dat ,de jaarletter, zoowel Toij deti ijk als bij den herijk gedurende hot jaar 1871 te, bezigen, zal zijn de letter G in den gewonen drukvorm schuin gesteld., - In vërband tot het dezer dagen ih de dagbladen vermelde- berigt, dat Pranschen, ih wien -men krijgsgevangenen van Pruissen meende herkend. te hebben, door onze politie van hier over de'Pruis- sische grenzen zijn uitgeleid, vernemen wij dat de Fransche legatie de aandacht onzer regering óp dat betreurïngswaardig feit moet gevestigd heb ben, en dat dientengevolge door; den Minister van Justitie aan de plaatselijke autoriteiten zeer bepaalde voorschriften jzgn gegeven nopens de ge dragslijn,.welke behoort in acht te worden geno men ten aanzien van ontvlugte krijgsgevangenen, die zich op Nederlandsch grondgebied mogten ver- toonen. De strekking dier voorschriften moet van dien aard zijn, dat er geene uitlevering behoort plaats'te hebben, óf, wat op hetzelfde zou neer komen, dat do vlugtelingen niet belet moeten worden de grenzen te overschrijden, maar dat zij overeen komstigd,b wétten der neutraliteit en der men-' schelijkheid'moeten .behandeld worden. Dagbl. van Z. H. en 's Gray. Haar wij vernemen is door de heeren Fock en Brocxhpt hun door Z, M. opgedragen mandaat tot Vorming van een nieuw kabinet neergelegd. Op Dingsdag 6 September 11., aan welken dag, als, de geboortedag van wijlen Willem II reeds zoovele weemoedige herinneringen ver bonden waren, trof ons Vorstelijk Huis een lang gevreesde en toch nóg onverwachte slag, door bót afsterven van Prinses. Louisa Augusta WilhéLmina Amalia van Pruissen, gemalin van Prin3Frederik der Nederlanden. In het jaar 1808 geboren', en in 1825 in bot huweljjk getreden, verwierf zjj zich gedu- ènde de ruim 45 jaren, die zij in Nederland doorbragt de liefde en achting der natie, die zij toonde wederkeërig lief te hebben. Als echtgenoot en" moeder, als Vorstin en Christin geacht en bemind door allen die haar kenden, was zij haren echtgenoot steeds een steun, hare kinderen eene zorgzame moeder, hare omgeving eéneliefderijke meesteres. De dankbare herinneringen aam zooveel goéds, doet de Nederlandsohe natie, naauw verbonden als zjj is aan het Huis van Oranje, Haar met. weemoed nastaren nu zjj naar be tere gewesten is heengegaan. Maar die dank bare herinneringen zal daarom ook van haar' tot waarheid maken: «Zij leeft nog gestorven.» h Het Dagblad vermeent dat hét plan zou bestaan "de Tweede Kamér tegen 16 dezer ter vergadering te. convoceren, en de verdediging der voorstellen, tot voorziening' in de dienst van 1871, nog door het demissionair ministerie te doen' waarnemen. Te Schote is hjj hérstemming tnsschen de hee ren W. Rjjh en J. Zuid weg; tot lid van den ge- -meehtoraad gekozen met 10 stemmen,.,dhr. W.Rjjn, terwjjl dhr. Zuidweg 8 stemmen op zich veree- nigde.. 1 In dë vorige wook is hot voo op de voornaamste markten in België verkocht goworden, gemiddeld tegen de volgende prijzenOssen ,88—98, stieren 86, koojjon 40—50 en kalvers van 86—96 contijn. p. HLogr. Es was op ossen en kalvers rjjzing van vior contimes. Do granen waren in prijs op al de markten in België, en ook'in Frankrjjk gorozon. Kerknieuwe. Ds. J. H. Mühring, prod, to St. Philipsland is beroepen te' Niouwprkerk. Sdhoolnleuws. 'Aan do openbare school to Zundort, wordt ge vraagd een Èulp-onderwijeer. Jaarwedde f 800. Brie ven franco voor 1 Jan. e. k. aan don Burge- meoBtor, AanboBtodlngen. Öp 5 Jan. 1871, to 'sHago, bohoovo do Staats spoorwegen, Van: hot lovoron yan ballast, logden van'sporen, hot raakon van Workon voor bovoili- ging on ttfdoeling op hot gedeelte van don spoor weg van Middelburg tot West-Souburg, en van voorzieningen op de kanaalboorden tusscben Mid delburg en Vlissingeh, en eenige verdere werken. Aanwijzing op het terrein op 19 en .23 Dec. a. s;r'svoormiddag8 lly.ute. ï^noounógen cn Besluiten. Tqt BubStituutrgriffier hij de Arrondissements- Rogtbahk te Assen is benoemd' Mr. C. D. W. Pape, Kantonregter te Cortgene. BUITENLAND. De laatste tijdingen van het oorlogstooneol doen ons dé uitkomst kennen van de gevechten tusschen prins Frederik Karei en de hertog van Mecklenburg tegen het Loire-leger, en toonen in de inneming of bezetting van Orleans door de Duitsche troepen het eerste belangrijke gevolg hunner overwinningen. Het blijkt dat van het eerste