dat het niet te pas komt, om aan eene beman ning te vragen of zij het goedvindt, dat zij met een bepaald schip medegaat. Waar zou het toch heen moeten, als een minister aan eiken matroos liet vragenVerkiest gii met dit schip ie varen of met een ander den minister drukt de verantwoordelijkheid,hg de be manning van een schip niet aau noodelooze gevaren blootstelt. Op hem drnkt de verant woordelijkheid, .elk schip behoorlijk te doen onder zoeken, of het voldoend in staat is zee te boawen. Bestaat er twijfel, men breke het liever'af dan een 50tal menschenlevens in de waagschaal te stellen. Bestaat er daarentegen geen twijfel is de zeewaardigheid voldoende geconstateerd, men stelle het dan niet in de keus van het scheepsvolk, of het al of niet met het bestemde schip tevreden js. Mogt ons vertrouwen in het beleid van den tegenwoórdigeri minister van marine reeds ge schokt wezen, door zijne bekende houding te genover het amendement Nierstraszna zijne houding tegenover de interpellatien van dhr. de Oasembrootkunnen wij niet ontkennen, dat ook ons laatste vertrouwen op dat beleid ver loren is gegaan. paald te zullen tegenstemmen, kunnen nu reeds zeggen, dat zij het terrein zullen winnen. De Tweede Kamer behandelt sedert Maandag het ontwerp tot wijziging der armenwet. Alleen heeft zij Dingsdag morgen als in de vlugt een ontwerp aangenomen tot het maken van waterwerken aan de zuidzijde van Vlieland. Het watery moetdaar de kust op zoo onrustbarende wijze doen aftiemen, dat er onverwijld en drin gend maatregelen moeten genomen worden. De buitengewone vergadering van de Staten der provincie Zeeland is Jl. Maandag avond door den heer Commissaris des Konings geopend/ Met eene warme 'en hartelijke improvisatie werd het overlijden van den waardigen en werkzamen grif fier, den heer Mr. S. van der Swalme herdacht en medegedeeld, dat Mr. J. C. R. van der Bilt de betrekking van griflier gedurende de vergadering zal bekleeden. Daarna zijn de afdeelingen getrok ken, on op heden zouden de beraadslagingen over de ontwerp-reglemonten enz. aanvangen. Tot ons groot genoegen kunnen wij mededeelen, dat het zich meer en meer bevestigt, dat men ernstig bedacht is op een huwelijk tusschen den Prins van Oranje en prinses Louisevierde dochter van koningin Victoria. schap te Utrecht is o. a. benoemd Mr. C. P. Lenshoek, te Wolphaartsdjk. Korkuleuws. f De, H. van\ Strjèn, prei te Op- en Neder- Andel ia beroepen; te Nieuw- en St. Joostland. t De. J. van Leeuwen, prei te Colifhsplaat, heeft op Maandag 28 Maart, zijn veertig-jarigen dienst als predikant herdacht. f Op het twaalftal ter beroeping van een pre dikant te Heemstede, komt o. a.voor Ds. G. C. Boomer, 'pred. te Rittbem. f Door de studenten in de Godgeleerdheid aan de Hoogeschool te Utrecht is eene voorloopige ver gadering gehouden en eene commissie benoemd om aan den Hoogleeraar B. ter Haar' een geschenk aan te bieden op 23 Mei aanstaande, waarop ge noemde Hoogleeraar gedachtenis hoopt te vieren van zijne veertig-jarige Evangeliebediening. buitenland. België. Verschillende keeren is melding gemaakt van den viervoudigen moordenaar Dcssous-le- Moustier, uit Bergen. Laatstelijk isgemeld ge worden dat hij was ter dood veroordeeld en zijn vonnis glimlagchend had aangehoord. Thans deelt men mede, dat in den nacht van 1 April de schild wacht, die voor de cel van den veroordeelde was geplaatst, ontdekte, dat Dessous-lo-Moustier ver dwenen was. Aanstonds werd alarm gemaakt. Men kwam "toegesneld en vond de cel ledig. De gevangenis werd spoedig doorzocht en men vond eindelijk den veroordeelde, zittende in het cellu laire rijtuig. Dit rijtuig stond gereed om des morgens een andere gevangene van het station af- te halen. Of de veroordeelde daarvan iets gewe ten heeft, of dat slechts zijn instinct hem gedre ven heeft, om eene schuilplaats