KRONIEK VAN OORQ-BEV 50-1- Waterfestijn 1986 Toneelgroep V.O.O. met „Pension Drie'' Ledenvergadering van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging Welzijnskommissie Wissen kerke vergaderde ,v v1|Jr' - M'n ut oal wee meehemaekt histere, beste vrienden, de Elfstedentocht. Wat of julder nie wete, is da Merien d'r ók an mee zou doeë. Z'n belevenissen ek zelf van z'n hehore. De Elfstedentocht. A weken oa tun d'r nae toeheleefd, Peelandse schaetser Merien. De Elfstedentocht kwam d'r an en 't zou wè deurhae meschien. En noe was ut dan zó vare, ie stieng an de start. Nie tussen éél die meute, mè un bitje apart. Zenewachtug stieng um te wuppen, oa tun oalus toch wè bie. Z'n zakje mee eten en drienken, je wis'tut toch mè nie. Af fijn, di mochte ze vertrekke, un ende lööpe nae ut ies. Mee un hank vloog um tehen un ekken, ie rocht werachtug hlad van de wies. 't Was toch nog meehevalle, vlug noe mè z'n schaetsens an. Di trok um z'n veter in twééën, zó kwam d'r niks mi van.; Mee un touwtje kwam ut vo mekander, noe dan mè vlug van start. In d'n donker en mè rie-je, dat was toch wè iets apart. Ut noodlot kwam Merien achteran, 't was vo Peeland un verlies. Mè net vo Sneek hebeurde ut. di verdween Merien in un hat in 't ies. Ie haf un brul, versteve, koud en nat. En beve as un rietje, Merien die oa't hehad. Di stieng d'r één an z'n te trekken, Merien die oa't nie brééd. Z'n vrouw maekte um wakker, bibberend en baedend in ut zwéét. Op 4, 5 en 6 maart 1986 organiseert Roompot Recreatie in samenwerking met de Dienst Meer Bewegen voor Ou deren voor de tweede keer het 50+ Waterfestijn. Evenals vorig jaar staan op deze da gen diverse wateraktiviteiten centraal. Ook nu kunnen aan deze aktiviteiten mensen meedoen die de zwemkunst nog niet machtig zijn. Tussen de aktiviteiten door kan men zich naar hartelust ver maken met zwemmen en pootje baden in het golfslagbad, de grote glijbaan, de whirlpool, het Turkse bad, de zon neweiden, etc. Voor de niet-zwemmers zullen op één van de terrassen een aantal Vlaamse Volksspelen worden op gesteld. Alle aktiviteiten vinden plaats in het Zwemparadijs Zeeland te Kamperland, met de voor ouderen ideale watertem peratuur van 30° C. Programma. Het waterfestijn vindt plaats op dins dag 4, woensdag 5 en donderdag 6 maart 1986. Het ochtendprogramma loopt van 10.00 13.00 uur. Het mid dagprogramma loopt van 14.00 17.00 uur Wie wil mag natuurlijk ook de hele dag blijven. Wat kunt u verwachten: plm. 10.30/ 14.30 uur: Spetterkwartier met verras sing. Plm. 11.00/15.00 uur: in de film zaal „Wat? Beweegt u?" De nieuwe MBvÓ-voorlichtingsfilm. Plm. 12.00/ 16 00 uur: watergymnastiek op muziek. Voor dit onderdeel wordt bij het bad een speciale geluidsinstallatie opgesteld. Verder de hele dag: Vlaamse Volksspelen; rondleiding door de sauna (bij voldoende belangstelling). Deelnemers aan dit waterfestijn be talen slechts 4,50. Hiervoor krijgen ze tevens een konsumptiemunt en een reduktiekaart om in maart nog een keer terug te komen voor de helft van het normale tarief 15, Eten en drinken. In het zwemparadijs zullen allerlei dranken, broodjes, soep, e.d. verkrijg baar zijn tegen redelijke prijzen. Wie zelf een lunchpakket wil meenemen is vrij om dit te doen. (Zwem)-kleding en schoeisel. Bij verblijf in het zwembad is het dragen van zwemkleding alleszins aan te raden. Wie geen zwempak bezit kan vast wel iets lenen bij familie of ken nissen. Zomerse kleding is aan te raden voor mensen die niet van plan zijn te water te gaan. Het zwembad mag alleen betreden worden met blote voeten of plastic overschoentjes (ter plaatse ver krijgbaar). Omkleden. Omkleden gebeurt in de daarvoor be stemde kleedcabine's. Voor het opbergen