N oord-Beveland verkfezings-programma's De partijen op en hun Partij-programma van de P.v.d.A. afdeling Noord-Beveland Partij-programma van het C.D.A. in de gemeente Wissenkerke Partij-programma van de V.V.D. in Kortgene en Wissenkerke Partij-programma van het C.D.A. in de gemeente Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 6 maart 1986 no. 4211 Partij programma van de S.G.P. in Wissenkerke De P.v.d.A. ziet het als haar demo cratische plicht om de Noord-Beve- landse kiezers duidelijkheid te ver schaffen omtrent haar bedoelingen. Kiezers moeten immers iets te kiezen hebben. Juist hun eigen gemeentelijke overheid staat dichter bij hen dan welke overheid ook. Bepalend voor een stuk eigen beleid zijn uiteraard de krachts verhoudingen binnen de raad. Maar de Partij van de Arbeid neemt in Wissen kerke en Kortgene deel aan de verkie zingen met de ambitie om zoveel moge lijk van haar eigen verkiezingsprogram ma te realiseren. De kansen stijgen naarmate u als kie zer ons steunt op 19 maart 1986. Nieu we uitdagingen dienen zich dagelijks aan. De P.v.d.A. kan immers niet toe staan dat een tweedeling in onze sa menleving ontstaat. Zolang het lande lijk inkomensbeleid hiertoe aanleiding geeft, zal de Partij van de Arbeid ook op Noord-Beveland, in de gemeenten, naar vermogen maximaal bescherming bieden aan de laagste inkomensgroepen. Als uitdaging kan ook gezien worden de landelijke uitspraken over de grootte van de gemeente. De P.v.d.A. kiest voor twee zelfstandige gemeenten op Noord- Beveland. Als er echter sprake van zou moeten zijn van een gemeentelijke her indeling, dan zou de P.v.d.A. in een vroegtijdig stadium kiezen voor de ge meente Noord-Beveland in plaats van ev. opgaan in groot Goes of groot Veere. ,De P.v.d.A. zal ook aandacht blijven vragen voor de gevolgen van een stuk vergrijzing op Noord-Beveland, maar ook projekten van dorpsvernieuwing, verbetering van de woon- en leefomge ving, verbetering van het openbaar ver voer, energie besparende maatregelen, lokaal welzijnsbeleid zijn zaken waar voor ook in de komende periode de Par tij van de Arbeid zal staan. Ook de steeds groeiende vrije tijd van mensen is een belangrijk aandachtspunt. Bij de zorg om die vrije tijd zinvol te besteden grenst recreatie aan welzijn. Recreatie is daarmee een sociaal gela den begrip. Dit in tegenstelling tot toe risme wat een zuiver economische aan gelegenheid is. De Partij van de Arbeid ziet het in het bijzonder als haar taak om de ver zorgingsstaat voor verdere afbrokke ling en verschraling te behoeden. Vanuit het besef dat een vitale over heidsrol op vele terreinen onmisbaar is wil de P.v.d.A. veranderingen bewerk stelligen in de positie en het funktione- ren van de gemeentelijke overheid. Daarvoor is nodig een nog flexibeler en efficiënter bestuur, zuinig met regels en middelen. Om deze uitgangspunten ook in de toekomst gestalte te geven is ook uw stem op 19 maart net zo belangrijk als de stem van diegenen welke na 19 maart u zullen vertegenwoordigen. Algemene punten voor Noord-Beveland zyn: 1. Vorming van een gemeentelijk fonds voor verstrekking van uitkerin gen aan burgers, die in ernstige finan ciële problemen verkeren en voor wie andere mogelijkheden niet openstaan. 2. Bij het corresponderen met de ge meentelijke overheid dient naar de bur ger toe een ontvangstbevestiging van brieven te komen met informatie over de wijze van afdoening en de daarbij geldende termijnen. 3. In de komende jaren zullen alle zeilen bijgezet moeten worden om de werkgelegenheid op Noord-Beveland op peil te houden, zo mogelijk uit te breiden. Uiteraard rekening houdend met natuur- en milieu-technische eisen. De gemeentebesturen kunnen er daad werkelijk iets aan doen door kreatieve aktiviteiten t.a.v. het vestigingsbeleid te ontpooien en door de bestaande mo gelijkheden ruime bekendheid te geven. 