loofde eo waarvoor alle Staten dank verschuldigd zijn aan Frankrijk's Souverein. Deze. toast werd beantwoord door den heer Baudin, buitengewoon gezant en gevolmagtigd Minister van Z. M, den Keizer der Franschen, met een feestdronk op Z. K. H. den Prins van OraDje. Verder werden verschillende toasten ingesteld, als r een door dhr. van .Oordt, voorz. der Ned. hoofdcommissie op Z. K, H. den Prins van Oranje, als Eere-voorz, der commissie. Vervolgens werd door dhr. Rijn vaan hulde ge- bragt aan H. M. de Koningin, wegens EL D. kt&cbtigen steun en belangstelling aan de bevor- ^"clering van landbouw, nijverheid en kunst. Nog traden andere sprekers) op, die even als de voorgaande, hulde bragten aan de onderschei dene voorname personen. Daarna vatte Z. K. H. de Prins van Oranje ten tweede male het woord op, om hulde te brengen aan den ijver en de goede zorgen, door de Nederl. hoofdcommissie aan deze zoo gewigtige aangelegenheid gewijd. Hierna verliet Z. K. H. de Prins van Oranje met H. D. gevolg en vele aanzienlijke personen den disch. In de laatste dagen hield eene in den avond van 26 Maart ten huize van zekeren Huissen onder Neuzen gepleegde diefstal, steeds den alge- meehen aandacht gaande. Eene geregelde bende overviel de beide daar wonende oude menschen, die zeer verschrikt waren, door wakker wordende in hunne slaapkamer vijf personen te zien waar onder. eene vrouw, en waarvan er twee, een met een pistool en een met een groot mes gewapend, voor hun bed stonden, hen dreigende te vermoor den, indien ze om hulp riepen, nadat de bewoners ruim twee uren in den grootsten angst verkeerd hadden, verlieten de onverlaten eindelek de wo ning met zich voerend eene. som van, naar men zegt 5000. Aan de gverige nasporingen van de brigadiers der marechaussées Vrielihk en de Boer te Axel en te Hulst gelukte het te ontdekken dat de bende vermoedelijk te Clinge bg Hulst woon achtig was. Op dit herigt begaf rich eene com missie uit de arrond. regtbank te Goes, be staande uit Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- voort, fungerend Regetr Commissaris, mr. J. A. van Hoek, subsi. officier en inr. F. J. Tyn- dall de Yeer subst. Griffier naar de gemeente Clinge, welke commissie na een onderzoek van drie' dagen terogkeerende, genoegzame termen scheen te vinden om zes personen als vermoe- delijkp daders in hechtenis te doen nemen waar van echter een ontsnapt is, zonder dat men deze nog op 't spoor is kunnen komen. Dit het proces, onlangs gevoerd tegen de van' hoog .verraad bèèchnldigde Bannoversche officieren, blijkt, dat de in het vorige jaar zich in Geldèrland bevindende Hannoversche solda ten een deel uitmaakten van bet aangeworven legioen, bestemd .om, zoodra het eerste kanon schot. van den oorlog tusschen Frankrijk en Pruissen waarop de gewezen Koning van Hannover toen maals rekende, zon zijn gelost geworden, een vijandelijken inval in Hannover te doen. De onderofficieren van dat -legertje bekwamen 25 thaler maandelijks j de soldaten dagelijks 5 sil- berprotclen eiï daarenboven voeding en onder- boud. Men kan nit dat feit leeren op welken grond onze vaderlandslievende oppositie de Regering vangebrek aan gastvrijheid heeft beschuldigd, Omdat zij die zoogenaamde, niets-kwaads in het schild voerende emigranten verzocht had zich nit. het Rijk te verwijderen. LEIDEN, 16 April. De Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier heeft dezer dagen den Minister van Finantien drie adressen in gediend betreffende'lo. het zegelen van wissels 2o. het briefporten So. de inkomende regtéa. In het eerste