Raadsvergadering Kortgene Zeeland Onderzoek naar vertrek en vestiging in GRATIS PUZZELPLEZIER VAN HET RODE KRUIS A-je zö us om je ene kiekt, beste vrienden, dan kom je d'r nie onderuut. Je zie mééstal blie-je spelende kinders en helukkug mè. Toch kun kinders wè us wegzweve mee d'r hedachten en dat zie-je dan ök. A'k dat zie-je, dan probeer uk m'n eiehe wè us in te leven in die hedachten. Dat hae netuurluk nie, mè ut zouw meschien zö kunne weze: 321 Deur kinder-ööhen. 'k Bin klein en oalus is zö kollesael, 't is van de hrööte mensen oallemael. 'k Zie diengen, die ak hraeg zouw wille wete; wor dat wè us verhete? Ik ööre da mensen wè us vechte op straete en oorlog kun ze ök nie laete. Dan bin d'r wee onhelukken hebeurd en soms zie 'k hin één die d'r over treurt. Ok zie 'k ouwe mensen op straete, weet d'r één oe of die ut maeke? Mè weet je! Ik lööpe ök wè us deu ut bos, lekker mee m'n blööte voeten deur ut hos. Dan bin 'k oalus wee verhete, wat of uk eihenluk zouw wille wete. Merhe doe 'k dat wee alléén, want an mien wat vraehe doe hin één. I Nadat door de heren Kraaijeveld en De Smit enkele opmerkingen waren ge maakt over de tekst in de notulen van de vorige raadsvergadering, sprak dhr. De Looff, in de vergadering van 22 mei, er zijn voldoening over uit dat tot aan koop van pand Torendijk 26 was over gegaan voor 25.000, Een volgend voorstel, tot wijziging rechtspositieregelingen, was voor dhr. Geelhoed aanleiding om te verklaren dat hij hiermee akkoord gaat, maar niet van harte. Dhr. Kraaijeveld vroeg of de genoem de datum (1 januari 1984) een tikfout was of dat dit een gebruikelijke gang van zaken is. De burgemeester zei dat het geen tikfout is, maar dat het helaas zo lang heeft geduurd, o.a. door onder handelingen met de vakbonden. Overi gens is er op de regeling geen beroeps mogelijkheid. Bij een volgend voorstel, betreffende afrekening vergoeding kosten vakonder wijs 1985 aan het protestants christelijk schoolonderwijs te Colijnsplaat, sprak dhr. De Smit zijn voldoening hierover uit. Aan het schoolbestuur zal nog een bedrag van 67,21 worden uitbetaald. Het toegekende bedrag is 1.267,21. Een volgend punt is een voorstel om 1.100,beschikbaar te stellen aan het logiesinformatiesysteem in Zeeland. Dit heeft als doel het snel en volledig in formatie geven aan toeristen over lo- giesplaatsen. Mevr. Van Twist zou graag zien, dat de periode van het geven van inlich tingen werd uitgebreid. Terwijl dhr. De Smit voorstelde dat ook niet-leden van het WV van inlichtingen werden voor zien. Bij een goede service zal men ook gemakkelijker lid worden. De burgemeester zei dat het moeilijk voor het VW is om niet-leden volledig in te lichten. Met algemene stemmen werd hierna het voorstel aangenomen. Een voorstel om 600,beschikbaar te stellen aan het VVV voor de aanschaf van een showmeubel voor de kern Co lijnsplaat, was voor dhr. Geelhoed aan leiding om te vragen waarom belang hebbenden daar niet aan betalen. Dhr. Kraaijeveld vraagt waar men zich kan vervoegen om inlichtingen als de winkel waar het showmeubel staat, gesloten is. Ook zou hij graag zien dat er aanvul lingen komen voor wegwijzingen, b.v. op lantaarnpalen. Dhr. Blankenstijn vond dat reklame maken vooi*. de streek hard nodig is. We hebben nu eenmaal gekozen voor re creatie. Op de vraag waar men aan in lichtingen kan komen als de winkel bij Kallewaard gesloten is, moest de burge meester het antwoord schuldig blijven. Nadat dhr. Geelhoed staande hield dat de belanghebbenden dat zelf