VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Verplicht naar school Milieuklachten binnen soms erger dan buiten Raadsvergadering Kortgene Bedaktie: Gemeente-eecretaiie Wiuenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 10 55, toestel 24. (Verplicht) naar school? U herinnert zich vast nog wel uw ei gen schooltijd. De klas, de meester of juffrouw, de gang waarop ook u wel eens stond. Als uw eigen kind naar school gaat, merkt u pas hoe lang dit allemaal geleden is, wat er allemaal veranderd is. Een kind van vier gaat niet meer naar de kleuterschool, maar naar de basisschool. Er zijn geen klas sen meer, maar groepen. Het is niet zo gek als u zich afvraagt of het niveau nog wel hetzelfde is als vroeger. Aan de andere kant is het minstens net zo belangrijk dat het eerste echte kontakt van een kind met de buitenwereld leuk is, niet te moeilijk en spelenderwijs verloopt. De basisschool gaat uit van een on onderbroken ontwikkelingsgang voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Maar betekent dit nu ook dat kinderen van vier jaar al naar school moeten, terwijl dit vroeger pas hoefde als ze zes jaar waren? En als uw kind eerder leer plichtig is, mag het dan helemaal niet meer spelen op school? V(jf jaar: leerplichtig. Voordat de nieuwe Wet op het basis onderwijs van kracht werd, mochten kinderen als ze vier jaar waren naar de kleuterschool. De leerplichtgrens lag bij zes jaar en alle kinderen moesten op die leeftijd naar de eerste klas van de lagere school. Op de nieuwe basis school is er geen onderscheid meer tus sen kleuterschool en lagere school. Dit betekent natuurlijk niet dat voor de ene groep kinderen het spelen is afgeschaft of voor de andere het leren. Het is de bedoeling dat er sprake is van een on onderbroken ontwikkelingsgang voor kinderen van vier tot twaalf jaar, waar in gespeeld en geleerd of spelend ge leerd wordt. Als uw kind vier jaar is mag het naar de basisschool, verplicht is het dan nog niet. Dat komt pas een jaar later: als uw kind vijf jaar is moet het naar school. Op de eerste schooldag van de maand die volgt op de maand waarin het kind vijf jaar is geworden, is het namelijk leerplichtig. Als Marieke bij voorbeeld op 3 november vijf jaar wordt en Er win op 29 november, dan zijn ze allebei leerplichtig vanaf 1 december. Anja, die op 1 december jarig is, hoeft pas op 1 januari naar school. U moet uw kind op school laten inschrijven, al is dat in de meeste gevallen al gebeurd, omdat bijna alle kinderen dan al een jaar op de basisschool zitten. Op u rust ook de verantwoordelijkheid er voor te Bij de behandeling van de ingekomen stukken, in de gemeenteraadsvergade ring te Kortgene op donderdag 26 juni, wilde de fraktie van de PvdA adhesie betuigen aan een motie van de gemeen teraad van Oostburg over de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. Terwijl dhr. De Smit niet tevreden was over de uitleg van zijn opmerkingen over de baggerkosten in de haven van Co- lijnsplaat. Mevr. Van Twist was be nieuwd of de watersportvereniging een en ander heeft geaccepteerd. De burge meester stelt voor om dat in een an dere vergadering uiteen te zetten. Bij een volgend punt zei mevr. De Looff het te betreuren dat een woning, Middenstraat 9, in de recreatieve sfeer terecht is gekomen. Ze vraagt dan ook intrekking hiervan. De burgemeester zei het op prijs te stellen als een en ander in een later tijdstip zal worden bespro ken. Bij een voorstel om 3.300,beschik baar te stellen ter bekostiging van de aankopen voor het vak Engelse taal ten behoeve van de openbare basisscholen, vraagt dhr. Geelhoed of er een