Tot de oefening in den wapenhandel zullen twee klassen bestaan. De eerste bestaande uit ben, die niet of niet voldoende geoefend zijn, zal zich jaarlijks 80 uren, de tweede of die der meer geoefenden jaar lijks 20 uren in den wapenhandel moeten oefenen. Men leest in de Gemeentestem, Weekblad aan de belangen van de Gemeenten in Nederland gewijd: OPENBAARHEID. De uitgever van de Nieuwe Kamper Courant heeft zich tot het bestuur der gemeente Kampen gewend, met verzoek in zijn blad te mogen op nemen de door gemeld bestuur openbaar te maken berigten, hetzij tegen betaling, hetzij, gratis. Bij den geest die al onze organieke wetten kenmerkt, het beginsel dat in ons administratief regt overal op den voorgrond staat, t. w. openbaarheid, zón men meenen, dat deze gelegenheid met graagte zou aangegrepen zijn. Hoe meer openbaarheid aan de handelingen van een gem. bestuur gegeven wordt, .deste betere beoordeeling zal de vrucht daarvajjzyn. Die beoordeeling zal leiden tot wrij ving van. denkbeelden, waardoor voorlichting kan geboren, worden, en het gem. bestuur een wegwijzer kan bekomen voor zijne besluiten. En toch ontving do uitgever niet een bepaald afwijzendemaar eene ontwijkende beschikking. Er werd aan den adressant te kennen gegeven, »dat >deze vergadering vooralsnog -geêne termen heeft >gevonden aan zijn verzoek een gunstig gevolg »te geven." Het spijt ons voor het gem. bestuur van Kam pen, dat het zulk eene beslissing -nam. Het geeft daardoor naar ons inzien een blijk, dat de ken nisneming zijner voorschriften en handelingen door het publiek, niet gewild is. Het is waar, een en ander wordt in de Kamper Courant opgenomen, maar waarom die meerdere openbaarheid geweigerd Moge het gem. bestuur spoedig op die beschikking terugkomen. Toen wjj deze »Kamper streek" lazen, dachten wijtout waant ckez nous. Eèhe dergelijke libe rale bejegening die de N. K. C. ondervond, viel ook de Nieuwe Goessche Courant te beurt,'toen er soortgelijk verzoek gedaan werd aan den bij uit stek liberalen gemeenteraad van Goes. Men zou gaan veronderstellen,, dat het eèn onmisbaar kenmerk is van hedendaagsche liberaliteit, om alleen aan- geestverwanten het woord te gunnen-—-- Heden werd voor de arr. regtbank alhier behan deld de zaak van het openbaar ministerie tegen den heer 's Jacob, directeur-generaal der staats spoorwegen', -wegens het vijfmaal te laat aankomen van den trein. Het openbaar ministerie concludeerde bij monde van mr. Hanlo, subst. officier eene veroor deeling van genoemden heer.'s Jacob in vijf geld boeten elk van ƒ100 of subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. -Mr. J. H. de Laat de Kanter, die namens den gedaagde optrad-, concludeerde daaren tegen, tot ontslag van regtsvervolging, „.én omdat het ten laste gelegde feit* nergens met straf bedreigd werd," én omdat ingeengeval daarvoor de directeur- generaal aansprakelijk zou De minister van S nan tien verwittigt belanghetP -bénden, dat de tot dus verre bestaande verzending van gesloten brievenmalen; tusschen Nederland en Nederlandsch-IncHe langs den weg van Southamp ton is opgeheven, zoo dat in het ^vervolg, de ver zending der correspondentie naar en--hi$ Neder- landsch-Irtdië alléén zal plaats vinden 1 angs^delfeide^ .daartoe voortdurend openstaande wegen over Mar seille en TriösL Aanvankelijk was door de regering bepaald, dai met 1 Januarij het gebruik van: de nieuwe bena mingen der maten en gewigten, d. i. van de syste matische terminologie verpligtend was;- om de daar tegen geopperde bezwaren heeft zij van dat voor nemen afgezien, zpodat nu 'in art.