binnenwegen geheel bedekt waren, begint langzaam te verminderen, *Westkerke, January. Niet zoo als andere jaren had men hier met de vele sneeuw een troepje hazen, die hier altijd htm promenade langs maakten. Het spoor van een enkele was nu slechts rigibaar. Wij raden alle belangstellenden. z<jer aan,' hun brandpoüs eens goed, in te zien, daar de schade anders ten hunnen nadeele valt. Iemaud te Scher- penisse, had nooit naar zijn brand polis omgezien, heel toevallig zag hij nu, dat zijn naam noch zijn nom- mer van het hui» en straat goed opgeteekend was. Wij raden dus iedereen aan, eens'goed inzage van die papieren te nemen. *Oud Vossemeer, Januarij. Eeü zeker slager die ruim 100 varkens en een 40 stuks hoornvee geslagt heeft, prijst over het algemeen zeer de zwaarte daarvan, en schrijft van. bet_ hoornvee dit toe, dat wij in 1869 weinig droogte, genoeg regen en daar door altijd goed drinkwater in de weiden hebben gehad, en dat het gras in 1869 uitmuntend was. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot heil des volks heeft zich tot de Tweede kamer der Staten- Generaal gewend met een advies waarbij wordt aan- 4,y gedrongen op geheele afschaffing der kermissen. Den 2 January is te Sluis het rijkstelegraafkan toor geopend wet beperkte dagdienst. (S. W.) In de. Nicuicz Mvldelb. Courantkomt een dank zegging voor van ds. H. van Broekhuizen voor den ruimen opbrengst der nieuwejaarscollecte te Wis- senkerke, groot ruim ƒ900. -Kerknieuws. Ds. J. Kromsigt, pred. te Wijk bjj Heusden, heeft de beroeping naar Cortgene aangenomen. Ds. G. J. Vos Flz. pred.. te Zevenhuizen heeft bedankt voor het beroop naar Koudekerke. De heer H. A. Leenmans Jr, candidaat tot de H. Dienst, beroepen te Kattendijke, heeft voor dit ^beroep bedankt. Ds. C. de Wilde, pred. te Poortvliet, heeft bedankt voor de beroeping naar Losdorp en komt o. a. voor op het drietal voor Harderwijk. Naar wij vernemen heeft Ds. B. A. Overman pred. te Heinkenszand, het voornemen eerlang zijn ont slag te nemen. BUITENLAND. Frankrijk De nieuwe ministers zjjn in functie getreden. Dat Prins Napoleon de hand er in heeft gehad, of dat ten minste die prins invloed op de zamenstelling van het nieuwe Kabinet heeft gehad, is 'onmiskenbaar. De nieuwe kabinetsleden hande len of schijnen tezullen handelen geheel in den geest van den/."neef des Keizers. Er heerscht dan ook tusschen de beide neven op dit oogenblik^ de beste verstandhouding, en waarover men zich het meest moet verwonderen, is, dat Napoleon III zoo plotseling gebroken heeft met zijn verleden en van Souverein heerseher een constitutioneel vorst is geworden. Niet ten onregte, wordt er van zekere zijde wel eenige vrees gekoesterd, dat de Keizer met zijne handelingen-wel eenige bedoelingen heeft. De 2 Dec. 1852 wordt weder in. het geheugen ge roepen en men fluistert elkander toe, om wel stil, doch op het ergste voorbereid, de toekomst te ge- moet te gaan. -De eerste ontvangst der nieuwe ministers bij Keizerin Eugenie is zeer karakteristiek. De Kei zerin zei de tot hen, dat, »wie hei vertrouwen des Keizers genoot, door haar met welwillendheid zou ontvangen worden." Wij zouden ons zeer bedrie gen, als wij in die woorden niet de betuiging lazen, dat de verandering van zienswijze in de Re gering liaax niet zeer aangenaam is. Intusschén beijveren de ministers zich, om, zoo als men dat in het dagelijksch leven noemt, schoon schip tij maken." Hunne -eerste daad was het verzoek tot verwijdering van den prefect Haussmann. Hij was het, die Parijs verfraaide, maar ook een ondragelijken schuldenlast op de hoofdstad van Frankrijk bragt. Wat hij wenschte en wilde, werd onder de vorige ministeriUn steeds ingewilligd, en voor onomstootclïjk goed gehouden. De Keizer moet dan ook wel zeer buigzaam geworden zijn, dat hij dien wensch zijner raadslieden gehoor heeft gegeven, want Haussmann was, naar het algemeen gevoelen des Keizers vriend, en handelde geheel naar des