J 11-67 en van 27 op 28 January 1868, na met eon vaischen sleutel do deur geopend te hebben, uit d< schuur van do wed. S Mol telkens anderhalve zak tarwe hebben ontvreemdmet gebruikmaking van dezelfde middelen in den nacht van 23 February If:64 en-vier daarop volgende nachten telkens an derhalve zak tarwe en by een dezer gelegenheden cene hoeveelheid paardenboonen en erwten uit de ge-sloten schuur en ten nadeele van J. Mceuwse, te Oudelande. in den nacht van 1 Maart hebben de zelfde vier beschuldigden zich begeven op het erf van D. Remyn, te Baarland, waar zij uit het wa ge uh ais een ladder haalden dien zij tegen den zolder vim dat wagenhuis plaatsten, waarna de lo. be- chuldigde de zolderdeur met een vaischen sleutel 'heeft geopend, en de vier beschuldigden te zamen van dien zolder, en ten nadeele van genoemden landbouwer anderhalve mud paardenboonen hebben ontvreemd. Het door genoemden beschuldigde ge stolen graan, werd steeds dadelijk gebragt in de Openstaande schuur der woning van den 7den, naar imerika gevlugten, beschuldigde, die het dan liet schoonmaken door arbeiders, om het daarna aan den 6den beschuldigde, Dikkenberg, te verkoopen - - welke laatste echter ter teregtzitting tot dusver -de wetenschap ontkende dat het door hem gekochte 1 an diefstal afkomstig was, terwijl de verklaringen <ker getuigen, te zijner décharge gehoord, strekken moesten om te constateeren, dat het koopen van dergelijke kleine partijen tarwe enz., onder zulke lersonen daar ter plaatse op zich zelf niet vreemd s, evenmin als dat Dikkenberg voor 1867 herhaal delijk bij zijn zwager, den molenaar W. A. Schout, te Vlissingen liet malen in plaats van op den molen in zijne, gemeente, omdat destijds laatstbedoelde molen niet zooals die te Vlissingen van een buil- steen was voorzien en het daarmede gemalen graan zooveelvoordeeliger is dat de kosten van vervoer daardoor niet alleen worden vergoed, maar de winst meer dan het dubbele daarvan bedraagt. Verwig in een volg. Xomm. Het Dagblad zegt o. a. betreffende het wetsont werp tot afschaffing van de doodstrafRadicale en revolutionaire, partijen haken altijd naar afschaffing van de doodstraf, omdat zij als bij instinct meer sympathie toonen voor moordenaars en brandstich ters dan voor de slagtoffers van die misdaden." Schoonh. Ct. In de laatste troonrede was toegezegd de indie ning aan de Staten-Generaal van een wetsontwerp tot herziening der bestaande wetgeving op het krankzinnigenwezen, naar wij vernemen, is een zoodanig ontwerp thans aan de beoordeeling van den Raad van State onderworpen. Hand. Van verschillende zyden verneemt men, dat de postkantoren, vooral in de groote steden, in de laatste dagen als het ware overstroomd zijn door nieuwsbladen. Het zou jammer zijn, indien men, om die massa papier te vullen, de toevlugt moest nemen tot een middel, eenigszins overeenkomende met dat van sommige menschen, die, bij gebrek aan degelijke, voedende bestanddeelen in spijzen of dranken, »in vredesnaam" maar wat water ge bruiken om de quantiteit ten koste van de qualiteit te doen toenemen. St. ANNA LAND, 13Julij. De oogst staat hier zeer goed te velde, en doet de hoop koesteren, dat men een zeer overvloedigen oogst hebben zal. Sommige stukken vlas zijn omgereden, doch over 't algemeen is het vlas uitmuntend. Het hooi is buitengewoon goed, en komt zeer droog binnen. Hoe wel men eerst met den regen zeer bevreesd was, dat de veldvruchten dit jaar, niet zoo goed zonden zijn als vroeger, zoo heeft men tot heden ruime dan- kenstof t-ot den goeden Almagtigen Vader. Benoemlnjfen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Ridder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer J. M. Hennequin te Sluis. Kerknieuws. I)s. J. E. Steenbakker Morillyon Loysen, predik, te Overschie, heeft voor het beroep Mar Oud-Yos- semeer, bedankt. BUITENLAND. Al -het nieuws uit het Buitenland wordt in de schaduw gezet door de berigten uit Parijs, te we ten - de hervormingen in het regeringsbeleid, die de Keizer van Frankryk aan het Wetgevend Lig- chaam heeft doen mededeelen. Napoleon H3 heeft namelijk de volgende concession gedaanlo. verkie zing door de vergadering, niet van het geheele bureau, maar van de vice-presidenten, terwijl het gouvernement zich de benoeming van dey presi dent voorbehoudt2o. stemming over het budget, artikels- en niet