De advertentie 125 JAAR chr. school in Wissenkerke Traber-Show: Spanning en sensatie op hoog niveau Zeeland Magazine? GRATIS PUZZELPLEZIER VAN HET RODE KRUIS "MET EEN KNIPOOG" Vakantie. Nog 2 dagen en de zomervakantie breekt weer aan, een gouden tijd voor allen die met het onderwijs te maken hebben. Leerlingen kunnen de plastic en stoffen tassen (de schooltas dreigt een museumstuk te worden....) met een plof in de hoek van de „studeer"- kamer laten vallen en als moeder die tas niet opruimt, struikelen ze er nog een paar weken over, want gereed ma ken voor het volgend seizoen is wel erg veel gevraagd. En de leerkrachten heb ben weer de gelegenheid om te „recu pereren" om eens een goed Vlaamse wieler-uitdrukking te gebruiken. Erg veel mensen benijden de leer kracht in het algemeen al, maar zeker in deze tijd van het jaar. Erg simpel gedacht overigens, want hoeveel men sen buiten het onderwijs hebben er ook al vier weken vakantie en de praktijk leert, dat er de laatste week vóór de vakantie en de eerste daarna op vele bedrijven echt niet optimaal meer wordt gewerkt. Afbouwen en wennen noemen ze het dan Over het schoolleven kan men hoog stens zeggen, dat de kinderen die laatste week vóór de vakantie niet meer zo veel doen, maar of het dan ook voor de leerkracht zo rustig is....? En dan nog iets; de kinderen hebben zes weken vakantie, niet de leerkrach ten Jool. Maar het beroep van onderwijzer blijft voor velen onlosmakelijk verbon den met kort werken en lang vakantie houden en die (misplaatste) vóór-oor delen zijn diep geworteld. Velen zijn Advertentie anno 1966: misschien met die gedachte zelf ook aan de studie begonnen. Maarhet even wicht tussen vraag en aanbod op de onderwijsmarkt is volledig zoek geraakt, misschien wel door al dat klatergoud. Een baan in het onderwijs vinden is een groot probleem geworden en als je er, na veel moeite, dan toch één ge vonden hebt, dan komt de minister weer met nieuwe plannen, waardoor je mag afvloeien, zoals dat zo fraai heet. En weer mag je zoeken, zoeken in de krant naar een advertentie, die geschikt is voor jou. En omdat er altijd nog heel veel mensen die baan wensen, wordt het een kwestie van geluk, van een mooi handschrift, van een kruiwagen, van een goed woordje van een ander. En als je afvalt krijg je ten hoogste nog een gestencild briefje terug: bedankt en succes verder. Nee, we kunnen echt niet zeggen: Er is weer jool op de school. Advertentie. I De advertenties zeggen vaak al ge noeg over de situatie. Er wordt tegen- woordig veel gevraagd, geëist zelfs. En met weemoed denkt menig pedagoog terug aan de tijd, lang geleden, dat hij I of zij zelf de keus had en de school I maar moest afwachten of men wel wilde komen Ter illustratie laat ik u twee (denk beeldigeadvertenties lezen. Eén uit de zestiger jaren en één, die dit jaar in de krant zou kunnen staan. Misschien denkt u na het lezen wel een beetje anders over dat beroep. Want het blijkt echt wel meer te zijn dan: oh, wat heb ben we plezier, want we werken maar tot half vier HERHAALDE OPROEP NOODKREET Wie komt ons helpen? Wij zijn 20 kinderen van de derde klas van de lagere school in Goed huizen en wij zoeken een juf voor onze klas, want onze juf is verhuisd. U hoeft geen duizendpoot te zijn, als u maar lief bent voor ons. En wij zullen ook ons best doen om lief te zijn. Als u meer over onze school wilt weten, dan kunt u onze juf nog bellen (mevr. Kastanje - Boom, Tel. 01899 - 322) of bij het hoofd der school, meneer Klein, Tel. 01887 - 887. En u kunt schrijven naar het bestuur van onze school: „Kindervreugd", Dreef 91, Goedhuizen. U laat ons toch niet in de steek Advertentie anno 1986: Het bestuur van de basisschool „De Woelwaters" te Stormermeer vraagt m.i.v. het nieuwe kursusjaar EEN LEERKRACHT fm/v) De benoeming is tijdelijk en kan, afhankelijk van de beschikking van de minister een vaste benoeming worden. De