Drukwerk?^ U KUNT NIET ALLES WETEN seizoenkrachten De historie van de rijst Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 5 juni 1986 no. 4224 Gesjeesde scholieren KUNT NIET ALLES WETEN Je leest ut elke keer in de krante, beste vrienden, de stad is onveilug en d'r hebeurt aoltied van aoles. Hin wonder da vee mensen dan ok de schrik in d'r bèènen kriehe a ze in de stad bin en d'r hebeurt wat dat a nie aoledaegs is. Mè ut oeft netuurluk nie aoltied un anslag op je leven te wezen. Dat ei Merie ok ondervonde. Wienkele in de stad. Merie hieng wienkele in de stad, Dat most toch us hebeure. Ze hieng mee d'n auto, Die stieng toch voo de deure. Mè de stad, di ao ze't nie op, De hekste diengen maek je di mee. Dat stieng elke dag in de krante, Of je zag ut op de teevee. Merie ao d'r boodschapjes hedae, En kwam wee bie d'r auto trug. D'r nest stieng un auto mee un veint d'r in, Dus dee ze aolus eel vlug. Aolus wier op d'achterbanke hehooid, Want zo'n veint, je wist ut mè nie. En jewel, ze zat d'r nog nie in Of ie zwaoide nae Merie. Ze haf netuurluk hin krimp, En vlug wouw ze d'r vandeu. Mè die veint kwam nae d'r toe, Ie wier ut nie beu. Ie tikte op ut raempje, Merie riep: je bin hek. Dat hloof uk niet, zei die man, Mè je tasje stae nog op 't dek. „De gesjeesde student" is een begrip dat uit de universitaire wereld stamt, maar het begrip kan ook worden toegepast op tallo ze leerlingen uit het voortgezet onderwijs, die hun opleiding niet afmaken. Uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat 55 procent van de leerlin gen die in 1977 naar een school voor voort gezet onderwijs zijn gegaan, in de loop van zes jaar uit het onderwijs zijn vertrokken. Meer dan de helft van de leerlingen kapte dus roegtijdig met hun studie, dat is een ont hutsend gegeven. Meisjes hielden de school opleiding vaker voor gezien dan jongens, te weten 58,6 legen 52,7 procent. Het onderzoek had betrekking op leerlin gen van het Lager Beroeps Onderwijs (LBO), mavo, havo en Voortgezet Weten schappelijk Onderwijs (VWO). Het aantal scholieren van het LBO beloopt om en na bij de 300.000, het aantal leerlingen bij VWO, mavo en havo bedraagt in totaal meer dan 800.000. In de eerste drie schooljaren was het ver trek van leerlingen nog vrij gering, maar de laatste drie jaar verliet een groot deel van de leerlingen het voort- ge/et onderwijs. Het Lager Beroeps Onder wijs is de kampioen als het om schoolverla ters gaal. Ruim 84 procent is na zes jaar uit het onderwijs verdwenen. De resterende 16 procent is in hoofdzaak doorgegaan naar het middelbaar beroepsonderwijs. Het onderzoek van het CBS loonde ook weer eens aan dat de sociale herkomst van leerlingen een belangrijk gegeven is bij het volgen van voortgezet onderwijs. Kinderen van arbeiders en lagere employees verlaten de school over het algemeen eerder dan kin deren van middelbare en hogere employees. De vraag hoe dat komt dringt zich hier op. Worden de kinderen uil de lagere sociale mi lieu's thuis minder gestimuleerd om hun opleiding al le maken? Of is het klimaat op de scholen zodanig, dat kinderen uil deze mi lieu's zich daar minder thuis voelen? Ver moedelijk zullen beide lak toren meespelen. l-.r mag nog zoveel over emancipatie wor den gesproken, een feit is en blijft dal ou- dei de schoolveilaters meer meisjes dan jon gens zijn. Dal wordt vermoedelijk mede in de hand gewelkt dooi de door velen aange hangen gedachte, dat juist jongens maat schappelijke carrière moeten maken en dat studeren voor meisjes minder belangrijk zou zijn. Er gaan na het behalen van een VWO- diploma ook veel meer jongens dan meisjes naar een universiteit of hogeschool. Bijna 65 procent van de jongens met een VWO-diploma kiest voor een wetenschap pelijke studie tegen slechts 43 procent van de meisjes met VWO-opleiding. Overigens