 9,42 Goes A. 10,39 6,2. 9,5, Aan deze halten wordt alléén gestopt, wanneer daar reizigers wpr* nen op3enomen of uitgelaten; de reizigers zyn verpligtvoor het vejrtrek van den trein aan het voorafgaand station aan den conducteur kennis to 'geven Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens ©e'n dag vóór dé uitgave fraiveo toe t» zenden aan den Uitgever A. C. DE JOJIGB 8J*. te (lues. Inzending der Advertentien tot des namiddags 3 ure. Advertentien en Abonnementen worden voor DuitschlandOostonryk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg, Lubeck, Frankfort a/M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stufctgartt, "VVeenen, Praag, Bazel, St. Gallen, Genève en Lausanne. Zij die zich met 1 April a. s. op deze Courant wenschcn te abonneren, en daarvan onmiddelijk aan den Uitgever kennis ge ven, ontvangen dezelve tot dien tijd g-ratiw. WAT ZAL HIJ ER I3EDE DOEH. II. Wezen wij er onlangs op hoe eene verlaging van den census, en daarmede natuurlijk gepaard gaande uitbreiding van het kiesregt, billijken noodig was, en ook met het oog op hetgeen nu zou blijken, dat het tegenwoordig ministerie daar omtrent voornemens was, de zamenkoinst van de Tweede Kamer belangrijk wasniet minder is dit het geval, met het oog op 's lands fi- nantiën. Welke zienswijze men toch op staatkundig gebied moge zijn toegedaan, hieromtrent bestaat geen verschil, dat onze fumntiën in treürigen toestand verkeeren. 's Lands inkomsten zijn niet meer voldoende om 's lands uitgaven te dekken. Tot het een of ander kunstmatig hulp middel moet de toevlugt genomen worden. Hetzij tot verhooging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen; betzij tot het sluiten van leeuingen beide gepaard met een zuinig beheer, met eene beperking der uitgaven tot de be paald noodige. Welken weg zal de nieuwe minister van Fimui- tiën inslaan? Wij veronderstellen bij hem in elk geval te veel doorzigt, dan dat liij niet, zooals het «zuiver-liberaal» ministerie van Bosse- Fock% s' lands inkomsten zal willen herstellen doorbelastingen af te schaffen natuur lijk met het vooruitzigt oiu er kort daarna dubbel drukkende voor in de plaats to stellen. Maar tot welk hulpmiddel hy ook de toevlugt moge nemen, «do magore jaren» zullen daarmede voor Nederland feitelijk een aanvang nemen dank z\j, zooals wij reeds meermalen aantoonden, do al'brekingsmanio der radicalen. Ofschoou wij do laatsten zullen zijn om in eene zoo gewigtigo aangelegenheid op ovorhausting aan te driügon, daar het hier eene zaak geldt, dio wel eons van alle kanten mag bezien en overwogen worden, hopen wy toch dat hot op- getredeu ministerie niet zal aarzelen, zjjno plan nen in hoofdtrekken mede te dooien. Wy mo gen toch niet verwachten dat het zyn taak aan vaard hooft, zonder voor zichzelf do overtuiging to hebben, haar to kunuon volbrengen. Kon hoofd denkbeeld tor voorzioning in den vorwar- dou toestand zal en moet liet dus hebben. Muur dun behoort hot ook den mood to hebben, daar oponlyk voor uit to komen, opdat de natie woto, wat men te hopen of te vroezen hogjt. 'Dan behoort men zyn voornömeu niet even als het ministerie van Bosse-Fock tot het laatste •toe, achter dubbelzinnige, onbepaalde uitdruk kingen te verschuilen, om eindelijk met de meest hatelijke belasting te voorschijn te- komen. Maar ook den minister van Justitie wacht eene belangrijke taak. Verscheidene onderwer pen eischen reeds jaren regelinp. De middelen om zich, in het burgerlijke, regt te verschaffen, eischen vereenvoudiging. Het Straf-wetboek afkomstig van Napoleon I, dpor tal van par ticuliere wetten uit zijn verband gerukt, en door het verschillend gebruik maken om in byzondere gevallen verzachtende omstandigheden toe te passen, in de verschillende deelen ^s lands ver schillend toegepast, vordert herziening, om tot een meer gelijkmatig effect te geraken. Het wetboek van strafvordering zou, .vooral wanneer er nog sprake is eener wijziging der regterlijke organisatie, aan eene grondige herziening moe ten worden onderworpen. Eene nieuwe wet telijke regeling der naamlooze vennootschappen wordt sedert lang met aandrang gevraagd. Het tiendregt blijft nog steeds onafkoopbaar bestaan; ofschoon onzes inziens een voorstel