cbem. Deze heeft namelyk oen aantal jongelieden uit den boeren- en ambachtsstand onder zjjn toe- zigt doen opleiden voor het ouderwga aan de hoo- geschool alhier, om verder tot predikant in de Herv. Kerk te worden bekwaamd. Een achttal dezer jongelieden zijn thans tot de Academische lossen toegelaten en zullen genoemd gebouw eer lang betrekken. Ds. van Dyk ontving voor den koop van het huis o. a. een gift van f 15,000, terwijl ook voor vertim mering, meubelering en on derhoud van verschillende zijden belangrijke giften inkwamen. Het doel is in de behoefte van ortho doxe predikanten in de Herv. Kerk te voorzien. Maar hoe, als de leerlingen, die nu ook het on derwijs b. v. van prof. Opzoomer moeten bijwonen, later eens liberaal 'of modern werden? Deze soort van predikanten-fabriek vindt bjj meer ontwikkel de orthodoxen geen onbepaalden byvaL" Wij vroegen ons zei ven af, waarom deelt de ffietuoe Utrcchttcht Cour. dit berigt, en dat nog wel zoo uitvoerig, mede? Toch zeker niet om het bekend te doen worden dat Ds. van Dijk een huis te Utrecht kocht, want dat is door alle bladen reeds medegedeeld. Het doel valt terstond in het oog. Het is om de verkropte spijt te luchten en van daar die hatelijke bij voeging. Hoe het met de inrigting van Ds. van Dijk moet gaan als de leerlingen later eens liberaal of modern worden? Wel, heel eenvoudig, dat moeten die leerlingen zeiven weten. Daarvoor is Ds. v.Dijk niet aansprakelijk. De inrigting zai dezelfde blijven. De opmerking: deze soort van predikanten fa- bricl: vindt bij meer ontwü&cldc orthodoxen geen bc~ paalden bijvalis op zijn zachtst genomen kinder achtig. Wij zouden het wapen kunnen omkeeren en zeggen: de Theologische faculteit te Leiden is een fabriek van moderne domineé's. En dat die fabriek bij die zoogenaamd ontwikkelden onder de modernen geen onbepaalden bijval vindt, blijkt genoeg uit het luttel aantal studenten in de mo derne theologie aldaar. Wij willen volstrekt geen verdedigers zijn van de school Van van Dijk. Maar regt is de zaken goed te bekijken en niet met holle klanken te schermen. Wij verzoeken daarom de Arnhemmer Cour. die bovenstaand berigt uit de N. Utr. C. zoo gretig overnam, ook onze andere lezing over te hemen. »EENIGE NAMEN UIT HET GEPEUPEL!" Ce ne sont que des gueux Barlaimont »Voor eenige dagen kwam mij in handen de derde aflevering van »Los en Vast" voor 1869, Welk soort van gepeupel daar op bL 332 bedoeld wordt, maatschappelijk, wetenschappelijk of ker kelijk gepeupel, 'kon ik in de haast niet zoo spoedig nagaan. Welligt geven deze namen, die er in elk geval, volgens bL 331, toe behocren, daar omtrent opheldering: Mr. G. Groen van Prinsterer; prof. baron de Geer van Jutphaas; Jhr. Mr. J. W. van LoonMr. EL J. Koenen; Dr. L. K. Beynen; Graaf van By landt prof. J. J. van OosterzeeMr. G. EL de Marez Opens; baren van Wassenaar van' Catwijck; prof. A. Eutgers; Graaf van Zujien ran Nje velt; prof. Oratama; J. H. Gunning Jr.; Mr. A. J. van Beek Calkoen; W. G. Herklots; prof. Valeton; Dr. A. Knijper; Baron Mackaij van Opbemert; J. P. Ha- sebroek; Mr. P. J. en Mr. J. J. Tedingvan Berk hout; Graaf van Hogendorp; Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wpck; Mr. Messchert van Vollen hoven; Dr. J. Kramer; M. D. van Otterloo; Jhr. Mr. J. A. Singendonck; H. J. van Lummel; Dr. Meeren.3Dr. A. W. Bronsveld; enz. enz. enz. L. TINHOLT. (Waarschjjnlijk ook lid van het gepeupel) (Stemmen voor Waarheid en Vrede. Pebr-1870.) Volgens -een te Dordrecht in omloop zijnd ge zocht zon aan, de 1ste openbare armenschool aldaar de hulponderwijzer P. een leerling zoodanig go- slagen hebben, dat -deze aan de gevolgen zon" zijn overleden- Door de politie- is althans een onder zoek ingesteld, en heeft op haren laat eene lijk schouwing-plaats gehad. - Dordr.C Volgens later berigt is bedoelde hulponderwijzer naar' het huis van arrest overgebragt. BUITENLAND^ Frankrijk. De directeur van het observatorium, heer Leverrier, tegen wien voor eenigen tjjd ernstige grieven waren kenbaar gemaakt, en waar omtrent <le minister van onderwijs beloofd had, oen onderzoek le zullen instellen, is nog vóór dat onderzoek is begonnen, ontslagen. Hoe .zonder ling deze handelwijs van den minister moge schij nen, maken wij er toch dien