neemt het aantal meisjes dat verder studeert, wel duidelijk toe. Hel ware. Het nagaan waar een woord vandaan komt is een vak apart: dat vak wordt „ety mologie" genoemd. Wie er interesse in heelt, houdt zich bezig met de vraag: wat is de oor sprong van dit woord? De oude Grieken dachten dat de oorspronkelijke betekenis van een woord ook de echte, werkelijke oor spronkelijke waarde zou onthullen. Als je van een woord de oudste vorm vindt, weel je wat het woord eigenlijk betekent, omdat in het oude Grieks het woordje etymon" de betekenis heeft van „hel ware", noemt men de wetenschap de etymologie. /.ouden wij bij hel nagaan van de oor sprong van ons woord „rijst" werkelijk hel wezen van het produkt op hel spoor komen? Misschien niet, maar wellicht komen wij ge noeg andere dingen wel op het spoor Wel, om le beginnen: reeds voor de band met Indie bestond hel Nederlandse woord „lijst" al. Zodat hël duidelijk is, dal wij wel de rijsttafel, maar niet de rijst uil onze vroe gere kolonie hebben overgenomen. Sommi ge mensen denken aan Italië: daar heel rijst weliswaar „liso", hetgeen in hel oude Ne- PEUTERSPEELZAAL KORTGENE VRAAGT KLEDING Op zaterdag 21 juni tijdens de Veerse Meer Dagen houdt de peuterspeelzaal een kinderkledingbeurs. Om zodoende te proberen de financiële tekorten, die we momenteel hebben, enigszins të dekken. Allerlei soorten zomer- en winter- kleding vanaf maat 56 t/m 140 zijn van harte welkom (ook schoeisel). De kle ding moet schoon, heel, van maat voor zien en geprijsd zijn. (Van de opbrengst is 25% bestemd voor de peuterspeel zaal). Ongeprijsde artikelen komen ten bate van de peuterspeelzaal. Verder kan men ook speelgoed, spelletjes en kinderboeken bij ons afgeven. Iedereen, die kleding en/of speelgoed te verkopen heeft, kan deze van te voren inleveren. Daartoe bestaat gele genheid op maandag 9 en woensdag 11 juni tussen 18.30 en 20.00 uur bij Suze Ruiter, Hoofdstraat 28, Kortgene. Afrekenen en het ophalen van niet verkochte spullen kunt u op maandag 23 juni tussen 19.30 en 20.30 uur bij Juliëtte Korse, Hoofdstraat 102, Kort gene. Hopelijk brengt u op zaterdag 21 juni een bezoek aan onze stand in de Hoofd straat te Kortgene. GEZINS-FIETSTOCHT V.0.0. Op zaterdag 21 juni a.s. organiseert de Vereniging voor Openbaar Onderwijs i voor de 5e maal haar jaarlijkse gezins fietstocht waaraan door iedereen deel- De tocht gaat over een gedeelte van genomen kan worden. Noord-Beveland en is plm. 25 km lang. Onderweg kunnen er verschillende op drachten uitgevoerd worden, waaraan een paar leuke prijzen verbonden zijn. Als extra prijs wordt aan het eerst- binnenkomende niet-VOO-lid een jaar gratis lidmaatschap van het VOO aan geboden. Halverwege de tocht is er een rust plaats, waar koffie of limonade met een koek geserveerd zal worden. Aan deze fietstocht is geen tijdslimiet verbonden, zodat iedereen zijn of haar eigen tempo kan bepalen. De start is tussen 14.00 en 14.30 uur bij de o.b.s. „De Vliete", Julianastraat te Wissenkerke. Het inschrijfgeld bedraagt: VOO-le- den en kinderen tot 12 jaar f 2.en niet-leden f 3.50. Inschrijvingen kunnen vanaf heden bij: dhr. Bos, Julianastraat 31, telefoon 01107 - 1337 of bij de OBS „De Vliete". Na beëindiging van de fietstocht is er voor iedereen een leuke herinnering. AI met al toont dit CBS-onderzoek weer eens aan dat faktoren als geslacht en socia le herkomst niet zelden een belangrijke rol spelen m.b.t. iemands schoolloopbaan. Anderzijds is het uiterst zorgwekkend, dat een zo groot deel van de leerlingen de oplei ding niet afmaakt. Het is een bekend gege ven dat degenen die hun schoolopleiding niet afmaken, op de arbeidsmarkt geringere kan sen hebben dan zij, die wel hun schooloplei ding voltooien. Onder de werklozen en kansarmen van vandaag en morgen zouden dan ook wel eens veel schoolverlaters