NIEUWE GOESSCHE COURANT. Wo. 01. Vrijdag1 25 November 1870. Vijfde Jaargang. Nieuwsblad voor Tfeolen, JSuid- en Noord-Beveland. Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Alaandngs en Donderdags avonds. Prijs *$>- kwartaal ƒ1,fr. p. post ƒ1,30. Afzonderlijke Nommers 5 ct. Prijs der Advcrtcntien 10 ct per regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte Geboorte-, huwelijks- en doodberïgtcn van 15 SPOORWEG GOES - ROOSENDAAL. v. Goes' 6,23 I.2S 0,18 I V-Roosend. 8,55 4.40 8,3a IVouw Bergcn-op-Z. Woensdrecht Billaud Krabbendijkc Kruiningen VInke Biezclingc Goes A. Aan deze halten wordt alléén gestopt, wanneer daar reizigers wor ncn opSeuomen of uitgelatende reizigers zijn vcrpligtvóór het vertaelc van den trein aan het voorafgaand station aan den conducteur kennis te geven Biezclingc G,3l 1,39 6,26 VlakcH .0,38 1,47 6,33 Krnining. 6,43 1,54 6,38 Krabbend. 6,53 2,7 6.48 nniaadO G,59 2,14 6,5.4 Wocnsdr. 7,12 2,32 7.7 Berc.-op-Z 7,22 2,48 7.17 Wouw 7,32 3,1 7,27 Kosnnd. A.7,40 3,10 7,35 9,7 4,5Q 8,40 9,23 5,3 8,53 9,36 5.13 9,36 9,53 5,26 9,12 10,1 5,32 9,22 10,14 5,42 9,37 10,20 5,47 9,3 4 10,29 5,54 9,42 10,39 6,2 9,5 Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens een da? vóór de uitgave franco toe te zenden aan den Uitgever A. c. de jonge SJz. te Goes. Inzending der Advertenticn tfft-des namiddags S are. Advektkutien en Abonnementen worden, voor Duitschland, Oostenrijk, en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASLNSTEIN VOGLER, te Hamburg, Lubeclc, Frankfort a/M-, Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgartt, Weencn, Praag, Bazel, St. Gallen, Genève en Lausanne. HET OOGEHBIIK. De ministeriële crisis duurt zoo lang, dat er geene enkele reden bestaat om het niet moge lijk te achten, dat zij nog langer zal duren en het een en ander over de oplossing nog geen dadelijk gevaar loopt mosterd na den maaltijd te wezen. Wij vatten onzen raad zamen in de herha ling van hetgeen reeds vroeger door sommige onzer geestverwanten is gezegdthans verlan gen wij geen conservatief ministerie. Waarom niet? Omdat wij gelooven dat de optreding op dit oogenblik der conservatieven als regeringspartij niet aan het vaderland, niet aan de conservatieve partij zelve, maar alleen aan de liberalen eene dienst zoude bewijzen. Wij zullen dit met een paar woorden verklaren. Niet aan het vaderland. De algemeene zaak is li iet daarmede gebaat dat in de plaats van zeven zoogenaamde liberalen zeven conservatie ven gaan zitten op de zeven «groene stoelen». Neen, bet liberalismus, dat stelsel van gezags- bestrijding, hetwelk zijnen steun moet zoeken in speculatie op de onnoozeiheitl of onverschil ligheid van sommige staatsburgers moet plaats xnaken voor een ander stelsel, waarbij voor alle staatsmagten de leus is «Binnen de grenzen» En op een dergelijk herstel van den -door de grondwet voorgeschreven regeringsvorm is voor het oogenblik geene kans. Wat zoude dan nu een conservatief ministerie doen voor de va der) andsche zaak Niet aan de conservatieve partij. Niets heeft haar meer geschaad dan het van liberale zijde telkens herhaald verwijtgij zijt zoo portefeuille- ziek, dat, wanneer een liberaal ministerie heen gaat, gij bijna reeds voordat men u roept de leêgc stoelen tracht te* bezetten. Laten de con servatieven liet' nu eens op verte andere manier proberen. Laten zij thans aan de liberalen overlaten orde op de zaken te stellen. Wij zijn overtuigd, dat zij dan, voordat een jaar verloopon is, zullen wórden geroepen om den faillieten boedel, dien de heengaande regering achterlaat, te administreren. Du conservatieve partij, thans de xegerings- taak opnemende zou alleen aan de liberalen eeneu dienst bewijzen. De liberale partij is zeer verzwakt. Innerlijk verdeeld, heeft zij geen gemeenschappelijk denkbeeld meer. De oud- liberalen willen niets anders dan do zeven groene stoelen in. bezit hebben, ten einde hunne vrien den te helpen. De jong-liber'alen, die zouden willen hervormen, missen eenen leider, die de groote eigenschap bezit van te -weten wat hij wil. Vandaar bij de eersten niets dan klein geestige partijdigheid, bij de laats ten een onbe paald streven, de blaauwe lucht in. De huidige aftakeling is van dien toestand het'noodzakelijk gevolg. Komen nu de conservatieven aan het roer, dan hebben de liberalen weder een punt van vereenïging -. haat tegen den gemeenschap- pelijken vijand. Na haar gedurende zes of ze ven maanden te hebben., gesmaad, zoudèn zij de conservatieve regering vóór September 1871 wel tot aftreden weten te noodzaken en wij zouden weer teruggekomen zijn op het punt, waarop wij ons bevonden in-Junij 1868. Weet zich daarentegen de conservatieve party nu te onthouden, dan zal naar alle waarschijn lijkheid de toestand by de verkiezingen van' 1871 zoo ontredderd wezen, dat de stem der natie eindelijk luide zal roepen Weg met het liberalismus.' Binnen de grondwettige grenzen BINNENLAND. Goes, 24 November. Be Minister van Finanti en brengt tor kennis van belanghebbenden 1. Ter opleiding voor telegrafist bij dé dienst van den Rijkstelegraaf worden, na vergelijkend onderzoek, twintig leerlingen toegelaten tot hot te dien einde aan hen te verstrekken onderrigt. 