Computers op kantoor Taaipraatje. Avond-wandeltocht te Kortgene dék U KUNT NIET ALLES WETEN U KUNT NIET flllES WETEN Ut spreekwoord „aetuhhe spoed is zelden hoed", dat kenne m'n oalemaele wè, beste vrienden. M'n kenne ut nie alléén, m'n ondervinde ut ök nog rehelmaetug. Dat aestuhhe kan wè us slecht oflööpe, mè ut kan ök wè us zö weze da-je d'r lol om kan en zeker un oare. Zö'n toestand maekte Merien van Tannetje van Kamperland mee. Aestuhhe spoed Merien dat is un bezug baesje, ie is oaltied druk in de weer. Vliehe van 't ene nae 't oare en zö sterk as un beer. Tied ei Merien ök oaltied te kort, ie sjees mè in ut rond. Moeder Tannetje zei oaltied: jie ei spellen in je kont. Onderlest mos'tun nae de kapper, wan'tut aer hroeide aest van z'n ööd. Mè Merien die was wee jachtug en z'n schrik was dan ök hrööt. Want de kapper was an't knippen, un veintje nog nie zö oud. D'r zat d'r ök nog één te wachten, Merien kreeg ut prompt benauwd. Ie zei tehen ut veintje dat zat te wachten: je krieg un rieksdaelder, mag uk dan éést? Ze vonde ut oalebei-je prachtug, mè dat veintje ut méést. Want toen de kapper klaer was, hienge ze oalebei-je weg. Merien vroeg: mö jie dan nie knippe? Mè di oa Merientje pech. Ni-je, zei die van de rieksdaelder, ik kwam mè mee m'n vriendje mee. De kapper ei hebrult van 't lachen, en wat zuurug kiekend, dee Merien toen ök mè mee. St. Adriaanstraat uw winkelstraat FA. KOLE (TEXTIEL) GOOVERS (ANTIEKHANDEL) JAAP DE JONGE (SLAPEN) TILROE (VIS - POELIER TOKO) BAKKERIJ DE GOUDEN KORENAAR (BROOD - BANKET) V/D WEELE (TEXTIEL - CORSETTERIE) TRIMPE (GROENTE FRUIT) DE MUNNIK (SCHOENREPARATIE) SJAAK VAN ZEE (HERENMODE) JANSEN JUWELIERS (GOUD-ZILVER-BRILJANT) De opmars van de computer in de kantoorlokalen van bedrijfsleven en over heid is niet meer te stuiten. De circa 1,5 miljoen Nederlanders, die hun brood verdienen in de administratieve sektor, worden gekonfronteerd met ingrijpende technische veranderingen, die de oprukkende automatisering met zich meebrengt. Op menig kantoor worden de tekstverwerkers, personal computers, e.d. met arg waan bekeken. Niet alleen omdat de technologische ontwikkelingen het werk ver anderen, maar ook omdat men bang is dat de computers op de duur tot verlies van arbeidsplaatsen zullen leiden. Gaan in de naaste toekomst bijna alle kan toormensen de WW in, terwijl de computers het werk doen? Zo'n toekomstbeeld staat menigeen voor ogen. Werkgelegenheid onder druk. Terwijl de centrale overheid probeert om een anti-werkloosheidsbeleid te voeren, drei gen de technologische ontwikkelingen roet in het eten te gooien. De banenplannen van vandaag kunnen binnenkort al weer achter haald zijn, omdat onvoldoende rekening werd gehouden met de opmars van de tech nologie, die stellig konsekwenties zal hebben voor de werkgelegenheid in diverse sektoren van het bedrijfsleven. En dat met name in de administratieve sektor, waar de nieuwe technische vindingen op het ogenblik reeds op ruime schaal worden toegepast (40.000 tekstverwerkers en 50.000 personal compu ters staan al in Nederland). Die automatisering krijgt binnen enkele jaren een veel weidser perspektief, als ook beeld en geluid aan het technische reservoir worden toegevoegd. De computer is er nu al als schrijf- en rekenmachine, vroeg in de jaren negentig zal ze er ook zijn als telefoon en videoscherm. Veel menselijke 'jarbeid wordt dus door de computer overgenomen. Dat kan arbeidsplaatsen kosten. In een sektor als het bankwezen, waar ge durende de laatste kwart eeuw sprake was van een geduchte uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen, staat de werkgelegenheid nu al onder sterke druk. Maar er is een keerzijde. De technologi sche ontwikkeling zorgt ook voor nieuwe ba nen. Er zijn uiteraard mensen nodig om de computers te fabriceren, te repareren en te onderhouden. En in de commerciële sektor zullen er meer mensen nodig zijn om de com puters aan de man te brengen. In de bedrij ven waar de automatisering wordt doorge voerd, zullen de funkties die overblijven van een hoger niveau zijn. Maar of die funkties vervuld kunnen wor den door degenen die tot dan toe het admi nistratieve werk deden, is een andere zaak. Er gaat in toenemende mate een opleidings vraagstuk spelen. Mensen, die door de au tomatisering niet uit de boot willen vallen, zullen zodanig moeten