van kleding en andere spullen is voor iedereen een kluisje beschikbaar, waar van u de sleutel aan een polsbandje bij u houdt. Voor de sleutel betaalt u 2,50 statiegeld, wat. u weer terugkrijgt als u bij vertrek de sleutel inlevert bij de kassa. Spreiding deelnemers. Om een te grote concentratie van deelnemers op één ochtend of middag te voorkomen, verzoeken wiju om, in dien u met een groep van meer dan 15 personen komt, vooraf te overleggen met de konsulent MBvO. Officiële be geleiders van dergelijke groepen krij gen een speciaal toegangsbewijs, waar mee zij gratis het zwemparadijs kunnen betreden. N.B. Het is met name op de woens dagmiddag mogelijk dat ook een aantal jongeren aanwezig is. Bereikbaarheid van De Roompot. De Roompot heeft voldoende parkeer gelegenheid voor auto's en bussen. Ook enkele bussen van de ZWN rij den dit jaar tot aan het zwembad. Deze vertrekken op de volgende tijden, vanaf de vertrekpunten bij de betreffende sta tions. Goes Roompot 09.25 uur 13.25 uur; Roompot Goes 13.32 uur 18.15 uur; Middelburg Roompot: 09.36 uur 13.36 uur; Roompot Middelburg: 14.02 uur 18.05 uur. TAFELTENNIS: Slagvast krabbelt op. Hoewel het eerste team nog altijd niet in hun sterkste opstelling is uitgekomen en alle zeilen nodig zal hebben om zich in de derde klas te handhaven, zijn nu toch de eerste punten binnen. Werd er eerst thuis tegen Kerkwerve een puntenverdeling bereikt, afgelopen vrijdag werd ook van het veel sterker geachte Scaldina een punt afgesnoept. Dat Hans v/d Kraan tot nog toe het leeuwendeel hier voor z'n rekening neemt, is geen geheim. Maar voor Slag- vast is het belangrijker dat Jos Breas langzamerhand weer in z'n oude doen begint te komen. Hij was het toch, die in de laatste partij Scaldina's sterkste man wist te verslaan en daarmee dat belangrijke punt veilig stelde. Het tweede seniorenteam lijkt de laatste weken wat van slag te zijn. Thuis werd er tegen Laurens nog wel een gelijkspel behaald, maar afgelopen maandag waren zij tegen Big Smash kansloos. Alleen Marco de Bruyne wist met twee gewonnen partijen de 82 nederlaag een draaglijk aanzien te ge ven. Ook met het eerste jeugdteam gaat het weer beter. Bij Laurens werd eerst de volle buit in de wacht gesleept en zaterdag j 1. werd in Kloosterzande te gen Sar, middels een uitstekende wed strijd, het derde punt binnengehaald. Tn deze wedstrijd kwamen Monique v/d Heyde en Stefan Nagelhout ieder tot tweemaal winst. Samen bleken zij ook de dubbel naar zich toe te trekken, wat genoeg was voor de gelijke stand: 55. Ons tweede jeugdteam lijkt maar niet genoeg te krijgen van hun successen. In Middelburg werd MZ ruim met 28 verslagen en afgelopen zaterdag werd in Hulst tegen Reyna de zegereeks met 46 voortgezet. Ongeslagen staan zij fier aan de leiding in hun klasse,. Voor Bert Sandee, "Wim de Bruine, Ewald Begthel en Arnold Keizer een hele uit daging om deze plaats vast te houden. Betere tijden zijn er ook voor het derde jeugdteam aangebroken. Werden er eerst drie nederlagen geleden, af gelopen zaterdag kwam de eerstè over winning tegen Big Smash tot stand. Dimitri v/d Veek (3x), Jos Riemens en Erwin v/d Maas ieder (lx) en de over winning in de dubbel waren voldoende om de punten mee naar Kamperland te nemen. De jongsten van Slagvast moesten ook tegen Big Smash uit Biggekerke. In een leuke wedstrijd wisten zij toch niet verder dan een 82 nederlaag te ko men. Toch gaat hun spel er elke week op vooruit en kunnen wij nog veel plezier met hen beleven. PROGRAMMA (in de sporthal Slagvast) Vrijdag 28 februari, aanvang 19.30 uur: Slagvast 1 Kapelle 2. Zaterdag 1 maart, aanvang 9.30 uur: Slagvast 1 Effect 2. Slagvast 2 Zand 5. Slagvast 3 Scaldina 4. Slagvast 4 Scaldina 5. AARDAPPELTEELT IN (VOLKS)TUINEN Aardappelen worden zowel in het groot door de boeren, als in het klein door veel particulieren in eigen tuin en in volkstuinen geteeld. In beide ge vallen probeert men daarbij tot een zo hoog mogelijke opbrengst van goede kwaliteit te komen. Dat lukt het ene jaar beter dan het andere. Zo komt er de laatste jaren een ziekte in de planten en de knollen voor, die zowel de kilo-opbrengst als de kwaliteit nadelig kan beïnvloeden. Men spreekt wel van: de aardappelziekte. