loof." Hier uit het Zuidelijk gedeelte kan men be rigten, dat de Tarwe vrij wat bij die van het voorleden jaar zal onder doen. Zal de quantiteit nog al aan de verwachting beantwoorden, de qua- liteit vrij wat minder, waartoe het nat binnen ha len, wat in den eersten tijd algemeen geschied is, het zijne bijbrengt Yele is met poppe of smet bezet, andere met schot, of reeds gcschotene kor rels.- Het brood dat van de gewasse tarwe gebak ken wordt is van slechte hoedanigheid. De wigt met. die van het vorige jaar heeft een verschil van 8 a 10 N. pd. per mud. De aardappelen zul len beneden het middelmatige blijven, waarvan de ziekte de voornaamste oorzaak is, terwijl een paar soorten doorgroeijen. Do smaak is voldoende. Be halve hier en daar een enkel varken, en enkele gevallen van pokken onder de biggen, is de ge zondheids toestand van het vee naar wciisch. Het uitgezaaide Koolzaad staat goed en hot tot nu toe, vrij van do aardvloo en rupsen. De berigten uit N. Amerika van onze, in het •voorjaar vertrokken landgonooten melden, dat welen in hunne verwachtingen zeer zijn te leur gesteld. .Men. klaagt over' weinig werk, waarvan de neder zetting van eene groote massa menschén, gedurende dezen zomer, op die plaatsen, de oorzaak is. Wij hadden inzage van een schrijven, hetgeen luidde »0 vrienden had ik vleugelen, ik vloog naar mijn Vaderland terugmaar nu ontbreken mij de mid delen, duizenden hebben zich hier en in de om streken neergezet. De helft van den tijd heb ik slechts werk,, geen werk voorhanden, zoodat ik vrees dat wij in den aanstaanden winter gebrek zullen te lijden hebben enz." Natuurlijk zal dit de zucht tot verhuizing bij anderen wat matigen. Kerkuieuws. Biezelinge. Tot groote vreugde- der geheele gemeente heeft de proponent G. Doedes zich be reid verklaard het beroep naar de Herv. Gemeente alhier aan te nemen. Wij hebben dus het géluk kig vooruitzigt den nieuwen leeraar reeds voor den winter in óüs midden te zien. Baarland, 9 Sept. Tot voorziening in de va cature, ontstaan door het vertrék van dhr. Neuman, bij de- Nederd. Herv. Gem. alhier, is door denker- keraad, met medestemming van den gemagtigde van den ambachtsheer dezer plaats beroepen den heer Hamaker pred. te Zoutelande. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal der Candidaten bij de Nederduitsch Hervormde Gemeente slechts 56. Daarentegen wórdt het aan tal vacaturen in die gemeente gerekend op onge veer 150. De schaarste van. Candidaten zal dus spoedig in volslagen gebrek overgaan, waaronder' veel gemeen ten zullen lijden, te meer, dewijl het getal van hen, die aan de drie hooge scholen in ons land zich voor het predikambt voorbereiden, gering is. (Dagb) Benoemingen en besluiten. Z. M. heeft benoemd tot opziener der Visseherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen Johannes van Nispen Jz., veerschipper te Vlissingen. ÜIT DE RESIDESTÏE. Geachte Redacteur Waarlijk, de Hagenaars hunnen dezer dagen niet klagen over te weinig afwisseling. Naauwelijks hebben wij onze zegenpralende schutters en scherp schutters uit den Utrechtschen kampstrijd inge haald, of het >Roocle Kruis" noodigt ons op zijne merkwaardige tentoonstelling. De- overgang trou wens is geleidelijk, en het is niet te ontkennen, •dat ook hierin weder eene der goede vruchten -van de ontwikkeling, onzer weerbaarheid valt op te mer ken: Door haar toch ii3de kennis yan en de be langstelling iii het '.krijgswezen verlevendigd, der halve ook van -die middelen welke strekken om voor den gewonden krijgsman beter te zorgen dan vóorheen.De tentoonstelling bewijst dit - overtui gend. Verlang echter niet .dat iku aldaar zal rondleiden, en op al het merkwaardige uwe aandacht vestigen. Meer tijd en wetenschap- dan waarover ik, meer plaats dan waarover gij kunt beschikken, ware daartoe vereischt. Ik wil u slechts even rwij- zen op drie belangrijke zaken. Vooreerst eene elektrische kogelsonde van den fabrikant 2route te Parijs. Go weet van hoe groot belang het is, wanneer men met de sonde in het