y'iiÈm* zondering van dc navolgende drie: lo. tot uitvoe ring van ecnigo artikelen der herziene Rijnvaart- acte 2o. onteigening voor den spoorweg Zaandam- Amsterdam 3o. regeling van het onderwijs aan de Kon. Mil it. Akademic. Tegen heden morgen was eone vergadering "belegd tot behandeling dor gereed zijnde ontwerpen. Tn haar Tiommer van 0 .Tulij komt do Gocssche Courant op tegen onze weerlegging der beteekenis die zij aan het woord radicaal trachtte to geven. Zij verwijt onsdat wij «met opzet* hebben verzwegen dat zij niet had gesproken van de beteekenis, die door het algemeen spraakgebruik aan het woord radicaal was gegeven, maar van die welke eigen lijk aan dat woord moet worden gehecht. Wij willen gaarne erkennen, dat wij de zaken bij voorkeur steeds beschouwen zoo als zo zijn, en wij gelooven juist dat het het groote gebrek is der G. CV dat zij dit niét doet. Daarom vatten wij dit woord dan ook op in de beteekenis, die het volgens het algemeen spraakgebruik hebben, on niet in de beteekenis die het eerst in onze smaak vallen zoïl Verba valent usu. Wat ónze sommatie betreft dat de G. C. de gronden' aou' opgeven waarop zij kon beweren, dat mr. 'Sa&ijmans' Vader zooals zij bet had doen voor komen -7, de openbare school flink weg wilde opruimen, om ons daarvoor bijzondere of sectescholen te geven, erkent de G. C. «dat het volkomen waar is dat de heer S. V. dit niet gezegd heeft." Zij wil bet echter doen voorkomen dat wanneer aan'de wensehen van mr. S. V. ten opzigte van hetonderwijs voldaan werd, dit gelijk zou staan met opruiming der openbare school. Nu weet men dat- mr. S. V. niets verlangt dan concurrentie tns- schen bijzondere en:openbare scholen. Moet de G. C. nu toestemmen.dat dit geljjk staat met opruiming deropenbare 'school, dan blijkt hieruit ontegenzeg gelijk,, dat, ook zij niet veel vertrouwen stelt op de deugdelijkheid dier openbare school, door te erkennen, dat.deze 'de 'concurrentie met de bijzondere niet zou kunnen ".volhouden. Zij - erkent du? dat er meer ingenpinèhheld .'te wachten zou zijn met het bij zonder onderwijs. En toch tracht zij op alle wijzeti 3e' openbare school aan het volk op te dringen Is dat nu niet echt libéraal Het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland heeft jl- Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van den' bekenden Jacob de Vletter en hem schuldig -rerklaard'.aanhet door redenen, op openbare plaat sen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid, die daarop is gevolgd, gepleegd eensdeels door meer dan twintig personenzonder voeren van g etc eer, anderdeels door meer clan twintig gewapende personen, en hem veroor deeld toteen confinement in een tuchthuis vóór den tijd van tien jaren. Naar men verneemt zal ^de veroordeelde zich van dit arrest in cassatie voorzien, zoodat ook deze zaak aan de beslissing van dén Hoogen Raad 'zal onderworpen worden. De examens voor de Militaire akademie zijn dit jaar zéér ongunstig geweest. Van de 94 aspiran ten, die er aan deel namen, werden slechts 24 toe gelaten, terwijl er 78 plaatsen te. vervullen waren, Tien van de overigen zijn aan den Min. voorgedra gen tot het afleggen van een herexamen. Onder de toegelatenen telt men nit Goes, den zoon van den Leeraar der Hoogere Burgerschool Dr. A. W. van Campen, die no. 17 op de rangljjst en no. 7 vooy zijn wapen (de genie) bekwam. De Minister van Oorlog heeft voorloöpig ter algemeene kennis gebragt dat, even als in dit jaar, ook in het jaar 1870 een examen zal worden gebonden. Het zal worden afgenomen volgens hetzelfde programma, dat in de Staats- Courant van 2 Febr. jl. is opgenomen. In de jongste vergadering der Prov. Staten van - Zeeland is o. a. door den heer Verhagen voorge steld om ƒ1000 op de begrooting xiittetrekken voor tegemoetkoming aan de gemeenten, in de kosten van herhalings onderwijs. Dit voorstel is tot de najaara-vergadering aangehouden. De Landbouw- Cour an t meldt dat de vraag naar aardappelen voor Engeland en Schotland steeds aanhoudtde aanvoer te Rotterdam uit het Wcstlajid is sedert enkele dagen zeer groot'en