kunnen zitten. Mr. A. Bronsbergen. dcrlands best „ris" had kunnen worden, maar dat verklaart nog niet de -t op liet eind. Maar de Hollanders maakten niet zozeer kennis met de droge korrels, zij maakten kennis met een kant-en-klaar gerecht: een- Italiaanse specialiteit, die „risotto" wordt genoemd. Deze risotto werd in onze taal ver basterd lol „rijst". De lange i uil de Mid deleeuwen werd immers later een ij. Ook de/e theorie kan echter niet de ety mologisch juiste zijn: de rijst werd pas in 1530 in Italië ingevoerd, en hel Nederland se woord „rijst" stamt van voor die lijd. Dë mensen die deuken dal de -I er in de Middel eeuwen bij is gekomen, en dal de originele vorm „ris" (met een lange i is), zullen dus wel gelijk hebben. De oplossing wordt erbij gegeven: hel is gewoon hel f ranse woord „riz". Dit bete kent namelijk rijst, al kan hel ook rijstpa pier (en dus vloeipapier) betekenen. Iedereen kent hel merk KIX I A t en iedereen weet ook dal riz, een vloeitje is en l a ('roi\ de naam van de fabrikant. We zullen nog meer fabrikanten tegenko men: hel f ranse woord riz is op zijn beurt Hebt u veel last van slakken? Leg dan rabarberbladeren of natte stukken hout op de grond. De slakken verzamelen zich daarop, waarna u ze gemakkelijk kunt verwijderen. Zwarte peper met stroop mengen, dit op een vloeipapier smeren, op een nat gemaakt schoteltje leggen en u hebt een gif vrije vliegenvanger. Geverniste en gepolijste meubelen maakt u schoon met een katoenen lapje, in lijnolie gedoopt. Een olievlek in een kokosloper kunt u bestrooien met pijpaarde. Dit poeder een paar uur in laten werken, dan er af borstelen. Daarna behandelen met sop van synthetisch wasmiddel en ver volgens met schoon water naspoelen. Was de groente vlug en laat ze niet in het water staan. een verbastering van het Latijnse woord ori- za, dat eigenlijk „oryza" wordt gespeld. De rijstfabrikant die zich met deze naam tooit, heeft een goede keus gedaan. De weten schappelijke naam van de rijst is: Oryza Sativa. Maar ook daarmee zijn wij er nog niet: was de rijst bij de Romeinen bekend: was het een gewaardeerd voedingsmiddel? Het ant woord is: nee. Romeinse geneesheren plachten van rijst een slijmerige drank te brouwen, die zeer ge neeskrachtig zou zijn, maar meer deden zij er niet mee. Een enkele maal werd rijst als voedsel gebruikt. De Romeinen aten het ech ter niet vaak: Horatius laat ons vermoeden dat rijst geen eetbaar gewas is. Exportprodukt. Toch was de rijst in de tijd van de oude Romeinen een belangrijk exportprodukt: het werd vervoerd vanuit Alexandrië. Deze stad in Egypte was gesticht door de Griekse ver overaar Alexander de Grote, die in de vier de eeuw voor Christus het hele Oosten onderwierp. Na zijn dood werd het veroverde Perzië weer zelfstandig, maar gebieden als Syrië, Palestina, Egypte en Klein Azië (dat nu Tur kije heet) kregen een Griekse bovenlaag met Griekse kuituur. Men maakte dus ook ken nis met de rijst, die aan de benedenloop van de Eufraat en de Tigris werd verbouwd. Door de veldtochten van Alexander kwam de rijstbouw terecht in Klein Azië, Er werd ook rijst ingevoerd uit het Oosten. De over slaghaven was Alexandrië. Die stad had een gunstige ligging aan de Middellandse Zee, terwijl de Nijl vanuit het binnenland voor veel aanvoer zorgde. Produkten kwamen over zee naar een punt, waar de Nijl over land niet zo ver weg is, en kwamen dan over de rivier naar Alexandrië. Juist omdat Perzië niet tot de Griekse wereld behoorde, was de aanvoer over land niet gegarandeerd en ook niet al tijd veilig. In hel Tweestromenland was de rijst al lang bekend, hel woordje ervoor was „bri- zi". De Grieken hebben dit een beetje ver basterd lol oryza. Met hel gewas kwam ook de naam mee. De oude Perzen waren echter niet de eersten die rijst op het menu hadden. Zowel