hoofdstuksgewijze3o. afschaf fing van de tusschenkomst van den Raad van State met betrekking tot de door het Wetgevend *Jdg- chaam aangenomen amendementen 4o. vereenvSu-.. diging van het regt van amendement, in dien zin, datdrie afdeelingen in plaats van negen, met bet onderzoek en de conclusien zullen worden belast. Doch zoo zijn de liberalen. Hebben zij eerst den vinger, dan willen zy ook de geheele hand. Zij zijn nog niet tevreden enwillen meer. Of het hun echter niet zal gaan als de man die het on derste uit de kan wil hebben, zal de tyd leeren. Intusschen heeft de Tierspartij van verdere inter- pellatien, althans voor het oogenblik, afgezien. De buitengewone zitting van het Wetgevend Lig- chaam is verdaagd en de Senaat tegen 2 Augustus bijeengeroepen. Verder deelt men mede, dat het geheele Ministerie zijn ontslag aan den Keizer 'heeft ingediend welk ontslag door den Keizer is aangekomen. Men ziet, het gaat in Frankrijk even als ten vorigen jare bij ons. De partij, die zich bij voorkeur doet kennen als de drijversparty, rust niet, vóór zij den Vorst heeft gedwongen de door hem vertrouwde raadslieden van zich te verwijde ren, om zelf een der zetels magstig te worden. In het Hoogerhuis van Engeland is tot de derde lezing der Iersche kerkwet besloten. Hoedanig ech ter het volk over die wet denkt, kan daaruit bly- ken, dat in Ierland dagelijksch stroopoppen ver brand worden, den heer Gladstone voorstellende, die de berucht^" bill in de handen houdt. Treedt de politie tusschen beide, dan wordt de pop meestal door de strijdende partijen verscheurd, die als het ware om het langste eind trekken, hetgeen uit een symbolisch oogpunt beschouwd, niet veel aan genamer dan verbranding voor den heer Gladstone is. De Roomschen verbranden daarentegen ook in de gedaante eener stroopop den heer Johnston, het hoofd der Orangisten. Men vreest zeer voor bot singen tusschen beide partijen. In het Hooger huis zelf zullen graaf Derby en andere leden te gen de wet protest aan teekenen. Vóór de defini tieve aanneming der wet heeft het Hoogerhuis met 108 tegen 82 stemmen een voorstel aangeno men, volgens hetwelk de Iersche bisschoppen voort aan geen zitting kunnen nemen in het huis der Lords. Vervolgens werd beslist dat aan de katho lieke geestelijkheid gelijke regten zullen worden toegekend als aan' de Prótestantsche geestelijken, wat betreft.de dotatien. Ook daartegen heeft Lord Derby geprotesteerd. Dit Amerika schrijft men, dat in Arkansas en noordelijk Missouri geweldige overstroomingen heb ben plaats gehad, waarbij vele menschen zijn om gekomen en .groote schade is aangerigt. Tot„ gouverneur van Virginia is de heer Walker een, man van conservatieve beginselen benoemd. De opstand in Cuba wordt wel met alle moge lijke middelen onderdrukt, doch tot nog toe met geen zeer gunstig gevolg. Men gelooft zelf dat de Spaansche schepen en troepen ten laatste de ko lonie zullen moeten verlaten, zonder ander berigt in Spanje te kunnen brengen, dan dat zij hun best deden, maar niet de overwinning mogten be haden. In Spanje zelf blijft het woelen der republikeinsche party voortduren. Zelfs heeft die party in onder scheidene plaatsen vergaderingen gehouden, waarin zy als haar doel heeft verkondigd getrouwheid aan de republiek naar de beginselen der September- revolutie, en in welke vergadering gesproken werd van »de bondstaten der toekomstige Spaanscbe re publiek." In Portugal verwacht men eene wyziging in het Ministerie. Ook daar is de republikeinsche party sterk aan het woelen, doch nog niet zooda nig dat dit bepaald onrustwekkend is. Evenwel weet men niet wat de gevolgen van een en ander zullen zijn. Het Italiaansche gouvernement houdt zich nog altijd bezig met het onderzoek naar eene vermeende omkooping in zake het tabaks-monopolie. Tot heden is nog niet veel helderheid in de zaak ver spreid. De Regering moet echter geheel vrij zijn en dc zaak zieli alleen tot andere personen bepalen Markies de Pepoli, gezant van Victor Emanuel bij het hof ran Oostenryk is per telegram naar Florence ontboden en heeft herhaaldelijk conferen- tien gehad'met dep ^minister president, de heer Menabrea, welk een en ander men in verband brengt Nmet de te sluiten of gesloten conventie tusschen Frankryk, Oostenrijk en Italië. Over het Kerkelijk concilie te Rome wordt veel gesproken, en er zijn vele personen, die zich