INFORMATIE - RUBRIEK GEMEENTE KORTGENE Waarom fluoride spoelen op basisscholen? De nieuwe wet op de studiefinanciering Veerse Meer dagen 1986 BOTULISME Groep Noord-Beveland TELEFOON 01108-1553 Onderzoeken in zowel binnen- als buitenland hebben aangetoond dat we kelijks gedurende 1 minuut mondspoe- len met een 0,2% natriumfluoride- oplossing een bijzonder bruikbare ef- fektieve methode is, omdat: 1. de wekelijkse dosering en concen tratie van de spoelvloeistof konstant is en de spoelduur exakt meetbaar; 2. van overdosering geen sprake is, de slok spoelvloeistof wordt na het spoelen uitgespuugd; 3. de vermindering van het ontstaan van het aantal gaatjes in het gebit 30 40% bedraagt; 4. de gehele spoelprocedure in de klas minder dan 5 minuten bedraagt en het geen inbreuk op het lesgebeuren vormt; 5. het spoelen kan worden geïnstru eerd en begeleid door ouders of onderwijskrachten na voorafgaande instruktie vanuit de Districts Ge zondheidsdienst Zeeland; 6. op vrijwillige basis wordt deelge nomen aan het spoelen, bezwaarden kunnen weigeren er aan mee te doen; 7. het spoelen zonder bezwaar gekom- bineerd kan worden met het dage lijks gebruik van fluoride-tabletjes en/of het poetsen met een fluoride- houdende tandpasta; 8. de kosten van het fluoride-spoelen relatief erg laag zijn. Hoe verloopt de spoelprocedure? a. buiten het klaslokaal worden met een speciale doseerpomp vanuit een jerrycan weggooibekertjes gevuld met 7 ml. (ongeveer 1 slok) fluoride oplossing; b. vervolgens worden de bekertjes uitgedeeld aan die kinderen die van hun ouders toestemming hebben gekregen aan het spoelen deel te nemen; c. op een teken van de leidinggevende kracht nemen de kinderen de hoe veelheid fluoride in de mond en er wordt gedurende 1 minuut gespoeld; d. na deze minuut krijgen de kinderen een teken de hoeveelheid fluoride weer in de bekers terug te spugen; e. vervolgens worden de bekertjes op gehaald waarbij gekontroleerd moet worden of de vloeistof is uitge spuugd; f. tenslotte wordt de kinderen mee gedeeld dat zij gedurende 30 minu ten na het spoelen niet mogen eten of drinken, anders gaat een deel van het effekt verloren. Indien u nadere informatie wenst be treffende het fluoride-spoelen of fluo- ridegebruik kunt u zich wenden tot uw huistandarts of de Districts Gezond heidsdienst Zeeland (mevr. M. van Heusden, mond-hygiënist). Per 1 oktober 1986 is de Wet op de Studiefinanciering van kracht. Deze nieuwe wet regelt de studiefinanciering voor leerlingen en studenten van 18 tot 30 jaar in het voort- en hoger onderwijs. Op grond van deze wet heeft iedere leerling of student recht op een basis beurs. Voor thuiswonenden bedraagt deze 265,96 per maand en voor wie op kamers woont 604,22 per maand. Deze basisbeurs wordt maandelijks uit gekeerd en is onafhankelijk van het inkomen van uw ouders. Daarnaast is er aanvullende finan ciering mogelijk. Die is wel afhankelijk van het inkomen van uw ouders. Deze aanvullende financiering bestaat voor een deel uit een rentedragende lening en voor een deel uit een aanvullende beurs. De rentedragende lening moet u na beëindiging van uw studie terug betalen. Voor alle duidelijkheid: zoals het woord rentedragend al zegt, bete kent dit de lening aflossen met rente. De basisbeurs en de aanvullende beurs zijn een gift, dus die hoeft u niet terug te betalen. Een andere grote verandering per 1 oktober a.s. is de afschaffing van de kinderbijslag voor de studerenden van 18 jaar en ouder, als men onder de Wet Studiefinanciering valt. U komt in aan merking voor een toelage