•Bath, 16 February 1870. De westerschelde voor Bath is geheel met drijfys bedekt, en de water- stand in de laatste drie dagen zoo laag, dat het ^in veler leeftijd niet zoo laag is gezien, Ae vuur schepen hebben de Schelde verlaten, en zijn op veiliger plaats gcbragt. Als eerf bewijs van strenge koude is alhier een wilde zwaan, of zoogenaamde deen gezien. Kerknieuwe. De Diaken der Ned. Herv. Gem. te Gouda, die, zooals wij reeds mededeelden, hunne betrekking wilden neerleggen, als protest tegen het onlangs opgemaakt twaalftal van Evangelische predikanten, zjjn van hun j lan teruggekomen en zullen althans het beroepingswerk mede voortzetten. Da. C. de Wilde, pred. te Poortvliet, heeft voor het beroep naar Harderwijk bedankt. Db. P. Buet, vroeger reizend predikant der con fessionele Vereeniging, heeft de beroeping naar Yeenendaal aangenomen. Door het Hoofdbestuur der Conf. Vereen."' is in zjjne plaats beroepen Ds. G. van de Wall, pred. bij de HolL Geref. Gem. te Bloemfontein in Zuid-Afrika. De heer J.vao der Baan van Wolphaartsdijk wijdt in het laatste nummer van het Kerkelijk- Weekblad" een uitvoerig artikel aan eene Ge schiedkundige beschouwing over Kerkeljjke goede ren, bijzonder in Zeeland." In hetzelfde nummer van het 'erkeh/h Weekblad' is een adres geplaatst van eenige mansledematen der Evangelische Luthersche Gemeente te Botter dam, waarin adressanten verzoeken aan de Synode der Evang. Luth. Kerk, om gpk in .die Kerk de onbeperkte vrije kerkelijke verkiezingen in te voe ren, by het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen, door stem- geregtigde leden. Benoominffen eu besluiten. De 2e luit. by bet korps mariniers C. H. Pilaar, kommanderende de detachementen mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer maand eervol van dat bevel ontheven en daarin vervangen door den 2n luit. H. B. van Rhijn. buitenland. -7" Frankrijk. De zaak van Rochefort is nog niet ten einde. Ofschoon in. de gevangenis, werkt hij toch nog naar buiten.- Men zegt althans, dat zijn vriend Oremieux van hem een brief heeft ontvan gen, houdende verzoek aan het Wetgevend Lig chaam deze vraag te stellen: Behoort de heer Bochefbrt niet telkens, wanneer het Wetgevend Ligchaam vergadert, uit de gevangenis gehaald en naar de vergaderzaal gebragt te worden, om de zitting bij te wonen en, in zijne hoedanigheid van afgevaardigde, aan de debatten te kunnen- deel nemen Als dit waar is, dan blijkt er uit, dat Rocbe- fort toch gaarne zijn pligt als afgevaardigde blijft veryullen, o£wat misschien nog. meer waar schijnlijk isvan zijn gevangenschap verlost wil worden. - Een anderen brief van Bochefort heeft dé heer Ordinaire in het Wetgevend Ligchaam wBlen voor lezen, doch de voorzitter maakte bezwaar om ver gunning daartoe te verleenen en dus weigerde de kamer de voorlezing er van aan te hooren; ook weigerde do" voorzitter den brief aan te nemen, toen later dhr. Ordinaire hem dien wilde ter hand stel len. Wat dit document inhield bleef echter geen raadsel, want eergisteren avond reeds was de brief door middel.'der dagbladen bekend. Bocbefort stelt daarin voor: het ministerie in staat van beschul diging te stellen, omdat het, volgens hem, burger oorlog heeft aangestookt. Over de handelingen van dezen gekerkerden volksvertegenwoordiger zijn, haar mén verneemt, dónr het in beslag nemep van pa pieren. bij andere in verzekerde bewaring gebragte personen, bijzonderheden aan het licht gekomen,' die,'volgens de Patriedé gedragslijn der règéring ten zynen aanzien, volkomen regtvaardigen^ Onder .de bedoelde personen bevinden zich enkelen die, naar de France vernomen heeft, verdacht worden van eeno zamenzwering tegen 's keizers leven to hebben gesmeed. De toestand van Frankrijk is over het algemeen nog niet zeer bevredigend. Een dor parijsche correspondenten van. de Indép. Belgè herigjr dat" de keizer der Franschen en zijn minister van buitenlandsche zaken ontvangen heb ben de eerste twee afgedrukte' exemplaren