NIEUWE 60ESSCSE COURANT. Dingsdag 13 Julij 1869. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. No. 29. Vierde Jaargang. Deze Courant verschijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandags cn Donderdags avonds. Prijs q> kwartaal ƒ1,fr. p. post/1,30. Afzonderlijke Koraniers 5 ct. Drys der Advertcnticn 10 ct. per regel, grootc letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 15 regels 50 cent. GOES R008EHDAAL 5,55 V.Roosend. 8,45 6,5 Wouw 8,55 6.18 Bergen-op-Z. 9,10 6,31 Woensdrecht 9,20 6,35 Bïïland" 9,85 6,54 Krabbendijke 9,42; 7,10 Kruiningen 9,53 7.19 Biezelinge 10,8 7,80 Goes A. 10,20 11,45 4,40 8,80 13.55 4,50 8,40 12,IX 5,6 8,56 12,22 5,17 9,7 12,88 5,86 9,28 12,45 5,40 9,80 12.56 5,51 9,41 1,10 6,5 9,55 1,20 6,16 10 AlleStukken de redactie betreffende, gelievejnen dag^fo^^tg^_^r|ncn,toe,te zendeft aan den Uitgever •-1 Inzending ;der Advertentien tót des namiddags 3 ure. - DE BETEEKEBIS DER AABSTAABDE GEffiEEHTE- RAADS-YERKIEZIBGEH. Moeten wy er' nog meer van hooren gij zult er van moeien hooren totdat regt is weder varen aan degenen, die om regt en billijkheid vragen. Fan Waesenaer van Cataijcl, Tweede Kamer 28 Janij 1869. Nog acht dagen zullen er slechts behoeven te verloopen, wanneer de kiezers voor "den Ge meenteraad zullen worden geroepen, hunne stem nit te brengen, niet blootweg over personen, maar vooral- over een beginsel van het hoogste gewigt. Mogt tot nog toe by verkiezingen voor dén Gemeenteraad door velen weinig of. niet gelet worden op de staatkundige rigting der candidaten, thans hopen wij dat de kiezers, welke hunne rigting ook zy, zullen beseffen, dat zy, zooals wy zeiden, ditmaal vooral geroepen worden, door hunne stem het oordeel uit te brengen over een beginsel, waarvan de gevolgen over de toekomst hunner kinderen beslissen zal. Werd toch bij de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer, dé onderwijs-questie overal als shibbolet gesteld, dat zelfde beginsel zal nu in enger kring moeten wprden beslist, door de verkiezingen voor de Gemeente-raden. Het is zeker te oetreuren dat deze questie meer en meer den twistfakkel ontsteekt, maar de schuld ligt, Gode zij dank, nietaan. "ons. Wy toch vragen alleen regt, alleen gelijkstelling van ons met andersdenkenden. Zoolang wij dit nu niet verkrijgen, zoolang men ons die verlangen, dat de godsdienstige ontwikkeling gepaard ga niet het aanleeren van algemeene kundigheden - de mogelijkheid blijft onthouden, onze kin deren op te voeden zooals ons geweten ons voorschrijft, zoolang zullen en mogen wij, met het oog op die kinderen, niet ophouden te stre ven, dat ook hierin onze gewetens-overtuiging worde geëerbiedigd. En wat wij verlangen, hebben wy reeds vroe ger gezegd. Wij verlangen geene opheffing, maar ook geene monopolie der openbare school. Wij vragen gelijkstelling, mogelijke concurrentie der bijzondere met de openbare school. Wy vragen daartoe alleen, dat op de openbare school een schoolgeld worde geheven, evenredig de gemaakte onkosten, opdat daardoor de kosten van het onderwijs niet zooals nu -- tot zulk eene buitensporige hoogte worden opgedre ven, dat zij die zich niet kunnen vereenigen met de openbare school, door de hooge gemeente lasten, in de onmogelijkheid worden gebragt aan hunne kinderen een onderwijs te doen geven, zooals volgens hun geweten het meest wensche- lijk ié. Wij herhalen wat wij] reeds vroeger zeiden het pleit voorzeker niet voor de over tuiging der would be" voorstanders der open bare school, dat zij eene »goede zaak" voorstaan, nu zy die concurrentie blijkbaar niet durven toestaan. Wij herhalen, dat, waren zij over tuigd, dat het openbaar onderwijs zooveel beter was dan bet bijzondere, zy die concurrentie niet zouden behoeven te vreezen. De ondervin ding zou dan leeren, dat de openbare school de beste was, en hierdoor zou de byzondere school zich van zelf oplossen. De eenige reden, die wij kunnen nagaan, dat de voorstanders der openbare school zoo bevreesd doet zijn voor het bijzonder onderwijs, is, d^t zij inzien dat verre weg de meeste ouders van dat by zonder on derwijs voor hunne kinderen houden gebruik maken. Omdat'zy inzien dat de meeste ouders in Nederland pr prijs op stellen, dat hanne kin deren ook godsdienstig ontwikkeld worden. Welnu, kiezers voor den gemeenteraad, van u zal het afhangen, of