spreidden en fcrèd voor tred daalde ook hij 'van den heuveltop neder. «In hot ravijn gekomen trok bij een pistool uit zijn zadel en schoot zijn paard een kogel door het hoofd, om, met den blinkenden degen in de hand, den heuvel langzaam te bestijgen, die voor hem staat. «Soldaten van alle regementen en wapens ont moeten hem en werpen zich voor hem neder om hem te bewegen niet verder te gaan. Een tiental hijgende stemmen vragen hem waarheen hij zich begeven wil. ««Naar den vijand antwoordt de generaal l «Hij gaat verdér. De soldaten volgen hom ver wonderd, zij omringen hem terwijl andoren hem na snellen en zich op den grond werpen, om hem den weg te versperren. Hij ontwijkt'hen allen en stijgt nog verder omhoog. «En diezelfdesoldaten, die zoo even nog bewo~. gen schenen door zooveel heldenmoed, volgen hem" en klauteren aan zijne zijde naar boven, terwijl zij1 bun laatste patronen nog verschieten. «Middelerwijl ontbrandt van den heuveltop een verschrikkelijk vuur en verspreidt langs alle kanten de manschappen, die de generaal, kalm en onbe wegelijk, had geélectriseerd'. «Anderen echter vereenigen zich en beproeven een laatste poging rondom hun leider; maar hij wijst naar den top des heuvels met zijn degen in de hand, hij schudt het hoofd en vervolgt zijn togi. «Bij eiken stap valt een man en nog een en voort durend vallen er meer. Hij alleen is nog gespaard; maar hij staart den vijand met hartstogt aan en met opgeheven hoofd en den blik naar 't vuur ge wend, nadert hij al meer en meer de gelederen van waar bet schroot komt. «Op eens staat bij stil en wankelt. «Een soldaat, die door de kogels gespaard was, ijlt naar hem heen. «Generaal töouay is dood.» Bulletin van Dingsdag. Berigten van 14 Augustus. BERLIJN. Van den Koning is hier eene depö- che uit het hoofdkwartier ontvangen, meldende dat tegen de Fransche troepen een gevecht is geleverd, waarbij door de Pruissen eene luisterrijke overwin ning is behaald. Het eerste en zevende legercorps is in het vuur goweest. BERLIJN, 15 Aug. Volgens berigt van den mili tairen inspecteur der vrijwilligo ziekenverpleging, Vorst Pless, heeft .het gisteren geleverde gevecht plaats gehad in do rigting van hot dorp Pange, 12 .kilom. ten zuid-oosten van Metz. De dorpen zijn door al do bewoners verlaten. PARIJS. Officiéél wordt berigt: »Z. M. do Keizer heeft gisteron namiddag ten 2 ure, met denKeizerljjkon prins, Metz verlaten en is naar Verdun (in de rigting van Chalons) vertrokken. De keizer heeft, voor zijn vertrek, aan do in woners vaii Metz eene proclamatie uitgevaardigd, waarin Z. M. zogt: terwijl ik u verlaat, ten einde den inval der Duitschors te bestrijden, vertrouw ik de verdediging van Metz aan uwe vaderlands liefde toe.» In eono dopöcho van don prefect van hot de partement de la Mouse, wórdt medegedeeld dat de vijand zich te Vigncules bevindt. In oone depöclie van don prefoct van het de- partemont dor Vogezen wordt berigt, dat de vy- and don Moezel nadert. Do fransche genie hoeft de bruggen van dio rivier doen springen. Eon depêche van don Keizer zelve gedag- toekend van Longevillo, Zondag 14 Aug. 's avonds 10 uro berigt het volronde: Ons loger hooft don ovortogt naar don linker- oovor van don Moezel begonnen. Heden morgen haddon onzo verkonningstroopen goon onkol vjjan- dolijk corps ontwaard, maar toen do helft van ons leger do rivier was overgetrokkon, bogonnon do Pruisson don aanval mot ontwikkoling ooner groo- to strydiurtgt. Na oen stryd, dio vier uren ge-1 cluurd hooft, worden zjj mot grooto vorliozon to- vuggoslagen. Een Officiële dopöcho uit Toul, (31 uur W,. Nanoy) van Zondag 6.45 des namiddags luidt aldus «Mon hooft, heden middtlg do Pruisson op oon af stand van 1500 meters van do stad gezien, «Een vorkonningstögt door kurassiors on gendar mes gedaan, ontmoetten deze 200 Uhlanon. Eon gondarmo word godood. Eoh parlomontair sommeor- do do stad om zich qvov to geven, maar hij trok torug nadat opdo mooat stellige wijze was gowoigord aan 'dien oisoh to .voldoon. «Do houding dor bevolking was uitmuntund. «Do mohiolo nationale garden zjjn naar do wal len gosnold.» Hot Journal OJficiÖl bevat bijzonderheden om trent do pogingen, die gisteren te la Vilotte (de- partomont Seine) gronzendo