verzoek kan komen van het bijzonder onderwijs. De burgemeester kon daar niets van zeggen. Vervolgens werd ingestemd met een voorstel om de vaststelling van het plan van scholen voor het basisonderwijs voor de jaren 19871988 t/m 1989— 1990, achterwege te laten. In een volgend punt, betreffende een onderzoek over geluidshinder door de Centrale Dienst Gemeentewerken te Se- rooskerke, vroeg dhr. De Looff of die cijfers wel reeël zijn. De tellingen zijn in 1984 verricht en de geluidshinder is zeker toegenomen. Ook voor dhr. Kraaijeveld is de si tuatie onduidelijk. Hij was er van over tuigd dat de hinder zich zal verplaatsen. Als er tolheffing op de Zeelandbrug blijft, zal het verkeer bij de Neeltje Jans intensiever worden. Nadat dhr. De Looff om een tussen- zorgen dat uw kind regelmatig de school bezoekt. Achterstanden voorkomen. Waarom is die leerplichtgrens nu ver schoven van zes naar vijf jaar? De praktijk leert dat het overgrote deel van de vier- en vijfjarige kleuters al naar school gaat. Een klein deel gaat nog niet naar school. Soms komt dat omdat er van huis uit niet zo'n stevige band is met het onderwijs. Denk hierbij aan schipperskinderen die doorgaans aan boord verblijven of aan kinderen uit landen waar men niet of nauwelijks met leerplicht te doen heeft. Om te voorkomen dat deze kinderen achter standen oplopen, doordat ze later naar school gaan en zodoende niet aan de regelmaat en het ritme hiervan wennen, is de leerplichtgrens verlegd. Bovendien wordt op deze manier een doorgaande ontwikkelingslijn op de ba sisschool voor kinderen van vier tot twaalf jaar gewaarborgd. Er ligt nu im mers geen breuk meer bij de leeftijd van zes jaar als een kind leerplichtig word en naar de eerste klas van de la gere school gaat. Toelatings-tydstippen. Een kind mag naar school als het vier jaar is. Daarmee hoeft niet meer ge wacht te worden tot het begin van het schooljaar in augustus of september. Nu zou het een beetje onoverzichtelijk wor den als ieder kind de dag nadat het vier jaar is geworden, op school zou komen. Elk kind moet tenslotte opge vangen worden op zijn of haar eerste dag op school en hiervoor moet wel het een en ander geregeld worden. Al is het maar dat er een tafeltje en een stoeltje staan of dat er slingers hangen voor een kind dat op zijn verjaardag al naar schpol komt. Om alles zo leuk mogelijk te laten verlopen voor het nieuwe kind en voor de groep waarin het komt, kan de di- rektie van een school toelatingstijdstip pen vaststellen op éénmaal per maand. Dus één datum in april, één in mei, enz. T(jd om te wennen. Het is een behoorlijke stap voor een kind om naar school te gaan. Daarom is het erg belangrijk een kind de gele genheid te geven aan het idee te wen nen. Wie zijn de leerkrachten, hoeveel kinderen zitten er in een groep, waar is de speelhoek, zitten de kinderen van de buren op dezelfde school? Een kind kan in de laatste twee maanden voordat het vier jaar wordt, alvast kennis ma tij dse herwaardering had gevraagd, zei wethouder Van Damme bereid te zijn voor nadere toelichting. Ook vindt hij een goede bewegwijzering belangrijk. Vervolgens worden de volgende per sonen benoemd in verschillende sekto ren, t.w. J. de Looff in de sektor sport, mevr. H. Versluis - Vrijland in de sek tor jeugd en namens de sektor kerken als plaatsvervangend lid dhr. J. Poppe. Bij een voorstel tot het beschikbaar stellen van een extra bijdrage t.b.v. de peuterspeelzaal Kortgene in verband met een 3de ochtend, was dhr. Geelhoed tevreden met het opheffen van wacht lijsten. Dit was ook een voldoening voor mevr. Heijers, die een snellere proce dure