hieruit, dabde constifcutioneel-monarchale of an ti-ministeriële partjj 39, en de ministeriële slechts 36 leden telt. In plaats dus daf uit de gehoudene stemming over het hoofdstuk van Finantiën gebleken is dat de tegenwöordige oppositie »magteloos is in aantal"j zooaJs de( G. C. het Voorstelt, is integendeel gebleken, flat zij eene meerderheid heeft van 3 stemmen. Door zoo groote meer derheid is het ministerie van Bosse-Fock, nog nooit gesteund geweest. Wat het aantal leden aangaat heeft dé ^tegenwoordige oppositie het in haar mag*, elk óogehblik de wets-ontwerpen van dit ministerie af te steramen en het minis terie volgens den grondtoon van het land" te- noodzaken af te treden. Maar de constitutioneel-monarchale partij is te edelmoedig, te veel gehecht aan de beginse len onzer Grondwet, te getrouw aan den eens gezworen eed van trouw aan die Grondwet, dan dat zij even als dé. voormalige radicale op- pöjsitie uit partijbelang misbruik zal maken van harestemmen-meerderheid, om den Koning te dwingen een ander ministerie te benoemen. Zie daar de reden, waarom alle begrootingen van liet ministerie van Bosse-Fock zyn aangenomen. Uit het bovenstaande blijkt dus, hoe geheel in strijd met de waarheid de hierboven genoemde bewering der: G. C. weer is; hoe daardoor weer een keer te meer is gebleken, óf dat de G. C. hoegenaamd niet met den waren stand van za ken bekeud is, en zelf blind zijnde andere blin den wil leiden, óf wanneer ze wél pp de hoogte is, hoe ze dan getrouw blijft aan haar reeds vroeger gekenmerkt streven, om in vereeniging met andere radicale bladen de bevolking van Nederland, door eene onware voorstelling van zaken te misleiden Eindelijk blijkt hier nit hoe ze door groote woorden de te leur gestelde verwachting in den heer van Bosse tracht te verbloemen. Qroote woorden, gelijk aan kreten der wan hoop, die welligt spoedig zullen blijken nood kreten te zijn. Binnenland. Goes, 6 Januarii 1689. De Eerste Kamer heeft, nadat eerst de voor- loopige verslagen en het antwoord der Regering daarop bekend waren gemaaktin hare zitting van Zalurdag 11. aangenomen de hoofdstukken voor het Huis des Koning*, Hooge Collegiën van Staat, Buitenlandsche Zaken, Justitie en R. C Beredienst en Herv. Eeredienst. De geheele zitting van Maandag wa3 gewijd aan de beraadslagingen over het Hoofdstuk van Bmnenlandsche Zaken, die in die zitting zelfs niet ten einde is'gebragt, maar eerst in e§ne avondzitting van Dingsdag, aangenomen. Uit de voorloopige verslagen bleek dat een groot deel der Eerste Kamer zware bedenkingen hadden tegen de hoofdstukken voor Binnenlandsche Zaken, Finantiën en Koloniën. Bij de openbare beraadslagingen voor Binnen], Zsken, werden de bezwaren'tegen de tegenwoordige rggeling van het onderwijs, weer krachtig uit eengezet, en bleek het, datook in de Eerste Kamer de houding van den heer Fock vrij algemeen werd afgekeurd. Belangrijke debatten verwach ten wij over de Hoofdstukken van Finantiën en Koloniën. Wij mogen niet nalaten de aandacht onzer lesera te vestigen op het Reglement van de op 12 December 11. te Utrecht opgerigte algem. kies vereniging voor Nederland. ij hebben gemeend niet beter aan Chet verlangen tot openbaarheid van het voorloopig hoofdbestuur te kunnen vol doen, dan door dit Reglement met de eenvoudige maar juist daardoor krachtige toelichting in zijn geheel op to 'nemen. Ieder yrridenkende zal