moeten be talen, werd het voorstel aangenomen met de stem van dhr. Geelhoed tegen. Een voorstel om een extra bijdrage beschikbaar te stellen van 16.320, voor uitbreiding van het aantal lesuren (ha-fa-bra) aan de Zeeuwse Muziek school, vond algemene instemming. „Wat is een dorp zonder muziekgezel schap", zei mevr. De Looff. Ze verlangde wel dat de extra subsidie voor 2 jaar moet gelden. Daarna kunnen we weer zien. Ook dhr. Geelhoed en mevr. Van Oeveren steunden het voorstel. Deze laatste vond het verheugend daar er zoveel belangstelling is om blaasmuziek te beoefenen. Dhr. Blankenstijn vond het een goede investering en hij hoopte dat de volksliederen altijd gespeeld blijven worden. En dhr. Kraaijeveld vond een muziekgezelschap een onmis baar element. Wethouder Van Noort was blij met de instemming en zei dat er onderzocht zal worden of de deelnemers aan de studie aanleg hebben. Hij was tegen geld geven als het tevergeefs blijkt te zijn. Uitvoerig werd verder gediscussieerd over een voorstel om een bedrag van f 10.000,te geven om een afrastering te plaatsen achter de Hoofdstraat te Kortgene in verband met een grens- afscheiding voor het houden van paar den door dhr. Van Doorn. Alle raads leden vonden het een vreemde zaak. Het is een gegeven dat er fouten zijn gemaakt en de afrekening komt nu Aangedrongen wordt op stevige onder handelingen. Ook wordt gevraagd naar een schriftelijke overeenkomst. Die is er niet, zo zei de burgemeester. Het is nu de keus: of het één of het ander. In tweede termijn dringt dhr. Blan kenstijn er op aan, dat er een betere overeenkomst tot stand komt. Terwijl dhr. De Smit aandringt op een andere regeling met de eigenaar. Omdat de discussies' zeer verwarrend zijn, wordt op voorstel van dhr. De Looff 5 minuten geschorst. Nadat die schorsing 25 minuten heeft geduurd, zei dhr. De Looff dat we gedwongen zijn toe te geven. Of het juridisch juist is, is de vraag. Blijkt later dat er weer andere voorstellen komen, dan is deze overeenkomst van de baan. Daarmee stemmen alle raadsleden in, al blijkt niemand voldaan te zijn. Bij een volgend voorstel, om een kre diet van 7.600,te voteren tot aan koop van een Telemix-300, vroeg dhr. Geelhoed of die bedragen stroken met een voorstel uit het verleden. En mevr. Heijers vroeg of het niet goedkoper kan. Op de vraag van dhr. Geelhoed zegt de burgemeester een onderzoek te zullen doen. Een Telemix-300 is een multi- funktionele terminal, waarmee getelefo neerd kan worden, alsmede gelijktijdig tekst en data-communicatie. Het voor stel word aangenomen. Vervolgens wordt voorgesteld 7.250,- beschikbaar te stellen voor het vervaar digen van een nieuwe gemeentegids. Dhr. Kraaijeveld vond dit zonde van zo'n bedrag. Hij wil kosten besparen door hierin te adverteren. Dhr. De Looff vraagt of er geen goedkopere uitgave is te bedenken, b.v. losbladig. Mevr. Heijers dringt aan op grote zorg aan de inhoud en is niet voor ad vertenties. Ook de burgemeester voelt daar niets voor. Het voorstel wordt aan genomen. Zonder kommentaar wordt besloten om een perceeltje grond van 140 m2, achter het politiebureau aah de Bern- hardstraat aan te kopen, welke in ei gendom is van dhr. W. J. Dek uit Hein- kenszand, voor een bedrag van 3.500, Bij de behandeling van een voorstel aangaande subsidie verordening 1986, vroeg dhr. Blankenstijn een en ander nog eens te bekijken of er onredelijk heden te verbeteren zijn. Dhr. De Looff vraagt of de bedragen van verschillende posten wel redelijk zijn. Overigens was hij