j> hadden voor de zegepraal hunner beginselen, fn bij hunne woorden ook daden voegden, zelve hunne stem niet hebben kunnen uitbrengen, daar 2ij zich voor den regter zullen moeten verant woorden en voorshands irr den kerker over een en ander kunnen nadenken. Uit België zijn geene belangrijke politieke beriglen. De kamer van vertegenwoordiging be handelt de wet op de Nationale Militie, en de centrale sectie heeft zich bezig gehouden met het wetsontwerp op den lijfsdwang. Doch er zijn een paar andere berigten, die nog al furore ma ken. "Vooreerst het gevaar, waarin de stad Char leroi verkeert, door de verzakking, ten gevolge der üïtgraving van de kolenmijnen. De muren tan huizen en openbare gebouwen beginnen te scheuren, en men vreest, dat de bovenstad nog eens eensklaps zal instorten. Ten tweede de aan leg'van een spoorweg van de Belgische Kempen door het kanton ïïoogstraeten, eenerzijds op Breda, anderzijds op, Bar-le-Duc mtloopeode, waarvoor waarschijnlijk eerlang concessie zal worden ver leend. De bondskanselier in Pruissen, Graaf von Bis marck, beeft weder geld noodig, en wil nu eene nieuwe belasting heffen. Men spreekt van eene belasting op beurszaken en kwitsntien, die nog vermeerderd zou worden met eene belasting op de coupons en de spoorwegkaartjes. Men ziet, bet is in Duitschland geen rozengeur, nu bet aankomt op betalen van den roem, in 1866 behaald. Amerika zucht ook onder een grooten schul denlast, welke, naar berekend wordt, met inbegrip van de rente nog jaarlijks 30 miilioen pobden sterling of 360 millioen galden bedraagt. Ook hier een gevolg van den oorlog I Om naar het vaste land terug te keeren kun- nen wij nog vermelden, dat Spanje voor zicb den monarchalen regeringsvorm heeft gekozen. Art. 33-der constitutie, waarbij die regeringsvorm bepaald wordt, is den 21 Mei door de Cortes met 214 tegen 71 stemmen aangenomen. Als er nn maar spoedig een vorst gevonden wordl J Een schilder heeft zich bereids in gereedheid gehou den om het portret van den Monarch met den meesten spoed te leveren. Te Bnrgos bad zicb namelijk het gerucht verspreid, dat een schilder bezig was het portret van Don Carlos in ko ninklijk ornaat ten voete uit levensgroot te schil deren. De policie wordt gewaarschuwd, dringt bet atelier binnen en vindt de schilderij zoo goed als afgewerkt, alleen bet gelaat was nog niet ingevald. Dit wachtte op den toekomstigen •ViOTt- Uit Italië is een berigt ontvangen, dat Msz- zinï, die verdacht is, van de onlangs ontdekte zamenzwering te hebben georganiseerd, een lang manifest *aan zijne vrienden'' heeft gerigt, waarin hij alle deelneming aan die zamenzwering ont kent, maar toch voorspelt, dat de dynastie van Victor Emmanuel, die de ïtaliaansche eenheid niet beeft kunnen voltooijen, haren val nabij is. Gemengde Berigten. Den 22 dezer heeft er te Marseille, na eeiie kiesvergadering voor den heer Gambetta, een volksoploop plaats gevondenwaarbij de Mar seillaise gezongen werd; er hebben eenige ar- restatiën plaats gevonden. De jongste Kaap-post, den 19den April uit de Tafelbaai in Afrika Vertrokken, berigt^ dat er andermaal een diamant is gevonden, nog grooter dan de vorige van 83| karr. Deze steen is echter niet, gelijk men verwacht had, met deze post naar Engeland overgekomen, aangezien een achttal personen, err daaronder een der En- gelsche ambtenaren in de kolonie, er een gereg- telijk beslag op heeft gelegd, omdat, gelijk zij beweren, de kolonie met Waterboer, het hoofd der Grigna's, een geheim verdrag heeft gesloten, krachtens hetwelk hnn van alle iu den lande gevonden edelgesteenten en metalen eene heffing van */15 pCt. van de waarde wordt toegestaan. De