kiezers inzigten. Haussmann doet echter niet zoo gemakkelijk afstand van zijne betrekking, als men verwacht had, en zelf 's Keizers brief, aan hem gerigt, heeft hem niet kunnen bewegen, zijn ontslag te vragen. Zooals de algemeene opinie thans beweert, zal aan Haussmann nu ongevraagd ontslag verleend worden. Eer wij van Haussmann afstappen, vermelden wij nog, dat hij in 1809 te Parijs, werd geboren» na eene korte loopbaan als advocaat, in 1831 als onder-prefect van Nerac in dienst der administratie trad en achtereenvolgens onder-prefect van Saint- Girons en van Blaye, prefect van Var, van de Yonno en van- de Gironde was. Den 23 Junij 1853 werd hij prefect van de Seine en is thans 'Baron, lid van den Senaat en grootkruis van het legioen van eer. Spanje. De ministeriegle krisis nadert hare op lossing, en men verzekert, dat het plan bestaat den toestand des„ lands definitief te regelen, voor men tot -de keuze van een monarch overgaat. Dat de candidatuur van den hertog van Genua is af gesprongen hebben wij reeds gemeld. Koning Jo- han van Saksen moet bepaald zijne toestemming geweigerd hebben, dat zijn kleinzoon, gemelde hertog, de koningskroon van Spanje, werd opge dragen. Er is een krachtiger hand en een meer gevestigde wil noodig, om het herboren Spanje te besturen, dan de jeugdige hertog waarborgen kan. Het mag overigens een groot blijk van onbaat zuchtigheid in het karakter van generaal Prim genoemd worden, dat ook deze zyn 1 ontslag als minister gevraagd heeft, en dat die aanvrage ern stig gemeend is, kan men daaruit ontwaren dat de regent den admiraal Topeto ontboden, en deze ver zocht heeft, met eenige zijner vrienden in het nieuwe Kabinet op te treden. Engeland. Het binnenlandsch nieuws .blijft uiterst schaarscb, ofschoon de hoeveelheid druks in de dagbladen steeds toeneemt. Het eigenlijk feitelijke en meldenswaardige (behalve buitenlandse!^ berig- ten) dat er in voorkomt is nogthans zeer gering, en men dient, er naar te zoeken als naar een speld in een hooimijt. Financiële berigten zijn daaren tegen belangrijker geworden, en het publiek vestigt bij voorkeur de aandacht op hetgeen een onmid- dellijken invloed op zijn stoffelijk belang uitoefent. Noord-Amerifca. Het algemeen stemregt wordt meer en meer uitgebreid.Negers, Chinezen, Ieren, Duatschers, ja leden van alle nationaliteiten ziet men het stemregt verleend1, en onwillekeurig rijst de vraag, of andere landen dit niet zullen navol gen. Of men echter niet wat te ver gaat, valt te vreezen". Even als men in vele rijken, vele per sonen uitsluit door een. te hoogen census, zoo is het stemregt, aan allen zonder onderscheid ver leend, een wapen in de hand de3 kinds, of wat nog erger is, een middel, om de keuze van vertegenwoordigers aan enkele volksleiders over te laten. - Prulssen. Reeds zijn bij het ministerie van fi- nantiCn de noodige maatregelen getroffen om in de maand Maart a. s. een aanvang te maken met de uitgifte van certificaten der pruissische schuld. Yoorloopig zullen de verschillende vroegere leenin gen, vooral die der nieuwe provinciën, nog wel eenige bezwaren opleveren tegen bet verwezenlijken van de schuldeenheid. Het bedrag dier leeningen is echter over het algemeen zóó gering, dat men de verwachting meent te mogen koesteren, dat eerlang niet meer dan 4 verschillende hoofdsoorten van staatsschuld zullen bestaan, diej door, het aflossen der bestaande 5 pet. leeningen, binnen weinige jaren, tot twee hoofdsoorten zouden kunnen teruggebragt worden. Iedereen (zegt een berigtgevcr der Köl- nische Zeitnng) zal dan duidelyk kunnen zien, hoe hij zijn -vermogen in pruissische schuldbrieven wil beleggen. Dat het crediet van den Staat door die omstandigheid moet winnen, schijnt ons buiten kwestie te zijn. Mogt men er ook al niet in slagen, zoo spoedig tot eene volkomene eenheid der staatsschuld te geraken als menigeen zich thans voorspiegelt, de verbetering, welke ïuen van de consolidatie te gemoet mag zien, is toch in elk geval niet gering., en zal reeds, een weldadigen in vloed op het crediet van den Staat uitoefenen.