de prijzen des niettegenstaande rjjzcnde. Sommige «Mombooten waren met. deze aardvrucht als overladen en moes ten ten slotto zeer aanzienlijke partijen achterlaten. Pc aardappelen worden thans gretig van ƒ3.50 tot 3.75 per mud verkocht. Onder het opschrift«Is het «nut" verantwoord?" bevat de Vollcsbodc het vólgende artikel In «de Nuts beweging" werd ons eenigen tijd geleden door Dr. A. Kuiper «daghelder" aangetoond, dat do maatschappij Tot Nut van 't Algemeen* door in do schoolkwestie beslist partij te kiezen, van haar oorspronkelijk beginsel afweek en in lijnregte tegenspraak is gekomen met Art 3 barer wet. Het >Nut" heeft althans zijdelings hierop geantwoord, door in ecne aan do departementen verzondene circulaire zijn standpunt ten aanzien der onderwijs-kwestie kortelijk nader toe te lichten. Daarin zegt het Hoofdbestuur o. a. dat het thans dc vraag geldt, of er openbaar onderwijs zal gegeven worden, dat voldoende, voor ieder toegankelijk, vrij van kerkgezag, bevordclijk aan godsvrucht en goede zeden, maar geheel vreemd aan leerstellige geschilpunten is; dat de Maatschappij, sinds tachtig jaar voor zulk een onderwijs werkzaam, deze banier omhoog zal blijven houden en verdedigen tegen ieder, die de' regeling van het onderwijs in dien geest tracht omver te werpen dat zij daarin, zonder aanzien des persoons, ook waar 't noodig is tegen hooge kerkbesturen, zal optreden en zich niet zal laten weörhouden door het eerwaardig ambt, dat zij bekleeden, maar zich geroepen acht lien te bestrijden zoodra geestelijken, van welke gezindte ook, zich begevende buiten den kring van hunne kerkelijke werkzaamheid, door daden cn geschriften invloed trachten to ocdencn^op de publieke mecning, ten nadeele van de volksschool. Wij staan niet," ver klaart het Hoofdbestuur ten slotte, «naar den roem van die onpartijdigheid, welke ons tot volslagen werkeloosheid zou veroordoelen. Wij trekken partij, ja en willen het blijven doen, voor vrijheid tegen dwang, voor zedelijk-godsdienstige ontwikkeling der natie tegen alles wat tot belemmering van volks beschaving cn onderwijs wordt ondernomen, on verschillig of dit van wege de kerk dan van elders geschiedt Alles goed en wel. Maar wat de eene partij voor zedelijk-godsdienstige ontwikkeling houdt, acht de andere partij een bederf voor godsdienst en goede zeden. Het Nut heeft in dit geschil partij gekozen en verzekert dit te zullen blijven doen. Dit is echter "degelijk eene partijkeuze in geschillen over de godsdienst. En Art. 3 der Nuts-wet zegt even degelijk «Bij het uitgeven van geschriften en hij hare overige bemoeijingen onthoudt zich de Maatschappij zorgvuldig voor alle partij-keuze in ge schillen over staatkunde en godsdienstHet komt ons voor dat de verantwoording van 't Hoofdbestuur de houding van »'tNut" alles behalve verantwoordt. Te verzekeren dat men voort zal gaan met iets te doen, is toch nog iets anders dan een bewijs dat men dat mag doen. En alleen op dit laatste komt het hier aan. Het «Nut" toone aan dat haar partij kiezen in 't onderwijs geene partij-keuze is in geschillen over staatkunde en godsdienst. Kan het dit niet, dan verandere het, volgens Dr. Kuipers eisch, zijn 3de wets-axtikel en zijne zinspreuk. Eene derde is zal er van de moraliteit en eerlijkheid der Nuts-maatschappij iets overblijven - niet mogelijk. D.e Oud-Minister van Oorlog, dhr. van den Bosch is te 'sHage sedert eehigo dagen door eene ernstige ziekte aangetast. Het in acht nemen van de meest volstrekte rust kan alleen op herstel doen hopen. Op den 2 Julij 11. werd te, Amsterdam in de bovenzaal van het Nieuwe Amsterdamsche Koffijhnis eene- door den heer J. W. Steenbergen, van 's Gra- venhage' te zamen geroepen bijeenkomst gehouden van regtzinnig Gereformeerden, ter herdenking van het 250jarig bestaan der Gereformeerde leer, zoóals zij volgens de uitspraken der Dordsche Synode, op dén 2den Julij 1619 .werd vastgesteld. Nadat de heer Steenbergen de vergadering met Psalmgezang en gebed had geopend, deed de heer Ph. von Roesgen von Floss, die de function van secretaris op zich