Onder de advertentïen behelst het dagblad van Zuid-ÏÏoUand en 's Gravenhage de volgende paro die op de maatschappij tot nut van den Javaan: Maatschappij lot exploitatie van Java en de Javanen. Eeno vereeniging van vrij-arbeiders in_ Neder land gevestigd en bijgestaan door hunne vrienden in andere landen, als 'Engelschen, Franschen, Duit- s'chers, Grieken, Noord-Amerikanen, Chinezen en Arabieren stelt zich ten doel om 1. Uitgestrekte -en kostbare gronden op Java aan te koopen, en zich zelve daar te vestigen. 2. Koffij, thee, indigo en tabakscultuur aan zich te trekken en te zaonopoliseeren. 3. Den groothandel in alle die artikelen uit Ne derland naar Java te verplaatsen, en om aldus de voordeelen, thans door den handelstand, en de al- gemeene schatkist in Nederland genoten, aan de op te rigten maatschappij te verzekeren. In een woord om de 60 70 miiiioenen gulden uit Nederland naar Java over te brengen, en te doen vloeyen in de kas "der vereeniging en alzoo in die der vnj-drbeiders. Zoodra de agrarische wetten over eenigedagen door de staten-generaal zullen zijn aangenomen, zal daartoe eene leening, groot 12 miUioen gulden, worden uitgeschreven in aandeeïen f5000, ter voorkoming van al te groote splitsing der over- groote winsten, nit deze onderneming te wachten. St* Anaaland, 1 Maart. De herstemming voor" een notabele bij de Hervormde Gemeente alhier, voor het jaar 187071 heeft heden plaats gehad. 115 stemmen zijn er- uitgebragt, waarbij 4 van onwaarde waren, 63 op den Heer Willem Bruijn- zeel en 48 op Dingenus Goedgebuure Johz. zoodat eerstgenoemde herkozen is. De veijaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, is hier door het uitsteken van vlaggen, feestelijk herdacht. Warmen drank bren gen wij daarom onzen geliefden Burgervader, die biervoor de eerste gedachte gaf. St. Maartensdijk, 3 Maart. In deze gemeente openbaart zich eene ziekte onder de paarden, {typhus) vooral in de lendenen. Wij vernemen dat bij de landbouwers Nelissen en Izak Hage (molenweg) er reeds,bezweken zijn. Vurig wen- schen wij dat deze ziekte zich niet mag uitbrei den, tot groote schade voor den landbouwer, daar deze reeds zeer gedrukt is, door de goedkoopte der granen, en zoo het den boer niet goed gaat lijdt daardoor ook de arbeider en werkman. Ook den Landbouwer móet-en wy zeer -in bedenking geven, toch kennis te maken met eene soliede Vee- Verzekering Maatschappij. Westkerke, 1 Maart. Dat ook het land hier duur verkocht wordt/ blijkt daar men hier by na 6 gemeten f 600 heeft verkocht. Te SL Maar tensdijk zegt men dat 31 gemeten f1000, dus voor f 3500 zijn overgegeven. Waar moet d^fc toch heen Scherpenisse, 2 Maart. De postkar die ge woonlijk anders om 11 uur hier aankomt, van Bor- gen-op-Zoom,. is weder sedert eenige dagen veel later gearriveerd. De oorzaak hiervan is gelegen naar men zegt, in de moeyeljjke overvaart aan de Moerdijk. St. Annaland, 4 Maart. Wij vernemen, dat de vrouw, die men hier f7,50 heeft afgevraagd^ 's avonds ten 11 uur, beterendè is, en dat van het voorgevallene proces-verbaal is opgemaakt. Kerknieuwe. Door den Kerkeraad der Ne'd. Herv. Gemeente ■i^ö VlisBingen is beroepen Ds. W. Zegers,- pred. te Alphen a.d. Ryn, met wien op het viertal waren geplaatstds. J. Gr. Verhoeff te Herveld, ds. J. Krul te Katwjjk aan Zee en ds. G. J. Vos FLz. te Ze^ venhuizen. Te Dreischor is beroepen Ds. W. M. de Vries, pred. te Kruisland. Te Kattendyke is beroepen ds. J. Brosse, pred. te 'sHeer Abta- en Sinoutskorke, die echter voor dit beroep heeft bedankt. Goes, 7 Maart 1870. Bij de