adres wordt verzocht dat de ontvangers der registratie worden gemagtigd voor taan door de opplakking vam een los zegel, ge lijk dit in andere handelssteden geschiedt, van de voldoening der verschuldigde zegelreglen te doen blijken. Bij het tweede adres wordt verzocht de in voering, ook voor de verzending van stalen en monsters van koopwaren, die van hier per over- landmail naar Nederlandsch Indië worden gezon den, van een verlaagd port, evenredig aan het port bepaald voor de verzending van Southamp ton en Marseille naar Java. In het derde adres eindelijk worden bezwaren kenbaar gemaakt legep dé resolutie des Minis ters, houdende toepassing van het tarief van regten op sommige oplossingen in- houtzuur. Te Appingadam is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen mr. D. de Baiter Zylker, met 1062 van de 1722 nitge- bragte geldige stemmen. Te 'Amersfoort, te Zejrati te Roelofarends- veen, te Cnlemborg, te Wissenkerke en te Assen zijn in de laatst verioopen dagen weder verschil lende halve guldens en 25 centsstnkken en een galden aangehouden, die na onderzoek door het Muntcollegie valBch zijn verklaard. De Zigeuners, die ons land zijn doorgetrok ken, zijn thans, ten getale van 52 en met 9 wagens, te Hoogstraeten in België aangekomen. Van daar wordt gemeld, dat zij zich naar Frank rijk begeven, waar zij zich znllen aansluiten bij een troep van een SOOtal banner Isndgenooteu. LUITEN, 16 April. Gisteren had alhier een treffend ongeluk plaats. Het öjarig zoontje 'van den landbouwer H. J. L. namelijk zonde eenige schapen hoeden, onmiddelijk bij het buis, onder het toezigt van 'een onderen broeder, die landwerk verrigte. Het kind be gaf zich bij de daar gelegen turfkoilen, in welke bet, zoo 't schijnt, met zijn kluitschopje heeft gepeild, waarop het voorover moet gestort en zoo verdronken of versmoord zijn in den mod der. Toen men het knaapje miste en in helwa* ter vond, was hel reeds een lijk. TÜBBERGEN, 17 April. Zondag jl had in het naburige Vriezen veen een voorval plaats, dat ergere gevolgen na zich had knnneo slepen. Een kapitaal huis in aanbouw zijnde, en waarmede men zoo ver gevorderd was, dat des Zaturdags de pannen er op waren gehangen, is den volgenden dag des avonds om acht uur totaal in elkander gestori. Gelnkkig dafcdit op Zondag gebeurde, anders waren de gevolgen niet te berekenen geweest. De oorzaak wordt toe geschreven aan de zwaarte van bet dak, door dien de pannen door den zwaren regen van Zon dag doornat waren de schade wordt op twee dui zend gulden getaxeerd. Benoemingen. Benoemd tot offic. van admin. 3e klasse, de adj. admin. P. D. G. Soelbrood Piecardt- Kerknieuw^. Aangenomen het beroep naar de Hervormde femeente te Zntpben, door ds. P. S. van Ron- el, te TIst. Buitenland. AMERIKA. Bg den in alle landen gevoerd wordenden strijd tusschen de verschillende partgen wordt onze blik vooral getrokken door de ge beurtenissen der nieuwe wereld, het werelddeel der republieken. De beschouwingen van hetgeen da&r voorvalt, hebben ook een direct praktisch nut. Het ideaal der partij, bekend onder den naam van liberalen,, is het hebben van een in beginsel republjkeinsche regeringsvorm, hier of daar gewgrigd naar den landaard of volkshisto rie. Somwijlen ook vermomd, 'opdat hun streven niet te veel tegenkanting onderwinde, Yan dit standpunt beschouwd is. het van be lang de gebeurtenissen nauwkeurig gade te slaan der landen, waar die regeringsvorm is in gevoerd. Daardoor komt men tot de conclusie dat er echter een groot verschil bestaat tusschen het werkelijk Amerika en het