DE DERDE WERELD VERDIENT BETER, - AIS U DE NOVIB CATALOGUS AANVRAAGT U KUNT NIET ALLES WETEN ZEELAND gratis puzmncm van hh rod! kruis •b wmmm STUUR MIJ DE GRATIS NOVIB CATALOGUS HELPT NEPAL Nederlands maritiem onderzoek boekt succes Steun het Astma fonds. Postgiro55055... n KOLLEKTE-OPBRENGST VAN SPORT GEHANDICAPTEN OP NOORD-BEVELAND Colijnsplaat 379,60 Kats 359,60 Kortgene 402,— Kamperland 896,45 Wissenkerke'Geersdijk 820,25 GIRO 7475 MIDDELBURG 4 juli 1986 is de stand van de aktie „Zeeland helpt Nepal" officieel 478.000,Van vele akties en evene menten is de opbrengst al wel bekend, maar nog niet ontvangen en kan dus nog niet worden meegeteld. Wel kan melding worden gemaakt van de vol gende bijdragen op giro 7475. De gemeente Hontenisse heeft een bedrag, groot 500,aan de provin ciale aktie overgemaakt. De Soroptimistenclub Schouwen-Dui- veland heeft door middel van een kol- lekte onder haar leden 640,bijge dragen. De chr. basisschool ,,'t Honk" in Ka- pelle heeft f 750,gestort uit de zen dingspot, waarvoor iedere maandag door de leerlingen geld wordt meegebracht. De leerlingen van de openbare basis scholen in Middenschouwen Elle- meet/Scharendijke en Kerkwerve hebben in de vrije kollekteweek voor Nepal gekollekteerd. De opbrengst be droeg 600,95. Het eindbedrag van de aktie gevoerd door de chr. basisschool „De Wegwijzer" te Schoondijke in verband met de ver bouw van de school is 3.489,25. In dit bedrag zit ook een schenking van de architekt begrepen. Een vaderdagcadeau, groot 50, werd ten bate van Nepal gesteld. Hier mee werd het voorbeeld van moederdag gevolgd! Tijdens het benefietconcert in de Gro te Kerk te Veere op 4 juli zijn in de pauze 24 flessen Nepalwijn verkocht. Per fles is 2,bestemd voor de Nepal- aktie. Dat ook tijdens andere evenementen de wijn gretig aftrek vindt, blijkt uit de regelmatige stortingen groot 240, cloor de wijnkoperij Van Leerzem te Middelburg. ORGELCONCERT VAN CHARLES DE WOLFF IN VROUWENPOLDER De bekende musicus Charles de Wolff geeft op maandag 21 juli 1986 een orgelconcert in de Geref. Kerk aan de Schoolstraat te Vrouwenpolder. Het concert begint om 20.00 uur. De Wolff is o.m. dirigent van het Noordelijk Filharmonisch Orkest en het Bachkoor Holland. Hij studeerde bij o.a. Anton van der Horst en Jeanne De- messieu. Behaalde de Prix d' Excellence en diverse prijzen in orgelconcoursen. Voor de vertolking van werken van Bach werd hem een Edison toegekend. Jaarlijks worden door hem verschil lende concerten in binden- en buiten land gegeven. Het concert op 21 juli 1986 wordt gegeven op een uit de 19e eeuw date rend instrument, gebouwd door orgel bouwer Proper uit Kampen en in 1981 gerestaureerd en uitgebreid door orgel maker De Jong uit Lisse. Op het programma staan de volgende werken: 1. Sonate nr. I (F. Mendelssohn). 2. Twee koraalvoorspelen (Max Reger) a. Aus tiefer Not schrei Ich zu dir. b. Wer nur den lieben Gott lasst walten. 3. Preludium en fuga d-moll D-dur (Max Reger). 4. Sonata da Chiesa (H. Andriessen). 5. Twee koraalbewerkingen over Vater unser im Himmelreich (J. S. Bach). 6. Passacaglia c-moll (J. S. Bach). DE NOORMANNEN FC DEN HAAG Op dinsdag 29 juli a.s. wordt er een vriendschappelijke voetbalwedstrijd ge speeld tussen v.v. „De Noormannen" en de kersverse eredivisionist FC Den Haag Deze wedstrijd, ter voorbereiding van het seizoen 19861987 wordt gespeeld op het sportpark „Prelaat" aan de Do mineeshofweg te Westkapelle. De aanvangstijd is vastgesteld op 19.30 uur, terwijl het sportterrein vanaf 18.00 uur is opengesteld voor het publiek. De toegangsprijs bedraagt 4,voor volwassenen. Kinderen t/m 11 jaar en 65-plussers betalen slechts de halve toe gangsprijs. De organiserende kommissie is er op nieuw in geslaagd een aantrekkelijke tegenstander naar Westkapelle te halen. Naast de enorme staat van dienst van Meer dan een halve eeuw reeds is Nederland één van de koersaangevende landen als het gaat om maritiem onderzoek en nóg altijd staat het Maritiem Research Instituut Nederland (Marin) dat tegenwoordig in Nederland de instantie is op dit gebied internationaal hóóg genoteerd. Wereldwijd heeft ons land zijn maritieme kennis en studieresultaten verspreid. De laatste score van Marin was „Marsim '84", het