lichaam op oen voorwerp stuit, om naauwkeurig te weten of dit leen dan wel een kogel is. Welnu, zoodra de elek trische sonde op metaal stuit, hoort men het dui delijk geluid van een klokje, terwijl bij been of iets dergelijks alles stil blijft. Een ander opmer kelijk voorwerp is door Mevrouw de lironovo, direc trice van het Diakonessen-gesticht alhier tentoonge steld nl. een toestel van eigen vinding om op de eenvoudigst», wijze een 2ieke te verbedden, zonder dat de lijder in het minst behoeft verplaatst- 1c worden. Hij blijft rustig liggen op daartoe inge richte draagbanden, terwijl het bed onder hem wordt verwisseld, men voorkomt hierdoor allo nadeelige schokken. Buiten het gebouw werd onze opmerk zaamheid getrokken door middel, om gekwetsten te water te vervoeren. Men ziet daar o. a. hoe elke praam of schuit in oorlogstijd zeer spoedig en met geringe kosten voor ziekentransport kan wor den ingericht. Hoe praktisch in ons waterrijk land waar het aan schuiten niet ontbreekt, zoodanige inrichting mag genoemd worden, waarvan dè eer der vinding Doctor II. J. VinMntijzen, toekomt, valt ieder in het oog. Met veel belangstelling wordt ook van deze ten toonstelling kennis genomen door de talrijke vreem delingen die dezer, dagen de. residentie bezoeken tot bijwoning van het Statistisch Congres.' Vele beroemde buitenlandsche geleerden zijn met dat doel hier tegenwoordig. Het verwondere n niet, dat de Eere-Voorzitter, Z. K. H. de Prins van Oranje, niet in persoon het Congres heeft geopend. Algemeen wordt hier ter stede verhaald, dat dit uitsluitend te wijten is aan de handelwijze van Mr. Fock, Minister van Binnenl. Zaken. Deze zou in plaats van in overleg met Z. K. H. dag en uur der opening vast te stellen, eigenmachtig alles hebben geregeld, en vervolgens den Prins eenvoudig hier van hebben kennis gegeven en aangeschreven om ter bepaaïder tijd en plaatse het Congres ie komen openen. Dat deze duldelooze heerschzucht niet kon worden bevredigd spreekt van zelf, en Mr. Fock heeft dan ook het genoegen gehad zelf het Con gres te openen met eene rede welke echter tenge volge van de slechte akoustiekder zaal door bjjna niemand verstaaiukon worden. Het Congres zet -dagelijks in de sectiön zijne werkzaamheden yóorL De partijdige samenstelling der regeling8-commi£sie is u ongetwijfeld niet ont gaan. Doch Mr. Sloet tot OldJiuis, die veteraan der wetenschap is voorbijgegaan; bjj van wien-wel ieder nederlandsch beoefenaar der statistiek zal moeten erkennen, veel te hebben geleerd ziedaar een nieuw bewijs van 4e kleingeestige, politieke onverdraagzaamheid der "radicalen. Opmerkelijk is het, hoe hg de werkzaamheden van het Congres aan -het licht komt, wie eijgenlijk de wetenschap pelijke mannen zijn, en wie slechts wegens hunne politieke richting in de hoogte zijn gestoken. Reeds in de gehalte der rapporten welke in het programma 'tijm opgenomen- komt dit aan het licht. Meh ver- gehjke bijv. de degelijke stukken over het bezit in de doode hand yan Mr. J. JB. Hugcnpoth en over de tixtatnhoze vennootschappen van Mr. T. 31. C. Asser mét de weinig beteekende verslagen over kostelooze procedure en rechterlijke organisatie. Bij de discus- siu bespeurt men hetzelfde verschijnsel. Overigens zullen m. L de praktische gevolgen van dit Congres grootendeels hierin bestaan, dat j onderscheidene geleerden hunne onderlinge kennis- Tn«.king hebben begonnen' of vernieuwd, en elkan ders werk -, en .^reven beter hebbem leeren waar- deeren. Steeds; tt. 