Gelijk men weet heeft de minister van finanliCn ale sollicitanten voor de betrekking van leerling- telegrafist opgeroepen alléén jongelieden, die het eind-examen van do hoogerc burgerscholen met succès hebben afgelegd. Wp hebben daaromtrent opgemerkt, dat deze maatregel was onbillijk en ia stryd met het belang van 's lands dienst. Thans vernemen wij dat op deze oproeping, ofschoon reeds meermalen herhaald, zich tot hiertoe niet één sollicitant heeft opgedaan." Zelfs de bevoor- regten schijnen dus van het hun aangeboden voor- regt niet gediénd te willen zijn. (D.) De hoogwelgeboren heer von Roeegen von Floss, ad-interim chef der Rotterdamsche beweging, groot- commandeur, machinist-werkman, eerelid, enz., heeft do 'Tweede Kamer verzocht, dat zij mede- deeling trage van oen adres, door den adrfessanl en anderen aan den koning- ingediend,' tot alge- heele hervorming- der grondwet op de basis van het algemeen stemregt. (D. v. N.\ Z. M. beeft bepaald, dat de ligting der militie van het jaar 1870 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee tc bestemmen. Er zullen moeten geleverd worden door Noord- Brabant, 1237, Gelderland 1350, Zuid-Holland 2002, Noord-Holland 1794, Zeeland 529, Utrecht 506, Friesland 988, Overijssel 792, Groningen 761, Drenthe 343 en Limburg 648 man, te zamen 11,000 man. Zondag jL is er te Zierikzee door een der pre dikanten in de voormiddag-godsdienstoefening eene rede gehouden over de afschaffing der doodstraf! Daaromtrent leest men in de Zierüczeesche Courant het volgende»Deze kwestie behoort meer te huis in de Staten-Generaal of in de collegiekamer, dan in de kerk. Wil men haar als een onderwerp van moderne theologie evenwel op den kansel brengen en de geloovige 6chare er mede stichten, dan zal j het wel niet te veel in den leeraar gePischt zijn, dat hij zich zelf er eerst eens van op de hoogte stelle, daar er anders groot gevaar is, dat de valsche begrippen, die bij zelf omtrent strafregts- theoriPn, den werkkring van den staat, het doel der straf enz^ heeft, ook door het volk gedeeld worden. »De vraag of de doodstraf al of niet behouden moet worden is eene, die niet gemakkelijk te be antwoorden valt: nu nog bestaat er onder de grooté criminalisten van onzen tijd hieromtrent verschil van gevoelen, en herhaaldelijk verrijzen er nog stemmen voor en tegen. »Wie haar in het publiek behandelen wil, moet bewijzen dat bij van dezen strijd kennis genomen heeftwie er een oordeel over wil uitspreken, iets dat zelfs vele regtsgeleerden zich niet aanmatigen, moet hanr grondig bestudeerd nebben, anders ver-* klaren wij hem daartoe onbevoegd. Misschien steüen wij aan de wetenschap te gröote eiscben; het is mogelijk maar dan be treuren wij het dat tegenwoordig voor wetenschap doorgaat, wat niets anders is dan verregaande op pervlakkigheid. '"Ter teregtzitting van de Arrondissements-Regt- bank te Zierikzee, dd. 25 February U. werd M. B., arbeider te Scharendijke, ter zake dat hij drie zyner kinderen, op verregaande wijze, gedurig mis handeld heeft, door hen hevig te slaan, ie schop pen en te trappen, veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van één jaar en drie geldboeten van acht gulden, subs, één dag cell, gevangenis straf voor elke boete. Den 12den Febr. jl. is door de onderneming »van Gen2 en Loos en Co.," van 's Hertogenbosch vervoerd naar Hedel, om verder per spoortrein te worden verzonden naar Leiden, een door den beer A. Berman te 'b Bosch verzegelde trommel, aan het adres-van >den heer C. A." Beek te Lei den," uit welken trommel, waarvan het lak bij aankomst bleek geschonden te zijn, werd vermist, behafve eenige voorwerpezf van minder waarde, een muntbiljet groot- f 10.Y. C. no. 960. - (Jig. Politieblad.) eene