kans daarop is echter gering. Inzetbaarheid in alle groepen gewenst. Bij de benoemingsprocedure kan een psychologisch onderzoek worden ingesteld, hetgeen voor rekening van de kandidaat is. Er is ruime inspraak van ouders, leerkrachten en kinderen. Gezien de samenstelling van het team gaan onze gedachten uit naar een stress-bestendige, sterke persoonlijkheid, waarbij een zekere vaardigheid in één der klassieke vechtsporten (judo of karate) de benoemingskans vergroot. Leeftijd: 30 33 jaar. We bieden u: Goed gevulde klassen. Zeer mondige leerlingen. Werk voor tenminste 40 uur per week. Een bescheiden salaris. Een zeer kritische ouderkommissie en een heel meelevend bestuur. 7-daagse werkweek. We eisen van u: Ruime ervaring. Tenminste één titel voor uw naam (b.v. Drs.). Alle eigenschappen, die nodig zijn om met 8 kollega's en ruim 200 ouders in vrede om te gaan. Sollicitaties kunt u zenden aan: Mr. Dr. H. Vrolijk, Dennenlaan 5, Villapark „De Ark", 3567 BB Stormer meer, voorzitter van het schoolbestuur. Telefoon 01445 - 1997 (alleen tussen 23 en 24 uur) of bij de huidige direkteur: de heer L. de Goede, p/a Herstellingsoord „Sparheide", Tel. 01875 - 4567 (niet tussen 13.30 uur en 16.30 uur). Bij uw brief graag een postzegel van 75 cent meesturen i.v.m. eventueel antwoord over afwijzing. Eén ding is in ieder geval zeker, de advertenties waren vroeger goedkoper! H. EEN ROMMELMARKT IS PAS EEN ROMMELMARKT - ALS EEN ROMMELMARKT EN ROMMEL MARKT IS Als u dit niet begrijpt bent u al een eind, en is het zeker de moeite waard om vrijdagavond 11 juli a.s. naar onze traditionele, gezellige rommelmarkt te komen in de Hoofdstraat te Geersdijk. (Noord-Beveland). Aanvang verkoop: 19.00 uur. En zeker wanneer wij u en jou daar tegenkomen wordt het weer een gezel- 'ige rommelmarkt met aan het eind van de avond een rommelmarkt zonder rommel. Tot ziens, de jeugdvereniging van Geersdijk. PV DE BLAUWE DOFFER - KORTG. Uitslag wedvlucht 1 W. Versluys 2 P. van Belzen 3 P. van Belzen 4 P. Wilderom 5 P. Wilderom 6 S. Branderhorst 7 Komb. Verwei 8 W. Filius Uitslag wedvlucht 1 A. v/d Kreeke 2 Komb. Verwei 3 H. Verburg zn 4 S. Branderhorst 5 C. Bouterse 6 W. Noordhoek 7 L. de Fouw zn 8 S. Branderhorst Doornik op 57. 109.470 10.40.25 220 114.204 10.44.11 219 2 10.44.20 218 110.997 10.43.40 217 2 10.44.07 216 109.213 10.43.31 215 111.074 10.44.47 214 111.662 10.45.13 213 Orleans op 426.349 11.13. 428.355 11.17. 428.029 11.18. 426 220 11.20. 431.886 11.27. 425.512 11.22. 426.424 11.23. 2 11.24. 5—7 .38 112 .07 110 00 108 17 106 .01 104 .47 102 .37 100 .50 98 Door: Kees van Boven. Haast honderdvijfentwintig jaar gele den, om precies te zijn op 1 nov. 1861, werd de chr. lagere school Wissenkerke opgericht. Om dit feit te herdenken, wordt er op die datum een grootscheep se reünie gehouden, waar een speciale organisatie-komissie voor in het leven is geroepen. Een 125-jarig bestaan is niet niks, daarom een stukje geschie denis over de jarige. Al in 1854 werd er in Wissenkerke een chr. kleuterschool gesticht, zo ver melden de geschriften. Deze werd ge sticht door ds. Tinholt en mevr. Hen- riëtte van der Loeff - Vader. Deze mevr. v/d Loeff - Vader was voor Wissenker ke geen onbekende. De fam. Vader bezat in en om Wissenkerke veel landerijen en de meeste grote huizen in de Voor straat waren ook eigendom van deze familie, die meest dienst deden als kan toren en woonhuizen. De dochter van deze meneer Vader, mevr. v/d Loeff-Vader, zorgde voor de nodige financiën om de kleuterschool te stichten. Voor haar welwillende me dewerking, mocht zij de eerste steen met inscriptie, inmetselen. Dat allereer ste Wissenkerkse schoolgebouw verrees aan de Dorpsdijk. Later is deze steen ter harer ere ingemetseld in de gang van de „nieuwe" school aan de Mid denstraat. Een bijzonder jaar voor het Neder lands onderwijs was 1857. In dat jaar nl. werd de nieuwe schoolwet