's Gravéhhage, 9 Sept. 1869.L. R. BUITENLAND. België. (Een brief uit Eeuven.) »Hefc elfde taai en letterkundig .congres is gehouden. Met '2güe vele redevoeringen .en zijne geringe voordeelen, met zijne tallooze genietingen, en zijn weinig nut, ligt hert weder verzameld bij zijne voorgangers. Het werd druk bezocht, de opkomst der leden was getrouw, ("ofschoon vele celebriteiten op taai en letterkundig gebied gemist, en meerdere be ruchte grootheden óp het gebied van jool en pret gevonden werden) maar welke vruchten zal het congres dragen? Och, hoe meerdere congressen er gehouden worden, hoe sterker het onbeduidende der resultaten in het oog znl springen. Noem die uitspraak hard, zoo ge wiltveroordeel mij, dat ik een pessimist ben; toch blijf ik in mijn gevoelen volharden. Ik ga nog verder en durf beweren, dat zelfs de .leden van het congres, als zij op hunne kamer wedergekeerd, nadenken over wat het congres heeft gewrocht of - zal kunnen uitwerken, tot de conclusie zullen komen, dat dit met zeer weinig zal aangewezen worden. Ook uit uwe stad hebben wij twee leden hier gehad, de heeren S. Piccardt cn O. Verhagen. ,De eerste was Secretaris bij dc eerste afdeeling, "fcn mogelijk is het aan zijue taak als zoodanig toe te schrijven, dat men hem bijna of ia het geheel niet gehoord heeft; de laatste heeft alleen gesproken ovèr de zaak van het onderwijs, (een onderwerp dat] naar mijn bescheiden oordeel, eigenlijk niet op een taai en letterkundig, maar op een staathuishoudkundig congres te huis behoort) en over de plaats, waar het congres in het volgende jaar zal gehouden worden. Bij het slot is Middelburg als die plaats aangewezen. Het is wel eene eere voor de hoofd plaats van uw gewest, maar of het .geluk mag worden gewenscht eest une autre chose. »De congressen zijn zaken, die vele uitgaven vorderen en waarlijk niet veel nut aanbrengen. Neen, dan heeft- een Sergeant van ons Belgisch 'leger een nuttiger werk -verrigt. In 40 jaren tijd heeft hij .van zijn geringe soldij, door spaarzaam heid zooveel weten over te houden, dfit hij eene bibliotheek verzameld had van 8,000 boekdeelen, welke hij thans aan zijne geboortestad Nieuwpoort ten geschenke heeft gegeven. Frankrijk. Waren er. in de eerst verloppen da gen van den jongsten tijd weder minder gunstige berigten aangaande den toestand des keizers, zoo zelfs" dat het denkbeeld van een regentschap we der algemeener werd, en men zelfs beweerde, dat de maire^ waren uitgenoodigd, om te trachten, deïx indruk te weten, die zulk een regentschap, te weeg zou brengen, de laatste dagen zijn geruststel lende?" geweest. De keizer heeft een wandelrid in -het park van St, Cloud gedaan, is zelfs met de keizerin te Parijs geweest, en heeft daar de Bou levards bezocht. Dit bezoek, gevoegd bij ;de af kondiging van het Senaats besluit omtrent de zoo genaamde hervormingen heeft het volk opgewon den en de beurs doen rijzen. Zal dit blijvend zijn? Ach! een enkel minder gunstig berigt, en Parijs Is weer in denzelfden vreesachtigen toestand. Waar Parijs siddert, beeft Frankrgk enzoo hangt het lot des rijks van een gril, van een gerucht des oogenbliks af. Zelfs Europa ziet in gespannen verwachting naar Parijs uit. Want in ;de afga- loopen week waren al de gezanten der vreemde mogendheden, op de ftijding van de ziekte-verer gering des keizers, na&r Parijs wedergekeerd. -En die keizer? Het is dezelfde man, die men om zgn .aanslag te Straatsburg een zot noemde, die men later op .Ham gevangen zette,* .die -men in den schouwburg te Londen, tijdens het bezoek van zgn... -voorganger op Prankrijks troon, uitlachte, en die men thans smeekt, om het besluit "tot verbanning van het geslacht diens voorgangers te herroepen. Tempora mutantur! -• - Spanje.; In de afgeloopen week hadden er weder enkele ongeregeldheden in de hoofdstad "plaats, die echter geene balangrjjke gevolgen - hebben gehad, en dank zij den- ijver en de volharding der vrg- willigers, spoedig zijn gestild. Er; werd. dan - ook geene reden gevonden, om-generaal Prim, die'zoo- als bekend is, de baden te "Vicbj^ gebruikt^ terug te roepen. - Of het echter bg voortduring rustig zal blgvenj'kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Het vertrek van den. pausselgken nuntius schgnt ie Rome kwaad bloed te hebban gezet, en de congregatie der hissehoppen en-geordende gees telijken aldaar heeft aan het episcopaat van Spanje een brief geschreven om bg den passieven tegen- stand te blijven volharden, en indachtig te zijn

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 3