bij het afhandelen van die lijsten wenselijk vind. Een voorstel om in te stemmen met de jaarrekening 1985 van „Uit in Zee land" en de subsidie voor 1985 definitief vast te stellen op 9.661,20, werd aan genomen met de mededeling van dhr. Blankenstijn hier principieel tegen te zijn. Een voorstel tot begrotingswijziging 1986 en begroting 1987 van „Uit in Zee land" werd aanvaard onder voorwaarde dat er een eind moet komen aan de verhogingen. Nadat dhr. Kraaijeveld had opgemerkt dat dit voorstel niet in de commissie is behandeld, wordt het aangenomen met als voorwaarde dat de apparaatskosten niet hoger zijn dan in 1986. Een opmerking van de burgemees ter als zou het wel in de commissie zijn behandeld, was voor dhr. Kraaijeveld aanleiding om te zeggen, dat men niet moet suggereren van iets dat er niet is. Een voorstel om een startsubsidie te geven van 500,en een jeugdsubsidie van 45,aan de opgerichte schaak club te Colijnsplaat, vond dhr. Kraaije veld aan de magere kant. Zowel mevr. De Looff en dhr. De Looff vonden het een goede zaak dat er gestart kan wor den. Dhr. Kraaijeveld is niet tevreden en vraagt om een renteloze lening van ken met de school. Het kan in die twee maanden maximaal vijf dagen op de school rondkijken en meedoen. Het kind hoeft niet vijf dagen achter elkaar naar school en het is ook niet verplicht gebruik te maken van alle dagen. Bovendien kunt u uw kind een halve dag naar school laten gaan, als een hele dag u te lang lijkt voor uw zoon of dochter. U ziet dat u deze „proefperiode" geheel aan kunt passen aan wat het best bij uw kind past. Thuisblijven. Als u merkt dat uw zoontje of doch tertje van vier nog niet helemaal toe is aan een hele week naar school, kunt u het kind af en toe thuis houden. Het is immers nog niet leerplichtig. Nu kan het gebeuren dat een schoolweek van zo'n 22 uur ook voor een vijfjarige nog wat te vermoeiend is. Ook daar is iets op gevonden. Een vijfjarige kleuter mag ten hoogste vijf uur per week thuisblijven. Het is wel de bedoeling dat u dit tijdig aan de schoolleiding doorgeeft, zodat die o- verzicht houdt en ook weet waarom een kind niet naar school komt. Moet de kleuter alleen wat bijslapen of zijn er problemen op school, waar iets aan gedaan moet worden? Op ver zoek van de ouders kan de direkteur van de school toestaan dat een vijf jarige zelfs tien uur per week wordt thuisgehouden. Het is daarom erg be langrijk dat een kind al regelmatig en vaak naar school gaat vóór het zes wordt. Natuurlijk is het leuk om een dagje met uw kind naar het strand te gaan of om het gewoon eens gezellig thuis te houden. U moet zich echter wel af vragen of het onderwijs voor uw kind niet minstens zo belangrijk is. Dit geldt ook voor een kleuter van vier jaar. Acht jaar basisschool. Uw dochtertje of zoontje gaat straks voor het eerst naar.de basisschool. Een hele stap, vanuit die vertrouwde om geving naar de grote, onbekende we reld. In de basisschool krijgt uw kind de kans zich naar eigen aanleg en tempo te ontwikkelen. Daarbij wordt vooral ook rekening gehouden met zijn eigen belangstelling. Zo zal de nadruk in de eerste jaren op het spelen en spelend leren liggen. Als uw kind daaraan toe is, zal het spelen geleidelijk overgaan in leren. Het is nu niet meer zo, dat een kind als het zes jaar is geworden naar de eerste klas van de lagere school gaat en daar moet beginnen met leren. Door de leerplichtgrens te verleggen worót voor ieder kind een periode van ongeveer acht jaar op de basisschool ge garandeerd, waarin de overgang van spelen naar leren veel soepeler kan ver lopen dan vroeger het geval was. En dat is