*' Volgens de Ba-liner Autograph. Correspondenz, zou het een niet gering te schatten voordeel der con solidatie zijn, dat het groo te publiek, 'en zelfs vele afgevaardigden, een helderder inzigt iullen krijgen in de zamenstelling van het budget der staatsschuld en de beraadslagingen over dit gedeelte der Staats- begrooting zouden daarbij niet anders dan kunnen winnen. Rusland. Als men zijne gedachten een weinig in het verledene laat teruggaan, zal men zich herinneren, dat onlangs een spoortrein, waarop zich de Keizer bevond, derailleerde. Er waren toen enkele berigten, die dit voor een aanslag op het leven van den vorst wilden^ doen doorgaan, doch •zij werden weersproken en men hoorde er niet meer van. Maar thans is eene zamenzwering ontdekt die niets meer "of min ten doel had, dan een andere régerings-vorm in te voeren, en van wie wel degelijk genoemd déraillement, in der tijd moet zijn uitgegaan. Onderscheidene hooggeplaatste per sonen zijn, als verdacht van medepligtigheid, in arrest genomen. Roumaniê. Men heeft wel eens geschimpt op de maatregelen, die genomen werden tegen de Isra ëlieten en-niet ten onregte. Maar als een bewijs, dat in het hart van Europa middeleeuwsche be grippen nog niet uitgeroeid zijn, veeleer nog aan gekweekt worden, dat in een land, zelf aanspraak makende op den naam van beschaafd en onder be scherming staande van beschaafde mogendheden, nog mannen gevonden worden die in de tweede helft der negentiende eeuw in eene openbare lands vergadering eene taal voeren en beginselen verkon digen, welke men reeds vijf en meer eeuwen voor goed verdwenen en begraven waande, hebben wij dezer dagen een schets geleverd van de discussie in de kamer der afgevaardigden over die zooge naamde >jodenkwestie," eene benaming op zich zelve reeds stuitende en in onze dagen bijna ongeloofe- lyk. Ten gevolge van het reeds medegedeelde diene, dat de discussie, den 29 en 30 December gevoerd, den 31 werd voorgezet en ten einde gebragt. Na een groot aantal eindelooze redevoe ringen, waarin op alle Israëlieten in Moldavië, Wallacbye en de overige wereldstreken naar har telust was geschimpt, werd naar de sectien tot onderzoek gerenvoyeercï een voorstel van den heer Cesar Bolliac, den bekenden Judenfresser zoo als in Buitschland gezegd wordt) en, redacteur van de Trompetta Carpatzibr, -Strekkende tot benoeming •door de kamer van een commissie, die zoo tpoe- dig mogelijk een ontwerp van wet betreffende de jodenkwestie moet in gereedheid brengen en aan de kamer voorleggen. VervolgeDS werd met groote meerderheid ran stemmen aangenomen een motie van .den heer Peter Gradistanea, luidende»De kamer, volkomen overtuigd dat de regering de bestaande wetten zal handhaven en nakomen, gaat over tot de orde van den dag." GEMENGDE BERIGTEN. Eergisteren avond half elf ure is weder eene poging tot zelfmoord te *3 Hage beproefd- Een 26jarig jongeling heeft in de gracht aan de Veen- laan getracht rich te verdrinken. Door politie-agenten werd hem de volvoering van zijn heilloos plan belet en werd hfl naar de ouderlyke woning gelei A In den avond van den 30sten Dec- 11. werd te Arnhem door W. V. B. een koffer op een kruiwagen ingevoerd, geadresseerd, vóIgenB het daarop zjjndp^adres aan den heer L. in de Ketelstraataldaar, doch welke koffer voorzeker abusievelijk zoude zijn nedergezet ten huize van den heer E., likeurstoker-in de Koningstraat, indien dit niet ware verhinderd geworden door de rfjke- coiiirniezc-n E. en B-, die hem aldaar verlangden te vi siteren. Bij visitatie bleek de koffer in te houden elf blazen met 49 liters spiritus ad 82,8 pCt.; en werd hy alsnu,- zeker geheel tegen de bedoeling^ ten kantore van den rijksontvanger bezorgd- - Op de $eede van Ostende zag men oosten Decern-

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 3