NIEUWE f So. 62. Vrijdag 5 November 1869. Vierde Jaargang, Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags en Donderdags avonds. Prijs kwartaal ƒ1,fr. p. post ƒ1,SO. Afzonderlijke Nommors 5 ct. Pry's der Advertentien 10 ct. per regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 15 regels 50 cent. V. Goes If— Biezelinge 7,12 Kruining. 7,28 Krabbend. 7,42 Rilland 7,50 "Wöensdr. 8,8 Berg.-op-Z 8,23 Wouw 8,36 Rosend. A.8,45 8P00RWE8 60E8 ROOSENDAAL 1,25 -6,15. 1,37 6,23 1,58 6,85 2,7 6.45 2,15 2,83 7,2 2,48 7,15 8,1 7,25 4,10 5,82 V Roosend. 9, T7onw 9,12 Bergén-op-Z. 9.27 Woensdreebt 9,40. Rilland 9,58. Krabben dij ke 10,7 Krniningen 10,21 Biezelinge 10,87 Goes A. 10,47 9,86 9,50 10,5 10,15 de redactie l>etreffende, gelieve men minstens één da» Inzending der i fentien- tot des mmlddogs 1 .ure. itscWandHAASEHBTEIH4 VOOLEB, Aanoncen-Bnrcau Toor Hamborg, frankfort a/SL, Berlijn.' Leipzig, Weenen, Stnttgart,Bazcl,Znriclj,Genève (St Gillen). BEKENDMAKINGEN van het Gemeente-bestuur. BURGEMEESTÉR 'EN WETHOUDERS VAN GOES In aanmerking nemende, dat weldra de vijfde alge- meene volkstelling moet plaats hebben, en dat, na afloop dier telling,de bevolkings-registera getoetst moeten worden aan de verkregen opgaven Herinneren de ingezetenen aan debepalingen van art. 4 en 5 der verordening tot verdeeling der gemeente in wijken enz., volgens welke, op verbeurte eener boete van een tot drie gulden, ieder ingezeten, die binnen de gemeente verbuist, verpligt iB, binnen veertien da gen daarna tér secretarie van zijne verhuizing kennis te geven, met opgaaf van de letter 'en het nommer der verlaten en der betrokken woning, terwjjl de hoof den der huisgezinnen aansprakelijk rijn voor hunne vrouwen, inwonende kinderen, bloed- of aanverwanten en inwonende dienst- of werkboden. Burgemeester en wethouders vertrouwen, dat deze herinnering voldoende zal rijn, om tot eene getrouwe nakoming der voorschriften aantesporen. Goes, deoyll September 1869. r en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter openbare kennis, dat bet SUPPLE- TOIR KOHIER van de BELASTING op de HONDEN voor. dit jaar, ter voldoening aan bet behaalde bij art. 264 der gemeente-wet, door ben voorloopig vastgesteld, van beden af tot en met Zalurdag den 13 November e. k. van des voonniddags negen tot des namiddags twee ure van lederen werkdag, ter secretarie ter visie zal lig gen, ten einde ieder belastingschuldige in dé gelegenheid te stellen om zjjne reclames gedurende die dagenbjj bet gemeente-bestuur in te dienen. Goes, den $0 October 1869. Burgemeester-en Wethouders voornoemd, i M. P. BLAAUBEEN. I De Secretaris, L HARTMAN. WAT Hïï TE DOEH? Plaatsgbrek verhinderde ons, reeds bij onze vorige beschouwing over de houding der voor standers van het Christelijk Nationaal Onder wijs op - de vergadering ter oprigting van een schoolverbond, uiteen te zetten, welke houding ons het meest wenschelyk voorkwam, dat door de voorstanders van het hijzonder onderwijs ten dezen zou worden aangenomen. Wij vertrou wen genoegzaam te hebben akngetoond, hoe de voorstanders van het Christelijk onderwijs eene vereenigïng niet mogten ondersteunen en in invloed doen toenemen, waarvan zij niet genoegzame zekerheid konden erlangen dat de vereeniging hare krachten nimmer ten na- deele van het bijzonder onderwijs - zou be steden.' Maar moeten die voorstanders van het bij zonder onderwijs, al laat hunne overtuiging niet toe leden te worden der vereeniging school verbond," zich daarom ook bepaald vijandig te genover die vereeniging plaatsen? Zoodanige Houding zouden wy niet alleen vooralsnog voorbarig, maar zelfs onbillijk achten. Door de onderteekenaars toch der uitnoodi- ging tot die bijeenkomst was de verzekering gegeven, hoe het hunne bedoeling was by het tegengaan van schoolverzuim ieders- meening te eerbiedigen. Mag men nu zoodanige ver zekering als metsbeduidend brandmerken, al vorens dat uit de handelingen der vereeniging blijkt, dat de neutrale vlag doör haar slechts in top is geheschen om verboden- wa&r binnen te voeren. - Tot zoodanige ongemotiveerde miskenning van bedoelingen zullen wjj nimmer medewer ken. Vooral niet na de plegtige, de indruk wekkende verklaring van Jhr. mr. van der Seim een der onderteekenaars dier mtnoodiging wiens schitterende