volgens de Wet Studiefinanciering wanneer u op de eerste dag van een kwartaal 18 jaar bent (1 januari, 1 april, 1 juli of 1 oktober). Zo niet, dan komt u in aan merking met ingang van het kwartaal dat volgt op uw 18e verjaardag. Tot die tijd valt u uiteraard onder de regeling „Tegemoetkoming in de Studiekosten". Deze regeling „Tege moetkoming in de Studiekosten" blijft dus van toepassing tot 1 oktober 1986, voor de leerlingen van 18 jaar en ouder. Wellicht ten overvloede moet worden opgemerkt dat ook de kinderbijslag van kracht blijft tot 1 oktober 1986 voor leerlingen van 18 jaar en ouder. Volgt u een opleiding die niet onder de nieu we wet valt, dan blijft er aanspraak op kinderbijslag mogelijk. Mocht u nog vragen hebben over bovengenoemd onderwerp, dan kunt u die stellen aan het bureau personeels zaken en onderwijs van onze gemeente, Telefoonnummer 01108 - 1553, de heer C. H. Poortvliet. D1STRIKTSGEZ0NDHEIDSDIENST (DGD - ZEELAND) Middelburg: Dam 3941; Vlissingen: Rozengracht 6; Telefoon 01180-34085. Infektiebestrüding: Melding en adviezen preventieve in- fektieziektenbestrijding: 01180 - 34085. Geslachtsziektenbestrjjding Spreekuur: Dam 3941 te Middelburg; ma-wo-vrij: van 910 uur, 01180-34085 informatielijn: 01180 - Tuberculosebestrijding Afspraak maken via Tel. 01184 - 18395. Spreekuur rijdende bus: Goes: „Ter Valcke" (parkeerplaats L. de Coligny- laan): di. 911 uur; Krabbendijke: J. W. Frisostraat 9: do. 1112 uur; Hein- kenszand: Warande 2: do. 1314 uur; Zierikzee: Jannewekken 10: di. 1314 uur. Jeugdgezondheidszorg 4- tot 19-jarigen: Vragen over jeugd- en schoolgezond- heidszorg voor kinderen tussen de 4 en 19 jaar: Tel. 01180- 34085. Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding: Dokumentatie en vragen over algemene gezondheidsvoorlichting: 01180 - 34085. Gezondheidsadviezen aan gemeenten: Vragen over gezondheidsadviezen aan de gemeenten: Tel. 01180-34085. ZOMER-AKTIVITEITEN KORTGENE 12 juli: Brandweerdemonstratie en Water spektakel, 14.00 uur, haventerrein. 16 juli: Auto-puzzelrit, inschrijving om 18.15 uur in de Granada Bar. 18, 19 en 21 juli: Kermis. 25 juli: Benny Carrera show om 20.00 uur op het haventerrein. 29 juli: Disco-avond om 21.00 uur in de Granada Bar. 6 augustus: Circus Holiday, voorstellingen om 16.00 en 20.00 uur. 9 augustus: Wielerwedstrijden voor amateurs, junioren en liefhebbers, aanvang 16.30 uur. 23 augustus: Slotconcert Muziekvereniging EMM, 20.00 uur Kerkplein. ZOMER-AKTIVITEITEN COLIJNSPLAAT 4 tot 13 juli: Deltaweek. 9 juli: Autorally, inschrijving 18.0019.00 uur in Café Juliana. 11, 12 en 14 juli: Kermis. 18 en 25 juli: Disco in „De Brug", georganiseerd door de Jeugdsoos. 8 en 9 augustus: Braderie. 15 en 16 augustus: Visserijfeesten. 20 augustus: Waterspelen voor jong en oud, 18.30 uur bij de vismijn. 23 augustus: Ui'banus toernooi, 10.00 uur, geor ganiseerd door v.v. Colpl. Boys. Burgerlijke stand Geboren: 4 mei: Gerardus Jacob Frangois, z.v. M. C. de Looff en J. E. Vermeulen; 19 mei: Ruben Kasper, z.v. N. W. L. Osse en J. M. J. Hazen; 23 mei: Pieter Jan Willem, z.v. H. C. Filius en M. A. Otte; 26 mei: Adriana Maria, d.v. C. P. A. Verburg en A. C. S. van der Maas. Ondertrouwd: 16 mei: S. J. Steenhuis en L. A. Krauwel; 20 mei: A. R. V. Verhagen en M. D. Salemink; 30 mei: R. Pij tak en A. H. Radersma. Getrouwd: 23 mei: A. de Jager en J. M. C. Kip; 23 mei: P. de Looff en J. T. van der Klooster. Overleden: 3 mei: Dirk Snijders, oud 38 jaar, e.v. H. Witvliet; 23 mei: Wil- helmina van Gilst, oud 86 jaar, e.v. M. van Gilst; 30 mei: Marinus de Wit, oud 88 jaar, w.v. W. van Gilst. Excursies naar de Haringvreter en tochten met traditionele schepen. Kortgene 4 dagen lang in het middel punt van de belangstelling. Van 19 tot en met 22 juni werden de Veerse Meer Dagen 1986 gehouden en Kortgene was gastgemeente. Het nam op een vrij laat tijdstip de organisatie over van Goes, maar dankzij een enorme inzet van ve len werd bewezen, dat een kleine ge meente de zaken toch „groot" kan aan pakken. 