aange nomen, de zgn. v/d Bruggen-wet. In deze wet stond, dat het onderwijs op de staatsschool (openbare school) nu de finitief neutraal zou zijn. Dat betekende dat er geen christelijk onderwijs meer mocht worden gegeven, als de ouders dit niet wilden. Als gevolg van dit alles bedankte Groen van Prinsterer voor de eer nog langer lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal te zijn. Ook de gevolgen van deze wet deden zich zelfs in Wissenkerke gelden. De plaatselijke gemeente-ontvanger, dhr. C. D. van Noppen, haalde terstond zijn kinderen van school af. Het idee om een christelijke school te stichten leef de toen sterk onder de Wissenkerkse bevolking. In het dorp was toen een vereniging „De Vrienden der Waar heid", zeer aktief bezig met bijbelstu die. Deze vereniging was voortgekomen uit het Reveil, een geestelijke opwek kingsbeweging in de Ned. Herv. Kerk. Vele christelijke akties zijn uit deze beweging voortgekomen. Voormannen waren: Bilderdijk, Da Costa, Capadose, De Liefde, Groen van Prinsterer, Hel dring, Pierson en nog vele vooraan staande personen uit die tijd. „De Vrienden van de Waarheid" nu waren de vertegenwoordigers van deze stroming in Wissenkerke en zij hebben de eerste stoot gegeven tot oprichting van de chr. school te Wissenkerke. Na veel strubbelingen komt de school er eindelijk en wordt op 1 november 1861 ingebruik genomen. Mede-oprichter en harde werker voor de school was dhr. C. D. van Noppen. De oprichtings-vergadering wordt ge houden in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk in maart 1861. Aanwezig op deze vergadering waren: Hendrik Bek, Jacobus van Heulen, Pieter Kal- lewaard, Adriaan van Leeuwen, Abra ham Marcusse, Jannis Jac. van Melle, Jacobus de Neve, Cornells Daniël van Noppen, Willem van Oost, Cornells de Smit, Jacobus van Schouwen en Abra ham Tazelaar. De school was de eerste chr. school op Noord-Beveland en de vierde in Zeeland. Ook kinderen van andere dor pen, zoals Geersdijk en Kamperland kwamen naar deze school. Dhr. Van Noppen legde op 18 augustus 1861, de eerste steen. De vereniging, die intussen opgericht was, sloot zich aan bij het Chr. Nat. Schoolonderwijs, dat is een vereniging van chr. scholen. Deze vere niging steunde het chr. onderwijs en in de boeken is terug te vinden, dat de school in Wissenkerke jaarlijks een bijdrage van 200,ontving. Er was nogal wat geld nodig, want de leden en ouders moesten alles zelf betalen, d.w.z. salaris, schoolgebouw, inventaris en leermiddelen. Men hield in die tijd dan ook het (school)hoofd boven water van giften en koliekten. Maar niet iedereen was even gul en principieel, want bij de „neringdoen den", en dat waren er nogal wat, was het hemd nader dan de rok. Zij stuur den hun eerste kind naar de openbare school en het tweede naar de chr. school en zo verder om-en-omDe re den hiervan laat zich gemakkelijk ra den, de omzet van zowel de chr. ge meenschap als van de anders-denken den veilig stellen. Dat was in die tijd een zeldzaam reklame-middel dat de kool en de geit spaarde en dat naar mate de kinderschare groot was, effek- tief werkte. Het schoolgebouw, dat dus in 1861 ging funktioneren, bestond uit één groot lokaal. Hierin werd lesgegeven door één onderwijzer, die dus tevens hoofd der school was. Soms werd hij bijgestaan door een kwekeling. Men had de zaak zo geregeld, dat wanneer er minder dan 50 leerlingen waren, het hoofd het al leen moest klaren. Let wel, alle klassen alleen. Steeg het aantal leerlingen bo ven de 100, dan werd er een hulp onderwijzer aangesteld. De schooltijden waren van 09.