der Hell, P. Boer, G. T, Callenfels, G. do Jonge Wz., D. Dekker en L. de Fouw zijn herkozen, en in plaats van Mr. J. J; van Deinso die ver zocht had nict in aanmerking to komen P. Hartog. Tot do stemming waren opgekomen 198*, stem mers do volstrekte meerderheid was, na aftrok der van onwaarde verklaarde 96. De hoogste nit- gebragto stemmen waren 167 en de laagste 127. Voorts zijn nog een aantal stemmen op verschil lende andere personen uitgebragt, welke ons echter niet bekend zijn. Utrecht, 13 Oct. Heden zijn door het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht, na afgelegd Examen, tot de Rvangeliehediening toegelaten, de heeren S. S. de Koe en H. Smeding, theol. Cand. aan de Hoogeschool alhier. ♦Leljden. Uit de opgave bljjkt dat tot dusver aan de Hoogeschool alhier, hij het begin van den cursus 1869—70, zijn ingeschreven 119 studenten, waaronder 64 voor de regten, 18 voor de philo sophic, 16 voor de medicijnen, 12 voor de letteren, en 9 voor de theologie. BUITENLAND. Engeland. Ieder is onschuldig en een naïever der wet, tot dat het .tegendeel bewezen is deze stelregel, die in Engeland geldende is, heeft daar eene werkelijk georganiseerde vereeniging van mis dadigers en boosdoenersgevormd, die de vreese- lijksto gevolgen heeft. Het parlement heeft thans getracht die vreesselijke gevolgen te keer te gaan en eene wet aangenomen, die ten opschrift voert »wet betreffende de misdadigers uit gewoonte." Die wet schrijft o. a. voor, dat de vroegere mis daden van den beschuldigde aan de jury moeten worden medegedeeld, opdat die met meerdere juist heid over het karakter van den aangeklaagde kunnen, oordeelen. Daartoe wordt een register aangelegd van.alle personen, die wegens een mis drijf veroordeeld zijn, ook om te voorkomen, dat een misdadiger zich van—het eene gedeelte des lands naar het andere begeve en daar voor een eerlijk man doprga, voorts wordt by de nieuwe wet aan de politie meer de vrije band gegeven tegenover mannen, die by haar als boosdoeners bekend staan. Wanneer gestolen, voorwerpen ge vonden worden bij personen, die reeds tweemaal gevonnisd zijn, wordt Van hen aangenomen, dat zy weten, dat die voorwerpen gestolen waren, wanneer zij niet bij magte zijn, hunne onschuld te bewijzen. Do natie is minister Gladstone groo- ten dank schuldig voor deze wet, want het land kan met eene juiste toepassing dier wet verlost worden van een .worm, die aan de rust der inwo ners knaagde, van eene maatschappij, die de geheele zamenleving met angst en vrees vervulde. TePlymouth is nit Zanzibar een zendeling aan gekomen, die zeer belangrijke mededeelingen om trent Dr. Livingstone medebragt. Van den be roemden Afrikaanschen reiziger waren brieven ontvangen, gedagteekend van het meer Tan- ganika, February 1869. Livingstone genoot op dat oogenblik eene goede gezondheid, doch was schaarsch voorzien van levensmiddelen. Hij leefde van vruchten en rijst, die de arabieren hem verstrek ten, terwijl alle Europeanen, die met hem de reis hadden ondernomen, vertrokken waren. Koord-Amerika. Welk belang gesteld wordt in eene regtstreeksche stoomvaart-verbinding met. Nederland, kan daaruit blijken, dat de PenBylvania- railroad-company eene rente-guarantie van .6 pet. heeft aangeboden op het voor zoodanige onderne ming benoodigde kapitaal, indien Philadelphia als haven van bestemming mogt worden aangenomen. China. De toestand der' vreemdelingen laat zeer veel te wenschen over. Kerkétf worden ver brand en Christenen vermoord. Op eene plaats vielen 63 slagtoffers van het fanatismus' der Chi nezen. Bovendien zijn ook'rooverij, diefstal en afpersingen in het spel, of gaan met' den gods diensthaat gepaard. Rusland. De keizer is nog niet in zyne hoofd stad terug gekeerd. Volgens goloofwaardige be- rigten zal het verblijf in de Krim nog^wel eenigen tijd aanhouden; niet alleen het ligchaam, maar ook 'do geestvermogens van den keizer verhoeren in ziekelyken toestand. Omtrent de stryd met do Kirghizen vernoemt men, dat zich 20,000 tenten onderworpen hebben en dat de tegenstand zeer afneemt. Turkye. Terwyl de Sultan groote, ja onnoeme lijke uitgaven doet voor eene prachtige ontvangst van de keizerin van Eratikryk, zijn de staatskassen in alle provinciën van het ryk ledig. De troepen, de marine, en de burgerlijke beambten