rede te regt seen der glan- zendste punten -van hét -debat" is genoemd^ waar hij de banier cler ware vrijheid ontplooi- jende verklaarde dat: Zoolang er nog een enkele druppel Neder- »Jandsch bloed in zijne aderen vloeide, hy zich tegen schoolpligfcigbeid onder de vigerende »wet zou verzetten, daar Hy niet zou willen »dat duizenden, tegen hun geweten.in, hunne kinderen zouden moeten zenden naar scholen, welker rigting met hunne denkbeelden ;in strijd >was. Al was er in het geheele land nog maar >één ouder, wiens 'consciëntie door schoolpligt »geweld zon worden aangedaan, dan nog zon »hij in naam der vrijheid dat beginsel bestry- »den." Dergelijke plegtige verzekering als zonder waarde in den wind te slaan, ware, onbillijk, onverdedigbare miskenning. Vooral van voor standers van het beginsel dat men zijn naaste lief moet hebben als zich zelve. Maar er is nog eene reden, waarom wy niet gaarne zouden medewerken, om de bedoelingen van het schoolverbond verdacht te maken. En zoolang men toch geene bewijzen weet aan te voeren, dat zoodanige bedoelingen niet opregl zijn, achten wij het verdacht maken er van als een sprekend bewijs, dat men geen voldoende gronden heeft om zijn eigen standpunt' te ver- Die rede is deze. In does is reeds sedert eenigen tijd werkzaam eene vereeniging tot wering van schoolverzuim. De leden dier-Ver-^ eeniging zijn alle erkende voorstanders der open bare school. Dit heeft hen echter niet belet om, toen hen hekend werd, dat er verscheidene ouders waren, die hunne kinderen uit gemoe delijke overtuiging naar de openbare, school niet wildenen uit onvermogen om hgt voor eene bijzondere school onmisbaar schoolgeld te be talen, naar deze niet kondenzenden, van deze hunne bevinding kennis te geven aan het be stuur der bijzondere school, opdat zoo moge lijk door dit bestuur aan die ouders te gemoet werd gekomen. Waar wij nimmer geaarzeld hebben en, zoo wijhopen, ook voortaan nimmer zullen aarze len den vinger op de. pijnlijke wonde te leg gen, wanneer wy meenen, dat de regeling van het openbaar onderwijs eene belemmering is vopr het bijzondere, overtuigd als wij zijn, dat zachte heelmeesters niet altijd de meestgewensch- te zijn, daar zouden wij ons van onbillijkheid moeten beschuldigen, indien wy by deze gele genheid geene hulde bragten aan deze handel wijze der Goessche vereeniging tot wezing van schoolverzuim. Aangenaam is het ons tevens aan de leden dier Vereeniging de. verzekering te kunnen ge ven, dat bereids'pogingen worden in het werk gesteld om deze ouders te gemoet te komen. Wy nemen deze gelegenheid te baat, er op 'te wijzen, hoe dergelijke tegemoetkomingen jfeéds gedurende geruimen tijd, op vrij0" uitgebreide schaal door de voorstanders van het bijzonder onderwijs alhier werden gegeven. By het bijzonder onderwys, dat zonder eenige toelage van overheidswege behalve, door eenige vrij willige bijdragen, door zijn schoolgeld in de onkosten moet voorzien, is het niet wel* moge lijk om af te wijken van den regel, dat alle kinderen schoolgeld moeten betalen/ Om nu zooveel mogelijk te voorkomen, dat er kinderen, ter. zake van de onmogelijkheid der ouders om dat schoolgeld te betalen, van onderwys zonden verstoken blijven, is er, door de voorstanders van' het bijzonder .onderwys onder - den naam van «Samuel" eene vereeniging gesticht, welke leden zich tot eene wekelyksche bydrage ver honden hebben, uit de-opbrengst waarvan min, vermogende ouders te gemoet worden gekomen in het betalen van het schoolgeld voor hunne kinderen. Door die vereeniging .wordt voorns- genoeg 50 kinderen zoodanige tegemoetkoming verstrekt. Wanneer men nuhierbij in aan merking neemt hoe betrekkelijk weinig vobr- standers van het bijzonder onderwys in de mo gelijkheid zijn, groote geldelijke bg*dragen te doen, dan ziet men, hoe! .de klagt,. voorwaar niet overdreven is, dat het bijzonder onderwys slechts .door groote geldelijke opofferingen zijner voorstanders kan worden staande gebonden, Men ziet- dus ook hoe het doel, dat zich het schoolverbond nu als iets nieuws voorstelt, door de voorstanders van het hy zónder onderwys reeds sinds lang is voorgestaan. Die mannelyke taal nu, om tot de hoofdzaak terng te keeren, van Jhr. Mr. van der Seim, v

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 1