beter voor uw kind. 1600,Nadat wethouder Van Noort uitvoerig had gereageerd, werd het voorstel aangenomen. Een voorstel om 125,beschikbaar te stellen voor de Stichting Vervoer Be oefenaars Gehandicaptensport Zeeland, vond algemene instemming. Al vond met het vreemd, dat er al vanaf 13 maart een dankbetuiging van de stich ting ligt. Wethouder Van Noort zei dat het misverstand bij de stichting ligt om al te bedanken voor iets dat nog niet is gehonoreerd. Het volgende punt is een voorstel om 540,beschikbaar te stellen aan de stichting dierenasiel „De Bevelanden". Mevr. Van Twist vindt een strukturele subsidie zinvoller en dhr. Blankenstijn vindt een goede behandeling van dieren even zinvol als een goede behandeling van mensen. Bij een voorstel om een garantiestel ling van de gemeente te verlenen aan de Visserijdagen 1986 van 2.000, vindt algemene instemming. Dhr. De Smit vindt het tevens een goede zaak dat 25 jaar vissershaven op Colijnsplaat gevierd wordt. Na algemene instemming is de burgemeester daar bijzonder dank baar voor. Bij een voorstel tot verkoop voor malige kleuterschool te Colijnsplaat, is dhr. De Smit blij dat het zover is ge komen, mede dankzij druk uit de raad. Ook dhr. De Looff is akkoord, al heeft hij wel kritiek op het beleid van G.S. Dhr. Blankenstijn zegt te hopen, dat er zo vlug mogelijk gebouwd zal worden De burgemeester zei, dat G.S. wel afwijzend moest beschikken, omdat bei de partijen het niet eens waren over het taxatiebedrag. Besloten wordt om tot verkoop van het gebouw over te gaan aan dhr. A. J. van Gilst uit Goes voor 50.000, Bij een voorstel om 37.500,voor het haalbaarheids-onderzoek recreatie gemeente Kortgene te voteren, werd kritiek geleverd door de PvdA en het CDA, op het feit dat zo'n verstrekkend voorstel inzake het recreatiebeleid, pas aan het eind van een commissieverga dering werd gepresenteerd. Dat gaat ten koste van de inbreng van de raad, aldus dhr. De Smit. De burgemeester was van mening dat men snel moet handelen als er wat te bereiken is. Ze moest toegeven dat het voorstel inderdaad zo laat op tafel is gekomen, dat de raad daar niet meer Luchtverontreiniging baart ons allen zorgen, zowel voor het milieu (dieren en planten) als voor onze eigen gezond heid. Tegen de zure regen wordt heftig geprotesteerd, en terecht, maar wat doen wij zelf met de luchtvervuiling binnens huis. De lucht binnenshuis is lang niet altijd even schoon en heeft u zich wei eens gerealiseerd wat dat betekent voor uw gezondheid. De laatste tijd wordt hieraan steeds meer aandacht geschonken, vooral om dat je er zelf zoveel aan kunt doen. Vroeger was er niet zo'n groot verschil tussen de lucht binnenshuis en buiten. Je stookte, om het zomaar eens te zeg gen, voor de buitenlucht omdat de hui zen zo tochtig waren. Nu hebben we vaak een komfortabel extra geïsoleerd huis, maar wat we ons vaak niet rea liseren is, dat we in zo'n goed geïso leerd huis ons woongedrag moeten aan passen om het binnenmilieu (de lucht in huis) gezond te houden. Bouw- en woningtoezicht en de af deling Volkshuisvesting van de gemeen te evenals de inspektie Milieuhygiëne hebben een belangrijke taak bij het zorgen voor een goede woning. De DGD heeft als gezondheidsdienst van de ge meente een taak, wanneer er klachten zijn op het gebied van de volksgezond heid. Bij al deze diensten blijken de laatste jaren nogal eens mensen aan te klop pen, die gezondheidsklachten hebben. Bij onderzoek van de klachten blijkt dan nogal eens dat deze mensen een hele mooie goede woning hebben, maar dat de klachten het gevolg zijn van een verkeerd gebruik van de woning. Zij hebben