do besproken zaak. In 1867 zon ze rapport uit brengen. Mr. Samuël te Poole te Leiden, die zich uit christelijke liefde -deze zaak in 't publiek heeft aangetrokken, schreef cr van»Eene heugelijke tij dig is ons. medegedeeld." Maar helaas! er is nog niets van gekomen. In 't begin van 1SG8 is een verzoekschrift opgezonden, meest door fabriekarbei ders te Nij Verdal onderteekend zonder gevolg. Nu is onlangs (11 Aug.) door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een voorstel aangenomen van haar departement Almelo. Dat' departement," zegt de Haarl. Courant, overtuigd dat de nijver heid behoefte heeft aan algemeene volksontwikke ling; dat. het onderwijs der jeugd ten dezen hoofd zaak is, dat zulks voor kinderen in de fabrieken niet voldoende isdat bovendien die kinderen, ten schade van 'hun physiek en moreel (natuurlijke en zedelijke ontwikkeling), te vroeg worden werkzaam gesteldreeds op hun 8ste of 9de' jaar of nog vroeger zelfs verlangt,""'dat het Hoofdbestuur bij de Rege ring aandringe op wettelijke bepalingen van den leef tijd van opneming en van de werkuren dier kinderen. Na korte discussie (bespreking) is het voorstel bij acclamatie (toejuiching) aangekomen." Baarland 18 Sept. Was men algemeen van gevoelen, datsedert zich eenige personen van Oudclande om algemeen bekende feiten in de gevangenis bevinden, men in den eersten tijd van geen inbraak en dieverij op hofsteden en schu ren in deze omstreken zou booren, in deze is men teleurgesteld. Nog naauwelijks is het koorn de schuur binnen en heeft men met het dorschen een aanvang genomen, of bovengenoemde gevallen doen zich op nieuw voor. In. het begin dezer week is op eene hofstede, gelegen tusschen Ellówoutsdijk en Oiidelande, des nachts, p. m. vier zakken tarwe, (juist waren er 200. schoven gedorschen,) van den dorsch- vloer weggehaald. Het is voor de .rust en veilig heid der landbouwers in den aanstaanden winter te hopen, dat de politie de daders spoedig in han den hebbe. St. Annaland 15 Sept. Niettegenstaande het weer ongunstig was, en het zich het aanzien, dat wij nog meer regen zouden krijgen, belette dit de Heeren eigenaars der jagt alhier niet, uit Rotter-. da.™ over te komen, bij de opeping der jagt op' heden.In een zeer kórten tijd hadden zij dan ook 7 hazen, 24 patrijzen en 2 kwartéls gedood. Wij hopen dat die, voor ons dorp zeer veel voor deel aanbrengende Heeren, menigmaal nog mogen terug komen, immers het laat zich aanzien, dat dit jaar veel wild geschoten kan worden. "Verle den jaar hebben zij eene zoowel uiterlijk als inwen dig sierlijke jagfctent alhier laten bouwen. Het laat zich aanzien, dat de witte als hlaauwe druiven, dit jaar niet rijp zullen .worden. Verle den jaar hadden wij, om dezen-tijd van het jaar reecis een heerlijk dessert^ er van, dat nu op verre na'nog niet-zoo .zijn kan. De^ vele konde schijnt de réden daarvan te zijn. Ook moerbeziën, die hier zeer veel kunnen zijn, zjjn nu eene zeldzaamheid. Van veldbramen, die men verleden jaar veel langs de deuren kwam aan bieden, is dit jaar ook onnoodig geweest, daar mén er weinig plukken kon. Poortvliet 16 Sept. De kermis, die heden hier begonnen is, en vot»r den besten der drie dagen gehouden wordt, was van zeer luttele waarde. Jam mer voor kramers en herbergiers, voor wien zulke dagen oogstdagen zijn. - De examens Voor bet verkrijgen eener acte, bij het lager onderwijs; voor hoofd-, hulp- ofhuis-> onderwijzers, of onderwijzeressen, zal in deze pro- vincie plaats hebben op 27 October a.s. en vol gende dagen te Middelburg. Belanghebbenden die nen zich voor of- óp 13 October bij hun District- schoolopziener, aan te melden. Kerknieuws. Tengevolge het aannemen van het beroep 'naar do Chr. Ger. Gem. te Zierikzee, doorDs. Wierdsma van Amersfoort, heeft op gisteren de" stemming, voor een predikant bg genoemde gemeente te Goes niet kunnen plaats hebben, uithoofde ZEw. met Ds. van der Valk uit "Rotterdam op tweetal was ge plaatst, en er nu een ander in zijne