eigenaars van den diamant daarentegen be weren, dat de steen op Britscben bodem, en wel te Leith, zon zijn gevonden. In eene op 39 Mei te Utrecht, door ver schillende belangstellenden gehouden bijeenkomst is, naar men verneemt, besloten een christelijk nationaal dagblad op te rigten, dat te Amster dam zal worden uitgegeven en waarin in het bijzonder de christelijk-historische rigling zal worden voorgestaan. Wij vernemen dat de te Klundert nieuw op- gerigte paardenmarkt z^l eebonden worden op Dïngsdag den 8 Junij e. s. en dus daags voor de Willemstadscbe, en dat alleen uit de gemeente Kluudert, p. m. 150 der schoonste paarden zullen worden aangevoerd. De oprigting dezer markt schijnt voornamelijk, op verzoek van Fransche en Belgische kooplieden, en dus wel met de hoop op een goeden uitslag, te geschieden. Uit Botterdam schrijft men van 18 Mei Zekere P. W., oud 23 jaar, werd heden avond bij dë policie (bureau lste kwartier, Groote Paau- wensteeg) in bewaring gesteld, op verzoek van zijn vader, omdat hij in. beschonken toestand dezen mishandelde. In de bewaarplaats heeft hij zich aan een reep, afgescheurd van zijn baaijen hemd, opgehangen, doch gelukkig werd dit door de policie-agenten nog in tijds ontdekt, zoodat hij, hoewei reeds bewusteloos, door dadelijk aan gewende hulp in bet leven is kunnen behouden worden, en thans buiten gevaar is. Te Somraelsd§k, is in den nacht van den 16 Mei brand ontstaan ten huize van den brood bakker P. de V. In een kort tijdverloop was het personeel van de brandweer terjlilaatse aan wezig. Evenals op 28 April jl. te Middelhar- nis, bewees het ook thans weder de nitstekendste diensten, waardoor het,niettegenstaande de naauwte der straat, aaneengesloten wdhingen en den noord oosten wind, de brand tot het tamelijk uitge breid gebouw wist te beperken. Eene der brand, spuiten van Middelharnis was ook spoedig op bet terrgin en verleende, alsmede zeer goede diensten. De bakker en zijne vrouw ,ziju eerst in voorloo- pige bewaring gesteld, maar na onderzoek van den regter-commïssaris en officier van justitie te Brielle, aan wie door den kaulonregter was getelegrafeerd, zijn zij wéder op vrije voeten gesteld. De Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, zal den 14den Junij en de vier volgende dagen te Middelburg eene algemeene vergadering en tentoonstel ling houden, waarvan het programma het licht heeft gezien. Op de tentoonstelling zullen al Je voorwerpen kunnen worden ingezonden, die be trekking hebben op Jaudbonw en veeteelt daar voor zijn verschillende prijzen uitgeloofd. In de algemeene vergadering zullen onderscheidene onderwerpen aan de orde gesteld worden, o. a. de vraag welke gevolgen zal de aansluiting van Zeeland aan den vasten wal voor den landbouw hebben Wat moet nu reeds gedaan worden om daarvan spoedig de voordeeleu te kunnen genieten Te Alkmaar, heelt dén 21 Mei een baan- dersknecbt dadelijk na zijn opstaan, en ter wijl zijne vrouw nog sliep, haar met eene voor de band liggende bijl twee zware wonden aan bet hoofd toegebragt. Wel hadden zij den vorigen avond een klein geschil gehad, doch zulks was tusschen hen beide zoo gewoon dat dit niet als oorzaak kon worden aangenomen. Andere drijfveeren zijn tot beden onbekend. De - vrouw ■is naar het gasthuis gebragt, de man beeft zich pelf bij de politie aangegeven. Bij den burgemeester van Warmond werd den 9den December jL aangifte gedaan dat dé dienstbode M. Westerhois^ ond 21 jaar, gebo ren tè Sassenbeim,-ten huize van J. v. d. W. in den nacht van 6 op 7 December was be vallen van een dood kind. Al spoedig rees het vermoeden dat de moeder het kind van het leven zou hebben beroofd. Vandaar