Het verkeer van al deze spoorweglijnen zal de Port Huron en Chicago Spqorwcg, in concurrentie met de tot nu toe bestaande twee spoorwegtijden, de Michigan Central en de Michigan Southern, doelen, terwül eerst genoemde weg zelf in eenerigting loopt die alle concurrentie en hare gevolgen buitensluit. Al de noordelijke Spoorwegen van den staat Michigan zullen de Port Huron Lake Michigan Peninsular Spoorweg voeden, en er behoeft slechts gewezen te worden op de toeneming der bevolking en de produc tiviteit van den Staat om te kannen berekenen welke gevolgen dit monopolie moet opleveren. De ontvangsten der verschillende spoorwegen in den, staat Michigan in het jaar 1869, bedroegen gezamenlijk; g 7.874,017 netto. De Obligatien van het oorspronkelijk kapitaal van de Michigan Southern keeren thans 8 pCt. dividend uit en worden op 118 genoteerd; die der Michigan Central betalen 10 pCt. en staan 121. Beide banen loopen, evenals de Port Huron en Chi-; cago Spoorweg, van het Oosten naar het Westen. Al deze banen kunnen zoo zeker rekenen op zulk een ff root goederenverkeer dat het vervoer van personen in het geheel niet in aanmerking behoeft te komen. Het succes van dezen Spoorweg is verzekerd en de eerste Hypotheekbonds znn veiliger en billjjker voor het beleggen van kapitaal, aangezien reeds een maat schappelijk kapitaal van 1,500,000 dollars besteed is voor den aanbouw van de baan, en van welk kapitaal eerst dan renten worden betaald, als de intrest en de stortingen voor de armortisatie van doUypothecaire Bonds uit de ontvangsten bestreden xjjn. Do pentrale ligging van Michigan verzekert dezen Staat in hetf Amerikgaos'che Spoorwegverkeer dezelfde gunstige positie, die Bèlgié en Duïtschland in Europa innemen. Wij maken hier bp inzonderheid op de in't huidig blad staande Advertentie der Heeren S- Stcindecker Comp. te Hamburg oplettend. Er wordt hier gehandeld van Staats-Loten tot eene zoo rijkelijk met prijzen voorziene verloting, dat zich ook bier te lande eene merkelijke deelneming vooronderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer bet volle vertrouwen, naardemaal de beste waarborgen des staats geboden zijn en ook voornoemd huis van alle zjjden wegens zjjn doorgaans regtschapen handelwijs, en prompte voldoe ning van talrijke prjjzen sedert lang bekend is. BUITENLAND. België. Het wetsontwerp op do nationale mi litie js -aangenomen. Eene regtskwestie houdt do- dagbladen en het publiek bezig. Het is deze, of een journalist ver- pligt is, aan den regter van instructie den naam op te geven van den persoon, die hem een of meer onuitgegeven bijzonderheden of inlichtingen heeft medegedeeld nopens eene aanhangig zijnde criminele of correctionele instructie? Do redac teur van V Etoile Beige is wegens zoodanige wei gering veroordeeld, tot eene boete van 100 francs. Men vermoedt, dat deze zaak het onderwerp zal zijn van eene interpellatie in du kamor van afge vaardigden. Frankrijk. Het wetgevend ligehaam hield jl. Maandag eene belangrijke zitting. De heer Jules Favro zou de regering interpelleren voor de bin- nenlandsclie politiek. Hot linker - centrum heeft een paar dagen te voren eene vergadering gehou- den, waarin besloten werd, om op de interpellatie de volgende motie voor te stellen ».Het Wetgevend Ligehaam, overtuigd dat het van hot hoogste belang is i voor het land, dat do nieuwe regering, zich door daden meer en moer versterkt', en opregt mei het verledcnê' broke; vertrouwen stellende in de formele verklaringen en beloften van het ministerie,rekenende vooral op de volledige uitvoering van do twee program ma's, waaraan het zijne goedkeuring lleoft ge schonken; »gaat over tot do orde van don dag. Men ziet dat deze vorm wel is waar een votum van vertrouwen bevat, maar ook, dat hij veel ver wachting uitdrukt. Wij stellen vertrouwen in het ministerie zegt het linker centrum mits het zijne beloften nakome en omdat wij rekenen óp zijne daden. Gelijk te verwachten was, heeft het hoogo g$- regtshof, in raadkamer, den 18 Febr. uitspraak gedaan in. de zaak van Auteuil, en krachtens die uitspraak wordt prins Fiorro Bonaparte, als be schuldigd-van manslag op Victor Noir en van po-- .ging tot manslag op do Fonvielle, naar het hooge goregtshof verwezen. Uit zekere bron kan ech ter gomeld worden, dat hot by de instruc tie genoegzaam is gebleken, dat de prins niet ge schoten heeft vóór dat hij was uitgedaagd en getart. JDat het hoog geregtshof