1) iugsdug 16 Augustus 1870. Vijfde Jaargang. Nieuwsblad voor Tholen, 2uid- ©sa Noord-Beveland. Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags en 'Donderdags avoudf Prijs kwartaal/l,—. fr. p. post/1,30. Afzonderlijke Nommers 5 ct. Prijs der Advcrtentien 10 ct. per regel ,—pfroote lctförsAn vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcn van 15 regels 50 cent. SPOORWEG GOES 1,30 6,15 1,40 6,23 1,55 6,35 2,8 6,45 ROOSENDAAL. V Roosend. 8,55 Wouw 9,7 Bergen-op-Z. 0,21 Woenadrecbt 9,34 Rilland 9,51 Krabbcndijke 9,59 FCruiningeu 10,12 Biczei iöge - 10,27 Goes A. 10,37 8,80 B.42 8,57 -9 10 9'28 9.36 9.50 10,.5 ,v 1015 •-'Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve ineii minstens, eeu dag..v<36rvde. uitgave franco, toe te zenden aan den Uitgever a. C. DE JONGE SJz. te does.' Inzending dér.MvërteHüeh'tot'"des ilaöiiildags 3 ttre. Aovkrtkstien en Abonnementen worden voor üuitschlaud, Opstrnryk' éh. Zwitserland'aangenomen door de HH. H AASENSTEIN VOGLEE, te Hamburg, Lubeck, Frankfort a/M., Berlijn, Leipzig, Dresden. Breslau, Keulen, Stuttgartt, "Weenén; Praag, Bazel, St. Gallen, Genève en Lausanne. bebigt. Zoolang de oorlogr duurt, zullen aan liet bureau deïer courant, zoo de berigten van dien aard zijn, dat zij der vermelding waard zijn, da gelijks bulletins te ibeKomen zijn, voor geabonneerde» gratisvoor niet-geabonneerden a 3 cents. De geabonneerden die dezelve franco p. post verlangen, kunnen die tegen betaling der frankeer- kosten verkrijgen. BEKENDMAKINGEN van hot Gemeentebestuur. Brandweer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, roepen bij deze op, alle mannelijke Ingezetenen, die vóór of op den 1" Jannarij 1871 Iiiuvdertigste jaar zullen Intreden en voorts degenen, die sedert Au gustus 1869 in deze gemeente zijn komen vronen en hun dertigste jaar ingetreden zijn, docli hun vijf- en-veertigste niet zullen hebben volbragt, om zich in de eerste helft der maaud September aanstaande ter secretarie der gemeente te komen aangeven ter inschrij ving voor de Dienst bij de Brandweer dezer ge meente. Burgemeester en Wethouders herinneren hierbij aan de. bepaling van art. 2 der verordening, regelende de loting en jaarljjksche aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten, dat zich moeten aangeven, al diegenen, die op de bevolkings registers als inwoners voorlcoraeu, onverschillig of zy al dan niet vallen in de termen van eenigerlei vrijstel ling. Voorts noodjgen xjj diegenen uit, welke als VRIJWIL LIGER zou -willen werden ingeschreven, daarvan aan gifte te doen vóór den 31 Augustus, ten einde aan Het hoofd van het register te worden geplaatst. v Goes, den 13 Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders.voornoemd, - M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. DE BURGEMEESTER van GOES, brengt by deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat hot kohier van het PATENTREGT, primitief 2do gedeelte, voor deze gemeente, voor bet dienstjaar 1870 1871bekleed met alle formaliteiten by der wet gevor derd, op heden ter invordering is gesteld in «handen van den ontvanger dier belastingen, binnen dezo gemeente Goes, den 15 Augustus 1870. ï)e Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. "V erpachting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen ten raad huizo dier gemeente, op Zaturdng don 20 Augustus n. s. dos namiddags ton 1 ure in het open baar verpachtenvoor moezory 1. don grond van dan Oost-IIavondljk Soctie ïl No. 238, 289 cn 250, thans In pacht bij Jan do Jonge en 2. don grond In do Zouto Tost, Sectio 1) No. 1110, thans in pacht bj W. Mljiisborgoii. Het eerste voor 3 en hot tweede voor 7 jaren, Ingaande den l^Tnnuarij 1871, waarvan de nachts-voorwaarden van af lieden ter visie zullen liggen ter secretarie, alwaar tevens nadere inlich tingen te bekomen zyn. Goes, den <i Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 'HARTMAN. DE KANSEN VAH DEN OORLOG. Elke dag brengt, als 't ware, nieuwe redenen van verbazing met zich. Dn berigten van het toooeel des oorlog? zijn steeds,-wij zouden bijna zeggen even eentooniggeen nieuws, óf de Franschen zijn op een nieuw punt geslagen. Wel ke verwachtingen ineu nu ook voor zich zelf om trent de verróoddelijke uitkomst van den oorlog gehad. mo|e hebben, weinigen zullen voorzien hebben dat de Pruissische