1 ook de republiek als overwonnene zou moeten onderhandelen, dat willen zij niet, al zegt ieder gezond menschenverstand, dat zij zich door die verblindheid nog dieper in het [ongeluk stor ten.. Daarom hebben ook wij medelijden met het weerlooze Frankrijk, tvij hebben het vooral met deszelfs verblindheid en diep zedelijk verval. BINNENLAND. Goes, 10 November. De Tweede Kamer; heeft gisteren aangenomen de ontwerpen tot goedkeuring en bekrachtiging van pro vinciale belastingen en wijziging van hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1869. Met. 53 tegen 5 stemmen is besloten tot het in overweging nemen van het voor stel-van Houten tot wijziging der per sonele belasting. Naar aanleiding van de mededeeling van den Minister van Finantien, omtrent de ministerieele crisis gisteren gedaan, is de Kam£r tot nadere bij- eenroeping ..uiteengegaan. De Minister van Binnênlandsche zaken, brengt ter kénnis van.. belanghebbenden, dat zij, die voor eene bènöëming als opzigter der 1ste klasse voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van f 900 wett- scheh in aanmerkingte komen, zich met hun ver zoek voor 20 November 1870 schriftelijk moeten aanmelden bij het Departement van Bmiienland- sche zaken, onder overlegging van hunne gcboor- te-acto en zoodanige getuigschriften of verklaringen, als noodig zijn, ton blijke dat de. adressant in allen deelen practisch ervaren is in de kennis van de zamenstelling en het onderzoek van stoomke tels. De Minister van Finantiën brengt bij deze ter kennisse van belanghebbenden, dat in du rnaqnd "Januarij aanstaande, in het locaal van het Depar tement van Finantiönte 'sGravenhage, ton over staan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van.Adspi- ranten' voor de betrekking van surnomirair bij het vak der Posteryën, waartoe minstens twaalf plaat sen ter .vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zicb voor den eersten Januarij aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken, worden buiten 'aanmerking gelaten. Omtrent de bij dit request over te leg gen bescheiden, zie de staats-cour. van 6 en 7 Nov. no. 261. y. Tot lid van de Eerste Kamer dër Staten Gene raal is in de Dingsdag .gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Utrecht, in plaats van don heer- Taets van Amerongen, gekozen db heer mr. J. K. baron van Goltstein, oud lid der Tweede Kamer en Öud-minister. Als leden van oen nieuw te vormen ministerie worden te 's Hago, naar het schjjnt- niet zonder grond, genoemd professor "Vissering als minister, van finantiön, en prof. Asser, voorjustitie. M. C. In zyn antwoord op het vorslag der Eerste Ka mer, volgens de Indische bogrooting, tracht de Minister van Koloniën zich to regtvaardigon ten aanzien van het gebeurde in de Preanger- questio. Do afkondiging heeft in de Oost vroeger plaats gobad dan do Minister had gewild. Zijn te legram tot uitstel is të laat in Indio ontvangen. Noordstar. Het Dagblad vèrneorat dat ook do ministers van Bofise, Fock en Brocx hun ontslag hobbon aangevraagd. ïn oono jl. Vrjjdag gehouden vergadering der afdooling Arnhem, van do voreeniging tot bevorde ring van fabrieka- on handworks-njjverheid in Neder land, is bjbloton, dat door do afdooliug hot initiatiof zal gonom on wordon, tot do vestiging oonor maatschap- pjj, dio ten doel hoeft, om bmnon dio gemoentp naaimuohinoB te versohaffon non minvormogondo hftndworksliodon. Eon magazyn van maohinos moot wordon opgorigt, waar vryo toegang is, on waar gratis onderrigt wordt gogoven; wie dan blykon góoft van bevattelijkheid on don wonsoh uitdrukt om' eono machine in oigondom to bokomon, kan dio .koopon van do. Maatschappij op zoor gomakkolyko voorwaaadon. J 'v Wy vorhougon ons in oono spoodigo ton uitvoor- bronging van dit boBluit èri om zjjno practischo, èn om zijne menscbliévende rigting. Ten eene zal het den winkelier of den verbrui ker eene meer soliede bewerking zijner goederen guaranderen, en ten anderen zal door dezen maat regel het lot van menig* werkman worden verl%t, door hem in staat te stellen, op eene meer voldoen de wijze in zijn onderhond en dat der zjjaen te voorzien. Dezer' dagen is te Kopenhagen eene