behandeling der spoorwegbegrooting, in de zitting der Eerste Kamer van Woensdag 2 Maart, betben verscheidene sprekers verklaard, dat zjj met genoegen gezien hebben de verdwijning -van den 'post der havenverbetering te Harlingen vandeze bogrooiing. jün toen de Minister van Binnenlands^e Zaken beweerde, dat'hg. toch nog steeds het règt had nit de onvoorziene uitgaven kostèn voor die ha ven verbetering te bestrijden (waarvan hjj echter geen gebruik zou maken), werd "hem die bevoegdheid ten sterkste "betwist. Met algemeene stemmen .heeft de Kamernu de begrpotingaangenomen. N|i aanneming van eenige wetsontwerpen, waar onder dat tot onteigening van percdelen ten be hoeve van den aanleg van een verbindingskanaal tus8chen het afwateringskanaal van het Slochter- diep naar Farmsum en het ontworpen afwaterings- en scheepvaartkanaal van Groningen naar Delfzijl, had de interpellatieplaats van den heer Fransen van de Putte over de te Amsterdam, op- gerigte Vereeniging voor gemeente-crediet,- waar van de slotsom was, dat de Begering er voor zal waken dat de belangen der gemeenten, die door middel van deze Maatschappij leeningen sluiten, niet zullen worden gekrenkt. De Hamer ia tot nadere bjjeenroeping gescheiden.' Be beraadslagingen over de agrarische wet du ren in de Tweede Kamer nog steeds'voort. Jl. Zaterdag Leeft men het gebragt tót de 3e al. van Let eenig art. doch Leden zonden de discussiön worden voortgezet. En de. minister de "Waal, die bjj zjjne wijzigingen in de wet al verderen verder yoorttreedt op den weg der geavanceerde, hervor mers die volstandig weigert 1e voldoen aan hetgeen hjj vernieuwing Let verlangen is'gebleken "f- - van allenvan alle leden der fraction waarin de conservatieve party in deze ziaak omtrent het be ginsel der erfpacht verdeeld is, van allen alzoo, wier geweten met. slaapt, wanneer het onstuimig dryven zich meer en meer op den voorgrond dringt van de partij die aandrijft tot emancipatie van Java en tot verrijking van de particuliere industrie. De minister, die niets voor oogen heeft dan blinde en zwijgende stemmachines, die geen rekenschap van' hun votum geven; de minister die zelfs als het te hunnen wille was, .niet zou antwoorden aan leden die niet onvoorwaardelijk voor hem stemden, diezelfde minister werpt het lokaas uit van beginselen welke door den meest behou denden conservatief kunnen worden onderschreven beginselen die de uitvoering der wet moeten ver zekeren, derzelfde wet, die Fransen van de Putte en Mirandollo gretig aangrijpen als de weg- bereidster tothun doel! In welk een poel van politieke "demoralisatie zijn wij nu gevallen? Nog Lopen wy dat de volgende debatten, dat de dag van heden misschien de sombere nevelen zal doen optrekkendat er licht ontstoken zal worden in den politieken chaos; dat ter liefde van eigen beginselen de .maskers mogen worden afgerukt, of wel ter liefde -van eigen beginselen hunne neder laag of hunne overwinning ruiterlijk worden bele den, hetzij aan den eenen kant, betzij aan de andere zijde. Moet het Vaderlandsch belang dan onder, welnu, men ga het Nederlandsche volk dan althans niet sussen, om het later akelig te-doen wakker schrikken. Moeten daarentegen de beginselen der geavan ceerde hervormings-partij in dezen strijd ondergaan, -- ook zij erkenne het dan volmondig en wete te berusten. In beide gevallen zal men dan althans het schoo- ne woord kannen herhalentout est perdu fors V honneur! Tot ons groot genoegen kunnen wij i dat by het onderzoek m dé sectien van het wets ontwerp der nieuwe Regterlijke indeeling, bij