minister geen ver wijt van. Integendeel erkennen wjj dat deze vol komen in zyn regt was. Wat toch is er gebeurd? Toen,de grieven togen den directeur in het wet gevend Iigchaam waren kenbaar gemaakt, werd eene commissie tot onderzoek benoemd. Doch, in plaats van den uitslag van dit onderzoek af te wachten, keerde de hear Leverrier de rollep om, en deponeerde als lid van den Senaat by dit Staat»- Jigchaam eene aanvraag tot interpellatie in, om inlichtingen te ontvangen betreffende het bestuur van het observatorium. Wat wonder, dat zulk eene handelwijze, die geheel strydt tegen alle regelen van hiërarchie en discipline den minister drong om het ontslag van den interpellant als directeur der sterrenwacht aan te vragen. Overigens kan Frankrijk tegenwoordig tot model strekken voor een toestand van tegenstrijdigheden, en als men nagaat wat Emile Ollivier gedaan heeft sedert hij aan het bewind gekomen is, moet men tot de conclusie komen, dat dat tot niets kan gereduceerd worden. De commissie vanparlementair initiatief heeft dezer dagen haar gevoelen uitgesproken over een voorstel betrekkelijk de wijze van betaling der stjb- sidien aan de spoorwegen. Zy wil, dat het voor stel naar de afdeelingen van het wetgevend Iig chaam zal worden gezonden tot onderzoek, om later in openbare behandeling te komen. De tijd voor appel van het vonnis tegen Eto- chefort is verstreken, zonder dat hy daarvan heeft gebruik gemaakt. De procureur-generaal heeft hem nu aangeschreven, zich vrijwillig aan te melden tot het ondeigaan der opgelegde gevangenisstraf. Voldoet by niet aan die uitnoodiging dan zal hy, zoo is er in den Ministerraad besloten - worden gevangen genomen. Het dagblad la France prijst deze bonding ran het gouvernement in een goed geschreven artikel, onder het opschrift: Gelijk heid voor de wet." Dit artikel eindigt met dé woorden, dat de eenige vracht, de wettige en onvermijdelijke vracht van zwakheid en flaauw- heid bij het.gouvernement, deze zou zyn: dat zy Frankrijk vroeg of laat tot de schande en de el lende der regeringloosheid bragt, van concessie tot concessie zou zy het volk voeren tot den broe derstrijd in de straten. Bocbefort zelf heeft in de Marseillaise verklaart zich niet vrijwillig in arrest te zullen begeven, maar door geweld daartoe ge dwongen, te willen worden. Latere berigten honden in, dat Boehefori is ge arresteerd, en dat er groote gisting onder het volk heerschf"." In eenige straten 'zyn barricaden öpge- worpen. Spanje. De zitting der Cortes was dezer dagen het tooneel van eene onstuimigheid en getuige eener taal, die men voor het minst onparlementair "kan noemen. De interpellatie voor het besluit tot ont binding van onderscheidene gemeenteraden gaf aan leiding om de regering met velerlei beschuldigin gen te overladen, voornamelijk ten aanzien harer. handelingen in den jongsten opstand. De wreed heden, die door een der kolonels zouden gepleegd zyn, werden met ruime maat wedergegeven en men vreest dat een duel tusschen dien kolonel en een der afgevaardigden het gevolg van deze discussie zal zyn. Sabel of pistool zal dan moeten beslis sen,, of de regering en hare dienaren al dan niet wreedaardig bij het onderdrukken van den opstand zyn te werk gegaan. Rome. Er doen zich onmiskenbare teekenen voor, waaruit blijkt, dat de Paos de oppositie ducht. De eerwaarde patriarch van BabyloniB was op het concilie rond voor zijne gevoelens, die in strijd met die van den paus waren, uitgekomen. In eene ge heime zameukomst heeft men hem gedwongen.een stuk te fceekenen, waarbij hy van zyne overtuiging afstand doet. Telegrammen van de bisschoppen, dia tot de oppositie behooren, worden'opgehouden, en alle maatregelen worden genomen, om 'hen te beletten; van'de dfukpers gebruik te maken. Al les wordt bovendien aangewend door de overblufte onfeilbaarheidsmannen, om hunne waggelende zaak te hnlp te komen. Bonman!Ook dit Meïne rijk komt het getal' zij het al niet göheele, dan toch gedeeltelijke mirusteriSele crisissen vermeerderen. De minister- president heeft zjju ontslag genomen, en prins Demeter Ghika Ls belast geworden met de porte feuille van binnenlandsche zaken, terwijl hij tevens het bestuur der openbare werken ad-interim zal w:iarnemen. De portefeuille van