Mieuwstolad voor Tholen, Zuid- '©sa Moord-Bevèland. No. 61. Yrijdag 21 Augustus 1870. Vijfde Jaargang. Deze Courant ycracliijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags en Donderdags avonds. Prys lp- kwartaal ƒ1,—. fr. p. post f 1,30. Afzonderlijke Nommers 5 ct. Prys. der Advertentien 10 ct. per regelgroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—5 regels 50 cent. SPOORWEG GOES ROOSENDAAL. V Roosend. 8,55 "Wouw 9,7 Bergen-op-Z. 9,21 Woensdrecht 9,84 Billand 9,51 Krabbendijke 9,59 Krniningen 10,12 Biezelinge 10,27 Goes a. 10,37 4,40 4,50 5,3 5,13 5,80 5,40 8,57 9 10 9>28 9»36 9.50 10,5 1015 Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór delfnitgave franco toe te zenden aan den Uitgever A. c. de jonge BJz. te Goes. Inzending d§r Advertentien tot des namiddags 3 nre. Advebte^jtien en Aboskeionten worden voor Dmtschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg Lubeck, Frankfort a/M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgartt, Weenen,Praag, Bazel, St. Gallen, Genève en Lausanne. m GEVAARLIJKE KLIP. Reeds onderscheidene dagen hébben ver schillende couranten hunne meeningen mede gedeeld over de zich voorgedaan hebbende «Steenkolen-questie.» Pruissen namelijk had den uitvoer van steen kolen, ook naar Nederland, verboden. Inge volge deswege gedane vertogen werd de uit voer weer eenige dagen opengesteld, doch spoe dig, en nu naar het schijnt voor goed, gesloten. Het nam dezen maatregel onder voorgeven van te willen voorkomen, dat de uit Pruissen ge haalde steenkolenzouden vervoerd worden naar de Fransche vloot, om Pruissen zelf daar mede te.bestoken. 'Ofschoon er veel strijd gevoerd is over de vraag in hoe verre steenkolen onder de eigen lijke oorlogs-c«mtrabande moet gerangschikt worden, en de meest gezaghebbende Duitsche volkenregtsgeleerden die vraag ontkennend be antwoord hebben, schijnt Pruissen de steenkolen in dit geval wèl als contrabande beschouwd te willen hebben. En hoewel wij liever, ge- wenscht hadden, dat Pruissen tot een ander inzigt was gekomen, moeten wij erkennen, dat hier veel vóór is te zeggen. Al neemt men in theorie aan, dat slechts dat als contra bande beschouwd mag worden, wat onmiddelijk gebruikt kan worden tot Jfciet voeren van oorlog, alskruid, lood, gewerên enz;, dan moeten steenkolen, al vallen zij niet geheel binnen die grenzen, dan toch erkend worden er na aan te grenzen. Zonder steenkolen toch zou de Fransche vloot, nagenoeg geheel uit stoom schepen bestaande, goen'zee kunnen bljjven bouwen. Zo zijn dus voor bet oogenblik een onmisbaar vereischte om den zee-oórlog door te zetten. Waar het belang van Pruissen nu vordert, dat hot de Fransche vloot zoo mtfeycljjk mo gelijk gemaakt wordt, daar kunnen wij om bovenstaande redenen niet instemmen met die bladen, die in do weigering tan Pruissen om stconkolon naar, Nederland" te laten uitvoeren, eene zoo al niet vijandige dan toch onhou- scbe behandeling willen zoeken. Nu boweert raon wol, dat Pruisson alleen het regt hoeft, do directo doorvoordoor Ne derland naar do Fransche vloot te bolotton, maar men moet niet vergeten, datf zijn do steenkolen éénmaal in Nederland, niemand kan beletten, dat ze verder naar die vloot .vervoord worden; vooral daar Nederland reeds vroeger zich door een traktaat aan Frankrjjk verbond om nimmer, onder welke omstandigheden ook, den uitvoer van steenkolen naar Frank rijk te verbieden. En het zivl er nu toch wol weinig toedoen of dat vervoer in eens of in directgeschiedt. De hoofdzaak voor Pruissen is, dat het vervoer in het geheel niet geschiedt. Het belang van Pruissen brengt dus méde, dat zoo mogelijk ondoenlijk te maken. Ook zegt men wel, hoe geheel anders is de toon die Pruissen tegen Nederland, dan tegen het magtige Engeland aanslaat. Enge land toch voert ook wel steenkolen uit aan de Fransche vloot. Maar de billijkheid vordert niet alleen in het oog te houden, dat Pruis sen daar wegens ernstige vertoogen ook aan de Engelsche Regering gedaan heeft, maar dat zich hier geheel verschillende gevallen voordoen. Te genover ons wil Pruissen voorkomen, dat zijn ei gen steenkolen kunnen gebruikt worden, om het zelf daar mede te bestoken, maar Engeland voert zijn eigen, d. i. in Engeland zelf gedol ven kolen uit. Dat is eon goLo<*l andp.r