eener brochure, geschreven door den russischen geheim raad Jomini, met voorkennis, goedkeuring en mede werking van keizer Alexander U. In deze bro chure, waarvan maar weinig exemplaren getrokken zijn, wordt, volgens bedoelden berigtgover, Frank rijk uitgenoodigd zich opregt en openlijk bij Bus- land aan te sluiten, alvorens laatstgenoemde mo gendheid bepale met Pruissen gemecne zaak te ma ken. Indien het berigt waar is, dan vóorzeker heeft deze stap van den souvefein van Rusland een £eer groote beteekenis. De nieuwe toestand, van Pruissen heeft het Europeesch evenwigtver stoord; Rusland erkent dit feit, en ziet in eene aansluiting by Frankryk het middel tot herstel. De czaar en zijn kabinet hopen, of liever honden zich verzekerd, altoos volgens, den correspondent - op de Tuilerien een goeden steun te vinden; maar mogten zij hierin teleurgesteld worden, dan zal Rufeland. de hand van Pruissen aannemenwant ofschoon Rusland aan eéu hecht bondgenootschap behoefte heeftom zijne positie in Eurppa nn en voor de toekomst te beveiligen, wil het van Enge land. en Oostenrijk als bondgenooten niets weten. Frankrijk kan-met Rusland en Rusland wil met Frankryk.eeae' aBiautie sluiten, wanneer Frankrijk: lo. de.Pbolsche zaak' opgeeft, 2o. Rusland onder steunt in de bescherming der christenbevolkingen van het Oosten,' en 3o. zich niet laat afschrikken door het spook van het panslavismus. De corres pondent acht zich gelukkig dat hy bovenvermelde brochure in.handen 'gekregen heeft; hij deelt er eenige volzinnen uit mede, en. maakt o. a. de laatste regels van bet opstel openbaar, die luiden als volgt: >Het tegenwoordig oogenblik is beslissend. Tns- schen Frankrijk en Rusland bestaan te voel pun ten van aanraking, om voor elkander onverschil lig te blyven. "Verstaan zij elkander niet tegen over het groote Duitschland, dan zullen zy in oorlog komen en een wrok onderling verwekken, die niet weggenomen kan wórden. Zich denhaal op den hals halen van. een natie van 70 mijlioen zielen, en dié weldra* H)0 millioen zal tellen, is voorzeker geen goede politieke berekening. Bus- land wordt met spoorwegen bedekt; het is bezig met de verbetering zijner geldmiddelen; het zal meer dan een millioen soldaten hebben; het zal zich niet van Europa kunnen afzonderenhet heeft behoefte aan bondgenootschappen; en daar het-zulk een gewigt in de schaal -kan leggen, zal het alli- antien vinden; weigert Frankrijk hardnekkig dé zjjne, dan zal deze weigering aan Duitschland tot voordéélstrekken." By al de aanvallen, die het ministerie door zjjne handelwijze gedurende de jongste dagen, zoo binnen als buiten de zaal der vertegenwoordigers te verduren.had, steekt-gunstig af een adres van veertig ingezetenen van Parijs, kooplieden, studén- 'ten, advocaten en eigenaars van huizen, die den minister van justitie hunnen dank betuigen voor de krachtige maatregefeh, genomen in het belang van de handharing der orde en veiligheid, en die 'tevens hun onwrikbaar vertrouwen in het kabinet" uitdrukken. België. -Brussel is tegenwoordig het verblijf van den heer "Flourens, mede redacteur van het fran- ■sqhe blad de Marseülaise. Hij, die de treurige eer, geniet, van de betreurenswaardige gebeurtenissen ijij Frankrijke hoofdstad te hebben uitgelokt, heeft zich hiti^.Voetdè/'begéven eb "meent" in BeïgieV Hoofdstad veilig ip, zijn, zoo veilig, dat hij 'zich zélfs in koffiehuizen v®a op alle- openbare plaatsen l&at .zien.. Er is echter reeds eene sommatie van hét fransche gouvernement uitgevaardigd tot zijne Opvordering en hij zal dus moeten kiezen tusschen- 'Vertrek of uitlevering." r Spanje. Dit land, vroeger-zoo gedwee en on- derwprpen^aaJl"de .kerk,., openbaart thans een geheel anderen geest. In een der laatste zittingen van de'cortes heeft de heer Castetar, eeno rede uitge sproken, om de schadelijke gevolgen der kerk-heer schappij aan te tooncn, die een diepen indruk on der alle vertakkingen der natie gemaakt heeft, en de Jezuïtische