zeer tevreden over de verbeteringen die zijn aangebracht. Een voorstel, om in beroep te gaan tegen het besluit van G.S. om goed keuring te onthouden aan het bestem mingsplan Colijnsplaat, gedeelte „Kam peerterrein Orisant", vond bijna alge mene instemming. Alleen mevr. Van Twist was daar tegen. Omdat ze pas zitting heeft in de raad was ze niet eerder in de gelegenheid haar stand punt bekend te maken. Dit gebied heeft grote ornitologische waarde en ze be treurt de rol die de gemeente hierin heeft gespeeld. Ze staat niet achter het voorstel om in beroep te gaan bij de Kroon. De burgemeester zei hierop dat de raad unaniem akkoord is gegaan met het plan. Het is wel spijtig dat de ex ploitant begonnen is voordat de ver gunning er was. Hem is daar ook op gewezen. Mevr. Van Oeveren vindt het een on logisch verhaal van G.S. Het plan is niet storend voor de bevolking en het komt de leefbaarheid van het dorp ten goede. Ze vraagt zich af of G.S. er al eens is geweest en wil zeer zeker in beroep gaan. Dhr. Blankenstijn is ook voor een goed milieu, maar niet voor elke prijs. Hij hoopt dan ook dat we de eindstreep halen. Dhr. Kraaijeveld zegt dat het afwij zen van het plan de gemeente op tonnen schade komt te staan. Verder wees hij er zijn collega-raadsleden op, dat hun lijnen naar de Provincie en de Kamer niet zo goed waren, als ze in de verkie zingstijd deden geloven. Dat bestreed mevr. De Looff met klem. Nadat de burgemeester was ingegaan op vragen en opmerkingen, werd met de grootst mogelijke meerderheid beslo ten akkoord te gaan met het beroep schrift. Alleen mevr. Van Twist was tegen. Hierna werden de begrotingswijzigin gen vastgesteld, met de aantekening van dhr. Geelhoed dat deze tegen het geven van subsidie was voor een show meubel. Tijdens de rondvraag vroeg dhr. Geel hoed aandacht voor aanvulling van de strandjes te Colijnsplaat en Kats. Ook het verschil in het aangeven van de tijd bij de klokken van Colijnsplaat en Kats had zijn aandacht getrokken. Dhr. De Looff wees op het levens gevaarlijke wegdek van het fietspad in de Hoofdstraat te Kortgene. Mevr. De Looff wanneer nu eindelijk het hokje bij de bushalte gerepareerd zal worden. Dhr. De Smit zou er prijs op stellen, dat afspraken gehonoreerd zullen wor den. Ook was hij benieuwd naar de afwikkelingen rondom de jachthaven. Mevr. Heijers informeerde naar de gang van zaken met bouwgrond in de Wilhelminastraat. Dhr. Kraaijeveld wil beter onderhoud van militaire graven op het kerkhof te Kats. Verder was hij van mening dat sluitingstijden in horecabedrijven vrij moet worden gelaten. In Domburg b.v. wordt da£ met succes toegepast. Verder vroeg hij de parkeerverboden op de steigerdam te Kortgene in 4 talen aan te duiden. Tenslotte vroeg hij naar de kosten voor de gemeente bij de Veerse Meer Dagen. Wehtouder Van Damme beantwoordde een aantal, op zijn gebied, gestelde vra gen. Het strandje wordt in orde gemaakt en de klokken zullen hersteld worden. Wat de gang van zaken bij de school on Colijnsplaat betreft, de burgemees ter zei, dat men zal trachten overeen stemming te bereiken. Wat de sluitings tijden betreft, deze zullen voor horeca bedrijven blijven, zoals vorig jaar tot tevredenheid heeft geleid. De Veerse Meer Dagen worden op verantwoorde wijze door de gemeente op onderdelen gefinancierd. Hiermede werd de langdurige verga dering gesloten. Tijdens deze vergade ring was het bijzonder hinderlijk, dat sommige raadsleden luid onderlinge ge sprekken voerden. NIEUW: DE ZOMERZWERFKAART EEN DAG