NIEUWE GOESSCHE COURANT. IÏO. 24. Dingsdag 25 Maart 1870. Vijfde Jaargang. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. Dtze Courant verscbijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags ea Donderdags aronds. Prijs kwartaal f\,—. fr. p. postƒ1,80. Afzonderlijke Kommer* 5 ct. Prys der Advertentien 10 ct. per regelgroote letters «;n vignetten •sar plsstsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten ran 15 regels 50 cent. SPOORWE8 60E8 - ROOSENDAAL. V. Goes 7.— 1.25 6,15 Biczclinge 7,12 1,37 6,23 Kruin ine. 7,28 1,53 0,35 Krabbend. 7,42 2.7 6.45 Jtillsnd 7,50 2.15 Woensdr. 8,8 2,33 7,2 Herg.-op-Z8.23 2.48 7,15 Wouw 8,36 3.1 7.25 Kosend. A.8,45 S.IO 7,32 V Eooaend. 9,—> 4,40 Wouw Bergen-op-Z, Woensdrecht 9,12 4,50 9,27 5,3 Billsnd Krsbbendijke Kruin tngen BLezeliage Goes ar. ÏT40 5,13 9,58 10.7 5,30 10,21 5,40 10,37 5,52 10,47 6t— 8,30 8,42 8,57 9.10 9,28 9,36. 9.50 10,5 Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve tnen minstens één dag vóór de nitgave franco toe te zenden aan den Uitgever a. c. de jonge 5jz- te Goes. - Inzending der Advertcntien tot des namiddags 3 are. Correspondent voor lluitscblandhaa8ensteik Voqleb, Annoncen-Bnreau voor Hamburg, Frankfort a/M.. Berlijn, Leipzig, Weeneu.Stutgartt "Bazel, Zurich, Genève. Zij, die zich voor het volgend kwartaal op de Nieuwe Goessche Courant abonneren, ontvangen wanneer zij dit direct den uitgever bekend maken, de. nog in deze maand te verschijnen nommers gratis. BEKENDMAKINGEN ■van hot Gemeente-bestuur. AANBESTEDING BURGEMEESTEE en .WETHOUDERS van GOES, zullen op Zoturdag den 2 April a. s. des namiddags ten één ure, in hunne vergaderkamer ten stadhuize in het openbaar aanbesteden kei gewoon jaarlijksch onderhond der naiolgende als 1 o.De Korenbeursde Leenbank, Lel Manhuis, de Bmguraehtsrs-ironing, )iel Vischperk, de Mestputheirnng de. Schutskooi, de Kaaimuren, verschillende Riolen en de Begraafplaatsin een perceel. 2o. Het Sas, de Sasmecsler- en Sasknechts-iconing, in een perceel. So. Het maken van vier nieuwe Zinkputtenin een perceel. 4o. Re voormalige trekkers-woning en het huis op het Ravelijn, in een perceeL 5o. De Gemeente-scholen, t. -w.; ~de> Hoogere Burger school, de Fransche meisjesschool, de School der \e en 2c klasse en de Bewaarschool, met levering van eenlge meubelen, in een perceel. 6o. Het Schilderwerk, in twee perceelen- Het bestek ligt ter lezing ter secretarie der gemeente van af Vrjjdag den 25 Maart a, s., van des voormïd- dags 9 tot des namiddags 2 ure, terwjjl aanwijzing zal gedaan worden op Woensdag en Donderdag den 30 en 31 Maart 1870 en wel te beginnen met de ge bouwen sub lo des voormiddags ten 9} ure. Inlichtingen omtrent de werkenzijn te bekomen bp den gemeente-bouwmeester. Goes, den 39 Maori 1870., en Wethouders voornoemd, MP. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. VERVAISCKNG VAN MELK. BURGEMEESTER zk WETHOUDERS vak GOES, ontvangen hebbende eene missive van de openbare ge- zondheids-commissie in deze gemeente, waarin wordt medegedeeld, dat blijkens een onderzoek van verschil lende monsters melk, >de industrie der vcroalschmg met water volstrekt nog niet tot de geschiedenis behoort, maar steeds door velen met succes wordt bedreven waarschuwen de belanghebbenden tegen dergelijke ver val acting; zullende op ongezette tijdstippen het onder zoek borden hernieuwd, en bij voortdurende yervalsching de namen der schuldigen openbaar worden bekend gemaakt. Goes, den 19 Maart .1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "AL P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Kunnen wij tie toekomt ra lata oei gerustheid te gemóet'gaas? Reeds meermalen wezen wij er op hoe de onrustige toestand, waar Java onder het vrije ar- beid-systeem verkeerde, juist door de invoering van het cultuurstelsel had opgehouden. Het cultuurstelselzoo vaak geheel in strijd met de waarheid, als een verdrukkings-systeem voor den Javaan uitgekreten. Wij wezen er echter ook op, hoe die onrustige toestand van weleer, weer terug keert naar mate dat cultuurstelsel, onder hetwelk de Javaansebe beyolking in 3Q, jaren verdubbeldeonder hetwelk de individnele welvaart van den Javaan op ongekende wijze toenam, stelselmatig door de radicalen wordt ondermijnd. Een der voordeelen van dat cultuurstelsel, een der hoofdoorzaken der rust en tevredenheid, het was dat door het cultuurstelsel dc waardig heid en het bestaan der Javaansche Rajfesgroo- ten werd in stand gehouden. Deze, die een bijna ongelooflijken "in vloed op dé ""bevolking uitoefenen, waren tevreden met dien toestand, zy wilden dien toestand daarom gaarne helpen handhaven. Het is echter voor geen gegronde tegenspraak vatbaar, dat, de magfc en invloed dier Rijks- grooten zal" verminderen, naarmate de zooge naamde vrije arbeid wordt ingevoerd. Naar die mate zal dan ook hunae tevredenheid vermin deren. Nu mogen de radicalen, die slechts de bevoordeeling der particuliere industrie