treffen af in deze laat ste dagen, het Frans oh e leger steeds zuidelijker ge drongen werd, tot dat den 4den December het spoorwegstation en de voorsteden van Orleans be stormd en genomen werden, en de Btad zelve voor de Duitschers bloot- lag. Met 'een "bombardement bedreigd, meende de generaal Aurelles, Orleans niet te mogen blijven bezétten en verdedigen, daar zij, zonder verdedigingswerken, toch spoedig zou moe ten vallen, en. dus onnoodig verwoest zon worden. Met een leger van 200,000 man en 500 kanonnen, op welke sterkte het Loire-leger, in een berigt uit Tours geschat wordt, zou men meenen dat de Duit schers hadden kunnen tegengehouden zijn, en- ook de regeringsdelegatie in.genoemde plaats was van" oordeel, dat Aurellès voor Orleans moest stand hou den. Gambetta, die per spoortrein op weg was naar Orleans, om de stellingen der troepen na to gaan, .moest echter ondervinden dat de stad onhoudbaar was, daar de Pruissische kavalerie reeds den spoor weg ten zuiden bezet had, zoodat hij zelf onverrig- ter zake moestterugkeeren, na' groot gevaar to hebben geloopen van gevangen genomen te worden. Om Parijs schijnen de Fransche -troepen binnen den kring der forten teruggekeerd te zijn. De Fran sche berigten geven nog hoog op van de Overwin ningen hij de hoofdstad behaald, en vooral van het vreeselijke'getal gesneuvelde vijanden. Dat er bloe dig gestreden is en dat do. Franschen zich dapper gehouden hebben, laat. geen twijfel over, doch dat zij niet geslaagd zijn de linie der Duitschers door tebreken is even zéker. De groote manoeuvre, te geljjker tijd. door het Loire-leger en de ^belegerden in Parijs ondernomen, is geheel mislukt. Ware een der" groote Fransche legers gelukkig in dien strijd geweest, dan zou het Duitsche hoofdkwartier te Versailles m een hagohelijken toestand zijn geraakt, afgesneden als het dan was van het gros des legers. Ook in het Noorden yan Frankrijk Jiljjft do zege aan de Duitsche zijde, getuige weder een belang rijk gevecht bij Rouaan. 'Dat de Koning van Pruissen, bij het tot stand komen der Duitsche eenheid, zich niet langer met de koningskroon zal te vreden stellen, schijnt meer en meer zeker te worden. In dë zitting van den Noord-Duitschen Rijksdag deelde de president Del- bruck de vergadering mede, dat Prins Luitpold van Begeren, van wege zijn Vorst, den Koning van Bejjeren, Koning Wilhelm had voorgesteld de kei zerskroon aan te nemen, met welk voorstel zich de Duitsche Vorsten, die te Versailles zich op- honden, vereenigd hadden. Te Florence zijn de Kamers met eene troonrede geopend, waarin de koning spreekt over de onlangs tot stand gekomen eenheid van Italië. Wat den nieuwen toestand te Rome betreft,' zegt Viotor Em manuel, dat ér.zal zijn: vrijheid dor Kerk, volko men onafhankelijkheid van den hoogpriesterlijken zetel; in dó uitoefening van des pausen kerkelijke verrigtingen en in zijne betrékkingon met de ka tholieke Christenheid. De Koning kondigt de spoe dig aanstaande verplaatsing, aan van don zetel dos bestuurs naar Rome. Do weinige geneigdheid der Amerikanen om don gozantBohap8post te Londen te bekleeden, blijft, voortduren. De generaal Schenk tot dat ambt bo- noomd, heeft na twoo weken nadenkons geweigerd' do betrekking aan to nemen. De hoer Motley, die sedert goruimen tijd zjjn ontslag had als gezant, dooh tot do komst van oen opvolger dé function Waarnam, ia door den President; teruggeroopon. Een bewijs, hoe in aommlge doelen van Amerika, do toestand sedert den burgeroorlog vorandord ia, lovort do staat Carolina, een der vroogoro zoogo- naamdo slavonataton. Bjj.de laatste vorkiozingon hobbon daar do negers do- mogt in handen gokro- gen, zoodat de luitenant-gouvornour,' drio van do vier ^congres-loden, die do Staat afvaardigt, on do Stoats-eooroturiB negers zjjn; torwjjl in dó wotgo- vonde vergadering van don Staat 11 van dp 81 Sonauts-lodon on 80 van do 124- afgevaardigden tot gonoomd volksraa hohooron. OOREOCSBERIGTEft. Uit het hoofdkwartier van het 8ste legerkorps te St. Sauflieu wordt onder dagteekening van 1 Dec. aan de Daily Telegraph het volgende geschreven: Weinig had ik. kunnen vermoeden dat Amiéns zóó weinig tegenstand zoil bieden; die plaats is door ohs bezet zonder dat daarbij bloed vergoten is. De Fransche soldaten zijn in den waren zin des woords gevlugt, en, -zonder