NIEUWE GOESSCHE COURANT. No. 51. Dingsdag 28 September 1869. Vierde Jaargang. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. Deze Coarant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags en Donderdag» avonds. Prijs kwartaal/l,—fr.j». post/1,80. Afzonderlijke Hommer» 5 ct. Prijs der Advertentien 10 ct. per regel, groote letters en vignetten zu&r plaatsruimte. Geboorte-, hnwelïjka- en doodberxgten van 1 5 regels 50 cent. SPOORWEG 8 - RWSEKMAL V.RoOsead. 8,45 11,45 4,40 Won*' 8,55 11,55 4,50 Bergen-op-Z.9.10 12,11 5,6 Wocnsdrecht 9.20 12,22 5,17 Killend 9,85 12,88 5,83 Kribbendijke 9,42 12,45 5,40 Kruisingen 9,53 12,56 5,51 Biezelinge 10,8 1,10 6.5 Goes A. 1O.20 1,20 6,15 8.80 8,4« 8,5 9,7 9,28 9,-80 9*1 9,55 10.5 Alle Stukken de redactie betreffende, geilere znen minstens één dag Tddr de uftgare "franco toe te zenden aan dèlT Uitgever A. C. DE IOKqe 6Ts-, te Goes. Inzending der Adrerténtien tot des namiddags 3 ure. OPENBARE VERGADERING VA» DEN GEMEENTERAAD TE GOES, teil raadhuize aldaar, op Maandag 27 September 1862. dee avonds ten 7 ure. FCNTEN YAN BEHANDELING. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Rekening enz, der" vereeniging van werklieden, met rapport der finantaëelc commissie. 3. Rekening der gemeente over D368, met rapport als boven. 4. Rapport en voorstel der commissie voor de veemarkten. 5. Adres van J. A. A. Fransen van de Putte, c. s. om trent grond by de garancine-fabriek. 6. Benoeming van een lid der commissie van kazernering. 7. Idem van een hoofdcommissaris der werklieden. 8. Idem van den voorzitter van het burgerlyk arm bestuur. 9. Idem van den voorzitter der commissie voor de veemarkten. 10. Idem van den voorzitter der commissie van classificatie der minvermogende school kinderen. 11. Idem van een lid der commissie voor het ont werpen der strafvorderingen. GEDEELTELIJKE AFLOSSING b'- DEK G e L D L E E NIN GE N VAN f 150,000 en m f 40.000 TEN LASTE DER PROVINCIE ZEELAND. De Gedeputeerde Staten Tan Zeeland, Brengen, by deze ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag den dertigsten September 1&69, des voormiddags ten elf ure, in hunne Vergaderzaal, in het openbaar zullen worden uitgeloot dertig aan- deelen van f 1000 in de geldleerung van f 150,000 voor de verbetering der middelen van gemeenschap in Zeeland, en van twee aandeelen van f 1000 in de geld- leening van f 10,000 voor <le Stoombootdienst op de Wester-Scheldeen dat de uitgeloten aandeelen met primo Jan narij 1870 aflosbaar zullen gesteld wórden- Middelburg, den 22 September 1869. De Gedeputeerde Staten voornoemd, B. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALHE, Griffier. Zij, die zich voor het volgend kwar taal op de Nieuwe Goessche Courant abonneren, ontvangen de nog in deze maand te verschij nen Nommers gratis. BE TROONREDE. Natuurlijk, dat ieder, wien het belang van Nederland ter harte gaat, met verlangen uit zag naar de redevoering, waarmede Z. M. de zitting der Staten-Generaal zou openen. Daarin toch zou worden medegedeeld wat men van de werkzaamheid van het ministerie in het algemeen, en van elk minister in het bij zonder te wachten heeft. De nieuwe wetsont werpen, wier indiening reeds nn verwacht kunnen worden, zonden daarin worden opge somd, en hierdoor zou men tevens weten, welke toekomst zich voor Nederland opent. Na al het voorgevallene is het niet te ver wonderen, dat onze aandacht het eerst geves tigd werd op die onderwerpen, van welke de stoffelijke welvaart en de zedelijke ontwikkeling van ons Vaderland afhangen. Wij bedoelen de finantièle, en de koloniale aangelegenbeden aan den een en, de belangen van het ondervrga aan den anderen kant. Wjj kunnen eebter niet ontkennen, dat wij met leedwezen, om niet te zeggen met schrik, de mededeelingen ontwaarden die desaangaande gedaan werden. De finantièle toestand. Hetgeen hierover in de Troonrede gezegd werd, verontrustte ons vooral door den orakelachtigen vorm, waarin het gehuld was. Waarom niet met ronde, duidelijke woorden uiteengezet wat men te wachten heefl Hoewel" luidt bet o. a. daaruit eenige verhooging van den rente-last voortvloeit, kon »de