hel kweken als de naam hadden zij overgenomen uit het oude India. In dit enor me land sprak men een liulo-Luropc.se taal, hel Sanskriet. Dal is nu nog de heilige taal in India, waarin religieuze werken zijn ge schreven. In India zijn wij aangekomen bij de oorsprong van onze ijstzowel hel ge Een haren kwast, die voor teren ge bruikt is, kunt u weer zacht en soepel maken door hem te weken in terpentijn, vermengd met spiritus (ongeveer 2/3 terpentijn en 1/3 spiritus). Neem zoveel mogeljjk verse groenten en maak ze schoon zo kort mogelijk voor het gebruik. Schrap of schil niet weg wat goed eet baar is. Boen jonge worteltjes, schrap ze niet. Gebruik ook de buitenbladeren van slakropjes en andijvie. Een losliggende roe van uw traploper betekent gevaar, kijk de schroefoogjes af en toe goed na. Is het schroefgat te groot geworden, sla er dan een plug in en schroef het oogje opnieuw vast. Last van uienlucht aan uw messen? Haal ze na het gebruik even door een (gas)-vlam en de lucht is verdwenen. recht als het woord in het Sanskriet heet rijst: vrihi. Gras. Of de rijst in India voor het eerst is ver bouwd is niet zeker, er werd ook allang rijst gegeten in China. Het is heel wel mogelijk dat de Indiërs de rijst hebben overgenomen van de Chinezen, maar in elk geval niet het woordje. In China heet rijst „fan", in het jaar 2356 voor Christus vaardigde de Chi nese keizer Jao een decreet uit, waarin re gelingen werden getroffen voor het aanleg gen van bevloeiingswerken om de rijstbouw te bevorderen. Al meer dan vijftig eeuwen vormt dit grasachtige gewas al een belangrij ke voedselbron voor de mensheid. Er zijn echter meer tot de grassen beho rende planten, die de mens voedsel verschaf fen. Gras heet in de taal van de Romeinen, het Latijn: gramen. De tot de grassen beho rende planten noemt men dan ook de gra- mineeën. Hiertoe horen, behalve rijst, ook alle andere graansoorten, zoals rogge en tar we. Ook de door de Amerikaanse indianen ontwikkelde maïs hoort ertoe. Als u weer eens rijst eet, kijkt u misschien toch even anders aan tegen het alledaagse hapje, dat een zo lange geschiedenis achter zich heeft. Bovendien kunt u zich verbazen over het feit, dat het woordje dezelfde weg naar uw tafel heeft afgelegd als uw voedsel! Drs. Hans Wessendorf. Formicubludcn mag u nooit met een schuur middel reinigen. Hierdoor wordt hel formi ca dof en krijgt u het nooit meer glanzend. Gewoon afnemen met een sopje is het beste. Rotan stoelen mag u niet tc vaak met vocht reinigen. Is het echt nodig, maak dan een emmer warm water met soda en borstel de stoelen af. Naspoelen met koud water en in de zon meteen laten drogen. Maakt u toetsen van de piano schoon met con bijtend schoonmaakmiddel, dan zullen zij vei kleuren. Regelmatig de toetsen afne men met een zeem uitgewrongen in water met een paar druppels azijn, dan zullen zij altijd blijven glanzen. Rijst wordt in ons land niet verbouwd, maar het wordt wel veel gegeten in Nederland. Alle rijst wordt geïmporteerd: de Nederlanders hebben op de een of andere wijze kennis gemaakt met rijst en ze willen het graag gebruiken. Waar hebben ze die rijst vandaan, en hoe komen zij aan het woordje „rijst"? Men zou kunnen denken, dat de Hollanders de rijst hebben leren kennen in het vroegere Indië en dat zij het Maleise woordje hebben overgeno men. Dat dit niet zo is, weet iedereen die wel eens van „nasi goreng" heeft ge hoord: in Indonesië heet rijst „nasi". CACMPING - RECREATIE CENTRUM "DE MOLENHOEK" VRAAGT: 1. SCHOONMAAKSTER VOOR ALLE VOORKOMENDE WERKZAAMHEDEN. 2. VLOTTE DAME VOOR ONZE KANTINE-BAR TOT 28 JAAR. 3. ENIGE OPROEPKRACHTEN VOOR BEDIENING. Aanmelden: Telefoon 01107 -12 02, vragen naar dhr. Fresco. RECREATIECENTRUM "DE MOLENHOEK" Molenweg 69A 4493 NC Kamperland.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 3