NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Zegge en schrijve (1) SPORT-AGENDA In dit nummer: Evenementen kalender LIJST 5 l No. 4207 Donderdag 6 februari 1986 89e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. "MET EEN KNIPOOG" Theebladeren door de gootsteen, verstoppen eens de afvoer. Somber. Het gaat niet goed met ons onderwijs. Sterker gezegd, het peil daalt angstig snel. En hoewel anderen vrolijk blijven volhouden, dat dat onderwijs „volop in beweging" is, blijkt uit vele onderzoe ken, dat het een duidelijk neergaande beweging is. De basisschool is met veel tam-tam voorbereid, maar na amper een half jaar komen er droeve feiten aan het licht. Er is vooral veel kritiek op de kennis van onze moedertaal. Leerlingen van 12 jaar, die nauwelijks onze taal beheersen en er wordt zelfs beweerd, dat analfabeten ons goede voortgezet onderwijs inkomen. Bovendien komt de leerkracht er steeds slechter af. Hij kan weinig, weet weinig, heeft geen motivatie en ver zuimt veel te veel. En zelfs de baas van al die mensen, minister Deetman, schijnt er niets van te kunnen! Eén doffe ellende en alle reden tot somber heid over de toekomst. Mondigheid. Met weemoed wordt er gesproken o- ver de vroegere tijden. Toen werd er nog geleerd! In lange rijen zaten ze te pennen; werkwoorden bewerken, zin nen ontleden en moeilijke woorden o- verschrijven. Moeiteloos werden de meest ingewikkelde volzinnen in prach tige dictees verwerkt. Wat denkt u van de volgende zinOp een' lang verwachte dag verblijdt de zich verrijkende reiger zich bepaald niet in het onvermijde lijke gemeier van zijn rijksgenoot. En wat kunnen ze tegenwoordig nog? Ze zitten maar te kletsen in groepjes bij elkaar. Kleuren, plakken en plaatjes bekijken lijkt tot de hoogste groepen toe een zeer belangrijke plaats in te nemen in het schoolgebeuren. En als straks de computer gemeengoed gaat worden in de school, komt er helemaal niets meer van het degelijke oefenen van onze taalschat. De toch zo prach tige vormen van werkwoorden zullen misschien helemaal verdwijnen, om plaats te maken voor simpele vormen zoals: ik vint, hij antwoort, wij hebben gehaalt; schrijven zoals je spreekt. En daarmee kom ik aan een zaak, waar we, ondanks alle sombere be richten, toch grote vorderingen hebben gemaakt. Daar, waar de kwaliteit van het schriftelijk taalgebruik keldert, wordt het kind steeds sterker in de mondelinge communicatie! Er is jaren voor geijverd, maar het resultaat mag er zijn. De propaganda van de 4 M's (meer mensen mondig maken) heeft z'n vruchten afgeworpen. Het kind, stil en met de armen over elkaar, kritiekloos de aangebrachte ken nis inhalerend, is niet meer. Men is nu in staat én bereid de kinderstem te laten horen, zelfs als de volwassene spreekt En dan kunnen de kinderen heel ad rem zijn. Aan vroeger hebben ze lak, ze leven nu. Jawel, vader heeft ook onderwijs genoten, maar alleen gym nastiek, zegt er één, wijsgerig en ho pend dat iedereen zijn taalkundig grapje begrijpt. Spreken is zilver en schrij venkomt vanzelf! Plakband. Dat de verminderde kennis van onze taal wel eens tot misverstanden kan leiden, bewees onlangs een tien-jarige jongen. Al lezend in een heel spannend boek, kwam hij tot de ontdekking, dat er een aantal bladzijden ontbraken. Een vervelende zaak natuurlijk. Maar het was op zichzelf heel begrijpelijk, want het boek zag er echt stukgelezen uit. Met veel plakband had de meester de verschillende delen aan elkaar ge daan. Alleen vanwege het feit, dat het boek in de klas erg populair was, stond het nog in de stillees-bibliotheek. Met het boek in zijn hand toog hij naar de meester om hem de zaak van de vermiste bladzijden te melden. De meester kon hem echter ook niet helpen. „Jammer", zei deze, „maar probeer toch maar de draad van het verhaal te volgen." De jongen begon toen uitgebreid het boekje te bekijken, waarop de meester vroeg: „Is er iets, joh?" „Ja meester, ik zie helemaal geen draad, ik zie alleen plakband!" Dame. Toch wil ik positief eindigen. Want al schrijft de jeugd dan misschien wat minder dan vroeger en begrijpen ze allerlei stijlfiguren niet meer, hun woordenschat is echt niet kleiner ge worden. Zelfs in groep 1, zoals u weet de kleinste kleuterklas, heeft men reeds een behoorlijke kennis van synoniemen, woorden dus met dezelfde betekenis. Op een dag namelijk meldde de dienstdoende juffrouw, dat die morgen een belangrijke mevrouw werd ver wacht. De inspektrice dwaalde name lijk op school rond. Met enige moeite kon ze de funktie van deze dame aan de kleintjes overbrengen en daarbij duidelijk maken, dat gepast gedrag daarbij op prijs werd gesteld. De