worden opgeleid, dat zij een funktie van hoger niveau gaan ver vullen, als de computer het administratieve werk overneemt. Worden zij niet opgeleid, of willen zij niet worden opgeleid, dan zou inderdaad de WW wel eens het eindstation kunnen zijn. In ie der geval zit het er dik in, dat vooral de minst opgeleiden onder de kantoormensen het ge lag zullen betalen. Betere verdeling. Hoewel op dit moment niet exact kan wor den vastgesteld hoeveel banen in de kantoor- sektor verloren zullen gaan door de opmars van de computer, houden deskundigen er re kening mee dat bijv. bij de banken, verze keringsmaatschappijen en grote administra tiekantoren men straks 20 tot 25 procent minder mensen nodig zal hebben. Het gaat hier om zeker 300.000 werknemers. Een betere verdeling van het beschikbare werk, resulterend in arbeidstijdverkorting, kan deze ontwikkeling enigszins verzachten. Als in de toekomst de vrije tijd toeneemt, kan dat ook weer bijdragen tot het schep pen van nieuwe banen, bijvoorbeeld in de „ontspanningsindustrie" en de kulturele sek tor. Terwijl ook de behoefte aan welzijns voorzieningen toeneemt als een groot deel van de bevolking over meer vrije tijd kan be schikken. Kortom, het verlies aan banen in de administratieve sektor zou voor een deel Donderdag 19 juni: Donderdagavond 19 juni is er een wandeltocht in Kortgene. De tocht gaat over een afstand van 6 en 10 km. De route is om Kortgene heen uitgezet over de prachtig begroeide dijken en wegen. Inschrijven voor deze tocht kan vanaf 18.00 uur in de Granada Bar. De wan delaars die 10 km lopen, gaan om 18.30 uur van start. De kortere afstand van 6 km vertrekt om 19.15 uur. Om ongeveer 20.30 uur worden de goedgemaakt kunnen worden door meer ba nen in de dienstverlenende sektor. De computersektor gaat in ieder geval een grote toekomst tegemoet. De computerise ring en robotisering van de samenleving gaat door. Alleen al in de sektor kantoorautoma tisering werd vorig jaar een omzet van ruim 10 miljard geboekt en dat zal tegen het ein- Schip. Een eigenschap die de mens is aangebo ren, is zich op een andere manier te verplaat sen dan te voet, met de benenwagen. Al in de oudste tijden was men vertrouwd met het water en één der eerste middelen van vervoer was het schip, aanvankelijk het zeilschip. In Genesis, het eerste bijbelboek, staat reeds ge schreven: „Maak u een ark van goferhout. Driehonderd el zal de lengte van de ark zijn, vijftig el haar breedte en dertig el haar hoog te". Thans kennen we de ark nog steeds als woonschip. De oorspronkelijke betekenis van schip is een vaartuig van aanzienlijke afmetingen, in zonderheid bestemd voor de zeevaart. In de rechtspraak kent men de vaste uitdrukking „schip en lading". Het scheepsjournaal moet bevatten alles wat schip en lading be treft. „Het behoud van schip en lading stond op het spel". Vaak worden andere zaken of personen met een schip vergeleken. Zo spreekt men van een zwak schip (een zwakke vrouw) en in Groningen van een mal schip (een vreem de vrouw). Verder van het schip van staat (dè staat zelf) en van het schip der woestijn: de kameel. Minder bekend is het schip van Sint Rei- nuit. In de oude volksliteratuur werd daar mee een denkbeeldig schip beschreven, waa rop alle opmakers, doordraaiers en doenie ten werden geplaatst. In de Zaanstreek was een verbastering hiervan: het schip van Sin- te Karnuite. Een zegswijze voor een werk dat nooit klaar kwam. Daar zei men ook: het is een schip van bijleg. Dat betekende dat er ergens geld bij moest. „In het schip van Sint Annuit zitten" hield in, geen kans meer hebben om te trouwen. Voor iets wat weinig om het lijf had, kende men de zegswijze: „het lege schip vol Joden". sportieve wandelaars bij de molen ver wacht. Daar aangekomen zal de muziek vereniging E.M.M. klaarstaan om met muzikale marsklanken de wandelaars op hun laatste kilometers te begeleiden. De finish is in de grote tent, die op het haventerrein staat opgesteld. Alle deelnemers ontvangen hier een deelna me-herinnering! De organisatie laat nog weten, dat de wandeltochtboekjes kunnen worden meegebracht en dat het inschrijfgeld 2,50 bedraagt. de van .de tachtiger jaren minstens 30 mil jard zijn. Zulke cijfers vormen een indikatie dat we leven in de schemering van een nieuw tijd perk, waar computers en robotten tot een onvervreemdbaar