2. Deze leerlingen genieten eene bezoldiging van. één gulden daags en kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist der dorde klasse, waaraan eene jaarwedde van acht honderd gulden verbonden is. - - 3. Zij die aan het sub 1 bedoelde onderzoek verlangen onderworpen te worden, moeten, zich, vóór. of op den 20sten December aanstaande, bij net. Departement van Finantien daartoe aanmelden door een op_zegel geschreven verzoek, mot naauw- kenrige opgaaf van naam, voornamen en woon plaats. Over de te overleggen bescheiden, zie Staats-Courant no. 276 .van 22 Nov. Naar wij vernemen, zal do Arrondissoments- Regtbank heden, "Vrijdag, uitspraak doen in do be langrijke questio der achterliggende polders. Zoo als men weet, blijven een tal dier polders weige ren, het van hun gevorderd subsidio' to betalen. Deswege voor" de Begtbank gedagvaard, vorscheen de ontvanger-griffier van een der polders niet ter teregtzitting, en werd er dus verstok tegen hom verleend. In deze vorstokzaak zal nu uitspraak gedaan worden. Later deelen wij don uitslag-mede. Nog steeds woedt in Pruisson en Frankrijk do voepost, maar ook nog steeds worden door hot ministerie Fock gcono afdoende maatregelen gono- mon, om te trachten de besmetting te voorkomen 1 In Belgie echter ia do vooposl-wefc weer in werking getreden» Mogt hot gerucht zich be vestigen,-dat mr. Fock mot do zamenstelling van oen nieuw ministorio belast is, dan hopen wij toch dat hem bij al het zoeken dat hij zal moeten doen, - toch genoeg - tijd moge overig blijven, om ook in ons land doeltreffende maatregelen in deze zaak, van zoo groot aanbelang te nemen. Mo ge mr. Fock hierin sleohts niet het voorbeeld vol gen van mr. Thorbeckeen door zijn niet hande len, den vaderlandschen veestapel in gevaar bren gen. Omtrent- de pok- of kinderziekte schrijft men uit Utrecht van 21 Nov. dat zij nog geenszints ge weken is. Dat zij nog menig offer vordert, heeft het sterfte-cijfer van de afgeloopene week beweken» dat tot 45 geklommen .was. Betreffende het nationaal geschenk aan Prinses Marie der Nederlanden bij haar voorgenomen hu welijk met den Prins von "Wied, vernemen wij, dat in het begin van November 27,762 inteekenaren hebben deelgenomen, bedragende een kapitaal van ongeveer ƒ2600. De versiering van den Bijbel met Album is opgedragen aan den heer C. J. Begeer, directeur der Utrcchtsche züverfabriek. Men schrijft uit Deventer Do voorraad appelen is in doze environs nog buitengewoon groot. Be weekmarkten worden nog overvoerd met dat pro duct. Do prijzen zijn dan ook zoodanig .gedaald dat op do jl. Vrijdag gehouden weekmarkt voor do beste soorten niet meer dan ƒ1,50 por hectoliter te bedingen was. Ook is er nog eon groote voorraad aardappelen bij do boeren, die dachten dat zij dezo aan de Pruisson tegen hoogo prijzen konden verkoopen. Deze willen echter niet meer dan ƒ2,25 per 75 kilogr. betalen, waardoor zij,vermits de toevoer dagelijks grootor wordt, nu niet moer \ian 1,80 a 2 per heet. kunnen bedingen. Kerknieuws. Te Zutphcn zijn bij de verkiezing van 12 leden voor het Kieseollegio al de Candidaten gekozen van do Evangelische Kiesvqreoniging«Evangelie en Belijdenis." Naar wij vernomen zal met 1 Januari 1871 ver* schijnen: diet OostenWeekblad, gewijd voornamelijk aan phiiantropischo vragen», onder hoofdredactie van den heor J. van 't Lindenhout te Nijmegen. Tot predikant hij de Nedcrduitsch Hervormde^ Gemeente te Utrecht is, uit hot reeds vroogor ver melde'drietal beroepen', Ds. P. Huet te V£2Uendaal. Bedankt voor het beroep naar do Ned. borv. gemeente to Suamcer (Friesland) door ds. J. Kromsigt prod, te Cortgeno. Bedankt voor het beroep naar. de Ned. horv. gemeente te Sluis, ds. H. P. de Klork, predikant to Gardoren. BUITENLAND. Over. het algemeen valt er in de moosto bniten- landscho bladen, dio het godoeltelyk opzeggen van het tractaat van 1856 door Rusland, boploiton, oen

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 1