zijn vele maanden ten achteren met hunne salarissen. In plaats van geld, doet men hen beloften. Dat dit tot ontevredenheid en misbruiken aanleiding geeft, laat zich hegrijpen. Afpersingen, slavenhandel en omkoopïngen zijn dan ook aan de orde van den dagen in waarheid, hoe kan de meester verwach ten goed gediend te worden, alB hij zyne 'onder- hoorigen het hun toekomende niet voldoet. Ten aanzien van het geschil met den onder-ko ning van Egypte, verneemt men, dat, hoezeer dit nog niet vereffend is, er voor het'oogenblik geene verwikkelingen te duchten zijn. Geen staj? van ver bitterenden aard kan zich voordoen, zoolang de leden der regerende geslachten, die de inwijding van het Suez-kanaal gaan bijwonen, zich in Turkye en Egypte bevinden. Nadien wapenstilstand zal de definitieve vrede gemakkelijk tot stand komen. - Oostenrijk. De dodatio van den bisschop van Linz, die, zooals men zich herinneren zal, onlangs wegens wederspannigheid jegens de regering ver oordeeld werd, is verminderd tot op 12,600 flo rijnen. Waarlijk, nog een goed inkomen.! In de h0öge kringen van Weenen maakt eene daar gepleegde zelfmoord groote •sensatie. De geheim raad en opperkerkmoester graaf Wratislau,die nog onlangs deelnam aan den feestmaaltijd, ter eere van den kroonprins van Pruissen, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Het faillissement der Wiener-bank, waardoor hij zijn vermogen verloor, moet de oorzaak dezer wanho pige daad zijn. Saksen. Eenigen tijd geleden had eene ontplof fing plaats in de Planensche mijnen, waarbij vele personen het leven verloren, die hunne betrekkin gen in kommervolle omstandigheden achterlieten. Voor die betrekkingen w;erd eene- inschrijving ge- open<l, die thans gesloten is, en eene som van 350,000 thalers heeft opgebragt. Baden. Nog altijd worden door sommige bla den bcrigten medegedeeld van onderhandelingen, over de opneming van Baden in den Noord-Duit- schen bond. De Karlsruher Zeitungbet officieële dagblad zegt, in. staat te zijn deze berigten.'in bun geboelen omvang voor verzinsels te verklaren. De Badensche regering moet in geenen deele ge neigd zijn, hare onafhankelijkheid prijs te geven. Pruissen. De afgevaardigden betoonen weinig lust in het bijwonen der vergaderingen van het lagerhuis. Den 7 October is de vergadering meer dan een half uur werkeloos gebleven, terwyl er geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig was, tot dat een lid verscheen, wiens komst het houden der vergadering mogelijk maakte. De zucht der landverhuizing naar Amerikameemt op schrikbarende wijzetoe. In de laatste 14 dagen zijn duizenden bewoners van Posen en West Pruissen naar de Vereenigde Staten vertrokken en een even groot aantal staat gereed hun voor beeld te volgen. De regering zal, om in de behoefte aan Deensch- spreken.de predikanten in Sleeswijk te voorzien, te Hadersleben een Beminarie tot opleiding van zulke predikanten oprigten. Zwitserland. Er bestaat vooruitzigt, dat de Zwitsersche spoorwegen met het Zuid-Duitsche spoorwegnet znllen verhonden worden. Te Scbaf- hauseu heeft zich eene ruaatschapj)!} gevormd om een spoorweg aan te leggen van die stad naar het Badensche grondgebied. Frankrijk. Nog altyd spreken de bladen over het verdagen van do opening van het wetgevend ligchaam. De Figarogeen. eigenlyk staatkundig blad, zegt iti een open brief aan. den keizer, dat bet regt' der regering, om het ligchaam later dan 26 October'bijeen te roepen, voor het minst aan. gegronden"'twyfel onderhevig is. Het blad noemt de verdaging uit een staatkundig oogpunt van policie, gevaarlijk, en uit bet oogpunt van handel en nijvorheid, zorgwekkend. De brief eindigt met deze woorden: »ik spreek in naam van bet publiek belang, maar, sireindien ik geschreven bad in uw belang, dan zou ik slechts hebben gezegd: Sire? gij hebt een zoon, donk aan den keizerlijken prins 1" Ook andere bladen mengen den persoon des kei zere in den strijd. Men beschuldigt Napoleon, dat hij-nog steeds voor Gesar wil spelen en vergeet, grondwettig vorst te zijn. Zelfs zegt men, dat de Keizer alleen de verdaging gewild heeft, zelfs in strijd met do meening zijner ministers, die voor hem bevreesd en zeer onderdanig zijn. De conservatieve pers begint krachtige tcekenèn van leven te geven. 