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. In de zomer begon dan om 17.30 uur de avondschool tot 19.00 uur. In de winter begon men zelfs al om 17.00 uur. Taken en werktijden zijn niet meer te vergelijken natuurlijk. Want de mees ter deed ook de zondagsschool, voerde de hele administratie en inde aan het begin van de week de schoolgelden. Vakantie kreeg hij ook, met Kerst één week en in augustus twee weken. Kro kusvakantie, herfstvakantie en 6 weken zomervakantie waren er toen nog niet bij. Ook het hoofdstuk salaris had niet veel om het lijf, want van 600,per jaar moest deze noeste werker maar zien rond te komen. Het meubilair in die tijd bestond uit lange banken. Hierop zaten ze met zo'n man of acht. Toch schijnen deze niet zo goed te bevallen, want in de notulen van 1864 staat te lezen, dat men de banken wil vervangen door stoelen. In dat jaar waren er ook al 90 leerlingen. De eerste kwekeling die als onder steuning van het hoofd naar Wissen kerke kwam, was Jan Hoveyn en na hem een zoon van dhr. Van Noppen. In de jaren na 1864 kwamen er nog meer leerlingen bij, wat toch wel wat te eng werd in één lokaal, dus kwam er een tweede lokaal bij. Er werd ech ter niets bijgebouwd, men plaatste een voudig een houten schut en het tweede lokaal was er. Later werd er een por taal aangebouwd, waar men de klom pen in kwijt kon. In 1905 komen er nog twee nieuwe lokalen bij. Al deze verbouwingen gin gen op eigen kosten, ook het meubilair betaalde men zelf en het ging zo goed koop mogelijk. Men kocht één bank bij een schoolmeubelfabriek en naar dat model moest de plaatselijke timmerman de rest maken. De kosten per bank in 1901 waren 8,In 1924 werd de school nog een keer verbouwd, maar toen gebeurde dat op gemeente-kosten. Was het voor 1900 zo dat de kinderen maar naar believen en jaargetijde naar school konden gaan, vanaf het jaar 1900 is dat voorbij. De leerplichtwet wordt aangenomen. Vanuit het chr. onderwijs kwam hiertegen nogal wat verzet. Dat kwam omdat de kinderen toen naar school moesten en de plaatselijke toe standen meestal niet zo florissant wa ren, dat men het schoolgeld voor de chr. school kon opbrengen. Veel kinde ren bezochten dan ook de openbare school, omdat dit gratis was. Trouwens, deze leerplichtwet werd maar op het kantje aangenomen. Ei genlijk is de toenmalige leerplichtwet erdoor gekomen door toedoen van een paard. Dhr. Schimmelpenninck was die morgen nl. van zijn paard gevallen en kon dus niet meestemmen. Die stem ming viel nu gunstig uit voor de voor standers van de wet: 50 voor en 49 tegen. Was dhr. Schimmelpenninck wel in de Tweede Kamer aanwezig geweest, dan was de stand 5050 geworden en de wet verworpen. Het personeel. Het allereerste hoofd van de school was dhr. J. van Zanten. Een woning was er nog niet, dus werd hij tijdelijk ondergebracht bij de smid Semein. Dhr. Van Zanten verdiende 600,per jaar, maar hij had er nog verschillende baan tjes bij, zo was hij voorlezer en voor zanger in de kerk. Na hem kwamen de heren Verhoef, Loran, Hansen, Swart en Van Klaveren. Na 1886 komen de eerste gediplo meerde onderwijzers. In 1908 wordt dhr. Te Gussinklo tot hoofd benoemd. Hij gaf landbouw- en pluimveekursussen en hij gaf ook nog les in waterbouwkunde. Een veelzijdig man dus, bekend op heel Noord-Beveland. In die tijd neemt het leerlingental gestadig toe en komt ver boven de 100 leerlingen. In 1917 zijn er 4 leerkrach ten. Na de oorlog in 1945 start men zelfs met 130 leerlingen. In de notulen van 1933 staat te lezen dat de school veel hinder ondervindt van een tegenover de school gelegen varkenshok. Of dat nu het knorren is geweest, of de varkensmest-duchtjes, wordt niet vermeld. In elk geval haalt men de gezondheidskommissie er bij. Er blijkt weinig tegen te doen te zijn dan het hele spul op te kopen. Maar daar waren geen centjes voor. In 1942 is de school door de Duitsers gevorderd. Er wordt dan school gehou den in de' „bewaarschool", de schuur van de fa. Van Halst en de schuur van W. Wattel. Ook werden de consistories van beide kerken als leslokaal ingericht. AVONDVIERDAAGSE K0RTGENE Onder werkelijk tropische temperatu ren startte op maandag 30 juni de avondvierdaagse met 139 deelnemers. Met