bestanddeel van de samen leving zullen uitgroeien. Bekend zijn de uitdrukkingen: Als een schip zonder roer zijn, voor mensen die in bepaalde omstandigheden niet weten hoe ze moeten handelen. En: Er komt een schip met zure appelen aan, om aan te duiden dat er een zware bui komt Opzetten. Het schip is in behouden haven. Dat wil zeggen de onderneming is gelukt. Een klein lek doet een gropt schip zinken, betekent: een geringe onachtzaamheid kan tot grote schade leiden. Het spreekwoord: „Een schip op het strand is een baken in zee" houdt een waar schuwing in. In een ondiepe zee is het gevaar lijk te varen. Het gestrande schip doet dan dienst als waarschuwingsteken. Figuurlijk: men moet lering trekken uit de fouten (het ongeluk) van anderen. Heel oud is de uitdrukking: „met ande ren in één schip reeden". Dat duidde op een vrouw, die het niet al te nauw nam en haar man ontrouw was. Vandaar ook het oude rijmpje: „Mijn wijf! Ik lach mit zukke kuu- ren. Ik ree in 't schip mit al m'n buuren". De teer kost meer dan het schip, geeft ver spilling aan. De onkosten bedragen meer dan de zaak waard is. Zo betekent: „Er valt te veel tussen schip en kaai" (kade) dat er te veel verloren gaat bij de behandeling van een zaak. Ook: er verdwijnt teveel op een oneer lijke manier. Deze zegswijze is afkomstig van het lossen van schepen over de loopplank. Daarbij viel nog wel eens wat in het water. Het oude spreekwoord: „Dure schepen blijven aan land" betekende dat meisjes, die zich afvroegen of de jongens, die naar hun hand dongen wel genoeg geld hadden, vaak ongetrouwd bleven. Een grappige zegswijze is: „Als het schip met geld komt". Dat wil zeggen, als ik in mijn rijke dagen kom. Met andere woorden: nooit. Vergelijk: als Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Met Sint Juttemis, als de kal veren op het ijs dansen. Bekend is: „De ratten verlaten het zinken de schip". In slechte omstandigheden, als het verkeerd loopt, zoekt men een goed heen komen. Ook: dan verdwijnen de vrienden. „Een groot schip voeren" betekent: een grote staat voeren. Vandaar: Een groot schip heeft groot water nodig. Betekenis: een hooggeplaatst persoon moet zich ruim kun Gebruik een deel van de groente rauw. Snijdt spinazie en raapsteeltjes zeer fijn en rasp de worteltjes. Kook spinazie, stoof sla, raapsteeltjes met aanhangend water en kook rabarber, worteltjes en peulen en doperwten met slechts zeer weinig water! Is de korst van de cake verbrand, snijdt dan de gehele korst er af en bestrijk uw cake met boter, waarna u het ge heel bestrooit met chocoladestrooisel. nen bewegen, goed bij kas zitten. Daartege- over staat: „een diepgaand schip". Dat wordt gezegd van iemand die te grote verte ringen maakt in verhouding tot zijn inkomen. De zegswijze: „het kan beter van een schip dan van een schuit" betekende: men moet er niet tegenop zien de rijken voor de kosten te laten opdraaien. Zij kunnen het beter be talen dan de arme mensen. Vergelijk tegen woordig: het kan beter van een stad dan van een dorp. „Schoon schip maken" gebeurde vroeger letterlijk op zee. Iedere dag moesten de ma trozen het schip schoonspoelen en zwabbe ren. Na het schoonmaken van het schip luid de de klok om te schaften. Thans ook in fi guurlijke betekenis: geheel afrekenen met iets. Zich ontdoen van alles wat last veroor zaakt. Zijn oude schulden betalen. Er zijn nog wel meer zegswijzen waarin schip voorkomt, maar we willen het hierbij laten. (Nadruk verboden). Naai van een moderne kleur stof een zak met een gleuf er in die opgehangen kan worden. Kinderen kunnen hierin 's avonds hun vuile kleding doen. Kleine kinderen die buiten spelen geeft u een plaatje om de hals met naam en adres. Als zij weglopen of verdwalen, weet men meteen waar het kind woont. Kneedgum blijft zacht met een druppeltje olie erbij. Bewaar het niet te lang, omdat het dan erg veel bacteriën bevat. In zeepsop om bellen te blazen doet u één eetlepel suiker, de bellen worden dan kleu riger en steviger. Geef ieder kind op een verjaardagspartijtje z'n eigen schaaltje chips, snoepjes, e.d. Dus niet alles in één grote schaal. Het ene kind durft meer dan de andere, op deze manier krijgt ieder even veel. Slechte adem van alcohol of knoflook ver dwijnt als u op een takje verse peterselie kauwt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 2