Dingsdag 20 Maart 1870. Vijfde Jaargang. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags eu Donderdags avonds. Prijs "p kwartaal f fr. p. post ƒ1,30. Afzónderlijke Nommers 5 ct. Prijs der Advcrtcnticu 10 ct. per regelgroote letters en vignetten naar plaatsruimte, Gcfcoorte-, huwelijks- en doodborigtcn van L5 regels 50 cent. V. GOS3 7 SPOORWEG GOES - ROOSENDAAL.1 V Roosend. ft.-J- Wouw 9,13. Béra;cr.-op-Z. '9,27 "Wocnsdrecht 9.40 Rilland 9,58, Kratjbcndijke 10,7 Kruiningen .10,21. Biezelinge 10,37 Goes A. 10,47 Alle Stukken dé redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór de uitgave franco toe te zenden aan den Uitgever A. C, DE JONGE 8Jz. te Inzending der Advertentien tot des namiddags 3 ure. Correspondent voor Dnitsclilandhaasenstein vOGLEE, Annoneen-Bnrean voor Hamburg, Frankfort a/11., Berlijn, Leipzig) Vfeenen, Str.tgartt, Bazel, Znricb, i 4,408,80 4,5.0,. 8.42 s'3'. ,8,57 -9,28. '•'5;3 di:9%z ,5,40 5,52 i0,;5., Joes. - joo Genève. 7 om den kinderen zucht voor orde en zinde lijkheid, gehoorzaamheid, onderlinge liefde en verdraagzaamheid enz. in te boezemen, en in tegendeel verkeerde neigingen en gewoonten, als twistgierigheid," drift, logen, enz. tegen te gaan j- 2o. door hen, naar mate linnner vatbaarheid, hunne verpligtingen te doen opmerken jegens hunne ouders en onderwijzers, en ben van die op te voeren tot God, den gever, van alle goed; 3o. door ten dien einde gebruik té maken van gepaste hulpmiddelen, zoo als: voor de kinderlijke b^atting geschikt^ spreuken, vers jes, vertellingen uit den kiuderkring, de gewijde geschiedenis enz. - Begrijpt mr. Fock nu onder de «kinder verhalen,» ter zedelijke ontwikkeling, ook er- halen uit de Bijbelsche geschiedenis, waar de kinderen zoo gaarne naar. luisteren? Of moet ook dé bewaarschool zoogenaamd «neutraal» en «godsdienstloos» wezen? Moet ook van die eerste ontwikkeling van het kind alles ge weerd worden, wat in betrekking staat tot den Bijbel Die vraag is eene hoofdvraag. Daarom ach- ten wij het onmisbaar, dat niet'alleen mr. Fock daaromtrent zijne inzigten mededeelt, maar dat even als in het Plaatselijk Reglement te Rotterdam de geest en bedoe ing dér wet, iu de wet zelf uitdrukkelijk worde uitge sproken. De ondervinding toch heeft; reeds geleerd, hoede onmiskenbare bedoeling eener wet, vaak met de grootste halstarrigheid ont kend wordt, ofschoon ze daghelder blijkt uit de daarover gehoudene beraadslagingen. Evenzoo gelooven wij het hoogt wenschelijk, dat zoo duidelijk mogelijk worde aangetoond, ook in het ontwerp zelf, wat men te verstaan hebbe dcor-de bepaling van art. 26 '«Ter tege- vmoetAominp irv de kosten der bewaarscholen -«Aan p.ene bijdrage voor ieder schoolgaand kind «worden geheven.» Zal dat schoolgeld voor hen, die het zelf bekostigen kunnen, gestéld worden «evenredig aan de uitgaven voor die bewaarscholen» Of moet het schoolgeld voor kinderen, wier ouders het zelf kunnen bekostigen, ook hier geheel "of voor het grootste gedeelte betaald worden uit de gemeen te-kas Waartoe, ook de min vermogenden moeten bijdragen. Even als men gewoonlijk de kosten voor het lager onderwijs bestrijdt. Wht beteekent dat woordje «Aan» V Heeft het de beteekenis, dat zn dm regel een school- geld moet geheven worden, doch dat in de wet - het woordje Aan, in plaats van zal, gebezigd wordt,, om gemeenten die ter bestrijding der OPENBARE VERGADERING VAN DEN gemeenteraad te goes, ten raaclhuize aldaar, op Dingsdag den 29 Maart 1870, des avonds ten 7 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder verslag commissie. 2. Transactie met het-rijk in zake de huur van het jjklocaal B. Bedenkingen van Ged. Staten tegen de verorder ning op het begraven, met voorstel tot wijziging. 4. Verzoek van directeuren der Garancine fabriek om vrijdom van Sas- en Havengeld van hunne water schepen, met rapport der fin. commissie. .5. Vooraiel der raads-commissie- omtrent de rooijing iti het gedempte gedeelte der vest. 6. Rekening der bank van Leening over 1869. '7. V Commissie van Kazernering. 8. Verzoeken om remissien van aanslag in den Hoof- delijken Omslag. 