partij loodzwaar op het hart is ge vallen. Hij wees op Rome, waar geen politie op de openbare wegen is, waar slechts ééne school op elke 35000 zielen gevonden wordt. Rome is alleen eene stad, die boete doet en stille is onder do praal eener regering, welke aan geen verschen lucht stroom vrije werking veroorlooft. Ziedaar, zoo riep do heer Caslelar uit, ziedaar de gevolgen van het overwigt der geestelijke magt over die van den staat. Tnrkye. Te Konstantinopel moet oene zamen zwering op het leven van den sultan ontdekt zijn. In een winkel zpu de politie helsche werktuigen gevonden hebbèn, die bestemd waren om ze te doen springen, op het oogenblik dat de sultan zou voor bijkomen als hij zich naar de moskee begaf. Den aanleggers van het complot zou het gelukt zijn* te ontsnappen, maar twee hunner medepligtigen, welke men heeft kunnen vatten, zónden bekend hebben. Geen telegram beeft iets dienaangaande gemeld, en dus zal het voorzigtig zgn de bevesti ging der tijding af te wachten, alvorens ze voor waar aan te nemen. Oostenrijk. Het besluit van den landdag te Lemberg, waarbij voor Gallicië onafhankelijkheid en een eigen gouvernement verlangd worden, zoo als Hongarije ze heeft verkregen, wordt thans in den rijksraad onderzocht. Het oordeel der rege ring zoowel als dat der commissie uit den rijksraad is niet gunstig, en then vreest dat het verworpen zal worden. Pruissen. Graaf von Bismarck schijnt het we der oneens te zijn met het heerenhuis. De premier deed een voorstel tot schorsing van de landthïg- zitting tot 2 Mei aanstaande, dochdit voorstel werd verworpen. Ook het huis der afgevaardigden schijnt den'premier niet meer zoo gedwee te vól- gen als vroeger. Dit weigerde de goedkeuring eener ongrondwetttige gedane uitgave voor rente betaling eener spoorwegleening. Graaf von Bis-1 marek heeft nu gebruik gemaakt van het middel hem bij de grondwet geschonken. De zitting mogt niet geschorst worden, zeiden de pairshet is wel, zeide de premier, dan wordt zij gesloten. Daags na de besluiten geschiedde dan ook de plotselinge sluiting met eene rede, welke graaf Bismarck namens den koning uitsprak. In dit staatsstuk worden, gelijk wij reeds herigtten^ do tot stand gekomen wetten opgesomdinzon derheid wijst de minister op de consolidatie-wet, en wet betreft het nog aanhangige ontwerp,- van wet op de indeeling der districten (de kreisordnung geeft do regering de hoop te kennen dat men het hierover wel eens zal worden. Voorts kondigt de sloitingsrede aan, dat eene buitengewone zitting van den landdag zal worden bijeengeroepen, met het doel om ten minste een deel der resultaten van" de tot nu gehouden debatten te bevestigen. Ten opzigte der betrekkingen met het buitenland wordt .in de toespraak niets gezegd. Engeland. De minister van koophandel -John Bright heeft zich overwerkt en zal in de hooglanden van Schotland zijne geschokte gezondheid trachten, te herstellen. Zijn toestand is evenwel niet zoo onrustbarend, als men deed voorkomen. Een wei nig rust zal hem. waarsohynlyk weder in staat stellen zijne werkzaamheden te hervatten. De tegenwoordige winter kenmerkt zich "door vreemde atmosferische - verechnnselem In de zmdelyké alphenstreken.was hét reeds1 in October zeer kond, in Galicië, Polen en Rusland begon de zware vorst eerst 'in 1 alf January, Zweden eu Noorwegen hebben nog byna. geen winter, terwyl in Italië en 'Spanje; een felle koude heerscht." Den 5. February had men te Krakau 19, te Lembegj 21, tö 'Warschau 20, te Posen .19, te Dantzig 15,te Brealau 13 te Weehen 6, tg Konings bergen 17, te Sfc.-Peterabmx 22, te Moskou 25,'en te Stokhólm 2 graad koude, te Triësfc 2 graad warmte. Eenige dagen later steeg te Krakau de koude tot 24 graad, zoodat op de scoolen het onderwys moest ge staakt. worden, Zaturdag jL heerschte te St. Petersburg. eene 'Vorst van 23, Reaumer of 20, onder 0 Fahrenheit; te Moskou gemengde ber1gten. l

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 3