NIEUWE GOESSCHE COURANT. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. No.. 18. Vrijdag 4 Maart 1870. Vijf le Jaargang. Dcro Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelyka feestdagen, des Mh&ndAgt en Donderdags avonds. Prijs kwartaal ƒ1,fr. p. post/1,80; Afzonderlijke Nommets 5 et. Frys der Advertentien 10 et.'per regel, groot* letter» en vignetten naar plaatsrüunte Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 15 regels 50 cent. SPOORWEf: GOES .1.25 6,15 1.37 6,23 1.53 6,35 6,45 3,10 7,32 ROOSENDAAL. 9.— 4,40 9,12 4,50 9.27 5,3 9,40 5,13 9,58 10,7 5,80 10,21 5,40 10.87 5.52 10,47 v Roosend. Woow Bergen-op-Z. Woensdrechr Hi 11a ad Krabbendijke Kruiuingen Biezeiinge Goes A. 8,30 8.42 8,57 9.10 9,28 9,36 9,50 10,5 10,1"5 Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dug vóór de uitgave franco toe te zenden aan den Citgevci A. C, DE JONGE BJz. te Goes. Inzending der Advertentien tot des namiddags 3 ure. Correspondent voor Uuitschlandi HAA8ENSTEIH&VOGLEB, Annoucen-Bureau voor Hamburg, Frankfort a/M., Berlijn. Leipzig, V'eenen.Stutgartt, Bazel, Zurich, Genève. Kennisg'eviiig. De Commissaris des konings in de provincie ZEELAND, Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87); blaakt bekend, dat volgens Let, daartoe door Heeren Gedeputeerde Staten genomen besluit van den 23 Fe bruari)' 1870.no. 110: lo. de jagt op HOUTSNIPPEN en WATERWILD op den 15 Maart, doch die op de WATERSNIPPEN op den 1 April van dit jaar zal zyn gesloten'; 2o. bet weispel van KWARTELEN alléén van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal ge oorloofd zyn; 3o. de ViSSCHERLJ van den 15 Maart tot en met den' 15 April zal gesloten zijn; en eindelijk 4o. dat gedurende den gesloten vischtjjd. bet visschen van PALING, doch alleen met aalkorven van wis- schen of téenen gevlochten, zalmogen plaatshebben Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden Middelburg den .25 February 1870. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. vAjf LIJNDEN. Bekendmaking, Infomatien de Comedo et Incommode. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter algemeene kennis dat door C. HOOTS- MANS, vergunning is verzocht, om in het perceel, Wijk E no. 128, - in de Poel eene KALKBLUSSCHERU te stichten, en dat de bezwaren daartegen k'innen wor den ingebragt voor of op Zaturdag den 5 Maart aanstaande, des namiddags ten één ure, wanneer het proces-verbaal der information de commodo et incom- modo zal worden opgemaakt. Göes, den 28 February 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBËEN. De Secretaris, HARTMAN. W00RDE5 ER ZAKEH. Wet van 13 Aug. 1857 (no. 103) art. 23: >Het schoolonderwijs wordt, onder het aanlee- ren van gepaste en nuttige kundigheden, dienst baar gemaakt aan de ontwikkeling van de- verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle Christelijke en maat schappelijke" deugden." De onderwijzer onthoudtzich van iets te leeren, te doen of toe-te-laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan degods dienstige begrippen van anders denkenden." Terwijl er tegenwoordig veel gepraat wordt voor én tegen de wet op het onderwijs, zonder dat dezelve wordt ingezien of gekend, hebben wij het niet ondienstig geacht, de twee eerste alineas van art. 23, waarover dan de strijd voor- namenlijk loopt, aan het hoofd dezes aftescbrij- ven. "Wij willen voorts beproeven onze op vatting daarvan kortelijk te schetschen, ons daarbij bondehde aan de letter ,en ook aan de duidelijk daarin vermelde bedoeling. (:De wet is voor een Christen-vólk bestemd, dit is zoowel door letter als uitlegging, eene uitgemaakte zake, en moet in bet oog gebon den en mag niet losgelaten worden.:) Ontwikkeling van de verstandelijke vermo gens der kinderen, en hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden." Deze oiüwikkeling en opleiding moet geschieden on der het. -aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden." Dus hoofdzaak is ontwikkeling vanjhet ver stand en tevens opleiding (:vorming:) van het hart, langs bij de wet aangewezene wegen- Hieraau wordt het school-onderwys dienstbaar" gemaakt, onder het aanleeren van gepaste en nattige kundigheden." Onderscheidenlijk worden genoemd christelyke deugden" en maatschappelijke