een ge- regtelijk onderzoek op 10 December, hetwelk aan den dag bragt, dat de bevallene hare zwan gerschap aan niemand geopenbaard bad dat zij geheel alleen en zonder eenige hulp bevallen is en haar kind heeft laten liggen waar het lag, meenende dat het dood was bij de geboorte omdat zij het niet had hooren schree.uwendat zij na hare bevalling nog een geheelen tijd te bed is blijven liggen, met het kind bij zich in dezelfde houding, zooals hét geboren was, n. 1. op de linkerzijde, met bet hoofdje naar het voeten einde van het ledikant en met het aangezigt naar den muur. Omstreeks 8 nor in den mor gen vroeg vrouw v. d. S. haar wat er gebeurd was, daar zjj er zoo akelig uitzag, waaropzij niet heeft geantwoord, maar aan de nitnoodi- ging voldeed oih eens mede naar' boven te gaan* en dat zij, toen het lijkje van haar kind aan wezig zag, waaromtrent zg verklaarde evenmin iets gedaan te hebben om den dood te verhaasten als om het in het leven te behouden. Dit lijkje ib na een en ander vertoond aan drie geneeskundigen, die uit hunne bevinding hebben geconcludeerddat het kind, waarvan het ljjkje door hen is onderzocht, levend geboren en levensvatbaar was, en dat de dood van bet kind het gevolg is geweest van -een krachtig uitwendig geweld op den schedeldat "de vele uitstorting van bloed, waargenomen bij de break van den schedel, aantoont dat de verwonding aan het kind is toegebragt tijdens, het leven, terwgl bovendien de plaats waar het uitgestorte bloed ia Waargenomen, allen twijfel wegneemt aan de oorzaak er van, en niet verward kan worden met een zoogenaamd caput fuccedaneum. Overigens, verklaarde de moeder dat zij het kind niet met geweld op het hoofd heeft ge drukt, maar op den 6den Dec. uit een raam is gevallen en denkt dat de heleediging aan het hoofd van fiet kind daardoor is ontstaan hoezeer zij zich bij dien val niet heeft bezeerd dat zij op last vaa hare meesteresse het lijkje in eene lade van hare chiffonière beeft gelegd, met het plan om het later aan haar 'vader te geven, die spoedig te Warmond werd gewacht dat zij niet wist wanneer zij moest bevalleö en dacht dat. zulks eerst een paar maanden later zou plaats hebben. De deskundigen zijn evenwel omtrent deze opgenoemde eerste verklaring van meening, dat indien de moeder is gevallen, zulks de waar genomen beleediging aan het hoofd van het kind onmogelijk kan hébben veroorzaakt, terwijl bo vendien het kind te krachtig heeft geleefd, om 'aan te nemen, dat het met zulk eene beleedi ging is geboren. Deze omstandigheden bleken ter^regtzitting ■van bet provinciaal geregtshof in ^id-Holland van heden, waarnaar Aibertje Westerhnis bij arrest van de raadkamer van dit hof van 1 Maart jl. is verwezen. Uit het getuigenverhoor volgde nog dat de besch. hare zwangerschap aan niemand had ge openbaard, doch dat het gerncht daarvan 8 dagen vóór hare bevalling op het dorp liep dat zij echter hare zwangerschap ten sterkste ontkend heeft en zelfs - boos werd als mep. baar er over sprak. Het O. M. waargenomen door den adv.-gen. mr. C. Th. van Maanen, bezigde eene reeks-^an aanwijzingen, ontleend aan de houding van de besch. voor en na hare bevalling, en aan het visum xepertum, om #e stellen dat het bewijs geleverd was voor zijn requisitoir om haar schuldig te verklaren aan kindermoord voor de eerste door de ongehuwde moeder ge pleegd" en hare veroordeeling te eischen tot een e tuchthuisstraf voor een tijd van niet minder dan 5 en üffet meer dan 15 jaar. De verdediger van de besch. Mr. A. H. Phï- lipse, betoogde in ear uitvoerig pleidooi, dat er niet het minste "bewijs geleverd" was, dat

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 3