VOO RLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke INFORMATIE - RUBRIEK GEMEENTE KORTGENE Raadsbesluiten Aktiviteiten van het projekt „Mensen Zonder Baan" 01184 Samen wonen - Samen stemmen Attentie! Nieuwe gemeentegids Derde blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 6 maart 1986 no. 4211 ALARMNUMMER Noord- en Midden-Zeeland TELEFOON 01108.1553 Aardappelteelt in (volks)tuinen Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. Tijdens de op 24 februari 1986 ge houden raadsvergadering zijn de onder staande punten aan de orde geweest: vaststellen notulen van de verga dering van 27 januari 1986; ingekomen stukken en mededelin gen; beëdiging van J. P. de Schipper en C. P. de Smit als loco-secretaris; beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een nieuwe gemeen- teloods aan de Ooststraat en de herin richting terrein; voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1984; beschikbaarstellen van een krediet voor tijdelijke aanstelling van een me dewerker bij de districtsopzichter ge meentewerken; instellen van een jaarlijks fonds waaruit kleine, éénmalige, subsidies kunnen worden bekostigd; verlenen van een extra subsidie aan de peuterspeelzaal „de Peut" te Kam perland voor een derde morgen; verstrekken van een gemeentelijke bijdrage voor het vervoer bij gehandi captensport in Zeeland; vaststelling van het aantal uren waarvoor onderwijzend personeel aan de o.b.s. „de Vliete" is verbonden waar voor de uitgaven niet door het rijk wor den vergoed voor het schooljaar 1986/ '87; wijziging van de begroting 1986. PROJECT MENSEN ZONDER BAAN NOORD EN ZUID BEVELAND Voor het projekt „Mensen zonder Baan/' is het nieuwe aktiviteitenr en kursusr-seizoen. weer aangebroken. In de laatste nieuwsbrief in 1985 heeft u kunnen lezen dat het ministerie van Sociale- Zaken en Werkgelegenheid de begroting: 1986 heeft goedgekeurd. Dit betekent dat het MzB ook in 1986 weer een programma kan aanbieden. Hier onder kunt u zien welke zaken voor de komende maanden op het programma staan: 1». Kursussen. Om te beginnen organiseert MzB in samenwerking met het SKOA een be- roepenr- en scholingsoriëntatie. In een aantal bijeenkomsten worden, uitgaan de van ieders vooropleiding, kapacitei- ten en wensen, de mogellijkheden en onmogelijkheden van kursus, opleiding, beroep en vrijwilligerswerk in de eigen omgeving (Midden-Zeeland) onderzocht. De revue zullen passeren: kursus en tijdsbesteding, (beroeps)opleiding, vrij willigerswerk, beroepen en het starten van een bedrijfje. Na de globale oriën tatie in vijf bijeenkomsten is het moge lijk: om zich verder te oriënteren in de richting die gekozen wordt. Als moge lijkheden zijn er onder andere kursus solliciteren, starterskursus, beroepskeu ze, oriëntatie op (beroeps)opleidingen, oriëntatie op vrijwilligerswerk en oriën tatie op kursusaanbod op de Bevelan- den. Deze beroepen- en scholingsoriën tatie wordt opgezet omdat vaak de keu ze voor een kursus, opleiding, tijdsbe steding of beroep in een opwelling ge maakt wordt of juist wordt uitgesteld door gebrek aan informatie. De bedoe ling van deze aktiviteit is het steunen en stimuleren van mensen bij het ma ken van een betere keuze. Daarnaast biedt MzB in samenwerking met het REC de volgende leervakken aan: Ne derlands, Engels, Duits, Frans, Geschie denis, Aardrijkskunde, Wiskune/Reke- nen, Biologie en Natuurkunde (deze vakken „lopen" reeds vanaf septem ber). Verder zijn er nog de steno-kursus, de komputerkursus, de kursus machine- schrijven, de kookkursus (voor mannen) en de starterskursus. 2. Vrijwilligerswerk (Buro Vrij Werk). Bij Buro Vrij Werk, de vrijwilligers- vakaturebank van „Mensen zonder Baan", kunnen werklozen terecht die vrijwilligerswerk met behoud van uit kering willen verrichten. In de vrijwil- ligersvakaturebank kunnen geïnteres seerden de bezigheden vinden die ze het meest geschikt lijken om uit te gaan voeren. Ook kunnen werklozen die zelf ideeën of wensen hebben over vrijwil ligerswerk, ideeën die op dat momtent niet in de vakaturebank aangetroffen worden, kenbaar maken aan een van de medewerkers van Buro Vrij Werk. In overleg wordt dan bekeken of die wen sen uitgewerkt kunnen worden. Daarnaast kunnen instellingen, per sonen of gemeenten er hun aanbod van vrijwilligerswerk laten zien. In Buro Vrij Werk is in ieder geval, naast het zogenaamde „traditionele" vrijwilligers werk, het door de Regionale Toetsings kommissie voor Midden- en Noord-Zee land getoetste vrijwilligerswerk in de vakaturebank te vinden.. Daarnaast fungeert Buro Vrij Werk (St. Jacobstraat 40 te Goes) als ontmoe tingspunt voor werklozen, vergader ruimte, thuisplaats voor enkele aktivi teiten en informatiebaak voor „Mensen zonder Baan". 