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat dit de enige ziekte zou zijn in aardappelen, maar wel dat ze algemeen voorkomt. De oor zaak is een schimmel waarvan de La tijnse naam voluit luidt: „Phytophthora infestans". Men spreekt dan ook wel van de phytophthora. De symptomen zijn: op de bladeren bruine vlekken met aan de onderkant rondom die plek een randje schimmel- pluis. Aangetaste knollen vertonen aan vankelijk lichtbruine, grauwe vlekjes, waarna ze spoedig wegrotten. Herkomst. Waar komt die ziekte eigenlijk van daan in het voorjaar? Het antwoord kan kort zijn: uit de zieke knollen van vorig jaar. En als er dus hopen aard- appelafval met zieke knollen van een jaar tevoren in de buurt van grote of kleine aardappelvelden liggen dan lo pen die velden een extra grote kans om besmet te worden. Wij zouden in het voorjaar dus eigenlijk al die kleine en grote afvalhopen zo moeten behan delen dat er geen enkele knol van vorig jaar meer kan uitlopen, juist van uit de jonge scheuten kan die ziekte zich verspreiden. Dat tegengaan van de uitloop kan door die afvalhoop zwaar af te dekken met grond, maar ook door zo'n hoop wat gelijk te harken en er dan zwart plastic over te leggen. Dat plastic moet men dan wel goed vastleggen, met ste nen of grond, anders waait het gemak kelijk kapot. Rassenkeuze. Een tweede punt waardoor men scha de kan voorkomen is een ras kiezen dat minder gevoelig is voor de phytophtho- ra-schimmel. In Zeeland wordt meestal Eersteling of Doré verbouwd. Er zou al veel gewonnen zijn als men in (eigen en volkstuinen) geen Eersteling meer zou verbouwen, maar algemeen Doré ging telen. Doré is namelijk in de knol veel minder gevoelig Aan die volkstuinverenigingen waar van de leden gezamenlijk hun pootgoed bestellen, zouden wy willen adviseren géén Eersteling maar Doré te bestellen. Wat de konsumptiekwaliteit betreft, doet Doré niet onder voor Eersteling. Verder zijn er nog de rassen Gloria en Lekkerlander die beide ook minder ge voelig zijn voor de aardappelziekte; en in smaak doen ze weinig onder voor Eersteling. Lekkerlander is voor een „vroege" aardappel wat aan de late kant met zijn knolzetting. Spuiten. De boeren proberen in een gevoelig ras als Bintje en dat wordt veel ver bouwd in Zeeland de ziekte te voor komen door te spuiten met een middel dat de ziekte afweert, eigenlijk verhin dert in de plant te dringen. Dat middel (maneb-tin) is weinig giftig en dringt ook niet de plant binnen, breekt zelfs vrij snel af zodat men na 7 a 10 dagen weer moet spuiten. Bij rassen als Eer steling en Doré gaat het dan om 2 of 3 keer spuiten als men in juli rooit. Als men in volkstuinkomplexen Eer steling en Doré blijft verbouwen, wordt aangeraden om één van de leden (of iemand uit de buurt) die een rugspuit heeft, de aardappelveldjes gezamenlijk te laten spuiten. Dat kan voor een paar gulden per seizoen en men sluit dan als het ware een verzekering tegen ziekte in het loof en in de knollen. En de boeren in de omgeving lopen minder kans dat vanuit de volkstuinen hun perceel telkens besmet wordt. Als volks tuinhouder zou men mogelijk dit geza menlijk kunnen regelen met het bestuur van de plaatselijke afdeling van