in het oog houden, blind zijn, of althans zich blind houden, voor het gevaardat Nederland van zulke ontevredene Rijksgrooten te wachten heeft, wij achten het niet overbodig er eens op te wijzen, hoe groot de invloed dier Rijksgrooten is. Wij nemen daartoe over een stuk, voorko mende in de Noordetar vaii 23 Januarij II., onder den titel «Kunnen wij de toekomst van Java met gernsibeid te gem oei gaan?» Die vraag wordt op verschillende wijzen beant woord, ook na de erkenning, dat het losmaken van den band tusscben Moederland en kolonie niet ter sprake kan komen, zoolang er geen volkplan tingen in IndiC kunnen bestaan. «Bg de overdenking," of vrij onze overzeesche be zittingen op den dunr zullen behouden, denken vrij natuurlijk aan de getalsterkte en het gehalte van ons leger en het millioenen tal der Indianen, dooT dat leger in bedwang te houden. «De ondervinding leert, dat, zoolang er alleen sprake is van rustverstoring op eene buiten bezit ting van Java, ons leger tamelijk voldoende is om ons gezag staande te honden, al zien vrij ook het prestige van dat leger gedurig afnemen, dooi het feit dat, op krijgskundig gebied, de Indische Ar chipel zieb gaandeweg ontwikkelt. «Bij de bespreking der belangrijke vraag, diewjj hebben vooropgesteld, mogen wij niet voorbij zien, dat het Indisch leger grootendeels bestaat uit Ja vanen die, ze mogen goed vechten buiten Java, welligt minder goede soldaten voor ons zouden zijn, als wij in een ernstig conflict werden gewikkeld met de bevolking van Java. «Zulk een conflict te verhoeden behoort dus wel tot de eerste pligten der overheid, gesteld om onze bezittingen in Ned. Indie te regeren en te behou den voor Nederland. »Dat de zamenstelling Yau het Indische leger op de genoemde wijze, zoo ook die der Inlandsche corpsen Patjoerits en Djaijang Secars ten gevolge heeft dat een zeker getal geoefende soldaten uit de gele deren terngkeeren tot -het burgerlijk leven, is van - algemeene bekendheid. «Minder bekend is misschien hetgeen nu volgt en waardoor de door ons te behandelen vraag eene. belangrijker beteekenis verkrijgt. «Wij hebben ops nL bezig te honden met den toestand der onttroonde voreten van Java, die nog te midden der Javanen een schijn van rang en gezag overhielden, na een voor henr ongelukkig af- geloopen oorlog tegen ons gouvernement, die vijf jaren 18251830 heeft geduurd. «Bij de regeling hunner .positie en verhouding tot den overwinnaar komt eene zaak voor, die stof geeft tot ernstig nadenken, nL de erkenning van een o^fhankdgken prins en toekenning aan dezen van hefc regt orb ëën legioen van 10,000 gewapende Javanen te onderhonden, geheel of gedeeltelijk ten laste van de Indische regering. »Dit legioen wordt uit onze arsenalen vporzien van het noodige en door de detachering van een onzer officieren, komt dit legioen 'op de hoogte der vorderingen in de hedendaagsehe krijgskunde. «De Javaansche vorsteif konden met hunne on geregelde troepen niet op den duur den. oorlog tegen een gedisciplineerd leger volhoudendeze ondervinding zal hen waarschijnlijk er toe hebben' geleid om aan te dringen op het bezrt van bet genoemd legioen met den aanhang van dien. j. «De door ons bedoelde Prins beschikt alB bevel hebber van dit legioen vrijelijk over zjjnë manschap- pen," zoodat hij ongelimiteerd dé met den "wapen handel vertrouwd gewordenen naar huis kan zen den, om door recruten te worden vervangen. «Het behoeft nn geen betoog, dat er gelegenheid bestaat om het legioen van den onafhankelijken prins binnen korten tijd te verdubbelen en gaande weg nog te doen aangroei]en, ook door de geoefen de manschappen, die, vroeger bij een of ander corps dienende, soldij der Indische regering hebben ge trokken; de afgeSxerceerde en bedankte soldaten worden op 40,000 geschat. «Maar nn komt. de mogelijkheid, dat er hotsing ontstaat tusschen de magt van de Indische rege ring en die der Javaansche vorsten, en in dit ge val geldt de vraag: of wij dan nog wel met even goed gevolg als voor 40 jaren een oorlog op Java zonden kannen koeren 1 «Wij kunnen het denkbeeld niet onderdrukken, dat een door krijgsgeweld onttroond vorst niet hei melijk zon trachten zijn verloren Rijk te heroveren, wanneer hij over eene daartoe voldoende magt kan beschikken. Hierbij komt nog deze omstandigheid: «Die onafhankelijke prins draagt den naam van Mangko Negoro, die eene symbolische beteekenis kan hebben, omdat wij dien naam zouden kannen- vertalen met «Eene magt in den Staat» namelgk in Soerakarta. «In de "Vorstenlanden gelooft men, dat door den vorigen keizer van Soerakarta de in 1830 hém ont nomen residentien heeft teruggevraagd, onder aan tooning. dat de regering reeds 30 mxllioen gulden meer daaruit had getrokken, dan de door den vorst- te vergoeden oorlogskosten beliepen; - terwijl van den tegenwoordig en wordt vermoed, dat hij, om zgne verheffing te doen voortgang hebben, gedn-

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 1