Staatsbegrooting tot een lager cijfer dan >dat van het loopende jaör worden teruggebragt." Eenige verhooging van den rente-lastdos is het noodlottig oogenblik dan geslagen waarop Nederland nieuwe leeningek - zoo dikvrgls door de constitutionelen voorspeld, docb 'door de radicalen als hersenschimmen van een door par tijgeest verward brein uitgekreten zal moe ten sluiten En toch zal het eindcijfer der uitgaven minder zijn voor 1870 dan voor 1869 Hoe is dat mogelijk Zal men dan zooveel doenlijk nit die leeningen betalen, en zoo doende interen, onder de bewering, dat alles wat daar uit betaald wordt, buitengewone uitgaven zjjn, of zal men waarlijk noodige uitgaven achterwege Lien Op het oogenblik," dat wij dit schrijven, heb ben wij de ingediende begrootingen nog niet gezien, maar hoe het 2$, wij gelooven niet, dat iemand ons zal tegenspreken, dat de in de Troonrede voorkomende woorden niet. alleen, zeer duister, maar zelfs onbegrijpelijk zijn. Waar-, om wij herhalen het die duisterheid? Kan of durft de finantièle specialiteit der ra dicalen, mr. van Bosse, zich niet duidelijker uitlaten Het eerste mogen wij niet veronder stellen. Maar is het laatste waar, dan zal niet langer geloochend hennen worden, wat wy, con stitutionelen, reeds zoo dikwerf voorspelden, dat de tbeoriën der radicalen, ons arm Vaderland te gronde voeren. De koloniale aangelegenheden. »De toestand »Tan Indië vermaant, om ijverig te streven >naar de verbeteringen die in Ons vermógen De toestand van Indië vermaant om ijverig te streven naar verbeteringen. Hij moet dus onrustbarend zijn. Maar is ook dit niet door ons, constitutionelen voorspeld, als een noodwen dig gevolg van de uitspattingen eeüer bande- looze pers, die in die Koloniën allen eerbied voor het gezag ondermijnde? Is er door de constitutio nelen, niet herhaaldelijk op geprezen, hoe het stelsel der radicalen; reeds onder air Rafes bleek door de Javanen met tegenzin te worden ge deeld, terwijl de welvaart en rust in die kolo niën eerst toenamen door (niet vóór) de invoering van het cultuurstelsel. En is het nu te ver wonderen, dat de onrast, die tijdens en na bet bestuur van sir Raf.es ontstond, zich nu we der doet kennen, nu het cultuurstelsel langza merhand, stok voor stuk, door de radicalen werd ondermjjnd en de reeds vroeger zoo gehaat ge bleken ihrigting allengs werd voorbereid en in gevoerd De toestand die nu ijverig vermaant, moge de toekomst onzer schoone koloniën donker doen inzien; zjj moge dan ook eindelgk de oogen van het Nederlandsche volk openen, en het tot bewustzijn doen komen, dat het rich reeds te lang liet in slaap zussen, door de ver leidelijke maar misleidende voorstellingen der radicalen! En toch, de mededeelingen in de Troonrede rijn waarlijk niet gedaan, om den toestand don kerder voor te stellen, dan hoog nóodig was. Niet één woord toch over de voornitrigten van hétgeen ons te wachten staat op de kust van Guineardgt^^én woord om de natie gerust te stellen, cLat de hoon Nederland door een negerdorp aangedaan, zal worden nïfgewiseht, dat wij voor dergelijke vernederingen niet meer hebben te vreezen! Waarom niet? De toekomst zal het leer en of het ook noodig was hier maar over te zwg- gen- De onderwgsqnestie. Het ministerie schijnt gevoeld te hebben, dat, na al het voorgeval lene, eene belofte >dat bet volksonderwijs een onderwerp blijft van des zelfs levendige belang- stelling", waarlijk niet overbodig was. Terder ook niets. Geen vooraitzigt geopend, dat eindelgk aan de gemoedsbezwaren van zooveel honderddui zenden zal worden te gemoet gekomen. Geen vooraitzigt geopend, dat de bij de Grond wet gewaarborgde, althans voorgeschreven vrij heid van onderwijs" eindelgk zal worden ge handhaafd, door inkrimping van het monopolie der staatsschool. Tan de radicalen hebben wij dit" dan ook niet te wachten. Dhr. Jonckbloet deelde dit im mers reeds mede, toen hij op 18 December IL als woordvoerder dier partij zeïde: de tgd daar voor is "nog niet daar? Wanneer zal die ijjd dan aanbreken De heer van ffïspen van Sevenaet -toonde het aan, toen

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 1