9. Verzoeken om remissien in de belasting op de Honden. - 10. Aanvrage van het Nut om grond voor een zwem plaats. 11. Voorstel van Burgemeester en' Wethouders om trent de verhooging der jaarwedde van den Sasmeester en diens knecht, met rapport der fin. commissie. 12. Af- en overschrijving op de begroofciug over 1869. 13. Voorstel van Burgcia. eri Weth.'ointrent de be- looning voor hot werk der volkstelling en aanwijzing van den post der begrootiug.tot betaling van het ver leend credit. 14. Voorstel van Burgera, én Wetb. tot den verkoop der telegraafgebouwtjes. 15. Adres van Mr. J. G. de Witt Hamer c. s. tot wjjziging der verordening vun den Hoofdeljjkcn Omslag. 16; Idem van S. J. Werri om vermindering der pachtsom voor de Visscherij. 17. Verzoek van eenige schippers, om een licht te plaatsen aan het Sas. 18. Voorstel van Burgera. en Weth. om gemagtigd te worden tot verpachting van jagtregt. 19. Credit aan de Commissie vooKrapport in zake fm- cale stoffen. 20. Rekening der Nieuwjaars Commissie. WETTELIJKE REGELING DER REWAABSCHOLEN. In het begin dezes jaars werd door/den mi nister van Binnenlandsche Zaken, mr. Fock, bij de Tweede Kamer een ontwerp ingediend, tot wettelijke regeliug der bewaarscholen. Zeer yerschillend is de oordeelvelling daarover. QoBf onder voorstanders "derzelfde rigtingl-"Wooral daarom achten wij het van belang, ook onze- meening omtrent dit ontwerp uiteen te zetten. Art. 1. van het ontwerp, waarin als naar gewoonte, het doel en de strekking wordt uit gedrukt, luidt: «Bewaarscholen zijn inrigtin- «gen, waar* kinderen van twee tót zes jaren, «door eene gepaste opleiding tot het ontvangen «van lager onderwijs worden voorbereid.» Zij worden onderscheiden in openbare, d. i. door de gemeente opgerigte en onderhoudene, en bijzondere. Er mogen alleen locaïen toe gebruikt wor den, die daartoe geschikt fcijn geoordeeld door den Inspecteur van het geneeskundig' Staats- toezigt. Het onderwijs wordt alleen gegeven door on derwijzeressen, die in bezit zijn van voldoende bewijzen van bekwaamheid en zedelijk gedrag, en kweekelingen. In bewaarscholen, die bijzon der druk bezocht worden, kunnen ook onder wijzers aan het hoofd geplaatst worden. Omtrent de wijze waarop en de middelen waardoor de gewenschte opleiding, zal verkre gen, wórden, zijn in het ontwerp geene vaste regelen opgenomen. Zooals de minister in zijne memorie van toelichting zegtomdat dé des kundigen nóg niet genoeg eensdenkend zijn omtrent dé middelen, die liet meest gewensebt -zijnr Wel verklaart mr. Fock in .die mem. v. toel. in hoofdtrekken, boe naar meening der Rege ring, die opleiding zal moeten bevorderd wor den, als door: - lo. Ligchaamsoefenirigen bestaande uit a. be weging van hef; ligchaam, de armen en handen, in verband met kinderspelenb. oefening der zintuigenc. spraakoefeningen naar de opvol ging der klankmethode; d. oefening in§ het zingen op het gehoor» 2o. Verstandsoefeningenals a. beginselen van getal- en vormleer door aanschouwing b. oefe ning van het geheugen in het vergelijken en onderscheiden; c. beschrijving van natuur- en kunstvoorbrengselen, naar voorwerpen en af beeldingen. 3o. Zedelijke ontwiklceling door oefening in goede gewoonte, zedespreuken* kinderverhalen. 4-o. Handbezigheden als a. teekenen op de lei, br papier-, stroo- enbandvlechten, knoopen, breijen. Zooals men ziet, onderscheidt hetgeen mr; Fock door «zedelijke ontwikkeling» verstaat, zich 'niet. door helderheid. Uit eeno bloote omschrijving als hierboven zou men moeten jipariaken, dat de Regering de bewaarscholen wil beschouwd zien, als eene eerste schrede tot de «neutrale of godsdienstlooze» schoolals eene voorbereidende klasse tot de «maatschappelijke «deugden-school.» Wel wijst mr.'7'ocA in zijne mem. v. toel. op art. 10 van het Plaatselijke Reglement op de bewaarscholen te Rotterdam, maar hij zegt niet duidelijk of hij diezelfde strekking, in be ginsel," ook toepasselijk ncht op het wetsont werp. Genoemd art. 10 luidt: Godsdienstzin tracht men aan te kweeken: lo. door vriendelijke toespraak ,en opwekking,

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 1