ONBEPERKT BUSSEN IN JUNI - JULI EN AUGUSTUS Ga er in de zomer op uit met de bus. Met z'n tweeën, drieeën, vieren of meer is de zomerzwerfkaart extra voordelig. Als u met een groep reist, betaalt u een basisbedrag van 7,en daarboven per reiziger 7,Kinderen van 4 t/m 9 jaar mogen voor half geld mee. Gaan één volwassene en drie kinde ren van 6, 7 en 8 jaar een dagje met de bus op stap, dan kost dat maar 24,50 (7 7 en 3 X 3,50). De bus brengt u naar de mooiste plekjes, de leukste evenementen en de aardigste attrakties. De zomerzwerf kaart is overal in Nederland geldig (bij het stad- en streekvervoer) en is vanaf 1 juni verkrijgbaar bij de chauffeur van de streekbus. Vraag de chauffeur naar de speciale folder met reistips. HENGELWEDSTRIJD VAN DE N00RD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Zaterdagmiddag j.l. hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar vierde wedstrijd voor het kampioen schap 1986. De wedstrijd werd gehouden in de Oosterschelde bij Colijnsplaat en er werd door 70 leden, waaronder 9 jeugdleden, aan deelgenomen, welke on der goede weersomstandigheden een goede vangst hadden. In totaal werden door de deelnemers 384 vissen gevangen, waarvan 22 bovenmaatse en 362 onder maatse vissen met een gewicht van 3835 gram van de bovenmaatse vissen. De vangst bestond uit bot en schol en 1 paling, dit was tevens de grootste vis van de middag. Het gewicht bedroeg 542 gram en was gevangen door Th. de Looff. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen uitgereikt door de vice-voor- zitter v/d Guchte in café „Juliana" te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. Ph. Leendertse, Kamperl. 1341 pnt. 2. Th. de Looff, Kortgene 992 pnt. 3. G. de Neef, Colijnsplaat 975 pnt. 4. S. Tazelaar, Goes 959 pnt. 5. J. Kastelein, Geersdijk 945 pnt. 6. W. Noordhoek, Oostkapelle 860 pnt. 7. M. C. de Regt, Kamperland 820 pnt. 8. G. Keizer, Wemeldinge 700 pnt. 9. P. de Waal jr., Colijnsplaat 660 pnt. 10. I. Lamse, Colijnsplaat 657 pnt. 11. K. Begthel, Geersdijk 590 pnt. 12. G. Noordhoek, Oostkapelle 550 pnt. 13. R. Koole, Kamperland 550 pnt. 14. R. Versluis, Colijnsplaat 517 pnt. De volgende wedstrijd wordt gehou den op vrijdagavond 13 juni in het ha venkanaal van Kamperland. Dit is een jeugdwedstrijd, vissen van 18.3020.30 uur. Aanwezig om 18.15 uur op de ha ven van Kamperland. De eerstvolgende kompetitie wedstrijd wordt gehouden op 4 oktober 1986 van 14.0016.30 uur. Inschrijven van 13.00 13.30 uur in café „Juliana" te Colijns plaat. De provinciale planologische dienst heeft een onderzoek verricht naar ver trek en vestiging in Zeeland. Doel er van was een verklaring te vinden voor het omslaan van de vestigingsover schotten in vertrekoverschotten in het begin van de jaren tachtig. Er is een enquête gehouden onder mensen die in 1982 in Zeeland zijn komen wonen of de provincie hebben verlaten. Verder zijn veel statistische gegevens bewerkt. Vanaf het midden van de jaren zestig tot het eind van de jaren zeventig ves tigden zich aanzienlijk meer mensen in Zeeland dan er uit vertrokken. Daarna is de vestigingsstroom sterk afgenomen, terwijl het aantal vertrekkers ongeveer hetzelfde bleef. Ook de gebieden waar men naar toe vertrok, zijn in de loop der jaren nauwelijks veranderd. Meer aan verandering onderhevig waren de gebieden waar de nieuwkomers in Zee land vandaan kwamen: in de afgelopen jaren is de toeloop uit de Randstad en overig West-Nederland verminderd. Worden de verschillende Zeeuwse re gio's met elkaar