zoals men dat wel noemt, hun woongedrag niet aangepast aan hun nieuwe woning. De DGD vond het daarom, als ge zondheidsdienst, belangrijk om eens wat uitgebreider voorlichting te geven over een gezond woongedrag. Goed ventileren moet. De winter is een tijd van kou en sneeuw en dus een periode, waarin ie dereen zoveel mogelijk de warmte op zoekt. Huizen maken we daarom zoveel mogelijk dicht om warmteverlies te voorkomen en bovendien hebben we ge leerd zo zuinig mogelijk met energie om te springen. De olie- en gasprijs is de laatste tijd weliswaar fors gedaald, maar een jaar stoken kost nog altijd erg veel geld. Moderne huizen zijn daar om om kosten te besparen en komfor tabel te wonen, uitgerust met extra- inhoudelijk op in kon gaan. De kritiek van de raadsleden was oorzaak dat het college het voorstel terugnam. Ook het CDA was de mening toegedaan, dat 37.500,niet genoeg zal zijn. Hoewel de burgemeester zei, dat het de bedoe ling is om de leefbaarheid in de dorpen te verhogen, de meerderheid van de raad was niet te vermurwen. De planologische uitwerking recrea tienota was een volgend punt. De heer Kraaijeveld ziet verband met het vo rige voorstel en vindt dat ook dit moet worden teruggenomen. Dhr. De Smit vindt dat de eigen bevolking steeds meer wordt geweerd,, met name in Kortgene. Wenselijk is dat er speelge- legenheid is voor de kinderen. Alles moet niet ondergeschikt worden ge maakt aan de commercie. Een surfcen trum in Kortgene valt niet bij iedereen in goede aarde. De eigen bevolking heeft geen plaats meer aan het Veerse Meer als de plannen doorgaan. Hij pleitte voor vrije recreatie naast camping „De Paardekreek". De PvdA-fraktie wees er op dat sub sidie kan worden aangevraagd bij een provinciale knelpuntenpot om recreatie mogelijkheden te onderzoeken. Mevr. Van Twist was overigens van mening, dat na zoveel bezwaren, het zinnig is het voorstel terug te nemen. Ook dhr. Blankenstijn is die mening toegedaan, al heeft hij geen bezwaar tegen het bedrag. Hierna wordt ook dit voorstel teruggenomen. Bij een volgend voorstel, om 64 m2 grond te verkopen aan dhr. W. A. An- tonisse, gelegen achter het oude Rust oord te Colijnsplaat. vroegen de heren De Looff en De Smit zich af waarom het zo lang heeft geduurd, 2 jaar, eer de aanvrager antwoord kreeg. Dit is een blamage voor de raad. Wethouder Van Damme zegt, dat die laatste vraag beter door de burgemees ter kan worden beantwoord. Op dit mo ment gaan we niet verder omdat een nader onderzoek noodzakelijk is. Na een verwarrende discussie werd het voorstel aangenomen voor een prijs van 25, Een voorstel tot verkoop van het pand Voorstraat 22 aan dhr. H. Bout uit Colijnsplaat, is voor dhr. De Looff aanleiding om dit een goede zaak te vinden. Dhr. Kraaijeveld is voor aan trekken van kleinschalige milieuvrien delijke bedrijven, maar is bevreesd dat het bedrijf zich zal uitbreiden tot een grootschalig bedrijf. Hij is ook bang dat er verkeerstechnische problemen gaan isolerende konstruktie of materialen die warmte vasthouden of niet doorlaten. Maar zijn al die ventilatie-onvrien- delijke maatregelen wel zo gezond? Is onze manier van ventileren wel aange past aan al die extra-isolerende maat regelen? Wat zijn de gevolgen? En moe ten er geen speciale maatregelen geno men worden voor mensen met een over gevoeligheid (allergie) van de lucht wegen? „Lekker dicht maken en dicht hou den van het huis", blijkt niet altijd even gezond te zijn. Warmteverlies. Verscheidene oorzaken van warmte verlies kunt u misschien zelf wel be denken. Eén van die' oorzaken is de luchtstroom (tocht). Zeeland is een provincie waar