luid genomen, het voorstel dat liet verhandeld wordende door den druk zou worden openbaar gemaakt, welk voorstel door de geheel ver gadering met. eenparige stemmen werd goedgekeurd. In eone geïmproviseerde rede, schetste de heer Steenbergen* de geheele geschiedenis der verdeeld heden en dwalingen, die dc -Hervormde kerk be roerd hadden, en aanleiding hadden gegeven tot het grondig onderzoek van Gods Woord waartoe door den standvastige» wil van den onsterfelijken Mauri is, die zich hierin een even groot geloofs- als krijgsheld betoond heeft, de algemeene Synode te Dordrecht was te zamen geroepen. Naar aanleiding van dit historisch overzigt, waar hij do stelling: »Dc gereformeerde kerk is ons erfdeel," voorop stond, trad de spreker in eene vergelijking met de lotgevallen van het oude Isratil, na de ver storing van deszelfs eersten tempel, cn drukte der vergadering op het hart, hoezeer hare leden ver- pligt zijn alle krachten in te spannen, om de Kerk tegen de dwingelandij der Godverloochening te ver dedigen;' waarbij hij haar wees op de nog altoos in volle regtsgeldigheid bestaande oude wet, volgens welke ieder onregtzinhigo leeraar uit de kerk ver wijderd worden cn het woord Go<P de grondslag van het onderwijs der jeugd wezen moet. Met betrekking tot de tijdigheid van 111 dit op- zigt apn te wenden pogingen, waaromtrent velen bedanking hadden, wees de spreker op de woorden in Haggaï 1: I)it, volk zeide, de tijd is niet ge komen, maar moet mijn huis woest liggen? Hebt gij ten bloede toe gestreden en ruimde eindelpk: allen twijfel,- volgens zijne zienswijze op met de uitspraak vervat in 2 Koningen XXII23 «Als de geloovigcn medelijden hebben met het gruis en behagen aan hare steenen dan is de tijd," het-, geen hij toepasselijk maakte op de zich meer en meer openbarende droefheid over het verval der kerk, en den luide uitgesproken wensch van zoovelen tot haar herstel. Na eene pauze van 1 i uur werd de zitting hervat en nu behandelde dc heer Steenbergen, weder ge heel voor de vuist, den tegenwoordigen toestand schetste, hoe allerlei wind van leering thans door uit 's lands kas bezoldigdo predikanten wordt ver kondigd in die kerken, die, volgens de wet van 2 Julij 1619, uitsluitend aan de belijders der regt- zinnige Gereformeerde leer toebeboorenhoe de schoolonderwijzers worden gedwongen om, ten einde eene akte van toelating te bekomen, de knie te buigen voor het gouden kalf, als een afgod van het materialisme dezer dagen, en de onfeilbare waarheid des Bijbels te verloochenen, waarna hij met eene van grondige regtkennis getuigende scherp zinnigheid aantoonde, dat de bepalingen van 1619 het karakter droegen van eene overeenkomst tus- SQhen de regering en de gereformeerde gemeente, waarin dus niet dan met volkomen vrijwillige toe stemming der heide partijen verandering kon ge bragt worden, en dat derhalve het in 1816 vast gestelde in 92 art. vervatte reglement op de Her vormde kerk alle rfegtskracht mist, omdat de 11 predikanten, die met den minister belast waren dit reglement te ontwerpen, door den Koning tot die taak waren geroepen, terwijl ook de leden der Sy node niet door de gemeente gekozen, maar door den Koning benoemd waren, zoodat hier ieder spoor van toestemming der gereformeerde kerk als con tractante ter eene zijde, volstrekt wordt gemist. Op grond van dit alles werd besloten tot het indienen van een tulres aan den Koning tot hand having der wet van 2 Juli; 1619 en handhaving der Gereformeerde Kerk in hare regten, welk request, staande de zitting door den waarnemenden secre taris opgesteld, met luider stem voorgelezen en door alle aanwezigen onderteek end werd, waarna de ver gadering door den heer Steenbergen met gebed werd gesloten. Dé ingezetenen van Goes hebben heden kennis kun nen maken met een zigeunerfamilie. Een man, ver gezeld van eene-vrouw, welke laatste een kind in een soort van - geïnproviseerde mand op den rug droeg, trok de straten onzer stad door, terwijl een beer nu en dan zijne knnstverrigtingen vertoonde.

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 2