4. Financiële steun aan een projekt in de z.g. derde wereld is nog steeds noodzakelijk. Een dergelijk projekt moet echter gepaard gaan met voorlichtings- en vormingsaktiviteiten. De keuze van een dergelijk projekt wordt bepaald door: de draagkracht van Noord-Beve land, het bereiken van de armste men sen, mogelijk een relatie met het platte landskarakter van Noord-Beveland en mogelijk via reeds bestaande kontak ten. Voor het vinden van een goed pro jekt kan b.v. een organisatie als de NOVIB worden ingeschakeld. 5. Bij gronduitgifte heeft de P.v.d.A. van oudsher een voorkeur voor erf pacht. Het is immers een middel ter be heersing van de ruimtelijke ontwikke ling en de evt. waardestijging van de grond valt aan de gemeente toe. 6. Wij vinden dat de dienst bouw en woningtoezicht zich meer op moet stellen als een dienstverlenende instel ling en niet als een bouwpolitie. 7. Wij vinden dat de arbeidstijdver korting bij de gemeente voor 100 pro cent dient te worden herbezet. ,8. De P.v.d.A. is tegen een wapen wedloop, we zullen dan ook proberen ons gebied kernwapenvrij te houden. 9. Kommissievergaderingen, voor zo ver personen geen onderwerp van ver gadering zijn, dienen openbaar te zijn. Ook zullen er mogelijkheden onderzocht worden om bij kommissievergaderingen het publiek middels een spreekrecht bij de meningsvorming te betrekken. Tenslotte willen we voor iedere kern De WD heeft voor de gemeenten Kortgene en Wissenkerke in grote lij nen hetzelfde verkiezingsprogramma vastgesteld. Als hoofdthema is duidelijk gekozen voor het leefbaar houden van Noord-Beveland en van de betrokken zes kernen. Dat geldt zowel voor werk gelegenheid in de buurt, voor allerlei voorzieningen (onderwijs, infrastruc tuur, voor ouderen) als voor de veilig heid (politie, verkeer). Het leefbaar houden heeft ook te ma ken met zoveel mogelijk individuele vrijheid wat het besteden der inkomens betreft. Dus waar mogelijk ook op ge meentelijk niveau de lasten voor bur gers en bedrijven beperken. De WD vindt dat het gemeentebe stuur zich telkens weer dient af te vra gen of zij taken aan het particulier ini tiatief kan overlaten. En ook of allerlei administratieve verplichtingen en ver gunningenstelsels wel werkelijk nodig zijn. Dat beperkt immers de individuele vrijheid en kost de burger ook nog geld. Zo is de WD voorstander van afschaf fing van de Welstandscommissies en be perking van de noodzaak om voor al lerlei kleine bouwwerken en verbou wingen over vergunningen te beschik ken. De WD is van mening dat er op Noord-Beveland voldoende werkgele genheid blijft voor een aanzienlijk deel van de hier wonende bevolking. In de land- en tuinbouw, recreatie, midden- en kleinbedrijf en kleinschalige indu strieën. Waar in de voor ons liggende jaren vele besluiten op inter-gemeentelijk, provinciaal of landelijk niveau genomen zullen worden die ook voor Noord-Be veland van grote betekenis kunnen zijn, hechten wij er zeer aan dat onze kandidaten voor de gemeenteraden goe de contacten onderhouden met en vol doende toegang krijgen tot geestver wanten die op deze niveau's posities be kleden. Stemmen op de WD betekent dus stemmen op kandidaten die in staat zijn de belangen van Noord-Beveland op een breed front te behartigen. De WD legt voor Kortgene de nadruk op: Bevordering werkgelegenheid: verant woorde uitbreiding recreatievoorzienin gen; extra aandacht midden- en klein bedrijf en landbouw; aantrekken kleine industrieën; versterking visserijhaven Colijnsplaat; verlaging gemeentelijke belastingen. Woningbouw en dorpsvernieuwing: re novatie/nieuwbouw in alle kernen; voort zetting dorpsvernieuwing; afschaffing welstandscommissie. Onderwys