in dien wagen te zoeken, is onbekend. Dit is zeker, dat hij zijn dwangbuis aanstukken gescheurd en er een koord van gemaakt had, waar langs hij, na twee ijzeren staven uit het venster te hebben gebroken, zich naar beneden heeft doen glijden. In het rijtuig had hij reeds een der planken uitgebroken, waar schijnlijk met het doel, om op den rid naar het statiou, te ontvlugteu. Hij werd onmiddelijk in zijne cel teruggebragt en de wacht verdubbeld. Frankrijk. Bet proces van prins Pierre Bona parte en zijnen afloop dreigt ook ongunstig voor hetrijk te worden. De demoralisatie-geest wordt er in groote mate door versterkt en zelfs spreekt men er ernstig over, om Ulric de Fonvieille,"*die Noir bij zijn bezoek aan den prins vergezelde, tot candidaat te stellen, voor het wetgevend ligchaani. Als men nagaat, hoe de.. Fouvieiile, nog daargela ten zijne onbeduidende afgelegde loopbaan, zich tijdens het proces heelt gedragen, staat men ver steld over dit nieuw bewijs van Franscke dwaas heid. De aanstaande volksvertegenwoordiger heeft nu uit zijne gevangenis te Tours eene circulaire aan zijne kiezers gerigt, die aanvangt .met eene verontschuldiging, over zijn eed van getrouwheid aan het keizerrijk, die hij heeft moeten zweren als getuige in het proces. Doch verder verklaart hij de candidatnur aantenemen en zich te zullen aan sluiten, hij Itaspail en Itocliefort. In gezwollen- taal logt hij eene politieke geloofsbelijdenis af, waarhij hij zeer doet voorkomen, alsof Frankrijks heil afhangt van hem en zijne medestanders, die zich als apostelen opmerken. Hij eindigt zijn manifest met de verklaring dat hij de géregtelijko ongelijk heden wil doen afschaffen en te trachten, «dat er in Frankrijk voortaan geene gepr-iviligeerde moor denaars zijn.» Spanje. In de cortes is met 78 tegen 75 stem men aangenomen een voorstel van een der leden, om een votum van afkeuring uittehrengen over den minister van openbare werken, tot wiens de partement het» openhaar onderwijs behoort, omdat bij het godsdienstonderwijs op de scholen beeft doen vervallen. Waarlijk tout comme chcz nous, die strijd .beweegt zich ook daar op onderwjs gebied, maar gelukkig is daar toch nog de meerderheid der cor tes voor het behoud van het goede gestemd. Of schoon de minister zijn ontslag heeft aangevraagd, verwacht men, dat lij aan het bewind zal bijven. Men ziet een votum van vertrouwen te gemoet, hetwelk het votum van afkeuring zal doen vergeten. Rome. Er lieersclit afscheiding tusschen de leden van het concilie, en dit is de oorzaak, dat geen eindstemming plaats heeft over een of ander dogma. Men vreest zelfs, dat bj de eerste stemming eene formeele scheiding zal ontstaan tusschen do vor- schillendo partijen, die al niet geheel overgaande op do katholieke kerk, toch haar invloed zal uit- binnenland. Gobs, 7 April 1870. Aan het.mail-overzigt van den Javabode ontlee- nen wj het volgende: Den 19n is de verjaardagvan Z. M. den Ko ning te Batavia plegtig gevierd. Yan de voorgenomen groote parade moest, uithoofde van den ongunsti- gon toestand van het terrein, afgezien worden. Ook dé gebruikeljke volksspelen op het Konings plein zijn door zware regenbujen. verstoord. «De kleihe expeditie naar de Mentawei-eilanden heeft den 3^ February de reéde van Padang ver laten. Zj bestaat uit do stoomschepen Borneo en Maas en Waalvergezeld van twee iulandsche trans- portrvaartuigen. «De lijn Kedong-Djatti-Solo van den spoorweg- Samarang^Vorstenlanden is den 18 voor het ver keer geopend. Voorloopig vertrekt 's morgens één trein van Samarang en 's middags één trein van Solo. «De stoomboot Batavia, van de 'N.