3. Aktiviteiten. Rond de schuur aan de A. J. Kade 36 te Goes is een aantal aktiviteiten gecen treerd. In de schuur zal elke week weer de elektronica werkplaats en de hout werkplaats (houtbewerking) gehouden worden en naast de schuur bevindt zich het tuinprojekt.. Getracht zal. worden om ook een bromfiets/autowerkplaats op te zetten in de schuur aan de A. J. Kade. In de gemeente Reimerswaal is er de hobbyschuur in Krabbendijke, de soos en het spreekuur uitkeringsgerech tigden in Kruiningen. Voorts is er de Sport-Overdag aktivi teit in Goes, het zaalvoetbalteam en jazzgymnastiek. In Buro Vrij Werk zetelt de deelne mersraad van MzB en de baanlozen- krant R.I.B.; verder is Buro Vrij Werk het vertrekpunt van. de. klussendienst. In Noord-Beveland zullen in de voor malige lagere school in Colijnsplaat weer enige kortlopende kursussen wor den georganiseerd!. Verder kan nog genoemd worden: de WAO-soos in „De Pit", de zeefdruk- en fotografiewerkplaats in ,,'t Beest", de kledingwerkplaats in Buro Vrij Werk en werkplaatskursussen kunstzinnige vorming in Heinkenszand. 4. Schep je eigen werk. Voor werklozen die „iets op willen zetten" (werkprojekt, kostendekkend of loonvormend bedrijfje) is er bij MzB de mogelijkheid van advies, begeleiding, belangenbehartiging en natuurlijk de starterskursus. Samen met- medewerkers van MzB kan de idee worden afgewerkt e.d. Voor initiatiefnemers op dit gebied is een lijst met subsidie-, financierings- en kredietmogelijkheden beschikbaar bij MzB. 5. Jongerenaktiviteiten. Een van de konkrete aktiviteiten ge richt op jongeren is het schoolverlaters- projekt. Het schoolverlatersprojekt be oogt (aankomende) schoolverlaters voor te bereiden op de overgang van school naar werken of werkloos zijn. Via een werkmap worden de scholen voor MA VO en LBO op Noord- en Zuid-Beve land de mogelijkheid geboden om aan de hand van een 5-tal hoofdthema's si tuaties als solliciteren, aanvragen van een uitkering, ontslagprocedures, aan gaan van arbeidsovereenkomsten e.d. op een inzichtelijke en systematische wijze aan de orde te stellen. Naast het geboden uit de werkmap kan er ook ge bruik gemaakt worden van de begelei ding van de projektleiding van MzB, onder andere opzetten en uitwerken van programma-onderdelen, ondersteuning door middel van audio-visuele hulpmid delen en spelmateriaal. Er zijn reeds enige scholen voor MA VO en LBO die van deze BzB-moge- lijkheden gebruik maken. Overige konkrete jongerenaktivitei ten staan op dit moment niet op stapel. Ervaring wijst uit dat de ideeën en ini tiatieven van de jongeren zelf moeten komen, gestimuleerd door funktionaris- sen van MzB. Door middel van het direkt insprin gen op wensen, ideeën en initiatieven van jongeren om te komen tot aktivi teiten die gericht zijn op het verbeteren van de positie op de arbeidsmarkt, op het verkrijgen van vakkennis of op het deelnemen aan daarmee samenhangen de vormen van scholing wil MzB probe ren die jongeren te bereiken die zich moeilijk laten benaderen door het be staande instrumentarium van bijvoor beeld het arbeidsvoorzienigsbeleid (G.A.B.). Wij hopen u een voldoende overzicht gegeven te hebben van datgene, wat er de komende maanden te doen is. WEL OF GEEN BOUWVERGUNNING Enige tijd geleden heeft de regering plannen bekend gemaakt om het ver eiste van een bouwvergunning voor een aantal bouwwerken te laten ver vallen. Door onvolledige berichtgeving is bij velen de indruk ontstaan dat voor het bouwen, van garages, tuinhuisjes, schuurtjes, e.d., al geen bouwvergun ning meer nodig is. Het gaat hier echter alleen nog maar om plannen. Voordat het zover is, zal er eerst een wetswijziging door het parlement moeten zijn goedgekeurd. Het is nog steeds zo dat voor de ge noemde bouwwerken een bouwvergun ning moet worden aangevraagd. Wanneer de wetgeving op dit gebied werkelijk gaat veranderen, is nog niet bekend. Burgerlijke stand Geboren: 9 jan.: Marinus, z.v. A. L. Slabbekoorn en A. S. J. van de Plasse; 14 jan.: Jozien Liesbeth, d.v. J. Meijaard en J. E. Voogt; 21 jan.: Richard, z.v. J. F. van Dalen en H. H. van Gilst; 27 jan.: Marjet, d.v. P. H. G. de Ridder en P. C. Letteboer. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: 13 jan.: Frangois Hame link, oud 90 jaar.. BINNENVERHUIZINGEN In de praktijk blijkt vaak dat er mensen verhuizen binnen de gemeente, zonder dit door te geven aan de afde ling bevolking op. het gemeentehuis. Dit is niet alleen voor de afdeling be volking op het gemeentehuis bijzonder lastig, maar het kan ook voor u zelf problemen geven. Ingevolge het bepaalde in het besluit bevolkingsboekhouding bent u verplicht aangifte te doen van de verhuizing Gaat u verhuizen, wilt u dit dan 5 dagen voor de verhuizing of uiterlijk 5 dagen daarna schriftelijk of monde ling doorgeven aan de afdeling burger zaken op het gemeentehuis. Uw medewerking wordt zeer op prijs gesteld. Op 19 maart 1986 vinden weer ge meenteraadsverkiezingen plaats. Voor het eerst gaan op die dag Nederlanders en niet-Nederlanders samen naar de stembus. Nederlanders van 18 jaar en ouder en niet-Nederlanders van 18 jaar en ouder, die een aaneengesloten periode van 5 jaar of langer in Nederland wo nen en op 11 februari 1986 ingezetenen van de gemeente zijn. Op 19 maart wordt 's avonds in het dorpshuis „De Pompweie" in Kortgene voor een ieder de mogelijkheid geboden Het is de bedoeling dit jaar omstreeks juni een nieuwe gemeentelijke Infor matiegids te publiceren. In deze gids worden allerlei belangrijke adressen op genomen van verenigingen en instellin gen in de gemeente Kortgene. De gids zal in de gemeente worden verspreid. Er wordt geprobeerd een handzame en overzichtelijke gids te maken waar u veel plezier van kunt hebben. Er wordt geprobeerd zo volledig mo gelijk te zijn. Daarom worden alle vere de verkiezingsuitslag te volgen. Hier voor wordt gebruik gemaakt van een computer. Belangstellenden kunnen dan al snel te weten komen hoe de uitslagen zijn. Dit evenement begint om plm. 20.00 uur. Op 29 april 1986 komt de raad voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen (19.30 uur in het gemeentehuis te Kortgene). Die avond vindt ook de wethoudersverkiezing plaats. Voor inlichtingen over de verkiezin gen kunt u zich wenden tot de afdeling burgerzaken op het gemeentehuis. nigingsbesturen en andere personen ge vraagd informatie in de vorm van na men van verenigingen en instellingen, adressen en telefoonnummers door te geven, zodat ze in de gids kunnen wor den opgenomen. Deze informatie kunt u tot uiterlijk 12 april 1986 en het liefst schriftelijk doorgeven aan de medewerkers van het bureau welzijn op het gemeentehuis (Telefoon 01108 - 15 53). Vele mensen telen aardappelen, boe ren op hun land, particulieren op hun (volks)tuin. De laatste jaren wordt aan dacht gevraagd voor een algemeen veel voorkomende aardappelziekte. Het gaat om een schimmelziekte, de officiële naam hiervoor is „Phytophthora". Deze ziekte komt voort uit zieke knol len van het vorig jaar door besmet tingsgevaar. Het beste is daarom afval hopen van vorig jaar goed te bedekken (b.v. met zwart plastic. Er zijn aard appelrassen die minder gevoelig zijn voor deze ziekte, b.v. Doré of Eerste ling. Geadviseerd wordt Doré te telen, aldus het Landbouwschap. Ook kan er natuurlijk gespoten worden; er zijn hiervoor niet te agressieve middelen verkrijgbaar. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot het Landbouwcentrum, Westsingel 58, 4461 DM Goes, Telefoon 01100 - 37214. RAADS- EN KOMMISSIE VERGADERINGEN Voor de data van de raadsvergade ringen wordt verwezen naar het artikel over de verkiezingen in deze rubriek. De kommissie welzijnsaangelegenhe- den vergadert op dinsdag 25 maart 1986 om 20.00 uur in het gemeentehuis. Deze vergadering is openbaar en dus voor een ieder toegankelijk. GEMEENTELIJK STEUNFONDS VOOR MINIMA De raad van de gemeente Kortgene heeft besloten akkoord te gaan met de instelling van een steunfonds voor de minima. Kortgene doet reeds een beroep op de gemeentelijke kredietbank in Goes wanneer zich incidenteel materiële noodzakeliike hulpvragen voordoen. Er wordt dan eerst gekeken naar andere voorliggende voorzieningen. De gemeente kan uiteindelijk garant staan voor de schuld wanneer er een lening wordt aangegaan om de schul den weg te werken. Daarna kan er bij bijzondere situaties beroep op het steunfonds worden ge daan. Er vindt eerst onderzoek plaats en als de hulp absoluut noodzakelijk is, dan kan die worden verstrekt. Het komt er op neer dat iemand een beroep op het fonds kan doen, als hij of zij zijn eerste levensbehoeften niet meer betalen kan. Voor vragen kan men zich wenden tot de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 7