onlangs in Rotterdam georganiseerde symposium over het gebruik en de ontwikkeling van scheepssimulatoren. Marin legde door veel onderzoek de basis voor het succes er van. Zeilrace. Vorig jaar behaalde Marin één van zijn meest opzienbarende resultaten: de toepas sing van een bijzondere kiel voor het zeil jacht „Australia II". Mede dankzij die kiel versloeg Australië tijdens de bij Newport (USA) gevaren zeilrace om de „America Cup" de Amerikanen, die 132 jaar lang overwinnaar in die befaamde zeilwedstrijd waren geweest. In 1981 ontving Marin vanuit Australië de opdracht een 12-meter jacht uit te testen, dat in de strijd om de „America Cup" niet te kloppen zou zijn. Twintig experts van Ma rin pleegden vier maanden lang onderzoek met scheepsmodellen, wat tenslotte een om gekeerde kielvorm opleverde voor een schip dat volgens de berekeningen de snelste moest zijn. En de praktijk leverde het bewijs: de „Australia II" versloeg de „Liberty" van de Amerikanen. Het was dé sensatie van de laatste jaren in de wereld van het wedstrijd zeilen. Een gebeurtenis, die de aandacht trok en die Marin in het wereldnieuws bracht. Normaal gebeurt dat uiterst zelden. De 420 medewerkers van het instituut van wie ongeveer éénvijfde academisch gevormd is werken doorgaans „in stilte", voor op drachtgevers uit tal van landen. In zijn hui dige opzet bestaat Marin pas een paar jaar. De organisatie is voortgekomen uit het sa mengaan van het Nederlands Scheepsbouw kundig Proefstation (NSP) in Wagenin- gen/Ede (opgericht in 1929) en van het Ne derlands Maritiem Instituut in Rotterdam (opgericht in 1973). Het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation was destijds een initiatief van de Nederlandse regering en van vier grote re derijen. Het NSP was opgezet om de best mogelijke vormen van scheepsrompen en ook van voortstuwingssystemen te bepalen, door middel van modelproeven in een diepwater-bassin. Daar heeft het NSP een grote naam mee gemaakt en op die basis groeide het onderzoeksinstituut: er kwamen speciale laboratoria, een hoge-snelheids- sleeptank, een golfbassin en scheeps- manoeuvreer-simulatoren, enz. In later ja ren is het NSP ook betrokken geraakt bij on derzoekingen ten behoeve van de offshore en bij het onderzoek van het vaar- of ma noeuvreergedrag van schepen. Het uiteindelijk samengaan van het NSP met het NMI was een logisch vervolg, om dat daarmee het onderzoeks-draagvlak kon worden uitgebreid tot het gebied van de na- vigatiekunde en van de economische en so ciale research ten behoeve van de maritieme sektor. Opdrachten uit het buitenland. Momenteel heeft Marin per jaar een om zet van ca. veertig miljoen gulden aan re- searchwerk. Daarvan komt ruwweg 60% uit het buitenland. Het meeste onderzoek (45%) betreft de scheepsvorm en scheepsvoortstu wing; 30% betreft het beproeven van offs hore konstrukties en 15% is navigatie- research (het varen van de schepen) en de rest heeft betrekking op ekonomische research en de ontwikkeling van management en orga nisatie voor werven en rederijen. Alles met het doel de voortdurend opdui kende problemen voor de offshore en de he dendaagse zeescheepvaart in de ruimste zin zoveel mogelijk te helpen oplossen, zowel op het vlak van de hydrodynamica en de navi gatie, alsook op dat van de sociale begelei ding van de zeevarenden en de ekonomie van het zeevaartbedrijf. PuacH u gf».iff* Dit" is Hiw'fiócd nieuws voot u Naad bclangri|kc mlor matte st.Mt'lwILu'Wwde Rode kmis fftinelbladde 'MaialhmT telkens werf vol Ifte pu/zels Wanneet mgelmalig één ot meer oplossingen mzcndl. k'ri|gt ti d'l blad Itelemaal cm lis Kosten slechts 11.50 pet oplossing f n hóe méér oplossingen 0 opstuurt. hoe méér kans opeen prachtige pri|s natuur lijk fikt- nM.mi1 aijn er prijzen twv ruim 110000.