aan do noordelijkste barières te Parijs, zijn aangewend om ongeregeld heden te doen ontstaan.. Bij, dio gelegenheid zijn 80 personen gevangen ge nomen, - die, met dolken gewapend, de wacht aan de kazerne van de pompiers aanvielen. Twee pompiers en drie sergehts-dor-ville ernstig kwetsten, en 1 ser- gent-de-vill^ hebben gedood. De' wanordelykheden werden onderdrukt met ijve rige medewerking der bevolking; Een vijftigtal personen werd- in hechtenis geno men. De bevolking was zoo woedend dat zij de oproermakers in de pan wilde hakken. Bulletin van Woensdag. Berigten ran 15 Augustus. HENRY. (Koninklijk hoofdkwartier.) Gisteren namiddag hebben de le en 7e leger corpsen de buiten Metz staande Franscheb aange vallen, en na een bloedig gevecht in de stad te- ruggeworpen. Het verlies aan de Fransche zijde wordt 'op 4000'man begroot. Bij eeno heden door den Koning gebonden groote verkenning, bewoog bij zjcb gedurende ver scheidene urentusschen de beide voorpostenkete- nen, zonder .dat de vijanden eene demonstratie maakten, hetgeen voor een bewijs van groote moe deloosheid aan de Fransche zij de wordt gehouden. BERN. De Bondsraad heeft de noodige maatre gelen beraamd ten opzigte van de uit Frankrijk gezette Duitschers die over Zwitserland komen. De Gouvernementen vanGenèvo, Neufchatel in Bazel hebben order gekregen om te zorgen dat de doörtogt der vlugtelingen in behoorlijke órde plaats, hebbe. De spoorweg-maatschappijen hebben toegestemd in de verlaging van den vrachtprijs tot de helft. De Duitsche legation hebben berigt dat. zij do noodige middelen hebben tof dekking der kosten van vervoer. 16 Augustus. PARIJS." Officiéél wordt berigt dat gisteren te Commercy uhlanen gezien zijg op weg naar Bar- le-Dnc. Er is geen ander oorlogsnieuws. Officiéél wordt berigt, dat zoo wel de vesting Bitche als Phalsburg nog altijd door de Fransehen bezet worden gehouden. Eene hier ontvangen depêche uit Palermo berigt dat Maz-zini, de bekende aanvoerder der Italiaanache revolutionairen, gevangen is'genomen toen hij uit Genua daar aankw;am. BERLIJN. Do óffiCiöole militaire berigten uit het groote hoofdkwartier te Horny zijn wegens storing in de tolegraaf-communicatie naar Saarhrugge per post afgezonden, en van daar verder verzonden. Zondag .den 14n tégen 4 ure in den namiddag, meendo ónze voorhoede, die zich'voor. Metz bevond," den torugtogt op te merken van het nog onder de bescherming deELyosiing kamperende legercorps. Op staanden voSfegveep do brigade Goltz do achterhoede aan van het corps Dccaen (tot dusver dat van Bazaine) en wikkelde dit in, zulk een. he vig gevecht, dat het gehoele vijandelijke corps be nevens de afdoelingoh'van het corps Frossard tót zjjno ondersteuning .front moesten maken. Generaal Gltlruer bragfc pnmiddelijk zijne 2o bri gade Osten-Sacken vooruit. - Aon do regtorflank mengden zich voorts de divi sion Kamoke on Wrangol op do krachtdadigste wjjze in het gevecht aan den linkervleugel'van den vy- and en wierpen hem ten slotte op alle punten tot achter do vestingwerken torug. Middelerwijl had hot corps van genoraal Ladmi- rault de rogtorflank van het lo legercorps trachten aan te grijpen, maar hot word door genoraal Man- teuffel met zijne met slaandó trom voorwaarts ruk kende reserven aangevallen en onder bestorming van oone rooks van vestingwerken word do vijand ook op dezen vleugel ovon krachtdadig in-do ves ting toruggoworpen. Do troopon wolko aim dezo zjjdo stondon dron gen voort tot Belleoroix én Borny tot ondor hot boroik van het onlangs aangelegde fort. Yan morgen vroeg verkende Z. M. do koning hot slagveld onmara do voorposten in oogonsohouw, dio op do plaats geblovon waren, tor bosohorming van het in veilighoid brongon <lor Pruissischo en Fran- soho gokwotsten. Van do hoogstliggondo punten van het slagveld was. van den vjjand op don rogfcoroovor dor Moe zel niets moor to zien. Uit digto stofwolken aan gono zjjdo van do ri vier leidde men af, dat do vjjandoljjko hoofdar- moo was afgetrokken. Laatsto Berigten. yuu 17 Augustus. PARIJS. In do zitting van het Wotgovond Ligohoatn, heden gohoudon, hooft (lo Ministor van Oorlog, hertog de Palikaó, op oene interpellatie het volgende geantwoord omtrent de legor opora- tiön: «De Pruissen hebben van hun plan afgozien om de linie van torugtogt van het Fransche le ger aftesnijdon en om te beletten dat do beide doelen van ons. leger zich vereenigden. «Telegrammen, dié door de gendarmerie mede gedeeld, maar niet officieel zijn, "zeggen, dat de Pruissen zich naar Commercy hebben teruggetrok-, ken, na drie of vier achtereenvolgende gevechten. «De Pruissen hebben dus de nederlaag geleden.» «Een nieuw legercorps, waarover het'bevel is toevertrouwd aan maarschalk Bazaine, dié uitslui tend het opperbevel over het leger voert, is thans in gereedheid gebragt om het Rijnleger te gaan ondersteunen.» Het Wetgevend Ligehaam beeft daarna het wetsontwerp door den heer Jules Ferry voorge steld, betrekkelijk de inlijving van do manschap pen der ligtingen Van 1865 en 1866 bij de mo biele garde, met die wijziging dat daarin, zijn behouden de gevallen van vrystelling, voorzien bij de wet van 1832, aangenomen, KARLSRUHE, 17 Aug. De Karlsruhei' Zeitung heeft de volgende officiëele berigten ontvangen uit het Badensebe hoofdkwartier te Lampertheim, dd. 14 Aug. «In Straatsburg wordt op bet oogenblik met allen ijver gewerkt aan de bewapening van .de "gallen, het raseren van het glacis in dé barri cadering van dé toegangen tot de vesting.» «Dé;verstoring van déze verdedigingswerken is het eerste werk van de belegeraars.» «Tot dat doel werden den 13n drie kleine ge vechten met gelukkig gevolg geleverd.» «Bij een'dezer gevechten werd een spoortrein in het Station door een Badenscb. detachemént in brand gestoken; een veldbattery werd tot op 3006 schreden van de vesting voorgebmgt envuurde op de door don brand verlichte werken. «De Badeners verloren 20 man waarvan 3 doo- don en 17 gekwetsten.» v PARIJS. Gisteren den geheelen dag-heeft men tusschen Metz en Verdun het kanon gehoord. Alhier aangekomen reizigers mejden van een grooten slag, welke sedert den morgen aan- den gang was. Do Pruissen zouden meer dan 40,000 man hebben verloren in het gevecht van den 14. Gisteren werd aan de grenzen van. 't arrondisse ment, den geheelen dog gestreden, op 20 kilome ters afstand van Verdun. Op dit punt is de vy- and gezien, naar het zuiden retireerende. Wij ge ven, zegt de dépöche, deze berigten onder reserve. BERLIJN, 16 Aug. Krachtens bevel des konings - zullen voorloopig geen versterkingen van troepen naar den Elzas en Lotharingèn worden gezonden. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Jtedacteur IinKon ik niet wist, dat door de tegenwoordige tijdsomstandigheden eerder over gebrek aan,' dan overvloed van ruimto moet worden geklaagd, dan zou ik u oen plaats verzoeken om 'oen gedachte té ontwikkelen, 'dio ik nu slechts wil uiedcüeelenK Vooraf oon paar opmerkingen. Velen in onze stad gelooven met my aat jaarmarkten, waaruit onzo kermissen zyn ontaard, thans door dé eenvoudige- en spoedige communicatie overtollig zjjn, en dat de kermissen,, zoo als ze nu geworden zyn, mot al haar nasleep van goddeloosheid, jammer en ellende, hoe oer hoe beter, behooren te worden afgesohaft. Velön meenon ook met mü, dat do tegenwoor dige politieke toestand een schorsing der kormis dit jaar gebiedt. Ons Gomeontobestuur heeft echter besloten dat de kermis zal gohoudon wordoh. Ik beoordeel dat hosluit niet. - - Maar nu beklaagt zich menigeen ondor dio «volon», bovon bodoold, ovor dat hosluit en zegt«in do afschaffing en schorsing dab kermis moot do Qvor- hoid voorgaan.» Ik ben oohigszins van oon andere meeni»g. (En hier kom ik aan do gedachte, die ik wennohto uit te spreken.)^ Indien wy hot waarljjk meenon, als wjj zeggen: do kermis moest worden afgeschaft of, gesohorst, laten wjj dan zelf beginnen mot baar af to aohaffon. Dat islaten wjj, ook gedurende die dogen, juist zoo doen, en m alles zoo doen, alsof or geen ker mis waB. Dan moot b. v. nioinand onzer een uur or voor zjjn werk verzuimen; wj) mooton goon en kele maal; quasi voor do kinderen, langs do kramen gaan wandelen ons in 't geheel niet feostoljjk Woo den; do gopatontoorde bodelarjj dor orgeldraaiers niet steunen door oonten te guvon, onz. In vorige jaren liob' ik mjj vaak goürgord, wivn- neor ik vaders en moedors, uit wiet sprokon mon

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 3