wapenen zóó zouden zegevieren, als zij tot het oogenb'.ik waarop wij dit schrijven, gedaan hebben. Wat wij kort geleden zeiden: het begin van den oorlogv is voor de Franschen ongunstig, wordt in meerdere en meerdere mate waar. Maar ook daarom vreezen wij dat de oorlog niet zóó spoedig zal eindigen als men over het algemeen verwachtte. Had elk der legers eene beteekenis- volle overwinning behaald, welligt zou men ziende dat men tegen elkander was opgewas sen en daarom elkander ontziende spoedig ge zegd hebben, dat aan de nationale eer voldaan was, en vrede hebben gesloten. Nu integendeel vreezen wij dat het Fransche eergevoel niet spoe dig daarvan zal willen hooren. Volgens de Fransche dagbladen van alle rigtingen, schijnt de. wrolc tegen de Pruissen althans, met elke geleden nederlaag aan te groëyen, en het valt niet te ontkennen dat Frankrijk op verre na nog niet is uitgeput. Althans zoo lang hei leger niet moedeloos wordt. Daarom achten wij de geruchten, dat er nu reeds sprake zou zijn van vrede, .ongegrond. v Ofschoon, nu de landaard dit laatste gansch niet onmogelijk zou doen achten, schjjnt dit tot nog toe zooals wij reeds opmerkten -r— niet het geval, rtiaar schijnt de vrij algemeene over tuiging, dat tot nog toe de nederlagen slechts aan minder goed krijgsbeleid zijn toe te schre ven, den moed staande te houden, en de hoop ora do schande der geledene nederlagen uit te wis- schen, steeds levendig te blijven. En zeker doen zich omstandigheden voor, die aan een minder goed beleid doon denken. Niet alleon was, zooala wij in eene vorige beschou wing reeds aantoonden, Frankrijk niettegenstaan de zijno voortvarende oorlogsverklaring óf nog niet gereed don voldtogt to hoginnen, óf heeft het op eene onverklaarbare wijze het voordeel ongebruikt gelaten om zyn tegenstander te overrompelen ofschoon het van Napoleon I geleerd had hoeveel daarvan afhingmaar ook de taktiek, die tot pog toe gevolgd is, schijnt onbegrijpelijk. In plaats van het leger aaneengesloten te hou den, zoodat het eene gedeelte het andere, zoo noodig, te hulp kon snellen, is het over eene onmetelijke uitgestrektheid verbreid. Daardoor staan de verschillende legercorpsen zoo ver vam elkander, dat er vaak een dagmarsch noodig is, om bij elkander te komen. De Pruissen, veel meer aaneen gesloten, hebben van deze om standigheid dadelijk gebruik weten- te maken, en door snelle aanvallen reeds twee dier'leger corpsen vrij erg gehavend. Maar al neemt men aan, dat in de tot nog toe geleverde gevechten, 40 a 50,000 Franschen zijn gesneuveld, gekwetst of gevangen genomen, dan is door zulkjeen verlies, het colossale Fran sche leger nog op verre na niet verloren. Eene meer voorzigtige houding kan nog veel, welligt alles, voor Frankrijk herstellen. Zijn leger is dan ook reeds meer bijeen getrokken, zonder daarin ernstig door den vyand te zyn verhinderd zoodat er nu een leger van ongeveer 230,000 man om ën hij Metz geschaard staat, by welke stad dan ook waarschyhlykrdé slag zal geleverd worden, waardoor over .het lot van Pruissen en Frankrijk, welligt van Europa, zal heslist wor den. "Van den daar té verwachten Blag toch kan veel afhangen. Verliest Frankryk ook dezen, dan mag het nog eene krachtige tegenweer bieden, de kans om zegevierend uit den strijd te keeren, zou het er hoogst waarschijnlijk by inschieten. Worden daarentegen de Pruissen daar geslagen dan zou Frankryk er welligt alle geledene ver liezen loinuen herstellen. Vooral daar de Pruis sen, ofschoon overwinnaars, in de reeds 'gele verde slagen ook groote verliezen hebben gele den. Niet alleen beginnen zy zelf daarvoor u.it te komen, door de erkenning dat by Saarbrhck hun 5e legercorps alleen 180Q man verloor, (dat bij Weissenbburg het gardè^regement veel geleden heeft, en, by W oerth vooral ;het7e regement erg.ge- havendwas,maar de omstandigheid dat zy lot hog toe eigenlijk niet veel partij van de overwinningéh hebben getrokken, ja zelfs niet hebben trachten te verhinderen, dat het Fransche leger zich con centreerde, zyn zoo vele bewyzen, dat zij zich nog lang zoo zeker niet wanen. Eene meer voorzigtige houding kan nog veel voor Frankrijk herstellen, zeidenwy. Kennelyk toch heeft Frankryk zich te zeker wanende van do overwinning en zyn vijand to ligt achtende,

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 1