vergeleken, dan blijkt het aantal vestigers en vertrekkers in Zeeuws-Vlaanderen in verhouding tot de totale bevolking veel lager te liggen dan in Midden- en Noord-Zeeland. Als reden om uit Zeeland te ver trekken zijn door de ondervraagden in volgorde van belangrijkheid ge noemd: verandering van werk, persoon lijke omstandigheden, ontbreken van geschikt onderwijs en huwelijk/samen wonen. Opvallend is het grote vertrek omwille van werk in Midden-Zeeland (42 procent van de ondervraagden tegen ongeveer 30 procent in de rest van Zee land). In Zeeuws-Vlaanderen wordt on geveer een kwart van het vertrek ver klaard door het ontbreken van geschikt onderwijs. De motieven om in Zeeland te komen wonen verschillen per regio sterker dan de motieven genoemd voor vertrek. Voor Noord-Zeeland dit omvat Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland werden vooral woonfak- toren als reden voor vestiging opgege ven (door 35 procent van de geënquê teerden); dit wordt ten dele veroor zaakt door verhuizingen over korte af stand tussen West-Brabant en Tholen. In Midden-Zeeland ontlopen woon- en werkredenen elkaar niet zoveel; ze zijn door 39 resp. 26 procent genoemd. Voor Zeeuws-Vlaanderen zijn werkredenen het belangrijkst (30 procent), gevolgd door persoonlijke omstandigheden en woonredenen. Het betekent dat Noord- Zeeland als woongebied de meeste aan trekkingskracht uitoefent, terwijl dit voor Zeeuws-Vlaanderen veel minder is; Midden-Zeeland neemt een tussenposi tie in. Saillant is het verschil tussen gemeenten met stedelijke kernen (Zie- rikzee, Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen) en de er rond gelegen ge meenten. Voor mensen die in de steden zijn gaan wonen, vormde werk een be langrijke reden voor de verhuizing, dit geldt voor 30 tot 40 procent van de ondervraagden. In de „niet-stedelijke" gemeenten speelt werk als vestigingsreden veel minder, maar scoren woonredenen ho ger (voor 20 tot 35 procent); dit geldt in het bijzonder voor Borsele, Kapelle, Arnemuiden en Axel. Wordt gekeken waar men vandaan komt, dan valt op dat mensen uit het zuidelijk deel van Zuid-Holland vaak om woonredenen naar Zeeland zijn verhuisd. Voor men sen die uit België naar Zeeland zijn ge komen, zijn vooral huwelijk/samenwo nen en persoonlijke omstandigheden de reden voor verhuizing geweest. Van de ondervraagden die uit Zeeland zijn vertrokken heeft liefst tweederde al eerder buiten de provincie gewoond. NACHTTOCHT BERGEN OP ZOOM/ VLISSINGEN EN DAGTOCHT HANSWEERT/VLISSINGEN De wandelsportvereniging „De Vro lijke Tippelaars" uit Vlissingen organi seert op zaterdag 7 juni 1986 voor de 16e maal haar traditionele nachttocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen, over een afstand van 75 km. Op zon dagmorgen 8 juni 1986 sluiten de wan delaars op de dagtocht Hansweert Vlissingen (45 km) zich hierbij aan. Start: Bergen op Zoom: zaterdag avond 24.00 uur vanaf café De Raayberg Antwerpsestraat 267, Bergen op Zoom; Hansweert: zondagmorgen plm. 05.30 uur vanaf café Thalia, Schoolstraat 2, Hansweert. Beide tochten staan onder auspiciën van de KNBLO, kring W.