machine" ten toon gesteld, dio 'aller opmerkzaamheid wel waardig is., Het toestel «schrijfkogel» genaamd, is van tangenten voorzien,-waarmede de letters in een schroeflijn op een stuk papier, dat om een wals gewikkeld is, gedrukt wordenontvouwt men het papier dan staan dus do- regelB in- een regte lijn. Een geoefend man is in staat met dit toe stel 16 letters in de seconde te schrijven, waar door dus de stenographie overbodig wordt. Tevens kan de hoogst eenvoudige machine dienen tot het, letterzetten, en kan dan in een uur 36,000 let- torteekens op hun plaats brengen. Het beste be wijs voor de eenvoudigheid der machine is wel, dat die nu reeds voor ƒ150 te verkrijgen is. Aan de Javaberigten, loópendo tot 24 Septemb. wordt het volgende pntloend. In het mail-overzigt van "den «Javabode», van 16 September wordt het volgende gezegd óver de wij ziging van het Preanger-stelsel«Hare leidendo gedachte kan genoemd wofden, dat zij zonder op afdoende, wijze het lot der bevolking te verbeteren of dier welvaart op een duurzamen grondslag te vestigen, de belangen der schatkist opoffert aan die van een uitgebreid Europischbestuur en van een kostbaar stel inlandsche hoofden.» Over de regelen tot toepassing van de agrari sche wet, zegt datzelfde overzigt «Het Koninklijk besluitvan 20 Julij 1870, a£ gekondigd in de «Javasche courant» "van 9 Sep tember, waarbij regelen gesteld worden voor de toepassing' dór agrarische wet, heeft hier in zoo ver teleurstelling gebaard, als daaruit blijkt, dat de Minister -van Kolomen nóg van geen enkele fijner illussiön omtrent het vragen van eigendomsbrieven door inlanders en van gronden in erfpacht door Euro peanen genezen is. Hot genoemd besluit is grooten- deels slechts eene herhaling van hetgeen indertijd door den Minister in de zitting der Tweede Kamer van 4 Maart is medegedeeld. De bijvoegselen zijn deels onbelangrijk, deels onduidelijk. Het niet in vullen van het bedrag van den pachtschat in art. 10,-t- hot eenige voorname punt van verschil tus- schen het besluit van 20 Julij en de mededeeling van 4 Maart, kan strekken om in Europa som mige onvoorzigtigen op het dwaalspoor te bren gen, doch zal in Indio door niemand misverstaan worden.» Voor de Molukken zijn 10 hulppredikers-stand plaatsen aangewezen. Volgens hot reglement voor het hulppredikerschap in Neerlandsch-Indie mag élk Hulpprediker vier inlandsche kwoekelingen bij zich in huis nemen, voor wier verpleging, met inbogrip van" kleoding on leortqiddelen, hij' eene toelage van f 20 per maand ten per kwoekeling ontvangt. Hoewel daarmede, zegt vgenoehro oyer- zigfc, van regeringswege eene tegoetlmxmng pedoeld wordt, blijft -depositie der hulppredikers van die soort desniettemin zoo kommorlijk,,Vclaf allo be langhebbenden in Nederland bij dë-jö ernstig ge waarschuwd worden, zich Voor die betrekking niet aan te melden. N. Arn/i. G. Naar men vornoemt is tot nu toe niets nader bekend omtrent hot vermissen'van den Conducteur der Middelburgscho stoomboot. Hoogst waarschijn lijk zal dezo bij hot to Rotterdam s'avonds. naar boord gaan, door do duisternis misleid, zijn ver dronken. V Do stoomboot Telegraaf van Rotterdam naar Antworpon vertrokken, hoeft in den nacht van gisteren nabij Bath averij beloopon, en zal naar do werf moeten gobragt worden, om gerepareerd to worden. Dö goederen aan boord zijn gered on naar Antworpon vervoerd. Do goinoonto-raad van Kampon hooft bosloten tot aanstelling van een officiëlcn vorslaggovcr voor do handelïngon van don Raad, op oono bezoldiging van f 600 "sjaars. Jl. Dingsdag word alhier do November Vee markt gohoudon; er wordon aan do lijn gobragt 188 stuks Rundvoë. Er werd vreinig handel go- daan door do boogo oischen, in weerwil er vele vroowdo koopors waron. Op de Dingsdag te Groningen gehouden vee markt waren ruim 1100 heesten aangevoerd. We gens hef groot aantal kondon vele runderen niet op de markt geborgen worden. Kerknieuws. Bedankt voor hot beroep naar- de Herv. Gem. te Dirksland, dhr. G. C. Boomer te Ritthem. BUITENLAND. De' gebeurtenissen der laatste dagen hebben bet uitzigt op een spoédig aanstaanden vrede geheel vernietigd. Thiers, die, teruggekomen van zijne reizen