op iedere avond een andere route, hadden de wandelaars het ondanks de warmte best naar de zin. Ook bevond zich onder de inschrijvers een viervoe ter, genaamd „Lardo", die net als alle anderen op de laatste avond zijn wan delboekje en medaille opeiste. De chr. school „De Dubbele Punt" uit Geersdijk was ook weer present, met als leiding de heer P. de Nooijer en verschillende ouders. Zij ontvingen voor hun school het groepsvolgspeldje nr. 2. Op de laatste avond werden de wan delaars bij de molen opgewacht door de kon. muziekver. E.M.M. uit Kortgene en gingen allen naar de Granada Bar, waar de medailles en volgspeldjes uit gereikt werden. Door een goede organisatie van de gymvereniging O.K.K. kon dit evene ment een sukses genoemd worden. De toeschouwers houden de adem in: dertig meter boven hun hoofden wan delt een man over een tien millimeter dikke stalen kabel. Wanneer hij even lijkt te wankelen, gaat er een golf van ontzetting door de menigte, want er hangt geen vangnet. Maar als de acro baat weer veilig op de begane grond staat, is een gul applaus zijn deel. De wandeling op de strakke draad voltrekt zich over een lengte van tachtig meter naar een vijfendertig meter hoge mast en is een van de onderdelen van de Traber-Show. De van oorsprong Duitse familie Tra- ber trekt dit jaar tussen april en ok tober met haar stuntshow door Neder land. Op de strakke staaldraad worden op griezelige hoogte tal van kunst stukjes volvoerd. Charmante dames la ten zich in nekhang onvervaard naar beneden suizen, een acrobaat maakt boven in de mast een menselijke vlag en zelfs een zware crossmotor raast een paar maal tegen de schuine draad om hoog, waarvan één keer met maar liefst drie passagiers. Naast het stuntwerk op en aan de draad biedt de Traber-Show ook span nende dingen op wat meer gebruikelijk aards niveau. Zo worden er stunts met auto's en motoren gedaan, waarbij het rijden van een auto op twee wielen nog het minst gevaarlijk is. In ieder geval minder riskant dan het per mo torfiets doormidden rijden van een brandende schutting. Het uithalen van gevaarlijke grapjes met auto's en motoren doet de familie Traber pas sinds enkele jaren. De hoge draad is wat vertrouwder terrein, want je zou kunnen zeggen dat de Traber- telgen stuk voor stuk op de stalen kabel geboren zijn. Wie afbeeldingen van zeer oude kermissen en jaarmarkten bekijkt, zou daarop draadlopers kunnen ont dekken die hun kabel naar een kerk toren gespannen hebben. Voorvaderen van de Traber-familie, die hun ambacht al generaties lang uitoefenen. In het seizoen 1986 zal de Traber- Show zo'n 120 Nederlandse steden en dorpen bezoeken. De Traber-familie be staat uit twaalf personen, die met min achting voor de wetten der zwaarte kracht en de voorschriften van de le vensverzekeringsmaatschappij dagelijks hun bloedstollende kunsten volvoeren. Spanning en sensatie op letterlijk hoog niveau. Op Noord-Beveland: Kortgene, havenplateau, maandag 13 juli, 20.00 uur. Kamperland .Sophiastraat, woensdag 23 juli, 20.00 uur. Colü'nsplaat, oude landbouwhaven, donderdag 24 juli, 20.00 uur. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, kuituur, evene menten, historie en rekreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 30,— per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Puttell li Rf.Mi;7 Ojii ft li"1' Rord nimwN voor u N.i.isl brlcWRiijke inlor M.ltJlhoiï telkens ww' jil i ;'ir punch Wm"iw ii '"i'/'li'UtiRWn of meer oplossingen in/endt. ki 1.1ud'1l)I.Kl1«'lcr'i,HlRrj|is Knsfen sleihtsl 1.50 per oplossmR Inhue nifCi Oplossingen u opstuurt hop mWr kjns opeen pMfliiiRP php natuur Ijk fllr maand Trjftfrpnprnlwv niirnl 10000.- fewmni n Pu/Tel |'e/rl f.j' '"it tn liplp liet Uixle Kruik helpen Schrijf end n.ur hrl Nederland* Rode Kruii Postbus 28120,2502 KC Den Haag, Of bel 070 846602/03. RedankP

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 4