dus zal bijéénkomen om in deze regt te spreken is eenvoudig om de pu blieke oponie te bevredigen, want eigenlijk had de raadkamer wel kunnen verklaard hebben, dat alle bewijzen van 's prinsen schuld ontbreken Aan zijne vrijspraak valt niet te twijfelen. Volgens /le. France is bet nu zeker, dat de Fransche regering voorstellen zal, do sterkte der volgende ligting voor do land- en zeemagt op ne gentig duizend man te bepalen, dat js Hen duizend minder dan de ligting in de laatste jaren bedra gen heeft. Evenwel, zegt het blad, zal bet staande leger op dezelfde effectieve sterkte worden gehou den, zullende er minder manschap met verlof wor den weggezonden dan in oenige jaren het-geval was. Do vette os, bij den carnevals-optogt dit jaar te Parijs, zal heeten Le Tremhlay-, naar de pachlw hoeve waar -bij gemest werd.. De twee andere op hem volgende ossen hebben de namen Frou-Frou en Port-Saïd gekregen. Spanje. Alle berigten toonen ten duidelijkste, dat het volk voor goed wakker is geworden, en vooruit wil op het gebied der verlichting en be% schaving. Niet alleen ontwaart men dat in de hoogere standen, maar zelf in deSa kring der ar beidende klasse. Te Barcelona is, op verzoek der werklieden een cursus geopend voor bet onderwijs in de Engejsche taal on letterkunde, en-> de stu denten aan de verschillende hooge scholen hebben zich in talrijke meetings vereenigd, oin tegen elke bekorting der vrijheid van onderwijs op te komen. Rome. Den 14 en den 15 zijn weder algemeeno congregatiën van het concilie gehouden. Den eersten dag werd de mis door den aarts bisschop van Keulen, en den tweeden dag door den aartsbisschop van Utrecht gecelebreerd. In dozo twee bijeenkomsten hebben dertien prelaten (waaronder zich de 80jarige bisschop van Nizza bevond) over den kleinen catechismus het woord goroerd; de verdere discussie daarover is tot 18 February uitgesteld. Aan de vergadering is ken nis gegeven van het overlijden van msgr. Gilly Bueno, bisschop van Huesca en Barbastro, in Spanje, die den ouderdom van 59 jaren bereikt had. Hij is de tiende prelaat, die sedert de opening van het concilie hier tor stede overleden is. Voorts is aan de vaderen bekend gemaakt, dat de aartsbis schoppen van Antivari en Scutari, van Mechelen en vap Salerno,op hun daartoe gedaan verzoek,, in hunne waardigheid van primaat hersteld zijn,; en dat hun is toegestaan gedurende het stegen-' woordigc concilie zitting onder do overige prima ten te nemen. Italig. Eenige bladen die gewag maken van cone overeenstemming, tusschen den minister van finantien on de nationale bank verkregen, geven hun twijfel te kennen aan het bestaan van ande re bepalingen betreffende de' dienst der schatkist en de verlenging van den duur der bank. Zulke bepalingen bestaan evenwel niet. - De overeenstem ming beperkt zich slechts tot echo crcdit-operatie, die alreede is aangekondigd. Oostenrijk. De strijd over de vraag, of Oosten rijk .alleen of in overleg met andere katholieke mogendheden een soort yan protest tegen den nieu wen syllabus naar Rome gezonden heeft, is nog niet afgeloopen, integendeel krijgt meer pmvang. Ten vervolge op al hetgeen wij dienaangaande reedB berigt liehbon, dieno dat de Corresp. du Eord-EsU het feit verzekert, en bovendien, ondanks allo te- genspraak van verschillende kanten, volhoudt dat hot kabinet van .Weenen in deze zaak eengemeen- schappelijken stap met bedoelde mogendheden, in zonderheid met Frankrijk, gedaan heeft. De in- getogenheid, welke de regering aanvankelijk zich ten aanzien van het concilie tot gedragslijn stel de, moest, volgens genoemd blad, wol plaats ma- kon voor eene handeling, nu er gevaar bestaat dat het concilie de leerstellingen van don syllabus be- krachtige. Befjeren. Nadat de Tweede Kamer het adres van antwoord op de troonrede, waarin een votum van wantrouwen tegen den president-minister von Hohenloho lag opgfcslóteó, mot eene meerderheid van 16 stemmen had aangenomen, werd door ver schillende bladen het gerucht medegedeeld dat die staatsman den koning om ontslag had gevraagd. Volgens de Augsburgsche Allgemeine Zeitung, heeft de koning in dat verzoek bewilligd. Er zou ech ter nog niets bekend zijn betreffende den vermoe- delijken opvolger Van den' minister-president. De overige leden van het ministerie hebben, op uit drukkelijk verzoek van den prins von Hohenlohe, hunne portefouilles niet tér beschikking vanden koning gesteld. Gelijk men zich