de met de Grondwet strijdende wijze, waarop de tegenwoordige school wet, in zoovele- gemeenten ook in Goes wordt toegepast, zal bestendigd worden, dan wel of gij de mogelijkheid wilt doen geboren worden, dat by uwe kinderen bij hét onderwys ook godsdienstzin worde aangekweekt. Tan n zal dit afbangen, naarmate gij ditmaal nw ver trouwen zult schenken aan mannen, die, voor standers van het openbaar onderwijs, de openbare school kosteloos of tegen een daarmede byna gelijkstaand gering schoolgeld willen openstellen, dan of gij tot leden van den gemeenteraad zult kiezen, mannen die wenschende dat ook die ouders die bijzonder (christelijk) onderwys voor hunne kinderen verlangen, biertoe in dè gele genheid zullen worden gesteld willen dat op de openbare school een schoolgeld worde, gehe ven, evenredig met de kosten van dat openhaar onderwys. Want bedenkt bet wel, moge het aan de leden der Staten-Generaal zijn opgedragen om te be raadslagen, over de wenscbelykheid, datdeschool- wet jal of niet veranderd worde, aan de leden der gemeenteraden is bet opgedragen, vast te stellen, op welke wijze die schoolwet, zooals zy nu is, behoort "te worden toegepast in het belang der verschillende gemeenten en hare inwoners. Volgens art. 33 der schoolwet toch hangt het van de verschillende gemeenteraden af, te bepalen of en hoeveel schoolgeld er op de open bare'school zal geheven worden. Wy zeggen of er schoolgeld zal geheven worden, want de mogelijkheid bestaat, dat eene gemeente zoovele eigendommen heeft, dat uit den opbrengst van deze de kosten ook van het onderwys kunnen gevonden worden. Zooals echter onwederspre? kelyk door onzen afgevaardigde mr. Saoèjmans Vaderin de zitting der Tweedei Kamer op '23 Junij 11. is aangetoond, heeft de wetgever wil len bepalen, dat in den regel een schoolgeld zal' geheven worden in evenredigheid mef de voor het onderwijs gemaakte onkosten. Mogen dus de verkiezingen voor den gemeen teraad geen invloed hebben op de schoolwet zelverij zijn van direct belang op- de wyze van toepassing dier wet in de verschillende ge meenten. Men zegge ook niet >de questie is'reeds.be- slist door de verkiezingen in Juny," want niet alleen, dat op vele plaatsen de voorstanders der- tegenwoordige schoolwet gekozen werden, ten gevolge der misleidende voorstelling die men. van de qnestie gaf, en waarop wij reeds in ons nommer van 10 Juny wezen, maar men beden ke ook, hoe toen alleen gestemd ié, door een' gedeelte der kiezers, 4§e nu geroepen wórden- hunne stem nit te brengen. Ditmaal zal de uitslag vooral afhangen van de stille burgers, in den lande, en wy twyfelen niet of zy zullen dóór eene trouwe opkomst getuigenis»-komen, afleggen van hunne wenscheu ten opzigte der. inrigting van het onderwys. C. Tot die trouwe opkomst roepen wij alle kiezers dan ook ten'dringendste op. Wy hopen dat het hooge gewigt der gemeenteraads-verkiezingen, dat wij getracht hebben aan tetoonen, hiertoe een voldoende prikkel moge zyn. Want on denkbaar is het, dat in Nederland ouders van de stembus zonden wegblijven, wanneer- zij be seffen dat van hunne stem, de toekomst hun-, ner kinderen afhangt. En nog eens, kiezer» v >r den gemeenteraadVergeet het niet, dat dit thans bij u bet geval zal zyn. BINNENLAND. Goes, 12 Julij 1869. Jongstleden Vrijdag zyn de oproepingsbrieven' voor de aanstaande verkiezingen van vier raads leden alhier, aan de buizen der kiezers bezorgd. Wy achten het niet ondienstig, onze lezers te her inneren aan de volgende bepaling der- kieswet^ Art. 37. Den kiezer, die zyn stembiljet ver loren, of er geen ontvangen heeft, wordt gele genheid verschaft, omerter secretaire der-gemeente, een te hekomen. Art- 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kjezer in persoon op- de plaats' voor de inlevering hestemd, in de aldaar aanwe zige stembus gestoken. Art. 61. Van onwaarde zijn do briefjes, die het zegel missen die onderteekend zyngeen persoon duidelijk aanwyzennietingevuld, zyn andere stembriefjes omvatten - of .daaraan, opzet- telyk zyn vastgehecht. De Voorzitter der Eerste Kamér, heeft in do vergadering van jl. Zaterdag medegedeeld, dat de commissie van rapporteurs gereed was met hard verslagen over al de wetsontwerpen, die door de Tweede Karber haar waren toegezonden, .met uit-

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 1