4 dagen feest in Kortgene, 4 dagen zon, 4 dagen van louter hoogtepunten en blije gezichten. De bevolking heeft met. volle teugen genoten en was in grote aantallen op de talrijke evene menten aanwezig. Voor de toeristen vormden deze dagen een attraktie van de eerste orde en de naamsbekendheid van het Veerse Meer is er alléén maar groter op geworden. Een centraal punt van deze Veerse Meer Dagen was de enorme feesttent op het oude havenplateau. Duizenden mensen hebben zich in deze tent geamu seerd en er lekker gegeten en gedron ken. De samenwerkende horeca-bedrij- ven hebben voor talrijke culinaire hoog standjes gezorgd en er werd aan de lo pende band voor amusement gezorgd: dansgroepen, dixielandmuziek, een En gelse brassband, kinderspelen en als hoogtepunt op de zaterdagavond het op treden van Saskia en Serge. Jong en oud raakte in de ban van deze artiesten en toen „Zomer in Zeeland" werd in gezet kende het enthousiasme geen grenzen meer. Na afloop van het op treden van het duo was de tent één klappende, hossende, dansende en zin gende massa. Ook de buitengebeurens trokken veel publiek. Muziekgezelschappen, para- sailing, waterskiëen en de platbodems, een feestelijk gezicht deze in linie op varende schepen te aanschouwen. Een aantrekkelijk schouwspel was de zeeslag op de vrijdagavond. Ook niet te verge ten de optredens van de straatbandjes, die 's avonds in verschillende café's voor een waar carnavalesk gebeuren zorgden. En dat allemaal zonder noemens waardige wanklanken. Kortgene heeft zich op een waardige wijze gepresen teerd, heeft bewezen dat het een dorp is, waar het goed wonen en toeven is en heeft bovendien bewezen dat het wat feesten betreft, zijn mannetje staat. Nogmaals, de inzet van zéér velen heeft er voor gezorgd dat de Veerse Meer Dagen zo'n groot succes zijn ge worden. Botulisme is een ziekte die de laatste jaren vooral onder de watervogels slachtoffers heeft gemaakt. De ziekte wordt veroorzaakt door een gif wat wordt gevormd door een bakterie. Het gif is een zenuwgif wat verlammings verschijnselen veroorzaakt. De eerste tekenen hiervan bij watervogels zijn het niet meer kunnen vliegen of lopen, problemen met slikken en geen geluid meer kunnen voortbrengen. Besmetting treedt op door het eten van voedsel, waarin het gif zich be vindt. Vooral in dode, warme dieren groeit de bakterie snel. Een tempera tuur tussen de 20° C. en 37° C. en een zuurstofarme omgeving zijn het gun stigst voor de groei van de bakterie. Er mag worden aangenomen dat voor het type botulisme wat bij watervogels meestal voorkomt, gezonde mensen niet gevoelig zijn. Het is mogelijk dat in dode dieren gif gevormd wordt waar voor mensen wel gevoelig zijn. De kans bestaat dat door aanraking van de dode dieren het gif aan de handen komt; via de mond kan het gif vervol gens in het lichaam komen. Raak dode dieren daarom niet aan. Risico's bij zwemmen en baden zijn te verwaarlozen, zeker wanneer er geen dode dieren in de direkte omgeving liggen. Wanneer zich verschijnselen voordoen die kunnen duiden op botu lisme, neem dan direkt kontakt op met