niet met de pausselijko plannen kunnen vereenigen. Het betreft vooral de staatkunde, die door Pius IX op de vergadering tal worden ter sprake ge bragt. Vele bisschoppen zelfs hebben te kennen gegeven, dat zij wel over kerkelijke zaken hunne stemmen willen uitbrengen, maar liever in hunne diocese blijven, indien de paus bjj zijn voornemen volhardt, om de politiek te handhaven. De Keizer van Oostenrijk heeft tegenwoordig veel te doen met Bohemen. De ingezetenen van dit deel des Keizerryks dis beweren, dat zy 's jaarlijks 42 millioen opbrengen en dat voor hen op do begrooting van uitgaven slechts 18 millioen staat uitgetrokken, eischen meerdere regten. Het is hier ook het dryven eener zekere party waar aan men het pruissische element niet vreemd acht. Immers gaat het moeijelijk om op eene ryksbe- grooting, waaruit alle behoeften des lands, en de jaarwedden van alle ambtenaren moeten gekweten worden, te onderscheiden, wat voor dit, en wat voor ginds gedeelte deB rijks wordt uitgegeven. Het feest, ter gedachtenis van Polen's grooten Koning Caaimir is alom met groote opgewektheid gevierd. Vooral de Israëlieten, die door dien Vorst zeer werden beschermd namen hartelijk deel aan het feest. Zij willen een gedenkteeken. ter eere van Vorst Casimir stichten. De Koning van Pruissen is naar de badplaats Em« vertrokken, en Graaf von Bismarck naar zijne buitengoederen om rust te nemen. Alle plannen ten aanzien van budget en belasting, zegt men, dat zullen blijven liggen, tot na den 15 Augustus. GEMENGDE BERIGTEN. Gisteren zyn hier p. van Gend Loos doorgevoerd 4 zeehonden, naar men zegtbestemd voor den dierentuin te Antwerpen, men beweert dat er nog 6 zullen volgen. Men meldt uit Alkmaar De dienstbode van een inwoner dezer stad, die ten nadeele van baren meester ©enige voorwerpen van waarde bad ontvreemd, heeft, toen zy het bekend worden van haar misdryf vernam getracht zich door middel van luciferskoppen te ver giftigen. Op last van den commissaris van politie is naar tegenverzift toegediend, waardoor zy voor de waar- scbynlyE; noodlottige werking van het vergif bewaard is gebleven. Zy bevindt zich thans in het huis van arrest. Van een karavaan van 45 personen zyn ongeveer 14 dagen geleden, op den weg van Cafsa naar Tebessa 22 mannen en vrouwen van dorst omgekomen. Een. van die hevige siroccos had de arme reizigers overvallen, die buitendien "hun weg moesten nemen aoor een streek, waar nergens waterbronnen te vinden waren. Een groot ongeluk is by M. Barremaecker, kruidenier, Menimestraat te Brussel voorgevallen. Een kleine jongen, de zoon van M. Barremaecker, speelde nevens eenen steenput, dien men door onoplettendheid had opengelaten en viel er in. De werklieden, welke in buis waren, durfden niet in den put dalen om het kind te redden en zy besloten den put droog te pom pen, waardoor zy een kostelyken tyd verloren. Toen zy bet waagden in den put te gaan, waren er veertig minuten voorby en het kind was dood. Uit Raalte zyn dezer dagen wederom twee jqn- egen -naar Rome vertrokken om by bet Pausselyk als Zouaaf dienst te doen. Te Assen is iets ongehoords gebeurd. Op den Advocaat mr. L. Oldenhuis Gratama is ly fed wang toe gepast, omdat hy aan het bevelschrift, door de regfbank uitgevaardigd, om eene kwitantie over te leggen, die hy als getuige in eene strafzaak vertoond had, maar die hem als advocaat was toevertrouwd, en die ver moed wordt valseh te rijn, niet heeft voldaan, meenende dat hy een stuk, hem door zyn kliënt toevertrouwd, niet mogt afgeven. (A; A. C.) Het provinciaal geregtshof in Overyssel, heeft Ger- rit Jan Treep, 44 jaar, fabriekarbeider, laatst woonach tig te Nijverdal, gemeente Hellendoorn, schuldig ver klaard aan het op 2 October 1867 binnen de gemeen te Kaalte opzettelyk brand stichten in eene op het erve het Reelaar aldaar staande royt van dennenryzen, aan den heer Vidal grondeigenaar, wonende in die gemeente in eigendom toebehoorende, en hem te dier zake ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven achtereen volgende jaren en de kosten. (D. v. Z. H.) Het scboone rundvee van Noord-Holland, waarop onze boerenstand met regt fier mag wezen, trekt ook buiten 's lands de aandacht. De voorgaande week zyn in de Beemster beesten opgekocht, die dienen moeten voor eene boerderij, welke V'.

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 3