-Ie winnen Pi metgezel lig mee en help hel Rode Knus lielpen Schrijf snel naar het Nederlandse Rode Kruis, Postbus 28120.2502 KC DenHaag Of bel 070-846602 /03. Mede dankzij de door MARIN ontworpen omgekeerde kielvorm, won de Australia II" de zeilrace om de America Cup". Repareer scheuren in muren met een elastisch blijvende voegkit. Dan heeft u min der kans dat de scheur terugkeert. Lege tandenborstelhulzen zijn erg gemakke lijk om hierin naalden en haakpennen etc. I te bewaren. Tochtkieren kunt u met behulp van silico- nenkit dichtmaken. Behandel het kozijn met een Voorstrijkmiddel, doe er kit op en daar na folie, sluit het raam. Verwijder de vol gende dag het folie en haal de overtollige kit weg met een scherp mesje. I Kraakt een trap, maak dan onder de betref fende treden driehoekige klosjes van 6,5 x J 6,5 en 8 cm breed. Bevestig deze in de hoe| ken van de treden en spijker ze vast. Heeft u een gladde trap, koop dan anti- slipprofielen die u op de traptreden kunt be vestigen. Ook de treden inwrijven met sili- conenwas maakt de treden aanmerkelijk stroever. Wilt u behangen muren schilderen en be schadigde plekjes van nieuw behang vooi zien, scheur dan deze stukjes behang plaats van knippen. Want dan zijn de ran jes niet scherp en ziet u later niets van de repareerde stukjes. Gebruik voor het maken van een steiger van twee trappen een plank van drie centimeter dik, of twee planken van 18 mm dik en leg deze op elkaar. Op deze manier staat u stevig. Bevestig een verfkwast of roller aan een ver- lengsteel als u plafond, trappenhuis en der gelijke moet schilderen. Dan hoeft u niet zo hoog op ladder of trap te staan en kunt u gemakkelijk bij de moeilijkste plaatsen. Een boven- of onderkierende deur kan toch ten. Haal de deur uit de scharnieren en lijm een lat van de juiste dikte erop. Eventueel nog vastzetten met koploze spijkertjes. Verroeste scharnieren van deuren gaan pie pen, zet de deur vast met een wig tussen de drempel en de deur. Haal de pennen uit de scharnieren en maak ze schoon met staalwol, een beetje olie of grafietpoeder erop en het euvel is verholpen. Bevestig een deurdranger op deuren die vaak en lang open blijven staan. Zo ontsnapt er niet onnodig warmte uit het vertrek. Let bij de aanschaf van een deurdranger er op, dat deze gemakkelijk tijdelijk opgehe ven kan worden. Zodat u niet het hele ap paraat van de deur moet halen als dit nodig is. Lijm een reepje triplex aan de binnenkant van een schuifraam dat door slijtage speling heeft gekregen en daardoor rammelt. Dan is het euvel verholpen. Draag elektrisch gereedschap nooit aan het snoer, daardoor kunnen draden in het ap paraat losschieten. j deze ploeg ligt het ongeslagen kam pioenschap van FC Den Haag in de eerste divisie nog het verst in het ge heugen. Na MW in 1984 en NAC in 1985 waartegen Noormannen uitstekend partij gaf, belooft het ook nu weer een mooie voetbalavond te worden. Om het publiek een totaal-program ma voor te kunnen schotelen is besloten om vóór de wedstrijd een demonstratie parachutespringen te organiseren. Deze demonstratie zal in het teken staan van de voetbalwedstrijd en eindigt met het afleveren van de wedstrijdbal. In de rust kan de jeugd op vertoon van het toegangsbewijs deelnemen aan een ballon wedstrijd. Het gehele programma wordt muzi kaal opgeluisterd door de plaatselijke muziekvereniging O.K.K. Mensen uit de Derde Wereld ge bruiken hun ha ndenlieverdanze op te houden. Door produkten uit Derde Wereld landen te kopen geven we de mensen daar de kans om beter voor zichzelf te zorgen. Hun kans op een menswaardiger leven. Een zonder afhankelijk te zijn van, vaak incidentele, hulp. Door hun produkten te kopen steunt u hen. U vindt ze in de Novib- catalogus. Een catalogus boordevol interessante, leuke en mooie produk ten. Sieraden, kleding, gebruiksartikelen enz. Leuk om te hebben, maar ook om cadeau te geven. Over deze produkten, hun makers en hun levens omstandigheden vindt u in de catalogus meer informatie. Voor wie daar wat meer van wil weten geeft de catalogus ook een overzicht van uitgaven die de Novib zelf veczorgt. Laat de Derde Wereld ook deel uitmaken van uw wereld en bestel de catalogus. Wij bieden hem gratis aan. Koos Postema: ..Mensen uit de Derde Wereld zijn niet met z'n allen alleen maar arm. Ze maken heel den. wandkleden en prachtige ro mans. Wat een rijk dom!' De Derde Wereld verdient beter. En daar wil ik graag een bijdrage aan leveren. Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon uitknippen en in een envelop zenden aan: NOVIB, Antwoordnummer 1304,2500 WB Den Haag. Postzegel mag wel, hoeft niet. scooóoo

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 2