plaats zal moeten worden aangevuld. Gisteren namiddag hield de heer Clingo Doren bosch te Wilhelminadorp, na des morgens te zijn 'bevestigd, zijn intreeredenaaraanleiding van ColL 1 28. Ds. C. .van der Meulen heeft den 13 Sept. zijne laatste rede in Nederland te Rotterdam uitgespro ken, naar aanleiding van Job 36 23.1 Den 18 Sept. dacht ZEw. dö terugreis naar Amerika te aanvaarden. BUITENLAND. Belgie. Het kamp te Beverloo wordt door eene commissie .van vier officieren van het Nederlandtche leger bezocht. Zij is den 17 Sept. te Brussel/aan gekomen, aldaar aan den minister van- oorlog en den opperbevelhebber van het Belgische leger voor gesteld en zal heden (Maandag) of morgen uit het kamp wederkeeron. Verwondering baart het, dat alle vier officieren der infanterie 'zijn, en dus de andere wapenen niet in de commissie verte genwoordigd zijn geworden. Een ander bezoek is niet van minder belang. Prins Napoléon is in de afgeloopen week ook^te Brussel aangekomen en heeft, in gezelschap van de heeren Je la Gueronière, Larontióre en Pisenni, het slagveld van Waterloo en het dorp Ligny bezocht. Na te Charleroi overnacht te hebben, is de prins naar Rijssel vertrokken. Zijn bezoek moet geenerlei politieke beteekenis hebben. Voor'.den scherpschutters-wedstrijd te Luik wor den groote toebereidselen gemaakt. Behalve de nationale garde uit Parijs en de riflemen uit Lon den worden onderscheidene corpsen uit het buiten land verwacht. De koning heeft 5,000 francs voor prijzen beschikbaar gesteld. - Frankrijk. De keizer neemt dagelijks in. beter schap toe. behalve uit de officiëele geruchten en mededeelingen, omtrent den arbeid en de wande lingen van den hoogen lijder,blijkt zulks ook daaruit, dat do geneesheeren niet meer zoo geregeld als vroeger, het paleis bezoeken, dat de keizerin den 30 op reis gaat naar het oosten, en dat een paar ministers de hoofdstad verlaten -hebben. Ofschoon het besluit tot invoering'der hérvor mingen thans officiëel is afgekondigd, heeft de regering bij de -radicalen nog geen meerder vertrou wen - verworven.; Men vreest nu weder dat de uit voering van hejj tot wet verheven beBlnit niet eerlijk zal wordèü .uitgevoerd, dat de libera^ zin niet loyaal-zal worden.''toegepast, maar dat alle hervormingen zoovéél mogelijk- zullen besnoeid wor den. Zoo zijn de. radicaler.. Geeft men hun de vinger, zij _willeii~de'geheele "hand. Geeft men eene wet naar hunnen zin, dan vreezen zij voor de uit voering of-. willen nog meer. Dit laatste bleek dezer dagen nog- ten duidelijkste en- wel uit de woorden van twee radicalen. Jules Favxe, de •bekende Parijsche advocaat, had voor eene regtbank Algiers, eene zaak bepleit en hem werd .aldaar een feestmaal aangeboden. Naar aanleiding van het besluit tot hervorming sprak hg deze woorden Zoolang de pers afhankelijk is van regters, die tot de administratieve regering behooren, zoolang de persoonlijke vrijheid afhangt van den willekeur van ieder pólitie-agent, zoolang de officiëele candi- daturen bestaan, de maires door. den minister be noemd' worden en een staand léger hét -budget veel te Hoog opvoert, is nog niets gewonnen en moet de oppositie haar pligt doen." En Henri Rochefort, de bekende publicist, heeft zijn ideaal eener rege ring kenbaar gemaaktin de volgende artikelen, die-hij de -■> Constitutie van 1869" noemt. »Art. 1. Er is niets meer. Art. 2: Niemand is mei de- uitvoe ring van dit besluit belastHij betuigt, dat dit de. eenige -regerings formule is, die hij wil aanne men en steunen. Waarlijk, de hechtste fondamen ten der maatschappij worden ondermijnd en men arbeidt meer en." meer aan den val. der staats instellingen, met alleen in Frankrijk, maar ook overal el (Iers, onder de schoonklinkende namen van »liberalisme, moderne wetenschap, algemeene volks stemming, de regten van den mcnsch, souvereini- teit des volks, de vrijheiden onafhankelijkheid, dei- nationaliteiten, vooruitgang en beschaving, volks wil, meerderheid, de regten der arbeiders, Vorsten