justitie is aan den heer Contacurene opgedragen. Oostenrijk. In de tweede kamer is een voorstel gedaan tot geheele opheffing van het concordaat en do invoering van het burgerlijk huwelyk. Dit voorstel is tot onderzoek gesteld in handen eener commissie van vjjftien leden. BelJere*. De regering heeft het kabinet van Weenen officieus ondervraagd over zijne bedoe lingen met betrekking tot de Duitscho kwestie en heeft van den graaf von Beust ten antwoord be komen, dat Oostenrjjk zich met de Duitscbe aan gelegenheden slechts in zoover wenscht in te laten, als zy het-behoud van den algemeen en vrede ra ken en dat voor het overige de politiek eenér strikte onthouding was aangenomen. In vele ste den van dit rijk openbaart zich eene agitatie in anti-Pruis8iBchen zin. -• Pruisseni Uit de nationaal liberale' party heeft zich eene vereeniging gevormd tot opngting van een zoogenaamden bond om eene naauwere aan eensluiting Van de verschillende fractien te bevor deren. Er is reeds voor een bedrag van 400 tha ler geteekend tot stichting van een fonds. INGEZONDEN STUKKEN. Ybbitas, die blykbaar met myne brochure over bet schoolverbond bekend is, wensch ik intelichten, dat ik reeds sedert lang opgehouden heb lid te jyn van de Vereeniging voor Volksbelangenen alxoo in geene re latie sta tot het door die Vereeniging. geroonde Comité ora het schoolverzuim tegen te Igaan. Op de vraag van Yewtas, of» aan de ouders die hunne kinderen op'de bijzondere Christelijke school trillen onder wezen hebben, het schoolgeld niet geheel of gedeeltelijk mag worden vergoed?" wil ik echter gaarne van myn« zjjde een antwoord geven, omdat die vraag in naauvr verband staat met het besluit der Provinciale Staten van Zeeland, in November genomen, waarby f 2,000.— beschikbaar zyn gesteld aan Ged. St. om het .schoolbe zoek te bevorderen, zoo wel op de openbare als op de bijzondere scholen(') en ér over de uitvoering van dat besluit, bereids eene polemiek gevoerd is door de re dactie der N. Middelb. Courant met den heer de Johgz va>~ Ellemeeï (zie haar nommer 98 van 8 Dec. 1869 jl.) Met de redactie der N. Middelb. Cour. ben ik het volkomen eens, dat als men die provinciale gelden dienst baar mogt willen maken, om de ouders die hunne kin deren naar de bijzondere Christelijke- School verlangen te zenden de kotten van het schoolgeld te vergoeden of daarin te gemoet te komen, dit zoude zyn in dxrecten strijd met de wet op het ondencjt, die iédere geldelyke tegemoet koming verbiedt uit de algemeene kas, aan die scholen wier oncterwys niet neutraal is op het bijzonder gods dienstig gebied. De vingerwijzing van Yzeitas om alleen eene' by- drage aan do bestuurders der school, als subsidie te beschonwen, kan in myn oog meer aanspraak maken op spitsvondigheid als wel op juistheid. Het verbod Om de byzonderc scholen, die byzonder Christelyk onderwya geven, te subsidiëren uit de ge meente of provinciale kassen, sluit noodwendig in rich het verbod van alles wat dezzlede wet52&xe "ge volge» hxzft xta ees subsidie. Door het schoolgeld te betalen dergenen, die gebruik maken van de'byrondere school, waar byzonder gods dienstig onderwys gegeven wordt, - met gelden uit de gemeente óf provinciale kassen zonde op eene Clan destine wyze, eene school gebaat worden, met gelden, die de wetgever mfcdrokkelyk verboden heeft dahrvoor- te bestemmen. Het verbod zon daardoor illusoir worden gemaakt en dit bewysfc in myn oog voldoende dat de vraag van Vekitas,- ontkennend moet beantwoord, worden. Goes, 5 February 1870. "VERHAGEN. De woorden «zoowel op de openbare al» op,\ de' I'lzon,. irre scholen" werden bij Amendement in bet voorateTvan heeren Ged. St. opgenomen.—Ik stemde eebtér tegen dat amen» dement omdat ds bijvoeging overtollig was, als men die soort tci; bijzóndere scholen niet uitdrukkelijk omsebrerf; &é- de -wet van-alle subsidie beeft uitgesloten, en bad men dit gedaan dan zonde het besluit—die reder (in myn oog) nimmer .door den koning kunnen worden goedgekeurd— althanszoad0 er myne stem op dien grond niet ann gegeven hebben.— Aan N. N. sehryyer der bekende stukken in de Goessehc Courant tegen den heer C. ,C. van den Bosch Mynheer! V heeft -raaHBÏ.iiog tgd en Imrt om de-

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 3