interpellatie worden gehouden' omtrent de Amsterdams cbe maatschappij voor gemeentelijk gror.dcrediet. De afdeelingen der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal hebben Zaturdag het onderzoek vooitfct' gezet en ten einde gebragt over het wetsontwerp tot regeling der schutterijen, en vervolgens onder zocht: het ontwerp tot afschaffing der doodstraf. - De regering heeft geantwoord op het afdelings verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot nadere regeling der suikercultuur en wijziging van art. 00 regeringsreglement Met de meerderheid blijft do regering vastbonden aan de noodzakelijk heid der tusschenkomst van de wetgevende magt. De regering, ofschoon daarlatende of zij in de memorie van toelichting een doorloopend pleidooi tegen de verpligte suikercultuur heeft willen leve ren, erkent de oogen niet te willen sluiten voor de bezwaren, aan die verpligte cnltuur eigen. Zij blijft daarom volhouden, dat aan de gedwongen afgifte door den inlander van den voor eigen ge bruik ontgonnen grond, na een bepaalden tijd een einde moet komen en dat die tijd nu moet bepaald worden. Niet enkel bet finantiéél belang houdt echter van onmiddellijke opheffing terug, maar wel het aanzienlijk kapitaal dat in die industrie steekt, dat niet* gedoogt de fabriekanten dadelijk aan eigen krachten tot verkrijgen van grond en arbei der® ter voortzetting hunner onderneming over te laten. Gaandeweg zal dit geschieden en de sui kercultuur in vrije, volkscultuur kunnen overgaan. De regering handhaaft dan ook de oorspronkelijk gestelde overgangsmaatregelen en .termijnen, zóó dat in 1890 alle tusschenkomst des bestuurs op- houde, nadat vooraf geruimen tijd is bestemd ge weest voor bet geleidelijk inkrimpen van gouver- nements-aanplantbjj elke onderneming. Hét oogmerk van bet ontwerp blijft: voor rïgtigen overgang van verpligte tot vrije cultuur, met zekerheid voor het behoud van dg suikercultuur en voor het be staan van bloeijende ondernemingen in het belang der bevolking. Er zijn geene wijzigingen in het ontwerp gebragt. Niettegenstaande de Minister van justitie be loofd heeft de indiening van een wetsontwerp om trent den regtstoestand der werklieden, heeft het lid der Tweede Kamer, de heer van Houten, toch gemeend het door hem bewerkt wetsontwerp tot afschaffing van de bestaande strafbepalingen tegen* handelingen van meesters of werklieden, die strek king' hebben om den stand der loonen te doen d&len of rijzen, in den vorm eener brochure te moeten openbaar maken. Ondanks genoemde toezegging, was de heer van Houten toch aanvankelijk van plan van zijn regt tot initiatief gebruik te maken, maar voorloopig heeft hg van dat voornemen afgezien, omdat hij gunstiger uitkomsten van een regerings-ontwerp verwacht. (Noordstar.) Naar wij vernemen zal de Middclburgscbc boot aanst. Vrijdag morgen ten half zes ure, van Mid delburg afvaren trachten zoo ver mogelijk te komen. Te iïazerawondo hoeft de schoolcommissie de verschillende armbesturen in de gemeente dringend nitgcnoodigd"bet "schoolgaan -va» kiwdomi van .«be- deeldcn verpligtend te stellen, dewijl deze allen kosteloos onderwys kannen genieten. De Amh. Cl. ontvangt uit Nijmegen het berigt, dat de leening voor den aanleg van den spoorweg Tilburg-Nijmegon vol teekend is. Do ontbrekende aandeelen zjjn door particulieren genomen. Vrijdag jl. had de gemeenteraad de verhooging der inschrijving met 50 pCt. aangenomen. Dingsdag is op de algemeene jaarlijksche ver gadering der Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank alhier, door den Kassier dier vereeniging rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer, waaruit bleek dat de vereeniging die in February 1869 is op- gerigt 67 leden telt; dat bet reserve-fonds