goral. Het valt echter niet te ontkennen, dat de ver boden uitvoer van steenkolen uit Pruissen voor ons hoogst onaangename gevolgen kan hebben. Behalve de volkenregtelijke questiën, die er uit zouden kunnen voortvloeijen, dat Pruissen het als oorlogs-contrabande beschouwt, terwijl Frank rijk krachtens het gesloten tractaat van ons kan eischen, dat wjj, wat wjj hebben blijven leve ren, is het te voorzien dat Nederland spoedig gebrek aan die brandstof zal hebben. Alzjjn op dit oogenblik de magazijnen ook goed voor zien, men zie niet voorbjj hoeveel honderden ja duizenden mudden er dagelijks noodig zijn, voor alle stoorabooten, spoortreinen, fabrieken enz. Bjj zulk een verbruik is bet dus te voor zien, dat zonder de noodige toevoer, de aan wezige voorraad spoedig op zal zjjn. Vooral zou dit het geval z\jn, indien do Nederland- sche bandelaars zich lieten bewegen, om door do uitlokkende hoogere prjjzen, die de Fran- schen waarschijnlijk zullen besteden, do nog aanwezige uit te voeren. Het bezwaar dat hierin voor onzen handel en ouzo nijverheid gelegen.zou zjjn, zullen wij wel niet in hot breedo behoeven uiteen te zetten. Ook daarom hopen wij dat de oorlog spoedig geoindigd zal zjjn, wat dan ook wel to voorzion is, wanneer do Pruissischo wapenen zóó zegevierend blijven, als tot nog too bet goval was. BINNENLAND. Gors, li Augustus' 1870, Do Htuatd-Oournnt no. 180 bevat do Koniukl, Besluiten van don 27stou Juljj 1870, tot at- en ovorBohrjjving van hot Tide op hot ïato Hoofdstuk dor begroeting vim Nodovlandsoh ludio voor hot dioiudjuar 1870, vastgesteld b(j do wetten van 7 December 1869; en van den Oden Aug. 1870, tot tijdelijke gedeeltelijke buiten werking stelling van Ons besluit van 15 Aug. 1848 houdende regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der monstej^-van koopwaren, die tusschen Neder land en Zwitserland gewisseld worden. In de Staats Courant van 10 Augustus worden opgeroepen, de erfgenamen van wijlen Marta Coo- mans van Wemeldinge, gewoond hebbende te Goes en overleden omstreeks 1791. Bij. deze oproeping worden o. a. de volgende aan merkingen gemaakt, dat de erflaatster bij testa ment aan haren neef Jakob en hare nicht Maria Coomons, Comans of Komons had gemaakt £200 voor do overige £180 werd op 9 October 1792 eene obligatie ton laste der stad Goes gekocht, die in 1869 mot 324 is afgelost, welke gelden thans voor hare regtmatige erfgenamen beschikbaar liggen. - De minister van oorlog hoeit „aan de militaire autoriteiten van het leger hot volgend schrijven gerigt «Door de opkomst onder de wapenen van alle miliciens hobbon de corpsen en onderdeelen daarvan eene zoodanige sterkte verkregen, dat het gobiodend noodzakelijk is de kadors, die volgons do bestaande organisation geenszins te sterk zijn, niet te verzwakken. Ik acht hot dorhalvo noo dig, aan alle militaire autoritoiton van hot leger dringend aantebovolon, zoo min mogèjqjk ondor-of- ficioren en korporaals tot bijzondere diensten, als ordonnanco, schrjjvor, enz., te bestemmen." Bjj Z. M. besluit van don 29ston Juljj jl. is bepaald, dat bjj de buitengewone vermeerdering van workzaamhodon in 's Rijks magazjjn van mili- tairo kloeding, uitrusting enz. to Delft, de nood zakelijkheid ontstaat om do vasté goömplojjoorden en tydoljjko werkliodon boven don gowonon tjjd to doen arboidon, en dat door hen voor gezegde dionst- verrigtingen, oeno verhooging van tractomont van J 0,20 zal wordon gonoton. Wy vernomen dat de/ Voorzittor dor Eorsto Ka- mor, in ovorlog mot de Rogoring, voornemens is dat staataligohaam op to roopon, woinigo dagon voor do sluiting dor Staton-Gohoroal, ton einde do wot tot afschaffing dor doodstraf af to doen. Mot het oog op hot laatsto Votum der Eorsto Kamer on hot gowigt dor togonwoordigo omstandigheden, botrou- ron wjj dit borigt ton zoorsto. N.A.C Zooals uit hot achterstaand verslag vivn do Go- moontoroads-vorgudering op Dingsdag avond 11. bljjkt, ia niet één dor bedankt hobböndo lodon van do vroogoro Conumsmo van Toozigt jt\\ hot Mid delbaar Ondorwjjs, horbonoomd. Aan do Amstd, 0t. wordt gemold dat dhr. Mv. 0. van Forooat, by dy aanneming dov eandidntuur van hot lidmaatschap dor Twoodo Kanior zich heeft .voorbehouden, om, wanneer'do hoor Knoop

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 1