en voorzieningen: handha ving basisscholen in alle kernen; goed openbaar vervoer; meer aandacht zelf standig blijven wonen van ouderen. Veiligheid: versterking politiekorps, vooral 's zomers; meer voorzieningen voor fietsers; maatregelen ter beperking wachttijden Zandkreeksluis; Milieu: voldoende faciliteiten om heel de ge meente schoon te houden. De WD legt voor Wissenkerke de na druk op: Bevordering werkgelegenheid: verster king van recreatievoorzieningen door seizoenverlenging en kwaliteitsverbete ring; extra aandacht midden- en klein bedrijf en landbouw; aantrekken kleine op Noord-Beveland in de komende tijd iets specifieks bereiken met uw hulp: voor KATS: mogelijkheden creëren voor kleinschalige recreatie; voor KORTGENE: aanpassen, verbe teren evt. nieuw bouwen van een goede zwemgelegenheid voor Kortgene; voor COLIJNSPLAAT: een optimali sering van de visserij en de visverwer- kende industrie; voor GEERSDIJK: handhaving van het karakteristieke deel van de oude school, met name het torentje; voor WISSENKERKE: een kreatieve invulling van het oude sportveld; voor KAMPERLAND: veiliger Veer- weg, met name het creëren van voet gangersoversteekplaatsen o.a. bij de Geref. Kerk. Ons programma is een haalbaar pro gramma, iedere vergadering maar ze ker ieder jaar bij de algemene beschou wingen kunt u onze raadsleden kontro- leren of ze mogelijkheden vinden om dit programma maximaal waar te ma ken. Partij van de Arbeid Noord-Beveland. industriën; verdere verlaging van de onroerend goed-belasting. Woningbouw en dorpsvernieuwing: renovatie/nieuwbouw in alle kernen; voortzetting dorpsvernieuwing; afschaf fing welstandskommissie. Onderwys en voorzieningen: handha ving basisscholen in alle kernen; goed openbaar vervoer; meer aandacht zelf standig blijven wonen van ouderen; privatisering jachthaven Kamperland. Veiligheid: versterking politiekorps, vooral 's zomers; meer voorzieningen voor fietsers; maatregelen ter beperking wachttijden Zandkreeksluis. Milieu: voldoende faciliteiten om heel de gemeente schoon te houden. Uw stemmede beleidsvormend! De gemeenteraad is het bestuursor gaan dat het dichtst bij de burger staat. Terecht kan dan ook de gemeente als de hoeksteen van ons staatsbestel wor den aangemerkt. Bedenk daarom dat mede door uw stem het gemeentebeleid zal worden bepaald. In welke richting? De S.G.P. wil dat niet in het midden laten. Haar kandidaten willen zich zon der meer richten naar de enige juiste weg: het Woord van God. Dat alleen wijst de goede richting. Belangrijke punten uit ons verkie zingsprogramma 1. eerbiediging van de zondag en bevordering van de zondagsrust. 2. handhaving van het gezag, open bare orde, veiligheid en eerbaarheid verdient onze hoogste prioriteit; dus is een goed uitgerust politiecorps een eer ste vereiste. 3. tegengaan van subsidies die strij dig met Gods Woord en onze christe lijke beginselen zijn en die het welzijn der gemeente niet bevorderen. 4. goed onderhoud van wegen, stra ten, fiets- en voetpaden. 5. dorpsvernieuwing is van groot be lang voor de leefbaarheid van onze ge meente en hierbij dient het karakteris tieke beeld zoveel mogelijk te blijven gewaarborgd. 6. goede aandacht blijven besteden aan het behoud van natuur en milieu, waarbij we echter het belang van de a- grarische sector niet uit het oog ver liezen. 7. geen verdere uitbreiding van de recreatie om de rust van onze perma nente bewoners zoveel mogelijk te be schermen. 8. bevorderen van verantwoorde werkgelegenheid door het o.a. aantrek ken van milieuvriendelijke bedrijven. 9. geen verhoging van de onroerend- goedbelasting voor het belang van onze inwoners. 