tot afkoop- baarstelling, -meer tot de taak van een minister van Binnenlaödsche Zaken, dan van Justitie behoort. Zal mr. Jolles aan dit alles een krachtige hand slaan? Wij hebben niet geaarzeld onzo weinige ingenomenheid mode te deelen met zijne bekende circulaire over de toepassing der pre ventie inhechtenisneming, maar niettegenstaande dit, doet de afgelegde loopbaan van mr. Jolles ons hoop koesteren, dat liy zich geheel op de hoogto zal toonen, de bovengenoemde wijzigin gen te regelen. Of wy met zyno wyzo van regelen ons zullen kunnen vereenigen, zal later moeten blyken. Maar nog eens, zijn afgelegdo loopbaan geeft rogt eene zaakkundige regeling van hem te verwachten. Daartoe is een ver- eischto, dat men veel practisohe ondervinding heeft opgedaan. En dat kan men voorzeker niet aan mr. Jolles ontzeggen, dio eerst al.s procureur, daarna als ambtenaar van het open baar ministerie en oindolyk als lid van den Hoogen Raad werkzaam is goweest tot het in toe passing brengen onzer verschillende vvetton. (f) Tot ons Kroot gonoogon heeft do hoor Bliwt' hot outworp tot iuvooriug viuv oono inkomsten bolau- üug ingotrokkou. Nadat dozo boHohouwiog voedH gonchrovon wan, blook on« uit do rode, waarmede hot nieuwe ministerie in do Kantor verooheon, dat workolyk roods in desa zitting de indiening kan worden vovwuoht, van eau wetsontwerp tot afkoopbunriitolling dor Tienden, on tot herziening dor Itogterlijko organiaatio. BINNENLAND. Goes, 27 February, De Nieuwe Rott. Cour. schynt onze laatste be schouwing over de uitbreiding van het kiesregt mot met veel oplettendheid gelezen te hebben, Zy ver wijt ons toch dat .wij die uitbreiding ook zouden verlangd hebben, om daardoor in de Kamer eene meerderheid in nationalen zin te krijgen. 'Zij bo- woort dat er ieeds eene besliste moerdorhoid is.Naar haar oordeel is bet echter met met eenige zekerheid vooruit te zien of die uitbreiding wel éene wyziging van de meerderheid in dó Kamer zou'veroorzaken. Reeds het Dagblad heeft er op gewezen, dat dit ver wijt der N. R. C. teneonomale ongegrond is. Wan neer het toch. waar is, wat de N R. C. beweert, dat het niet te voorzien is of de uitbreiding van het kiesregt wel eene wijziging in do zameristélling der Kamer ten govolgo zou hebben, dan vervalt hierdoor tevens hot verwijt, dat wy grond zouden hebben te verwachten, dat de meerderheid in onzengeest zöu komen. Maar wtiar hobbon wy ge/ogd to voorzien, dat daardoor eene wyziging in onzen geest zou plaats hobbon Neen, ook wij erkennen gaarne, dat wy niot met voldoonden grond zouden kunnen voorzion in welken geest eene meordorhoid zou koihen. Dit moot de tookomst leoron. Maar dat neemt niet weg dat dit voor ons geen beletsel is, om ook hier to zeggonJais ce que doit/advienne que pourra, doe wol en zie niet om. Wij hobbon mode onzo stom verhoven tegen do onregtmatigo uitsluiting van een groot dool der bur- gory, van eon groot dool van do kern van ons land, uit hot kiosrogt. Hot is waar, wy hopen dat daardoor tevens eeno bosliste moerdorheid in do Kamer zal komen. Is die er ochtor reeds, zooals do N. R. C. bewoort? Mr. van Eek zeido ongevoer 3 jaar geleden, dat dio toen moest worden govormd doorde vlottende ledon, dio olk ministorio steunon. Maar jvuBtvan zulk "oonomeerderheid, zondor loidond beginsel, zou- dén wy guarno verlost blyvon. Êoo kan editor oon zoogenaamd «liberaal» blad, oon oogeublik angst koesteren, dat do uitbreiding van hot kiosrogt in hot nadoel dor «libomlon» zou zjjn. Dozo boworon immors dat Noderland voor I libe raal is Waartoo dan dio angst on onrust? Zou den de liberalen dan weer,en, dat de thane van hot kiosrogt uitgosloton kern dor burgory niot zoogo- naanid «liberaal» ia Zou dat do oorzaak zyn, dat zoovolo «libonilon» zioh mot «hand on tand» togen do uitbreiding van hot kiosrogt Vorzotton Dan wore het vorwyt dor JJ. R. O. wol zoo good bostood aan do «liberale» bladen. In do zitting dor Twoodo Kamor van Dingsdag is onder moor ingolcomon stukken qen wotsvoorstol tot bovordoring oonor geregelde stoomvaart van Vlissuigon op Noord-Amorika ingolcomon viui wogo do hooron 'a Jaoob, do, Druyn Kops, Kalff, StioUjop, on Tak, allon lodon üor Twoocto ICainor.

Nieuwe Goessche Courant | 1871 | | pagina 1