ver reweg de meerderheid der leden zóó vele bezwaren bestonden tegen de wet van 1861, waarvan indeeling slechts een supplement is, dat van de invoering er van vooreerst wel niets zal komen. Eveneens verheugt het ons dat do Regering er eindelijk toe heeft kunnen besluiten, de banken op de schelde, die daarvoor geschikt zijn, voortaan publiek te verpachten; tot het aanleggen van kunst matige oesterbanken. Hierdoor wordt- eene nieuwe tak van industrie geopend, die wy niet twijfelen, dat zoowel voor de beoefenaars er van als voor de schatkist de meest gunstige gevolgen' zal hebben. Vorens ontvangen berigten uit Indie, beeft eene commissie, door het gouvernement daartoe benoemd, de tweede sectie vap den spoorweg Samarang-Vor stenlanden onderzocht en voor exploitatie geschikt bevonden. Uit Palembang wordt berigt, dat aan den assis tent-resident van Febing-Tinggi was toegezonden het hoofd van den berucbten muiteling Sumbang, die by een verzet tegen eene bevolkingspatrouille was afgemaakt. Nadat'die muiteling reeds in 1857 en 1859 deel had genomen aan verschillende op standen, viel hij in 1866 by vernieuwde onlusten de onzen in handen, doch wist toen te ontvlugten. Het Vaderland, alsmede andere bladen, en ten laatste ook onze oudere zuster te dezor stede heb ben een berigt medegedeeld, aangaande eene jonge dame alhier van wie het overlyden reeds den 20 Febr. was aangekondigd, en die nog maar altyd niet begraven was. Wij wisten dat even goed als die andere bladen, doch hebben, nit achting voor de familie, wier positie ook onze oudere zus ter zegt zich in deze treurige onzekerheid te kun nen voorstellen, geen molding van het geval willen maken. Intusscheh kunnen wy thans mededeelen, dat de dame Jl. Zaturdag ia ter aarde besteld. Kennen het regt van Nederland, als Souverein, 1 om overden eigendom" van den grond te be schikken, Bij voorkeur beroepen wij ons ook hier op mannen, wier gevoelen reeds meermalen door de zoogenaamde liberalen tot staving hunner beweringen werden aangehaald. Zelfs de Leer Fransen van de Putte los zoodanig .gevoelen op 26 Mei 1863 als mi nister van koloniën voor, toen bij zeide>üe grond is in Let algemeen het eigendom van de natie en in het bijzonder Let gemeenschappelijk eigendom van de gemeente of dessa." Zoo sprak de heer Fransen van de Putte in 1863. Zal hij zoo spreken in 1870 en daar om tegen de agrarische wet stemmen Wij zouden Let, zoo voor zijne consequentie, als voor het heil - van Nederland en Java gewenscht Lebben. Want is het waar, dat de eigendom van den grond op Java yolgens Let eeuwenoud regt, steunehdeAüp de godsdienstige overtuiging van Let Javaonsche volk behoort aan de natie als natie," en dat de Souverein dus zooals nit Let bovenstaande o. i. meer dan voldoende blijkt— Let regt niet heeft daarover te beschikken, dan kan Let niet anders of door de aanneming der Agra rische wet zou der geheele Jayaansche bevolking, vooral in hunne godsdienstige overtuiging een slag in het aangezigt worden gegeven, die niet alleen in strijd is met alle. ware liberaliteit, maar ook maatschappelijk de schrornelykste. gevolgen zon kunnen Lebben. Niets toch is zoo tyranniek, en tevens zoo onstaatkundig te achten, dan eene godsdienstige volksovertuiging te" mis kennen. .Reeds nit Let bovenstaande blykt dus, dat by de Agrarische wet Let belang van den Ja vaan, uit een zedelyk oogpunt althans, wordt miskend. In ons volgend notnmer Lopen wy dit zelfde van maatschappelijk standpunt Aan te fcoonen. BINNENLAND.

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 2