inzien, hoe door de in stelling van deze vereeniging een nationaal belang op echt nationale wijze bevorderd wordt. Een nationaal belangwant het doel is, om bij krachtige aansporing der kiezers om aan hun pligt als^kiezers te voldoen, de misleiding door de radicalen zoo bij hprhaling gepleegd, te ont maskeren, om daardoor de kiezers van Nederland voor te lichten, wien zij moeten kiezen, om mannen af te vaardigen, die het waarachtig belang van Nederland en Oranje voorstaan, die de grondwet willen handhaven, zooals ze werd vastgesteld, doch haar niet willen verwrongen hebben, naar den wensch der radicalen. Op eene nationale wijze want goede trouw is het beginsel waarvan de vereeniging- uitgaat, openbaarheid, het middel waardoor zij ieder wel denkende in de'gelegenheid wil stellen, het pleit te beslechten tusschen haar (open pogen, en de loijafe middelen door de radicalen zoo herhaalde lijk reeds gebezigd. Meer achten wij ter aanbevelig overbodig. Eere zij hen, die trots de personele hatelijk heden die ben van fadicale zijde te wachten staan zooals men reeds kan zien, door de wijze waarop de/e het voorneroen tot deze vereeniging hebben begroet- zoo moedig die grootsche zaak hebben aanvaard de dank van alle wendenkenden in Nederland zij hun loon GOES, II January. Gisteren zijn berigten ontvangen van liet eiland Java, loopende tot 2 December en alzoo van slechts 3 dagen latere dagteekening dan die, welke met de voorlaatste mail zijn aangebragt. Het eenige nieuws van eenig gewjgt, dat de gisteren ont vangen indische nieuwsbladen behel zen, is een telegram uit Soerabaye, van 30 No vember vermeldende dat de expeditionaire troepen van Bali den vorigen dag te Soerabaya waren aangekomen, en aldaar feestelijk waren in gehaald. Voorts een te Makasser ontvangen berigt, luidende als volgt: De rotsvesting Toe - roekapaga (uoordelijke afd. van liet gouv. Celebes,) waar onze troepen in Augustus j], het hoofd gestooten hebben, is eindelijk deor hen ingenomen, en men heeft thans de gegronde hoop, Kiaeng BontoBoni9, die nu in de bergen niet veilig meer is, spoedig in handen te zullen krijgen.'* I» l86S„bebbeo examen afgelegd en akten van bekwaamheid bekomen 177 hoofdonderwij zers, 60 hoofdonderwijzeressen 471 hulponderwij zers, 101 hulponderwijzeressen onderwijzers, die, reeds in het bezit eetier acte van bekwaamheid of daarmede gelijkstaande acte van algemeene toe lating, met gunstig gevolg examen hebben afge legd in een of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs 31*3, onderwijzeressen dito 255 Naar wij vernemen ite Ellewoutsdijk eene Zondagschool opgerigt, onder de leiding van den adjudant onder-officier der artillerie, den Hoog Édel Gestr. Heer Lank hout, aldaar. Oogeuschijntijk was hem een lokaal toegestaan in bet fort aldaar, doch daar bet ministerie van Oorlog zich in geene godsdienstige geschillen wil mengen, is hem dit lokaal geweigerd, waarom bij een beroep doet op de menschlievendheid zij ner mede christenen, om bijdragen of ondersteu ning ten einde een lokaal aan te schaffen om dit zyn edel doel te kunnen bereiken. De heer L. de Fouw, benevens de Uitgever dezer, wil zich gaarne met den "ontvanget uwer bijdragen belasten, en zal van hef ingekomene, zoo dhr. Laiikhout zulks verlangt, verslag doen. Kerkniouw». Door de Gereformeerde Gemeente fonder *t kruis) te Goes, is het volgende drietal ter vervulling van de