deugden." Door de eersten moet geleerd worden hoe men, jegens pod, den naasten en de overheid naar het woord en de vermaning vanden Heere. Jézos Christus zich te gedragen hebbedoor de laat- sten :.hoe men jegens de maatschappelijke om geving, waaronder ook de overheid, behoort te handelen. Nu sluit het eerste (:christelijke deugden:) wel van zelve in zich het volgende ^maatschap pelijke dengden:). Evenwel, ook voor kin deren die niet van de christelijke godsdienst zyn, en voor welke de sehole tcch mede toe gankelijk is, kan dus het laatste ^maatschap pelijke deugden:) ook afzonderlijk dienen. De Wetgever, den aart der opleiding ^christelijke en maatschappelijke:) ook als twee ledig vermeldende, moet dus ook onderscheidenlijk gedoeld hebben op aankweeking van Christelijk- godsdienstigen zin, en van burgerlyk-maatscbap- pelyken zin of pligt. Wanneer er dus nu door den wetgever ookt ja eerst en vooral, van opleiding tot Christelijke deugden gesproken wordt, dan kan by niet anders bedoeld hebben dan de opvolging van de voorschriften en leeringen van Christus zelve, welke vervat zyn in, en gewis dan ook het best te leeren zijn nit de eerste bron zelve, de euangelische openbaring, welke de bijbel is. Daarin moet das de christelyke deugden-leer gezocht en gevonden wordeD. En, om dus aan den eisch zelve der wet te kunnen voldoea, moet Op de schole de bijbel wel gebruikt worden. Zonder dit kan er aan bet wettelijk bevel gèene uitvoering gegeven worden. Eveneens is bet ook met de, maatschappelijke zedeleer. De-boe ken die daarover bandelen, moet de onderwijzer gebruiken, ten einde aan zijne verpligtingom daartoe de kinderen op te leiden, te kunnen voldoen. De positive zin der wet is, gelijk wij reeds boven zeiden dat zij voor een Christen-volk gemaakt is. Behoudens dit beginsel, spreekt bet overigens van zelvevooreerstdat de onderwij zer tot het christendom beboore, maar ten anderen dat hij, omdat de wet ook roor de niet-cbristen kinderen de schole toegankelijk stelt, deze kinderen in hun geloofsbegrip niét mag krenken, veel minder bespotten, en ook niet dulden dat een of ander binnen de schole, gedaan worde. Nemen nu niet-christen kinderen of hunne ouders, het kwalijk op, dat de geschiedenis en de deugden-leer van bijbel en Christendom, door den ouderwijzer behandeld worden, dan heeft deze zich niet daarover te bekommeren. De wet spreekt bepaaldelijk en uitdrukkelijk van Chris telijkedeugden," en beveelt de opleiding tot deze deugden, en bet is das volstrekt niet voor rekening van den onderwijzer, als daaruit er gernissen genomen worden, maar dit zon voor rekening wezen van den' wetgever' die deze opleiding" beeft bevolen. Gelijk het tegenwoordig omtrent de grond wet al veel gaat, zoo ook omtrent de schoolwet, te wetenmen redeneert dikwijls, op eigenwil lige opvattingen en hypothesen, geheel buiten de grondwet en ook buiten de schoolwet, zon der té vragen: Wat staat er geschreven in de wet zelve. Wanneer men behoorlijk de wetten tot grondslag en richfe-snoer houdt, dan. is er met de schoolwet nog W^1 huis te hou den, zoowel als met de grondwet, al is deze ook onder revolutionaire buijen geboren. V. Van geachte hand ontvingen deze beschouwing welke wij belangrijk genoeg achten, om, hoewel zij in een paar opzigten afwijkt van hetgeen vroeger door ons is me degedeeld, de plaats van ons hoofdartikel ia te mimen. BINNENLAND. Goes, 3 Maart 1870. De beraadslagingen over de agrarische wet wor den door de Tweede Kamer voortgezet" en zullen nog wel eenigen tijd duren. Zoowel in getal van sprekers als in kracht van argumenten is het oordeel tot hiertoe niet gunstig. In de ziting van Dingsdag traden als bestrijders op de heeren Nierstrasz, ïïas-« selman en de Casembroofc, die echter nadere in lichtingen wil afwachten. Bij "de voortzetting der disenssien over de agrarische wet, hebben de hee ren van Sypestein, van Loon, Heemskerk Azru en Saaymans Yader, die voordragt bestreden. AIr verdedigers traden op de beêren Mirandolle en Lenting. De Minister van koloniën heeft Woensdag, het woord gevoerd. Ook zal de Eerste Kamer verschillende wets ontwerpen behandelen. Tevens zal door den heer Fransen van de Putte

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 1