- 3 der wet nevens de nieuwe benamingen ook de tot hiertoe gebezigde opgenomen zijn. - jy,) Dezer dagen is door de kamer van koophandel te Rotterdam aan den minister van buitenlahdsche zaken een adres gcrigt, waarin zij haar leedwezen te kennen geeft over de aanneming van het amen- dement-Dnmbar in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en aandringt op voorziening in de diplo matieke vertegenwoordiging van Nederland in China, zoowel nit het oogpunt van de noodzakelijkheid eener behoorlijke contróle op do Nederlandschc consuls daar te lande, als uit dat van belang van onzen handel en van onze vaart op China. (D. v. N.) Volgens het Dagblad is ook te Leiden opgengt eene vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbe- zoele. Onder de leden van liet hoofdbestuur treffen we ook aande heeren J. Drost, A. J. Molenaar en L. W. E. Rauwenhoff. Hoezeer overtuigd van het nut dat zulke vereeniging kan stichten, blijven we eveneens uitzien naar hetgeen zich lakt wachten van een zamenwerking van mannen, als Hagen, Drost, Rauwenhoff en Molenaar. De Staats-Courant deelt de benoeming mede van den heer Coebcrgstudent in de regten, tot schoolop ziener te Leiden. Onlangs is deze heer, -die tevens caudidaat-no- taris was, tot notaris te Leiden benoemd. Een correspondentie aan het Dagblad meent dat beide betrekkingen aan betere handen moesten zijn toevertrouwd. Maar het ministerie is liberaal en de heer Coeberg is ook liberaal. Het Dagblad van Ncderl. deelt in haar nummer van i 8 Januarij mede, dat de Nieuwe'Utrechtsche Courant, die vroeger dagelijks uitkwam, thans slechts éénmaal per week verschynende, weder driemaal wenscht te\verschijnen. Zij wenscht dit doel te bereiken, door uen zóó groot aantal advertentie-abonnementen bijeen té zamelen, dat ze in staat zou zijn, drie maal 's weeks 2000 exemplaren van hare courant' gratis te verspreiden. Die poging schijnt echter mislukt. De uitgevers meenen, dat de drukte*' in de laatste dagen van bet jaar er de schuld van is. Daarom brengen., zij hun plan nog eens onder de gemeens aandacht, en geven den moed niet ojh Zie daar-uitgevers, voegt het Dagblad er bij, 'die met benijdenswaardige naïveteit "hét nieuwe jaar ingaan. - -" "7. HT-Ki H. princes Frederik heeft aan de veree niging Aurora te Sliedre'cbt doen toekomen een fraai kanapé-kleed, om als prijs te dienen bij de te hou den verloting van kleedingstukken voor bchoefti- gen, tot welk doel Z. K. H. prins Frederik mede een' belangrijke geldelijke ondersteuning aan genoem de vereeniging heeft gezonden. Te Parijs schijnt het raadsel opgelost, te zijn om zuurstof- èn waterstofgas in zulke groote hoeveel heden en zoo goedkoop te bereiden, dat men' hét algemeen gebruik daarvan als licht en verwarmings middel weldra te gemoet zien "mag.Het Dagblad van Nederland twijfelt echter aan de waarheid van dit berigt, daar als dan daardoor eene geweldige revolutie, in vele vakken van industrie zou worden, te weeg gebragt. Zutfen, 4 Jan. Onder een buitengewonen toe vloed yan belangstellenden, en in tegenwoordigheid der leerlingen met hunne ouders, is heden ochtend het nieuwe, schoone en doeltreffende gebouw der ChHsteHjk-Nationale school alhier, die dagelijks in bloei toeneemt, plegtig ingewijd: "Sprekers waren de heeren J. Wensink, voorzitter van het bestuur, dr. J^h. S. .van lionkel, predikant en .7. H. van Linscho- tea7~ hoofdonderwijzer. (Dagblad.) Scherpenisse, Januarij. Zoo het waarheid is, dat li. -dö^Jongziekte onder het hoorn we te St. Annaland aanwezig-is* ofschoon wij het geval sterk hooren tegenspreken, dan raden - wij heeren landbouwers -zeer aan kennis te maken met de onderlinge vee- verzekéringniaatsehappii, waarvan h ier-ecirilgent- **Schérpenisse? .6 Januarij. Alhier zal eerstdaags een aanvang „worden gemaakt met een zeer nuttig werk tot stand te brengen waar reeds lang behoefte aan bestaat. r - - De polder Scherpenisse had reeds geruimen tijd zeer onvoldoende zeeweringen, waarvan het gevolg was, dat bij hoogo vloeden een belangrijk deel wan ons dorp onder water gezet werd. Toen echter de heer Commissaris des Koning? in -het vorige jaar