een schot te lossen, hebben zij de stad prijs gegeven. Den 28sten Nov. vaardigde de prefect eeno proclamatie uir waarin, hij in de harfcstogtelijkste bewoordingen een beroep deed op de vaderlandsliefde der bevolking van zijn district, en weinige uren iater moest de maire in eene tweede proclamatie constateren, dat de gene- raals met hunne troepen en de prefect de "stad hadden ontruimd, zonder dat daarover het militair, comité was gehoord. Toen Generaal von Göben vernam,. dat Amieps in. de handen der Duitschers was, kon hij het naauwelijks gelooven, en er werden zelfs bevelen gegeven eenó defensieve houding aan te némen, aangezien men een aanval van den vijand verwachtte, die té talrijk was dan dat, de .Duitsche bevel hebber kon vermoeden, dat" zijne voörwaartsche beweging niet zou verhinderd worden. Midde lerwijl werden er eenige uhtónen op kondschap uitgezonden om te vernemen, of het berigt der overgave juist wasen het.gevolg hiervan was, dat onze troepen de stad weldra binnenrukten. De plaats droeg de meest overtuigende sporen dat er bij het leger de grootste wanorde heerschte. Op .de straten lagen gebróken Remington's geweren, patroontassen, patronen enz. De buizen en openbare gebouwen getuigden van den .grootsten, moedwil der soldaten. De bevolking, die gisteren nog de kreten aanhief van: Vrijheid, gelijkheid en broe derschap 1" «Leve Frankrijk!" en »Dood aan de Pruissen, ontving, dan ook heden met open armen de troepen die hunne stad hadden gered voor de geweldadigheden der Fransche strijders, die wet noch regt kenden. Een aantal franc tireurs hebben hunnen uniform weggoworpen en dwalen nu in den omtrek rond. De winkels zijn schier allen gesloten de Fransche soldaten hebben ze, vóórdat zij de stad verlieten, voor een goed deel geplunderd. Ofschoon de stad zich had overgegeven, weigerde de citadel dit voorbeeld te volgen. Zij werd door 300 man van do" aanzienlijkste familien, dor stad verdedigd. Generaal von Göben besloot aanvankelijk haar niet te bombarderen, de citadel opende daar entegen een hevig kanonvuur op. de stad, waardoor veel verwoesting werd toweoggebragt. Volgens berigten uit Tours heeft de Fransche generaal Briant, die in Norma pdiö bevel voert, de opdragt ontvangen, om terstond met allo troepen naar Parijs .te trekken, ten einde Drfcrot bij te staan in diens pogingen, om door de Duitsche legers heen te breken. .Men meent te Tours, dat de Duitsche' troepen te Orleans slechts vliegende kolonnes zijn die den terugtogt der hoofdmagt naar Reims1 moeten dekken en de bruggen moeten afbreken, om een aanval der Franscbé töoepea te beletten. Do correspondent van the Daily News in het léger van den kroonprins van Saksen deelt de vol gende bijzonderheden medo omtrent de werkzaam heid van dién bevelhebber «Het water van de Molette heeft men dooreen reeks van dammen opgestuwd, en daardoor oen groote oppervlakte land van Sovran tot Dugny on der water gezet. Alleen, do straatweg is droog en verschaft aan do Düitscho troepen een, uitmuntend défilé. Tot beschermingvan dien weg is Le Bour- get sterk bezet, terwijl hot einde aan Fransche zijde door oen zwaar aardewerk wordt verdedigd. Aan do zijde der Duitschers heeft men links en regts batterjjen opgeworpen die den weg door een kruis vuur kunnen beschermen, zoodat hot voor een vij andelijk leger onmogelijk is, zich zonder helangrjjko verliezen op dien weg te wagon.. «Tot aan Lo Blanc Ménil zijn overal verschan singen van infanterio opgeworpon, dio dqor artil lerie-batterijen worden vera tor kt. Laatstgenoemd dorp ligt schuin"tégenover'Molette en vormt als't ware don sloutol voor do geboóle stolling, waarom uien hot bijna tot- oeno vesting hooft versterkt, on hot don vijand onmogelijk heeft gemaakt om hg Bluno Mënil over de Molotto to gaan. Links van hot dorp strekt zich -woder do watervlakte uit on do rjj van batterij on ipfantorio-vorsohansingon.» Berigten Van don 6 December. DRESDEN. Eon telegram van Prins Gëorgo aan don Koning méldt, dat do vjjand don 4don Brio on Champigny ontruimd hooft on achtor do Marno te ruggetrokken is. Eono vordoro offonsiovo bowogmg van do zjjda dos vjjands was onwaarschijnlijk. Hot totaal vorlios dor Saksors van 80 Novombor tot 2 Docombox, bedraagt 76 oflieioron en 2100 man.

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 4