10. daar het onderwijs van zeer groot belang is dienen wij dit op verantwoor de wijze te blijven steunen. Wij hopen ook in de toekomst het wel zijn der gemeente vanuit onze christe lijke beginselen te mogen blijven steu nen. Stem daarom S.G.P., no. 1 van lijst 4: P. van der Maas. De verzorgingsstaat, waarvan ook on ze gemeente deel uit maakt, heeft vele verworvenheden voortgebracht. Zeker daar, waar de overheid zich een schild voor de zwakken heeft betoond. Gelei delijk is de verzorgingsstaat in moei lijkheden geraakt. Teveel problemen zijn naar de overheid verwezen, terwijl zij eigenlijk thuishoorden bij maat schappelijke zorg voor burgers voor el kaar en hun organisaties. Door meer samen verantwoordelijk te zijn, kunnen we toegroeien naar een zorgzame samenleving. Het Evangelie roept alle mensen op tot het dienen van God, tot dienst aan de medemens en zorg voor de schepping. Aan de politiek en de overheid houdt het Evangelie de norm van de gerechtigheid voor. Het C.D.A. wil bevorderen dat mensen ge stalte geven aan een door rentmeester schap en solidariteit gekenmerkte ver antwoordelijkheid. Het C.D.A. heeit de komende jaren veel aandacht voor: wonen, woonruimte en woonomge ving; het stimuleren van de eigen ver antwoordelijkheid van de mensen en hun organisaties; een eerlijke werkverdeling; voor werklozen bij- en omscholingsmogelijk heden bevorderen. Vooral jonge en lang durig werklozen proberen in te scha kelen in het maatschappelijk leven. Woningbouw. In de bouwsector zal het C.D.A. zijn aandacht op drie punten richten: aller eerst vinden wij dat we als gemeente voor iemand die een nieuwe woning wil bouwen in de vrije sector iets te bieden hebben. Bijvoorbeeld niet te dure bouwgrond, mooie woonomgeving in een recreatie-gemeente, terwijl we ook goe de sportvoorzieningen hebben. Het C.D. A. vindt, net als u, dat er behoefte is aan een aantal kleine woningen voor één- en twee-persoons huishoudens. In de tweede plaats willen wij ver bouw en renovatie stimuleren. Verder moet de dorpsvernieuwing te Geersdijk zeer zorgvuldig en in open overleg met de belanghebbenden worden uitgevoerd. Eigen verantwoordelijkheid. Het C.D.A. heeft de eigen verant woordelijkheid van de inwoners hoog in het vaandel. Binnen onze gemeente denken we dan aan sportverenigingen (eigen beheer van b.v. gebouwen en Wanneer u de aanvang van ons pro gramma leest, rijst ongetwijfeld de vraag: C.D.A.-fractie, welke middelen staan u ter beschikking om mijn en ,met mij vele belangen van anderen te behartigen? Ons antwoord is dan, die middelen reikt u zelf aan en wij zijn een van u. Het C.D.A. ontleent zijn bestaansrecht vanaf de basis (plaatselijke afdeling) tot aan de le Kamer (Raad van State) aan het gegeven dat de partij gedragen en gevormd wordt door mensen die een zelfde uitgangspunt hebben, of daar een zeer grote mate van sympathie voor op brengen. „Gestalte en inhoud geven aan de bijbelse opdracht, de mens te zien als kroon der Schepping". Daarvoor is een beginsel nodig. Een beginsel is een uitspraak, een gezichts punt en een bewering die richting geeft aan veranderingen. Om er een paar te noemen: „De over heid is er voor het menselijk welzijn". „Rechtspreken zonder aanzien des per- soons". „Niemand is heerser, want we zijn allen zusters en broeders". Echte beginselen waar niet de mens, maar de Geest van Christus de auteur is. Dat zijn waarden die tot zijn recht dienen te komen. Christelijke politiek is echter evenals andere politiek een aardse bezigheid. Het bijzondere ervan komt tot uiting in de intensie, dat men zich wil laten leiden door de inhoud van het Evan gelie. Dat Evangelie dwingt tot naden ken over de visie op de overheid en sa menleving waaronder ook de mens. Die opdracht hebben Christen Demo craten ontvangen en aanvaard. Met die energiebron gaan C.D.A.