de huisarts. Tijdens zomers waarin botulisme voorkomt, sterven duizenden vogels. De ze moeten dan, om verdere besmetting te voorkomen, snel en hygiënisch wor den opgeruimd. Iedereen kan daarbij helpen: Geef dode watervogels nooit met de vuilnisman mee en begraaf ze ook niet. Waarschuw de gemeente als u dode watervogels of watervogels met ver lammingsverschijnselen ziet. Raak de vogels zelf niet aan, ook niet met handschoenen. Voorkom botulisme door in het voor jaar en in de zomer watervogels niet te voeren, zodat geen concentraties van vogels ontstaan. Velen van u zoeken weer verpozing aan de waterkant door een hengeltje in het Veerse Meer uit te gooien. Wij willen nog even bij u onder de aandacht brengen welke beperkingen er gebonden zijn aan het vissen in het Veerse Meer. In het westelijke deel van het meer gemeten vanaf de denkbeeldige lijn Campveerse Toren - Havenkanaal Kam perland mag uitsluitend gevist worden met één hengel. In het oostelijke ge deelte, gemeten vanaf diezelfde lijn, mag men met twee hengels vissen. Aan het aas zijn geen eisen gesteld, behalve dan dat men niet met maden mag vissen. Rietmaden vormen hier weer een uit zondering op, daar mag wel mee gevist worden. Aangezien men tegenwoordig in de maanden juni, juli en augustus weer 's nachts mag vissen, gaan velen van u ook 's nachts weer op pad. Als de recht hebbende van het viswater, in dit geval de Delta Federatie, dit echter verbiedt mag u niet vissen tussen twee uur na zonsondergang en één uur voor zons opgang. Nachtvissen in het Veerse Meer is dan ook niet toegestaan. Verder delen wij u nog mede, dat de minimummaat voor paling 30 cm is en dat men maximaal vier forellen in zijn bezit mag hebben. Inbraakpreventie. Het is weer vakantietijd en iedereen trekt er op uit. Uit ervaring is ons ge bleken, dat vooral bungalowparken en woningen binnen de bebouwde kom het doelwit zijn van de inbreker. Enkele faktoren die de inbraakge voeligheid bepalen zijn: 1. De aard van de woning (bungalow/ boerderij). 2. De ligging van de woning (afgelegen) 3. De waarde en de aantrekkelijkheid van de inboedel. Geef de inbreker dan ook geen aan leiding door een briefje op de deur te plakken, waarop een boodschap van bij voorbeeld de melkboer staat; leg geen sleutel onder de deurmat of dorpel: voorkom een onbewoonde aanblik van de woning; zorg ervoor dat bepaalde kostbaarheden, zoals: televisie, video en geluidsapparatuur, van buitenaf, slecht of helemaal niet zichtbaar zijn. Verder komt het regelmatig voor, dat van een woning de deur of enkele ra men openstaan, terwijl er niemand in de woning aanwezig is. Zorg ook voor een stel goede sloten, waardoor u het de inbreker moeilijker maakt om binnen te komen. Als een bepaalde woning namelijk goed tegen inbraak is beveiligd, zoals met een paar goede sloten, dan zal een inbreker daar niet zo snel binnengaan. Het kost 'm dan teveel tijd, en dat is nu juist wat een inbreker niet wil. In het groepsbureau van de Rijks politie te Kortgene zijn gratis folders verkrijgbaar met betrekking tot in braakpreventie. Sinds kort beschikt de rijkspolitie te Kortgene ook over een zogenaamde U.V.-stift. Zo'n U.V.-stift is verkrijg baar bij de boekhandel. Hiermee kunt u uw kostbare spullen merken, waar door het voor de politie gemakkelijker is goederen, die na een inbraak zijn teruggevonden, bij de rechtmatige ei genaar terug te bezorgen. Kom eens langs en vraag informatie of neem wat folders mee. De rijkspolitie Kortgene geeft u graag advies.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 2