-I. Stoom vaart-Maatschappij, is op hare reis van Soerabaye naar Makassar," den 22 January vastgeraakt op het beruchte rif de Bril. De gouvernementsstoomboot J&va en het oorlogschip lleteh hebben de lading, het particuliere Hollandsche schipScheveningen de passagiers gered. De Batavia is boyen allo ver wachting ongedeerd weder losgekomen cn heeft.de gewone dienst kunnen hervatten. «In den vroegen., ochtend van 16 February, té 3 ure 25 minuten, is te Buitenzorg eene vry sterke aardbeving waargenomen, die twee a drie secon den aanhield en'vergezeld ging van een krakend onderaardsch geluid. Schade is niet aangefigt. Be halve op de hoofdplaats zelve, heeft men nergens elders in het Buitenzorgsche van dezen aardschok iets bespeurd. «De gepensioneerde kapitein" Schmidt, te Soora- baya, meent een middel ontdekt, tc hebben om den beetwortel in IndiU op zoodanige wijze en in zulk eene groote hoeveelheid te cultiveren, dat hy liet suikerriet met voordeel zal kunnen vervangen.» De Eersto Kamer heeft zich sints Maandag bo zig gehouden met do behandeling der agrarische wet. Welke het lot van het ontwerp mogo zijn, dit is zeker, dat de leden het naauwgezut on ern stig bespreken en dat velon hungevoelen onbe wimpeld en duidelyk doen kennen. Natuurlijk vindt het beginsel dor wet verdedigers en bestrij ders, en noch de hoer Duymaer van Twist, die misschien om door hot gezag van zijn naam zy'ne modeloden te heheorschon, oenê nota ter aanprij zing dood ronddoelen,- "noch de hoeren Hartsen on van dor Lok do Clorccj, die verklaarden be- Met zekerheid kan worden berigt, dat de tot lid der Hoofd-commissie uitgenoodigde Heer en, die met het Nederlandsche Volk het voor-nemen willen ten uitvoer brengen, H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden 'uit Nationale buide en hoogachting een huwelyks-cadeau aan te bieden, by gelegen heid vanBD. huweljk' met Z. H. Prins von Wied, den 9 April 1870, Zaturdag 10 uur 's morgens te Amsterdam, Keizersgracht bij de Vyzeistraat AA 24, vergaderen zullen, ten einde de beste maatregelen ter uitvoering van dit plan te hespreken. Dat die HH. welke vroeger zich reeds aange geven en geen berigt ontvangen hebben, nu als sub-commissien beschouwd, en- vriendelijk uitge- noodigd worden met de Hoofd-commissie tot dat doel te willen medewerken. Do namen der leden van de Hoofd-commissie, alsmede hèt verslag der le vergadering, zal aan de sub-commissien spoedig worden toegezonden zoo ook als die HH. welke zich nog kenbaar willen maken om mede 'werkzaam te zijn. Do afdeeling Utrecht van het Nederlandsche Schoolverbond schjnt niet te bloeijen. Niettegen staande 'die nog kort geleden werd opgerigt kon den horhaaldelyk 'de aangekondigde vergaderingen niet plaats hebben wegens liet gering getal leden dat was opgekomen. Utrecht, do' bakermat van het Schoolverbond, geeft zeker geen goed voorbeeld. Of zon dit soms een profetie zijn van wat langza merhand overal zal gezien worden, wanneer de eerste opwinding wat getemperd zal zijn -f Ook in Rusland zal de regering aan vrouwe lijke studenten verlof geven tot het bywonen van de geneeskundige collegics. Zy zullen, na afgelegd examen tot de uitoefening dor geneeskunde worden toegelaten, evenwel zonder een academische graad te kunnen verkrijgen. Door de Medische faculteiten te Pennsylvanie is eèn protest geteekend tegen het opnemen van vrouwelijke studenten in do geneeskunde. Onder do vele redenen tegen de toelating der schoone sexe, stellen de onderteekenaars bovenaan dat het practiscn onderwjs onvereenigbaar is met het*pres- J tige dor schaamte, die do vrouw behoort to om ringen, een prestige, 't welk de handhaver is van hot huissclyk geluk even als een dor* waarborgen voor de maatschappelijke orde. (Gcnecsk. (jdur.) f Het sterfte cjfer heeft te Utrecht in de vorige woek fl2 bereikt. Sedert liet heefschén Van de Cholera, is daar de sterfte -nog niet zoo groot ge- woes£ als in de laatste weken. f Tot Honorair lid van bet Historisch Genoot-

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 2