-raadsleden aan de slag in de diverse raden. Niet heer sen, maar dienen. Niet de persoonlijke verantwoordelijkheid aan de mensen kantines), jeugdwerk en jeugdsozen, aktiviteiten voor de bejaarden en vol doende inbreng en zeggenschap van de ouders bij het onderwijs. Werkgelegenheid. Om de werkgelegenheid binnen onze gemeente op peil te houden, vindt het C.D.A. van belang dat: 1. Landbouwbedrijven die willen in tensiveren niet belemmerd mogen wor den door onnodige regels op het gebied van hinderwet en ruimtelijke ordening. 2. Er in de recreatiesector nog een voorzichtige en weloverwogen uitbrei ding kan plaatsvinden (te beginnen bij de Banj aard en de Sophiahaven). 3. Er een gunstig ondernemerskli maat voor het midden- en kleinbedrijf moet zijn. Milieu. Een gezond milieu is erg belangrijk. Voor de eigen inwoners en ook voor de duizenden recreanten die onze gemeen te bezoeken. In de land- en tuinbouw, waar merendeels voedingsgewassen worden voortgebracht is een schoon mi lieu onontbeerlijk. De gemeente heeft een controlerende taak en zal, waar no dig, stimulerend moeten optreden. Verkeer en vervoer. Het C.D.A. vindt een goede doorstro ming van het verkeer in het belang van de veiligheid. In doorgaande we gen, ook binnen de bebouwde kom, moet zeer terughoudend met allerlei obsta kels worden gewerkt. Van de overheid mag verwacht wor den dat zij vooral oog heeft voor de meest kwetsbare deelnemers aan het verkeer (voetgangers, fietsers, kinderen en bejaarden). Zodra de kans zich voor doet moeten er fietspaden langs de pro vinciale wegen worden aangelegd. We zullen steeds blijven aandringen op re gelmatige verbindingen met het open baar vervoer. Financiën. Er is de laatste jaren in de gemeente Wissenkerke een goed financieel beleid gevoerd. De gemeente heeft relatief ge zien grote bedragen besteed aan sport voorzieningen, dorpsvernieuwing en rio leringen. Toch zijn de tarieven voor de onroerend goedbelasting erg redelijk. Zij werden voor 1986 nog verlaagd. Het C.D.A. vindt het terecht dat ook de ge meentelijke overheid soberheid betracht in zijn uitgaven. onttrekken, maar stimulerend te werk gaan. Een aantal jaren hebben wij in het'land en dus ook in de gemeente een zekere ontwikkeling doorgemaakt. Een opvallende stijging van goederen die wij ter beschikking kregen. Zelfs buiten onze direkte levensbehoeften werd veel geïnvesteerd. Jachthavens bijvoorbeeld: soms gaat er iets mis, verzanding van de haven in Colijnsplaat. Dat is een vervelende, dure zaak. Zoiets vereist een gedegen onder zoek naar oorzaak en gevolg. Als dan blijkt dat overmacht daarin een rol speetl zullen wij ons in de nabije toe komst, zoals wij ook in het verleden hebben aangeboden, de stellingen posi tief betrekken. Van de tegenpartij ver wachten we niets minder. Dan zal er ook een oplossing komen. Ten aanzien van verdere recreatieve ontwikkelingen: Verantwoord in ons ge bied, althans dele die daar voor in aan merking komen, ter beschikking stellen voor de ontwikkelingen die zich aan dienen. Enerzijds omdat meerdere va kanties en korter werken nog steeds toenemen. Anderzijds voor omzet- en kwaliteitsverbetering van dienstverle nende bedrijven. Genoemde zaken zul len een uitstraling geven naar de eigen inwoners in de kernen. De meeste interesse en aandacht zal uit dienen te gaan naar de beroepsvis serij. Een niet geringe opgave die risi co's nemen niet uitsluit. Op langere ter mijn kan het visserij gebeuren een sta biele inbreng krijgen voor het dorp Co lijnsplaat. Geen seizoen-gebeuren, maar continu en mogelijkheden tot vestiging van aanverwante bedrijven. Dorpsvernieuwing is zeker een succes te noemen tot op heden. Diverse straten worden weer herboren eri worden weer toonbaar. Tot op heden kon alles in

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 3