bedraagt f 332.391, nadat de winst groot f 157.241 daar is bijgeschreven; dat de aandeelen uitmaken een bedrag van f 1856 en eindelijk, dat ia het afgeloopen boekjaar zijn verleend 22 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van f 13,310. Tot commissarissen werden herkozen de heeren J. Ban- net en W. Ancmaat. Het Handelsblad vermeldt dat dezer, dagen een geneeskundige uit den omtrek V3U Haarlem in hech tenis genomen is, verdacht van een valsch certifi caat to hebben afgegeven, ten einde een ingezetene door hem vo?r„ krankzinnig te laten doorgaan, uit diens huisgezin te verwijderen. Het bedrog werd ontdekt toen bet slagtoffer, naar een gesticht over- gebragt, volkomen goed bij zijn zinnen bleek te zjjn. Botterdam, 27 Febr. Zondag 11. is bier ter stede overleden de heer L. J. Wilbelmie, die wijlen inej. Tinne op een gedeelte barer reizen in Afrika heeft vergezeld. Hg was een zoon van den kolonel Wil- helmie en oud-koopraardg-kapitein. Aan boord van het jagt van mejufvrouw Tinne, waarvan zij zelf kommandante was, was hij eerste officier. Als zoo danig geleidde hij onze beroemde reizigster op haar togten in do Middellandsche zee en langs de Afri- kaansche kust, en toen zij daarna per karavaan de binnenlanden van Afrika introk, behoorde hij mede tot haar gevolg. Op al deze togten werd de heer Wilbelmie door zijn vrouw en een dochtertje ver gezeld. Voor mejufvrouw Tinne haar laatste ont dekkingsreis, die zulk een noodlottig einde voor haar gehad heeft, ondernam, keerde de heer Wil belmie naar het Vaderland terug. BUITENLAND. Frankrijk. De staatsbegrooting voor 1871 is be kend geworden. De gewone ontvangsten zijn ge raamd-op 1,768,437,900 francs tegen 1,738,467,000 in 1870; "de gewone uitgaven op 1,670,256,000 fr. tegen 1,650,608,000 in bet vorige dienstjaar. De gewone en buitengewone ontvangsten in Frank rijk wordt nog altijd het budget in een gewoon en buitengewoon gesplitst zijn -geraamd op 1-,886,035,000 fr., de uitgaven op 1,796,691,000. Men ziet te Parijs eene grère te gemoet van de directeurs der schouwburgen. Zij hebben bedankt om voortaan de armen belasting van de opbrengst der uitvoeringen té voldoen. Tegen hen is nu proces-verbaal opgemaakt en zij dreigen, dat als er gevolg aan die verhalen gegeven wordt, zij hunne schouwburgen zullen slniten. De Parijzenaars ho pen daarom dat de zaak zonder vervolging zal blijven, de armen vertrouwen, dat de regering haar regt op de belasting zal doen gelden. De 24 Febr. 1848 ligt bij velen nog in het ge heugen. Het was de dag, waarop de omwenteling uitbrak, die een einde maakte aan de regering van Koning Lodewyk Philips en waaruit de re publiek geboren werd. Het was dus een gewig- tige dag in Frankrijks geschiedenis. De 24 Feb. Wfj vernemen dat de beer mr- David J. C. van Lerrnep, directeur der Nederl. Centraaï-spoorweg- znsatschappij, Donderdag 24 February jL door de arxondissements-regtbank te Zwolle van alle regts- vervolgxng is ontslagen ter zake van bet te laat 2. vertrekken uit Kampen van trein 6 op 28 Decem ber 1869. Men herinnert zich. dat genoemde directeur Don derdag 17 February jl. ter zake van eene te late aankomst van trein 6 te Utrecbt op 29 November 1869,,door de arrondissements-regtbank te Utrecbt is veroordeeld geworden tot betaling een^r geld boete van: f 100. Waar zoodanig verschil van zienswijze bestaat omtrent de uitlegging der spoorwegwet van 1859, zoude het zoowel voor den staafcals voor de spoor weg-maatschappijen bier te lande wenschelijk zijn dat verdere vervolgingen wegens te late aankomst of te laat vertrekken van spoortreinen gestaakt werden, tot dat de Hooge Raad een jurisprudentie in deze materie.gevestigd heeft.

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 2