herinnert, -had deze geweigerd kennis te nemen van het adres der eerste kamer, van ongeveerdezelfde strekking als dat der tweede kamer. De meer gematigde toon echter, waarin het laatstgenoemde is opgesteld, heeft, volgens genoemd blad, den koning bewogen het adres der tweede kamer door tusschenkomst van den minister van binnenlandsche zaken in ont vangst te nemen; hij weigerde echter om, zooals het gebruik medebrengt, het stuk uit de handen eener deputatie van dev kamer aan te nemen. GEMENGDE BERIGTEN. Uit Sprang schryft 'men van dd. 19 Febr. »Terwjjl wy dit berigt afzenden, woedt er aan den yaartkant, een gehucht van deze gemeente, een ver schrikkelijke brand. »De groote boerenhofstede, bewoond door Johannes van der Schoot, heeft, men weet niet op welke nood lottige wjjze, vuur gevat. Dikke rookwolken en kron kelende vuurvlammen, verheffen zich hoog in de lnchfc en geven aan onzen zuider-borizont een allerakeligst "aanzien. De klokken luiden, de brandweer spoedt zich derwaarts, 't angstige loejjen van het vee en 't noodge schrei der hulproependen 't mengt zich alles on dereen, en doet elkeen-den schrik om 'thart slaan by de gedachte, dat de buurt, waarin de traind is losge barsten, dicht bebouwd i8 en door een strengen vorst alle wateren zjju toegevrorenzoodat onze brandblosch- middelen weinig zullen, kunnen uitwerken., Reeds hoort men dat een stal, 'waarin achttien stuks rundvee en drie paarden staan, heeft vuurgevafc, zonder dat men iets tot redding van deze dieren heeft kunnen doen." Te Almelo is, wegens de aanhoudende droogte en den hevigen wind, door Burgemeester en Wethou ders, ter voorkoming van ongelukken, het rooken op straat verboden. Uit Trier wordt geschréven, dat het branden'van een pond koffij bjjna het leven van een m'ensch gekost heeft, welke bjj het branden in slaap gevallen en door de hevige rook bijna gestikt was. Een merkwaardig spoorwegongeluk heeft in Schot-, land plaats gehad. Een locomotief, 'die naar eén ander station moest, verloor onderweg haar machinist, die later vreeselijk verminkt op den weg is gevonden. Deze locomotief was dus op hól en wel op de rails, langs welke over eenigen tijd een exprestrein zou aankomen in de tegenovergestelde rigting.^ Om de boteitjg te yoor- komen, zette een ander machinist een locomotief op het andere spoor,"waar'géén gevaar was, in beweging, ten einde de weggeloopen locomotief voorbjj te rjjden en den eersten wissel, dien hjj dan ontmoette, zoo te stellen dat de losse locomotief op bet 'andere spoor zou loopen. Reeds had hjj de andere locomotief in gehaald en den wissel in het gezigt. Zij begon te stoppen, en de stoker sprong van de machine, doch hjj deed dat zoo onhandig, dat by viel, van welk oponthout de losse machine gebruik maakte om weêr vooruit te komen. De jagt moest das op nieuw be ginnen, doch eer de volgende wissel bereikt werd, k v/am de exprestrein in het gezigt en donderde weldra tegen de losse locomotief in. De machinist van den expres trein had wel aan zijn machine een 'achterwaartscho beweging trachten te geven, doch te laat. De schok was vreeselyk. Beide machines zijn vernield. De sto ker en de machinist zjjn achter op den kolenwagen gevonden half onder de kolen, zwaar gewond. De eerste waggon is. geheel verbrijzeld, doch wonderbaar lijk is een dame, die zich daarin bpvond, naar boven geworpen op hot oógenblik, dat de zoldering yam den waggon van haar plaats gedrongeu werd, en zjj is met een gebroken been boven op ccn anderen half vernielden waggon terug gevonden. Verscheiden andere personen zjjn 'zwaar gewond: doch slechts één heeft bjj de vree- seljjke botsing het leven verloren. burgerlijke STA NO van den £1 tot den 24 Februarjj J870. Ondertrouwd: den 22. Ojjsbert Jacobus van der Ma de, 33 j., wed', van Johanna. Cornelia Klemkerk, met Maatje Remjjnse, 40 j., jd. Gehuwd: den .24, Antomns Cornebus Koopman, w j., wedr. van Gertrudis Rujjten, met Sophia Bosman, '41 j., wed. van Jan Pietèr Gcers. Cornelis Hoog straten, oud 26 j„ im- mét'Elisabeth op 't Hof, oud 39 j.,'jd. Geboren: den i1; Maria, d. v. Janus Reynhout -en van Maria Lief broer; den 23, Christina Gëertruida, d. v. Maihjjs van Fraassen en -Geerfcruida Ptoob. - Overleden: den 22," Elizabeth van "Weole, oud 78 j., wed, van Marinus Rejjerso; -den 23, Keeltje, oud 6jm., d. v. Cornells Kramer en vair Christiana Klazina Ver- plakke.

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 3