naar de vorsehillende groote hoven'met het bekende doel om de Vorsten zoo mogelijk voor Frank rijk te winnen, waarin hij echter, zooals men weet,, niet slaagde nog eenmaal de taak van onderhande laar op zich- nam, om een 'wapenstilstand tnsscheh de oorlogvoerende mogendheden tot stand te brem- gen, heeft ook nu zijn pogen niet met den gewenseh- ten uitslag bekroond, gezien. De onderhandelingen die gevoerd werden tussehen den Bondskanselier en het Vóorloopig Bewind te Parijs schenen voor het oog der oningëwijdeneen., goeden gang te gaan, en zoo al niet tot den- vrede, dan toch aanvankelijk tot een wapenstilstand te zullen leiden, waarin de ver kiezingen voor de Fransche volksvergadering konden worden gehouden. Een Engelsch blad had zelfs het berigt al ontvangen van' het sluiten van de over eenkomst, en een paar dagen werd ieder ge slingerd tusschen hoop en vrees, in afwachting van de nadere bevestiging van het Engelscho telegram. Sedert is men uit den "droom ontwaakt door do .droevige tijding, dat de Fransche regering gewei- "gord heeft toe te treden tot den wapenstilstand op do voorwaarden die Bismarck had gëöjscht. De overeenkomst zou tot grondslag hebben het«status quo,» do toestand van beide partijen zou -dezelfde blijven gedurende den wapenstilstand, als hij zou zijn op het oogenblik van het begin daarvan. Of schoon op zich zelve eene zeer billijke voorwaarde, bevatte zij bij juister inzien eene moeijelijkheid, die dan ook hot beletsel geweest is tot het eens wor den van partyen. Parijs toch te "laten blijven in den zelfden toestand, en dat gedurende 12 of 25 dagen, zooals do duur van den te sluiten wapen stilstand Verschillend werd opgegeven, dit zou zyn, Parijs zonder toevoer van levensmiddelen laten, iets dat bij de scbaarschte die er volgens de meeste bo- rigten al vrij drukkend wordt, op gebrek, misschien wel op de overgave vooi" het einde van don termijn, zou uitloopon; dif zou dus eigenlijk niet den toe stand der onmetelijk bevolkte f stad bestendigen, maar den toestand oneindig erger maken. Parijs zou in allen gevalle achteruit gaan, iederen dag van den wapenstilstand zou, wanneer de vrede er niet op volgde, een dag minder zijn dat Parijs na den wapenstilstandweerstand kon bieden. En 'aan don anderen kant deed zich het bezwaar voor, dat, word Parijs voorzien, de tijd der moeite en ontberingen van het belegerende leger des te langer gerfekt zou worden.- Over do besproken voorwaarden kon dus alleen heengestapt worden, wanneer do onderhan delingen tot den wapenstilstand van dien aard, wa ren, dat do vrede er bijna zeker, en dat wel zoor spoedig op zou volgen. De onderhandelingen zijn afgesprongen, zooals men meent, vooral door toedoen van Trochu. Do verregaande ongoregeldhoden te Parijs zullon zekor ook eene groote redo tot het bespoedigen der overgavo zijn, en dozo zal door het bezadigde ge- doelto der bevolking misschien eer gowenscht dan gevreesd 'worden. De vorige week toch zijnde re geringsleden door. hot Comité,de salut public van de Commune de-Naris, dat opgorigt is en gevormd wordt door Dorian, Lodru Rollin, Victor Hugo on Flourens, in het stadhuis gevango.n gehouden, en aan do mui telingen door geweld van waponon door do natio nale garde weder ontrukt moeten worden. Trochu, do militaire bevelhebber van Parijs, Arago en Fer ry zijn den dag van kunne gevangonnotning weder verlostFavre, Garnior-Pages on Jules Simon eerst den volgenden dag. Waar zoo iets gebeurt, kan men zich een denk beeld vormen hoe weinig de gewone burgers en liun eigendom door het totaal gebrek aan orde, zullen geëerbiedigd wordon. Vreouidolingen vinden, don tóestand dan ook onhoudbaar, ebde Amerika nen en Engelschen die or nog zijn, trachten zoo spoedig mogoljjk to vortroklcon. Eon stad, die, belegerd zulko toonoelon tinnen biü-o muron ziot voorvallen, on burgors buvat, dio zoo met allo kracht zich verzetten tegen hot be stuur, togen do ordo, kan niet bestand zijn tegen aon iJanvnl van het Pruissische leger, 'on schijnt volkomen rijp voor haren ondergang. Do bovolhobuor vau hot belegeringsleger oordeolt het waarschijnlijk Öfi

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 2