luilekkerland, waar voor het door zoovele landverhuizers gehouden wordt. Zoodra toch er rich een kenmerkend verschil van inrigten opdeed, wilde ieder zijn eigen gevoelen doen zegevieren, waardoor die vrees- selgke burgeroorlog ontbrandde, die gedurende vijfjaren de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika zoo deerlijk teisterde. Maar ook toen de Zuidelgke Staten voor de overmagt hunner vg- anden bezweken waren, keerde de rust niet weer. Hoewel niét met de wapenen in de hand bleef de radicale partg hunne meer conservatieve mede burgers verdrukken. En toen de tegenwoordige President Johnson zich' tegen die verdrukking wilde verzetten, moest ook hg het slagtoffer der partg woede worden. Hg werd aangeklaagd als zoude hjj de wetten des Staats geschonden heb ben, door den minister van oorlog Sfcouton nit zgné betrekking te ontslaan. Door de zoogenaamde tenure of office aHc d. wet op het ontslag der ambtenaren, mag geen ambtenaar die eenmaal is aangesteld ontsla gen worden zonder toestemming van den Senaat. Nu wordt wel van den anderen kant beweerd, dat die wet ongrondwettig is aangenomen, maar eene ongrondwettige handeling^schijnt ook daar voor de radicalen geen beletsel te zgn, om hun doel te bereiken. Het regtsgeding tegen den President is nu in vollen gang, maar er begint zich zoodanig verzet tegen den ongehoorden dwang der meerderheid van stemmen te open baren, dat men begintte twgfelen of de radi calen hun wensch tot veroordeeling van den President wel vervuld zullen zien. Ook in ITALIË is niet. alles rozengeur en maneschgn. Hoewel er veel toebereidse len gemaakt worden om het huwelgk van den Kroonprins feestelgk te vieren, worden di feesttoonen gestoord door de wanhoopskreten der hongerig denden, die niet kunnen begrijpen hoe het mogelgk is dat zóó veel geld voorrtie feesten verspild wordt, terwgl zooveel honderden broodsgebtek Igden. Sinds, eenigen tgd was er weer sprake dat de Fransche bezetting van het Romeinsche grond gebied zou vertrekken, maar dit schgnt voor eerst uitgesteldte znllen worden, dam: het ge rucht meldt, dat Garibaldi te Napels' zou zgn aangekomen met het doel om zich weer aan het hoofd der revolutie- te plaatsen. Opmerkelijk is het zeker dat de Kroonprins van Pruissen naar Itajie gekomen is om de fees ten bij te -wonen, niettegenstaande zgn vader, de Koning ran -Pruissen gevaarlijk ziek ligt Men zegt dan ook dat die reis onder deze om standigheden vooral ten doel heeft, om de vriendschapsbetrekkingen tusschen, Pruissen en Italië naauwer 'aan te halen. Dit Dublin wordt aau The Sun het volgende berigt getelegrafeerd: j>De heer Featherston- bough, luitenant., afgevaardige van bet graafschap Westmeatb, is gisteren avond, terwijl bij zich pèr rijtuig van het station van Killacon naar 2fpj kasteel van Bracklijn begaf, vermoord. De moor denaar was zoo digt bij hem genaderd, dat de kleederen van het slagtoffer door'tschot verschroeid waren. De beer Featherstonhongh was van een bediende vergezeld. De overledene was een der grootste grondeigenaren van het 'graafschap. Bij de Hongaarsche Tyreede Kamer zijï» door den Minister van Finadtieo, den hfeer Loriyayf veertien wetsontwerpen betrókkejijk "de belastin gen, benevens dé' begrooting dngedienjh De ge. wone ontvangsten bedragen vtR-nnHioen en de buitengewone iDkqmsten 86 millioen. De gevr'ohe uitgaven beloopen 100 en de buitengewone 8$ millioen. t>e belastingen zullen niet verhoogd worden; daarentegen zal eene vermindering plaats hebben v&n de regten op het zont enden tabak..

Nieuwe Goessche Courant | 1868 | | pagina 3