onze gemeente bezocht,- werd Z. Ex. gewezen op den toestand dier zeeweringen en zijne hulpingeroepen. Gedurende bijna een jaar hoorde men niets van deze zaak, doch in het begin van November werd een bestek met de noodige teekeningen ontvangen en had den 19 November de aanbesteding plaats, welke iB aangenomen door den heer W. A. Visser te Kattendijkc voor eêne som van 12,345, waarin door de gemeente ƒ2150 wordt gedragen en door de provincie tot dat einde renteLoos is verstrekt. Het geheele werk, hetwelk behoort tot de wer ken der calamiteuse polders in Zeeland, bestaat hoofdzakelijk in het leggen van een nieuwen dijk, beginnende aan den zeedijk, en sluitende, aan den ouden spuidam, lang ruim 200 meter en hoog 3,30 meter boven peil van gewoon hoog water; verder in het maken van een los- en laadplaats, lang 51 meter en breed 10 meter, en eindelijk in hét daar- stellen van ecno nieuwe spuisluis, wijd in den dag 1 meter en lang tusschen de fronten 7 meter. De dijk wordt opgeschuijerd uit den voorliggen- den spuiboezem, vóór 1810 een gedeelte jder haven. Algemeen werd gevreesd, dat dé~alluviale grond, waarmede dit werk moet worden uitgevoerd, niet bestand zou zijn eene zoo aanzienlijke ophooging te dragen, doch onder de bewerking blijkt, dat de grond beter is, dan vóór de uitvoering werd vermoed. Als een eenvoudig middel om slakken te vernie tigen in de moestuinen, deelen wij het volgende mede1 Men kan de kleine grijze slakken, die in moestui nen en elders zulke vreesselijke verwoestingen kun nen aanrigten. onmogelijk stuk voor stuk oprapen in een emmer, zooals dit des noods met de huis jesslakken mogelijk zijn zou. Er* is gelukkig een gemakkelijker middel om daar mede klaar te komen. 'Mén snijdt haverstroo tot bet fijnst mogelijke haksel, vermengt dit met zaagmeel óf met" asch, of gebrande en gemalen gips. Tegen het vallen van den avond strooit men dit op de planten, welke reeds dooi de slakken aangetast zijn, op den grond en op het glimmend spoor dat zij achtergelaten hebben. Zoodra het donker wordt verlaten de slakken haar schuil plaats om zich te goed te doen aan de planten, die zij reeds vroeger aangetast hebben en begeven zich daartoe op het- voor haar ontvangst gereed ge maakte veld. Het stroohaksel waai over zij heen- schuivea willen, hecht zich aan haar kleverig lig- chaam. Hoe meer pogingen zij doen om voort te komen, des te meer kleverig vocht, 't welk anders langzaam door hare porign uitzweet, ontlast er zich nu in groote hoeveelheid en omhult ze bij haar langzamen gang geheel met een bekleedsel, 't welk eene korst vormt, waarin zij hare krachte,! en leven uitputten. - Den volgenden morgen vindt men de doode of stervende- slakken op den grond Eggen; men kan ze alsdan gemakkelijk verzamelen en ze in de open lucht in een vuur' van allerlei ontuig verbranden. Dit behoort niet in huis" te geschieden omdat hare verbranding een walgelijken en ongezon den reuk verspreidt. Misschien is het nog beter ze met wat meelkalk te vermengen en dit mengsel ter bemesting aan te wenden. *SLAnnaland, Januarij. In het afgeloopen jaar 1869 zijn in deze gemeente 62 lijken ter aarde be steld. dat op eene bevolking van, ruim 2000 zielen niet veel mag gerekend worden. Op de lagere school waren met primo Januarij 1870, 437 kindo ren op de dagschool ingeschreven, waarvan er 117 op de avondschool zijn. Op het eiland Tholen zijn reeds drie afdeelingen van het schoolverbond agd. als.Tholen, St. Maartensdijk en Scher penisse. Ook hebben, zoo ver ons bekend is,, alle plaatsen hier, eene keurige schoolbibliotheek, waar van de beste verwachtingen gekoesterd worden. In eene plaats betreurt men nog de vakante betrek king van predikant der H. G. n. 1. te Oudvossemeer, welke gemeente telkens wordt te leur gesteld in hare roeping. Het water, waarmede sommige

Nieuwe Goessche Courant | 1870 | | pagina 2