bg den wil des volks, enz. enz. Engeland. Eene grève, die zes maanden aanhoudt, -is ondanks dat de werkstakingen aan de orde van den dag zijn, toch nog iets zeldzaams. Evenwel hebben wij ze hier. gehad. Zes -maanden gelfeden weigerden 2000 ihjjnwerkers te Southyorkshirc den arbeid voort te zetten en eerst dezer dagen is het gelukt met hen te transigerem Téregt wordt dit feit door de Engelsche bladen eene leerrijke ge schiedenis genoemd, te meer" als men verneemt, dat door de werkstaking door de vcreeniging van werklieden 20,000 pd. sterling, en door de mijn werkers zclven 50,000 pd. sterling is'bijgedragen. Eene zonderlinge handelszaak is dezer dagen voor de regtbank ie Liverpool behandeld. De heer Blat- terwiclr-te Sheffield kocht 150 zakken rijst van de heeren Lightfocth en Terusbough, en betaalde den koopprijs, doch liet 91 zakken in handen der ver- koopers. Deze geraakten intusscbeu failliet en de beheerders des boedels weigerden de aflevering der 91 zakken.. De regtbank heeft den eisch des heeren B.' ontzegd. Amerika. Hoe groot de verbittering was, die tusschen het Noorden en Zuiden, gedurende en ook na den oorlog bestond, kan daaruit' blijken, dat in Noord-Carolitia eene bende boosdoeners is aange houden, van welke sommige leden hebben bekend, uit politiekenhaat, in de Zuidelijke Staten meer dan 40 moorden te hebben gepleegd op- personen, 'die uit het Noorden naar het Zuiden overkwamen. Zuid-Afrika. De Nederlanders, die den beruch- ten Groenewoud .zijn gevolgd eh.zich bij de secte der wederdoopere hebben aangesloten, vinden hun toe stand alleronaangenaamst en zouden gaarne willen terugkeeren, doch de middelen daartoe .ontbreken hen, want alles wat zij hadden of bezaten moest in de algemeene kas gestort worden. Er worden nu in een Kaapsch nieuwsblad giften gevraagd om de bedrogenen tot den terugkeer in staat te stellen. Egypte. Het geschil van den onder-Koning is .ook een punt van beraadslaging geworden bij de besturen der gemeenten in -Egypte. En eenparig is besloten openlijk de volgende verklaring, af te leggen Wij, gemeente-bestuurders, daartoe vrij willig te Tantha vergaderd, verklaren, dat 'de wel daden, ons door den onder-Koning bewezen,, ontel baar zijn." Na die weldaden genoemd te hebben, volgt de betuiging, dat dit alles hen de yerplig- ting oplegt van dankbaarheid, liefde en gehoorzaam heid jegens den onder-Koning, terwjjl zij .Allah en diens proféet tot getuigen aanroepen dat zg deze verklaring vrijwillig hebben afgelegd. Zal deze handelwijze en betuiging den onder-Koning niet versterken, om op dezelfde wijze voorttégaan met de beschaving van zijn volk,' en het blgven betoo- nen van dezelfde weldaden? Turkye. De punten, door dePorte aan den on der-Koning van Egypte ter' handhaving opgelegd, zijn de volgendelo. de getalsterkte des lagers niet hooger dan 30,000 man2o. afbestellihg, of zoo noodig ovëï-dragt tegen geldelgke vergoeding van de bestelde naaldgeweren en gepantserde vaar tuigen 3o. heffing der belastingen, in naam en na goedkeuring van den Sultan4o. onderwerping der begrootïng aan'de goedkeuring der TurkBche regering; 5o. het onderhoudenyan officiSele betrek kingen met de Mogendheden .alléén door tusschen- komst. van Turkye. Zal de onder-Koning die punten aannemen Oqptenrijk. Dó"Veld-Maarschalk, aarts-hertog Aïbrecht heeft aan den Keizer het voorstel gedaan jfcot oprigtong van èen fonds ter. ondersteuning van onbemiddelde officieren.De voorsteller heeft aIs eerste grondkapitaal eene som van. 110,000 florjjnen aan gewezen. De Keizer moet het voorstel hebben ingewilligd, en de statuten van het fonds goed gekeurd. Prulssen. Koning George van Hannover schijnt zich in zgn lot te wifleri schikken. Het eoipB. Han- (noveranen, dat nog altjjd in wezen was en zich in Frankrijk bevond, zal ontbonden worden en. de Vorst zal zich trachten te verstaan met den Ko ning Van Pruissen om "de rente, te erlangen van

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 3