het al tijd waait en zeker aan tocht hebben we geen gebrek. Lucht kan langs aller lei kanalen warmte transporteren. Via tochtkieren, open ramen en dak en muurspouwen bijvoorbeeld. Tegenwoor dig wordt de konstruktie zoveel moge lijk uitgekiend om warmteverlies te voorkomen. Materialen met sterk warmte-isolerende eigenschappen wor den gebruikt bij nieuwbouw; in be staande woningen kan slecht-isolerend materiaal worden vervangen door ma teriaal met goed-isolerende eigenschap pen. Ook straling via muren en ramen kan warmteverlies geven. Overtollige warmteproduktie kunt u tegengaan door een juiste instelling van de thermostaat van de CV, of door uw manier van wonen aan te passen. Een derde mogelijkheid is en daardoor komt het grote kwaad door minder te ventileren. Wat is nu ventileren? Bij het venti leren wordt de binnenlucht vervangen door de buitenlucht. In Nederland zijn er wettelijke voorschriften waaraan de ventilatiemogelijkheden behoren te vol doen. Denk aan het klep- of tocht- raampje bijvoorbeeld; maar dan moe ten die natuurlijk wel gebruikt worden, en dus op tijd opengezet worden. Daarnaast zijn er natuurlijk de, ons allen bekende, per ongeluk aanwezige ventilatiemogelijkheden (gaten, kieren, schoorsteen). Op zichzelf is het natuur lijk goed om gaten en kieren dicht te stoppen om energie te sparen. Want het grote nadeel van kieren en naden is, dat u ze niet, zoals kleppen en ramen, kunt open en dicht doen wanneer dat nodig is. (Wordt vervolgd) optreden als het een grootschalig bedrijf gaat worden. De burgemeester zegt dat een en an der goed is doorgesproken. Ook dat hij nog tijd krijgt om zijn eigen woning te verkopen, mits er geen andere gega digde zich aandient voor dit pand. De prijs die hij moet betalen voor het pand Voorstraat 22 is 200.000,k.k. Vervolgens wordt een voorstel tot het voeren van rechtsgedingen, telkens als het college dit nodig acht, goedgekeurd. De machtiging geldt voor de raadspe riode 1986 1990. Verder wordt voorgesteld om in de kommissie tot nazien gemeenterekening 1984 te benoemen de dames Van Twist, Heijers - Bakker en Van Oeveren - de Rijke. Na hiertoe besloten te hebben, verzucht dhr. Blankenstijn of we een vrouwenraad hebben gekregen. Een voorstel om de oude brandweer kazerne in de Weststraat te Kortgene te geven aan dhr. L. Speelman te Kort gene, stuit op grote bezwaren. Deze wil gratis tot sloop overgaan en de fun dering verwijderen. De meeste raads leden voelen daar niets voor. Een deug delijk gebouw afbreken is niet accep tabel. Alleen dhi*. Kraaijeveld is voor het voorstel. Wethouder Van Damme vindt dat al les beter is, dan laten staan. Wel wordt goed gevonden, dat het omliggende ter rein wordt opgeknapt. Bij de behandeling van de begrotings- wijzigingen vraagt mevr. Van Twist of de watersportvereniging de gestelde voorwaarden opvolgt. Dit blijkt wel het geval te zijn. Dhr. Blankenstijn vraagt of er reke ning is gehouden met niet aangenomen voorstellen. Ook dit wordt bevestigend beantwoord. Bij de rondvraag zei dhr. De Smit ontdekt te hebben, dat er niet veel speling meer in de begroting zit. Mevr. Van Twist vraagt aandacht voor tijdige vervanging van de beplan ting aan de Torendijk te Kortgene. Ze dringt aan op een goede verzoi-ging, ook van de bermen. Wethouder Van Damme zegt dat Staatsbosbeheer, waar de bomen van zijn, weinig doet aan de verzorging van de beplantingen. Hij zal hierover kon- takt opnemen. Nadat dhr. Blankenstijn gewezen had op de rommel bij de leegstaande huizen aan de Torendijk, werd deze langdra dige vergadering gesloten.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 5