'In het Hotel du Louvre te Parijs heeft dezer dagen eene eerste "bijeenkomst plaats geliad van achttien gedelegeerden uit do provinciën, ten einde zich te verstaan ovor do vra gen, die van belang zijn voor de houding van dit gedeelte dor journalistiek in de provinciën. Spanje. Hoe zeer het gouvernement den waren toestand des lands ook zoekt te verbloemen, het is niet te ontkennen, dat die toestand zorgwek kend is. De ongeregeldheden, die hier en daar voorvallen, hebben het bepaalde karakter van een staatkundigen opstand aangenomen, waarin onrust- stoken en eigenbelang hand aan hand gaan. Dat de welgezinde»1 onder dat alles verlangen naar de herstelling van het koningschap, laat zich begrijpen. Maar toch moet men vragen, of, indien een vorst op den troon van Spanje zal gezeten zijn, de ontevredenen in tevredenen zullen herschapen worden? En het toestemmend antwoord of die vraag moet voor het minst betwijfeld worden. GEMENGDE BERIGJEN. Uit Rosendaal schrijft men ons: Wanneer men eene fabel leest, zegt men wel eens, neenzulke dwaze men- schen zyn er niet, en" toch de ondervinding leert, dat het somtyds waarheid is, wat anderen vaak_ als eene ui opdissen. Onlangs was hier, niet ver verwjjderd,- een man ziek. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, daar de vermaardheid van den geneesheer, ook in het Eiken was binnen gedrongen. De arts kwam', schreef een re cept voor, en zeide: nu, wanneer ge dit gebruikt zult hebben, menneke, dan zjjt ge klaar. De goede man, geloofde in zyne eenvoudigheid, dat het papierke het geneesmiddel was, at dit op, en, t bleef zyne keel zitten. Wat nu te doen, nog een -weinig boomolie in huis hebbende, nam hij daarvan een goedé proef, en, .'fc gevolg daarvan was, dat de man ontlasting kreeg, en gezond werd. Nog een ander staaltje, dat een 14 dagen geleden gebeurd ie, en tot leering is van allen. Men weet, dat petroleum gebruikt wordt tot vele huisboudelyke za ken. Is het niet om ons licht te verschaffen, dan ïb het om' vetvlakken te verwyderen, of het zilver glan zig te schuren, of om horologien of klokken in orde te - brengen, of voor den landbouwer met herstelling van ziek vee. Zeer gevaarlyk is het voor den mensch, om petroleum te gebruiken, zoo hy aan 'teen_of ander lydende is. Iemand alhier had hevige kiespijn, daartoe' nam hy wat petroleum in een klein wollen doekje, stak dit'in zijn kies. en de pyn Was daardoor wel twee- maal heviger, dan te voren. En wat is nu het gevolg geworden, het tandvleescb vs opgezwollen, zweert, en de kies daardoor zeker aangestoken, heeft de kwaal nu aa-n eene andere zjjde gekregen, waardoor hy een ge zonde nu weder aansteekt die al reeds zeer gevoelig is. Wjj waarschuwen daarom iedereen petroleum te gebruiken als geneesmiddel voor den mensch. De be kwaamste geneesheeren in Nederland en elders hebben ;dit al menigmaal met bewijzen gestaafd, hoe nadeelig het is, vooral, dat goed te gebruiken, zoo als menig ander kwakzalvend middet Pantin is op nieuw toonecl geweest van een misdaad. Twee personen, "«ene herberg aldaar verlaten de, namen stilletjes een schapenbout mede, die een hun ner onder zjjn kleed verborg. Een ander, den diefstal gezien hebbende, liep hen achterna, doch werd met de woorden: »zoo, hebt gjj het gezien, dan zult gy het met •weder navertellen," aangepakt en vreessolyk mishan deld,. zoodat men .voor zón leven vreest. Beide misda digers bevinden zich reeds in hechtenis. Uit Steenbergen wordt gemeld ReedB eenige. dagen geleden werd in de naburige ge meente Dinteloord en Prinsland ruchtbaar, dat eene poging tot «vergiftiging zou zjjn beproefd door zekere Willem de Kejjzer, molenaarsknecht aldaar. Zyne vrouw had vroeger met een buurman twist gehad; .die twist was op beider mannen overgeslagen. De Keyzer zou daarover, zoo het schjjnt, wraak hebben willen nemen want toen hem door aen molenaar bjj twee verschil, lende gelegenheden was opgedragen by bedoelde ^buur vrouw gemalen rogge te huis te brengen, .zou hy, al vorens dit te doen, by den geneesheer Laane, de eerst- maal voor 10, de tweede masjj voor 25 cents rattekraio Aehaald hebben; hjj gaf voor, dit te moeten gebruiken tegen overlast van' ratten in den molen.- Een geheel huisgezin en andere personen, die van het daarvan af.

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 3