de ZLM, CBTB of NCB. Voor nadere informatie over de ziekte en de bestrijding ervan kan men zich richten tot de landbouwvoorlichtings- dienst, per adres: Het Landbouwcen trum, Westsingel 58, 4461 DM Goes, Tel. 01100 - 37214. Voor een adres van de plaatselijke afdelingen van de organisaties kan men zich wenden tot: Het Landbouwschap, Gewestelijke Raad voor Zeeland, Grote Markt 28, 4461 AG Goes, Telefoon 01100- 12220. In het overvolle Dorpshuis van Wis- senkerke werd vrijdag 21 februari volop genoten van de voorstelling, die de To neelgroep V.O.O. (Vereniging voor O- penbaar Onderwijs) in Wissenkerke het publiek voorschotelde. Een méér dan avondvullend stuk was het, dat de elf spelers en speelsters op de planken zetten. Want toen stipt om half acht werd begonnen, konden de aanwezigen niet voorzien dat pas tegen kwart voor elf met een happy end werd afgesloten. De aandacht die ook de jongste toeschouwers konden opbrengen (er werd zelfs geen krakend zakje chips gehoord), was een duidelijk bewijs, dat het stuk boeide. En waar ging het over? In het lan delijk gelegen Pension Drie kwamen onverwacht heel wat gasten, die elk zo hun eigen doen en laten meebrach ten. De schrijver van het stuk, Johan Blaaser, had heel wat verschillende ty petjes mensen bij elkaar bedacht. Pas aan het eind bleek dat zij, elk hun beste beentje voorzettend, toch samen een gezellig tuinfeest konden vieren. Om nog maar niet te spreken van de twee verlovingen Drie, de pensionhouder, werd gespeeld door Dick Ruysbroek, en hij liet de zaal vaak lachen om zijn grapjes. Er waren meer spelers die aanleiding ga ven tot lachsalvo's. Louise Probert speelde Dons, de wel heel typische pen- siongaste, die iets had met een blauwe vaas. Jan Brehm was een statige in- G. de Haan en P. de Waal kampioen van de Noord-Bevelandse hengelsport vereniging. Vrijdag j.l. hield de Nrd.-Bevelandse hengelsportvereniging haar jaarlijkse ledenvergadering in het Drenthehuis te Geersdijk. Het afgelopen jaar 1985 was voor de vereniging een jubileumjaar, want de vereniging bestond 25 jaar. Deze ge beurtenis is niet ongemerkt voorbij gegaan, want er werden bij een aantal willekeurige wedstrijden naast het nor male prijzenpakket nog een aantal prachtige prijzen, zoals een lang week end in een bungalowpark, een tuin- ameublement, een draagbare t.v., enz., vervist. Naast deze aktiviteiten werd er voor de leden en hun wederhelften nog een koud buffet met bingo en dansen georganiseerd. Uit het jaaroverzicht van de sekre- taris bleek, dat het aantal deelnemers per wedstrijd gemiddeld 66 bedroeg, welke gemiddeld per deelnemer 3 vis sen vingen. Het aantal gevangen vissen t.o.v. 1984 was iets teruggelopen. Tevens bleek uit het overzicht dat ca. 80% van de vissen gevangen waren tijdens de eerste 4 wedstrijden in het voorjaar, dit was in 1984 ook zo. Ondanks de grote uitgaven in het Met zes aanwezige leden van de twaalf begint deze vergadering onder voorzitterschap van dhr. A. de Nooijer. De agenda vermeldt acht punten, waar van de maaltijdvoorziening in Kamper land het belangrijkste en meest tijd- vergende punt blijkt te zijn. De mogelijkheid wordt geboden om vanuit Vredestein te Wissenkerke war me maaltijdvoorziening op Kamperland te bieden. Tot op heden maken hiervan vier personen gebruik, waarvan de kos ten 7,per maaltijd bedragen. Maar voor de Kamperlandse deelnemers komt hier nog eens 5,bij voor vervoers kosten. Deze prijs wordt te hoog geacht, daarom vraagt men om een principe besluit: a. moet de gemeente in deze kosten bijdragen; b. moet het projekt Mensen Zonder Baan hiervoor vrijwilligers inscha kelen? Uit de discussie blijkt, dat er voor deze zaken geld is bij de Provincie, maar dat