bestaande vscature, ontstaan door het vertrek van ds. J. W. van den Brfcek. naar Enkhuizen, zamengesfeld uit de 11H. M. Brui- ninks te Gravenzande, M, Keulemans te Mid- burg.cn J. W. A. Nolten te Middelbands, waaruit op Dingsdag 12 dezer is beroepen ds. M. Bruin inks te 's Gravenzande. Beroepen bij de Herv. Gem. te Wilhelmi- nadorp, Ds. D.'W. G. Muller Massis pred. te Wichrnond.. Ds. C. C. J. Hiebendaal pred. 1rij"de"Herv. Gem, te Otterloo heeft voor Schore bedankt. - Mén leest in*de Nieuwe Bolt. Courant van 10 Januarij #In het kerkgebouw der Waalsche gemeente alhier was heden morgen eene buiten gewoon talrijke schare opgekomen, ten gevolge der algemeene verwachting, dat dr. A. Réville, die iu de godsdienstoefening moest optreden, zijn besluit zou kenbaar maken omtrent de op hem nitgebragte beroeping naar Amsterdam. Aan deze verwachting werd door hem dan ook voldaan, met de mededeeling, dat hij besloten had, voor die beroeping te bedanken. Hij betuigde bierbij zijne erkentelijkheid voor de vele bewijzen van belangstelling, die hem bij deze gelegenheid van onderscheidene zijden Karen ten deel gevallen en die allen gepaard gingen met den aandrang om de Itotterdamsche gemeente niet te verla ten. Hij nam hieruit aanleiding tot eene har telijke toespraak, aan het slot waarvan de geheelq schare opstond, om hem heilwenschend het eerste gedeelte van cant. 70 toeteziugen. Getroffen dobr dit bewijs van sympathie, betuigde hij daarvoor in warme bewoordingen zijn dank, met de uit drukking van den wensch, dat de heilbede, ia het aangeheven lied vervat, ten nutte der ge meente vervuld moge wórde." Buitenland. De conferentie der gezanten van de groote mogendheden is sinfs Zafurdag te Parijs bijeen gekomen. Dit is voorzeker de gewigtigste tijding van dadelijken invloed, die in de afgeloopen week is medegedeeld. De zitting van Zaturdag is besteed om de volmagten der verschillende ge zanten te onderzoeken en om het besluit te nemen om per telegraaf de regeringen van Turkye en Griekenland; namens de op de conferentie verte genwoordigde mogendheden te verzoeken, om zoo lang de conferentie beraadslaagde, tor geene da delijkheden lover te gaan. Wat er verder op die eerste zitting en op die van Dingsdag 12 Januarij besproken 1?, daar mag veel over gegist wordeD zekerheid ijestaat er nog niet. Het oogenblik- kehjk gevajir kan dus als geweken beschouwd worden, da?.r wij raeenen dat er gegronde voor- uitzigten bestaan, dat vooral Griekenland al het mogelijke zal beproeven, om het uit harsten van den oorlog te voorkomen. Het is hiertoe genood- zaak?, hoeveel bet ook aan het nationaal karakter zal kosten. Ieder zal'moeten erkennen dat het ge heel buiten staat is, om met eenig vooruilzigt van welgelukken, den kaïpp **e aanvaarden; Het leger is niet genoegzaam uitgerust ora te: velde te trekken de vloot heeft bijna niets te beduiden tegenover de Turkscbe, en geld, waar men anders zooveel mede zou kunnen vergoeden, heeft het niet. Daarbij is het ontegenzeggelijk, dat het ongelijk aan den kant van Griekeuland is, dat niet heeft opgehouden Turkye uit te tarten, en dit alle* bijeen, genomen, koesteren .wij alle* hoop,dat de groote mogendheden, Griekenland zullen jbe- wegen, pin Turkye genoegdoening te geven. Te meer hopen vrij dat, omdat naar geloofwaardige berigfenj Turkye zich geneigd zou hebben be-

Nieuwe Goessche Courant | 1869 | | pagina 2