-Brabant Zeeland. De medische verzorging is in handen van de EHBO, afdeling Vlissin gen. Voor de nachttocht geldt een mi nimumleeftijd van 16 jaar, voor de dag tocht moet men minimaal 14 jaar oud zijn. Voor de nachttocht is een goede wandelkonditie een eerste vereiste. Een sportkeuring is niet vereist, maar wordt sterk aanbevolen. Wandelaars, die tij dens de nachttocht uitvallen, mogen niet opnieuw starten op de dagtocht. De wsv De Vrolijke Tippelaars stelt voor beide tochten weer fraaie herin neringen beschikbaar. De aankomst te Vlissingen bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein is ge pland op ca 12.00 a 13.00 uur voor wat betreft de koplopers. Volgauto's worden verzocht de wandelaars tijdens de tocht niet te hinderen en beslist niet voor de wandelaars te gaan rijden. Inlichtingen verkrijgbaar bij: mevr. A. Meerman, secr. Westerzicht 90 te Vlissingen, Tel. 01184-64753. Van degenen die in Zeeland zijn komen wonen, heeft een kwart tot een derde al eerder in dezelfde regio gewoond waar men in 1982 naar toe is verhuisd; gemiddeld was dat acht jaar geleden het geval. Een kwart van de vestigers was in eerste instantie niet op Zeeland geörienteerd; hun komst was mede te danken aan een tekort aan (juiste) wo ningen elders. Op lange termijn lijkt het volgens de PPD op grond van het onderzoek aan nemelijk dat het aantal mensen dat uit Zeeland vertrekt het aantal dat er komt wonen in evenwicht houdt; eventueel is een beperkt vertrekoverschot moge lijk. Tegenover een al vele jaren ta melijk stabiele vertrekstroom (om re denen van onderwijs en werk) staat nu al enkele jaren een geringere vestiging dan in de jaren zeventig. Dit is vooral toe te schrijven aan een verminderde toeloop uit de Rand stand; daaraan liggen de ruimere wo ningmarkt aldaar en de gewijzigde eco nomische omstandigheden ten grond slag. Deze faktoren lijken niet zo snel te veranderen, zodat gesteld kan worden dat de omvang van de migratie naar Zeeland struktureel is gewijzigd. Grote vestigingsoverschotten zoals zich in het verleden hebben voorgedaan liggen in de komende jaren dan ook niet in de rede. Maar de potenties van Zeeland op economisch gebied maken een groot vertrekoverschot evenmin aannemelijk, aldus de PPD. Tussen de regio's zijn er nog wel ver schillen. Ondanks een kwalitatief tekort aan arbeidskrachten blijft het aantal mensen dat in Zeeuws-Vlaanderen komt wonen achter bij de rest van Zeeland. Het huidige vertrekoverschot zal zeer waarschijnlijk blijven voortduren. Schouwen-Duiveland blijft aantrekke lijk als gebied om te wonen voor men sen die in de Randstad hun werk heb ben. Alleen voor de korte termijn is een toename van het vertrek te ver wachten door de afloop van de Ooster- scheldewerken. Op langere termijn lijkt een vestigingsoverschot voor Schouwen- Duiveland het meest aannemelijk. Mid den-Zeeland zit tussen beide gebieden in. Tenslotte stelt de PPD vast dat de sterke afname van het aantal mensen dat naar Zeeland verhuist vooral ten koste gaat van de steden. Hier kwamen zoals gezegd vooral de mensen terecht die om redenen van werk naar Zeeland verhuizen. Voor Vlissingen, Middelburg en Terneuzen is dit temeer van bete kenis omdat meer mensen vanuit deze plaatsen naar omliggende gemeenten verhuizen dan andersom. Puack.u Rrcufi7 (mm bier p.oed mourns voor u Naast bdanpnjke m(o'- 'ti.ilcr st.i.ïl hol bekende Rode Kruis putfelhlari dc Marathon" toferiSWK» vul tijne pur/els Wanneer,» regclnulip, Wn ol moor oplossingen inzendt, krijgt ii dit blad helcm.ialpahs Kosten slechts I150 p" oplossing En hoe meer oplossingen u opstuurt, hoe meer luns opeen prachtige pnp natuur li|k Elke ma.inil/i|ncr popen t vvv ruiml 10000.- te winnen Puzzel (JCZI'I If mee en help het Rode Knus helpen Schrijf snel naar het Nederlandse Rode Kruis, Postbus 28120.2502 KC Den Haag Of bel 070 -8<6602/03

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 2