het niet afkomt. Waaruit blijkt dat het geld voor bejaarden niet voor deze mensen gebruikt wordt. De Stich ting Welzijn voor Ouderen heeft in het verleden deze behoefte gecreëerd, maar is het wel zo nqdig, vraagt de kom missie zich af. Er zullen best mensen dustrieel en Toby Cino zijn overge voelige vrouw. Daar tussendoor schar relde het dienstertje Leentje (Ans Tan- ge), door Drie uiteindelijk toch als zijn beste „maatje van de stookplaat" ge waardeerd. Riet Hanenberg, als de vrouw van Drie, was de moederlijke pensionhoudster en Margreet Houter man was Bela, haar charmante dochter. Marie en Miel Koopman (Riet de Nooijer en Menno Weber) en Toon Schijffers als de politieman Van Santen, droegen hun eigen steentje bij. Trompettist Ton (gespeeld door Henk Buwalda) werd tot zijn eigen verbazing opeens fabrieks- direkteur en hij leek daarbij de steun van Bela inderdaad hard nodig te zullen hebben. De talloze onverwachte situaties in Pension Drie maakten het stuk aan trekkelijk om naar te kijken. Hoogte punten waren ongetwijfeld: de val van industrieel Van Runten en Zwiep in een teiltje water en de compromitte rende situaties waarin de flauwgevallen Leentje enkele mannen bracht. Een leuk stuk dus, waar de spelers ongetwijfeld veel voor geoefend hebben. Dat een enkele keer de vaart er wat uit was, zal niemand erg gevonden hebben. En zo kon ook souffleuse Ria Schijffers tenminste haar werk doen. Ineke Ruysbroek, die de regie voerde, is er met de ploeg spelers goed in ge slaagd, jong en oud een leuke avond te bezorgen. Anke J. jubileumjaar, bleek uit het kasoverzicht dat de vereniging er nog gezond voor staat, zodat de toekomst met vertrou wen tegemoet gezien kan worden. Van het bestuur waren de heren Lamse, v/d Guchte en Kastelein aftre dend. Alle drie werden bij acclamatie herkozen. De stand voor het kampioenschap was erg spannend, zowel bij de jeugd als bij de senioren waren de onderlinge verschillen erg klein. De uitslag van het kampioenschap 1985 was: Senioren: 1. G. de Haan, Kortgene. 2. A. Koole, Kamperland. 3. S. Tazelaar, Goes. Junioren: 1. P. de Waal, Colijnsplaat. 2. J. Noordhoek, Oostkapelle. 3. G. R. Kastelein, Geersdijk. Vervolgens werd na het formele ge deelte de avond op gezellige wijze voortgezet met het spelen van enige spelletjes Bingo. De eerste wedstrijd voor het kam pioenschap 1986 wordt gehouden op 8 maart 1986 in de Oosterschelde van 13.0015.30 uur. Inschrijven van 12.00 12.30 uur in café Juliana te Colijnsplaat zijn, die het zelf goed kunnen betalen en hiervan zullen profiteren. Dhr. Wisse vindt, dat er van profi teren geen sprake kan zijn, maar dat de behoefte moet worden nagekomen. Dhr. Hamelink vindt dat de gemeen te 2500,beschikbaar moet stellen om voor de bejaarden van Kamperland en misschien ook Geersdijk in een be hoefte te voorzien. Dit bedrag zal dan besteed moeten worden aan onkosten vergoeding voor vrijwilligers. Dhr. Dieleman vraagt zich af of het wel de taak is van de gemeente om hier geld bij te leggen en vindt dat er flink wordt geprofiteerd van het ge- bodene. Het zal nu nog wel gaan, maar wanneer zich dit uitbreidt kunnen we niet meer stoppen. Ik vind dit te kort zichtig, aldus Dieleman. De algemene konklusie is verdeeld, maar besloten wordt te vragen aan de raad 2500,voor dit doel beschikbaar te stellen. De overige agendapunten: wijziging verordening kommissie welzijnszaken en een inventarisatie-notitie m.b.t. de tandarts en zijn beroepsuitoefening, brachten voor de kommissieleden geen problemen met zich mee. Zodat aan het eind van deze vergadering voorzitter De Nooijer de aanwezige leden kon be danken en de vergadering sluiten i

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 2