stoel voor haar werd reeds klaar gezet. Maar wie er die morgen ook verscheen, niet de verwachte deftige mevrouw! Zulke hoogstaande personen hebben namelijk een zeer flexibel werk schema. En hoewel de kinderen zich het dagelijks plezier in waterbak en blokkenhoek niet lieten ontzeggen door de aan- of afwezigheid van zo'n per soon, werd de juf aan het eind van de morgen toch even over de „lege stoel" aangesproken. „Die mevrouw is een jokkebrok", zei er één streng. „Ja, een liegebeest", formuleerde de ander! En zo verdween zelfs het ontzag voor het gezag. En ze zeiden het zo tref fend Wie de taal heeft, heeft de toekomst. H. PROJEKTWEEK OP DE PRINS WILLEM ALEXANDERSCH00L IN KAMPERLAND In de week van 27 tot en met 31 ja nuari werd op de Willem Alexander- school in Kamperland een projektweek georganiseerd met als thema „Wonen". Bij de lagere groepen stond vooral het eigen huis centraal. Men bouwde, te kende en praatte over allerlei dingen, die in en om het huis zijn. Bij groep 4, 3 en 4 werkte men vooral het aspect van de vormgeving uit. De straat en het dorp en het wonen buiten het dorp waren de belangrijkste onder delen tijdens deze week. Bij de hogere groepen werden het aardrijkskundig en geschiedkundig as pect van het wonen nader bekeken. Ook kwam er een ouder in de klas laten zien, hoe men moet metselen en mochten de kinderen zelf een muurtje maken. De kinderen van de hoogste groepen kre gen van één der ouders voorlichting o- ver het wonen in een weinig benijdens waardig „huis"; de gevangenis. Mede dank zij de hulp van vele ou ders werd deze week een groot succes. De week werd op vrijdagmiddag afge sloten met een spelmiddag, waarbij vooral ook eigen gemaakte spellen wer den gespeeld. Spellen, die kinderen uit de verschillende groepen samen speel den. Ze hadden ook het wonen als the ma. Zo herleefde het aloude „slabber- jan"-spel in een nieuwe versie: „Win een dorp-spel". Op donderdag 6 februari is er een kleine tentoonstelling van een deel van het gemaakte werk te zien in de ge meenschapsruimte van de school. Dit gebeurt van 19 tot 19.30 uur, voordat die avond de algemene ledenvergade ring van de school begint. Er zijn dan ook video-opnamen te zien van het werk van die week, opnamen, die door mevrouw Steendijk zijn gemaakt. Later zullen ook de kinderen en andere be langstellenden deze beelden kunnen zien. VERGADERING WERKGROEP DORPSBELANGEN WISSENKERKE In een onlangs gehouden vergadering van de Werkgroep Dorpsbelangen Wis- senkerke werd gesproken over en terug geblikt op activiteiten van de werk groep. Zo zijn er in de afgelopen weken een spelmiddag, kerstboomverbranding en de St. Nicolaasmiddagen en -avon den georganiseerd. Voor de naaste toekomst wil men een Paaseieren-zoekaktie en natuurlijk gaan praten over de activiteiten met Koning innedag. Aan de bewoners van Wissenkerke wordt medewerking gevraagd om dit jaar alle straten te kunnen versieren. Hier en daar worden zelfs al plannen gemaakt voor feestpoorten. „Heel Wis senkerke versierd" is dan ook het stre- een brief in de bus krijgen waar alles ven van de werkgroep. Toegezegd is dat alle inwoners nog nog eens duidelijk uiteen gezet zal wor den. De volgende vergadering is dinsdag 11 maart in café-bar „Concordia". GEREF. EN HERV. KERKEN IN KAMPERLAND HOUDEN EEN THEMAWEEK VAN 9 TOT 16 FEBRUARI Met thema „Communicatie rondom Israël" gaan de beide Kamperlandse kerken een themaweek in over dit on derwerp. Een nauwe samenwerking tus sen de kerken die hier met dit bijzon dere initiatief nu naar buiten komen. Zinvol en een kans die voor het grijpen ligt om over veel zaken meer te weten te komen, zo vindt de stuurgroep, waar het initiatief vandaan komt zelf. Om te beginnen is er een doorlopende expositie in het „De Casembroothuis" over en van de Anne Frank Stichting. Ook de jeugdclubs zijn bij deze the maweek ingeschakeld. Zij hebben ge zamenlijk een maquette gemaakt over het land Israël, die te zien zal zijn naast de tentoonstelling in het „De Casem broothuis". Maar zoals gezegd, begint zondag 9 februari en wel met een kerkdienst, met er na koffiedrinken en een maaltijd in het „De Casembroothuis". Maandag middag om 2 uur is er een ouderenmid- dag, georganiseerd door de N.C.V.B. Er zullen Israëlische dansen worden ge demonstreerd en er zullen dia's worden vertoond over Israël. Maandagavond is er een gastspreker, n.l. drs. R. Naftaniël, direkteur van het Centrum voor Informatie en Documen tatie Israël. Hij zal spreken over het onderwerp: „Israël op weg naar vrede". De avond begint om 19.30 uur. De diakonieën, zendings- en evangeli satiecommissies organiseren op dinsdag 11 februari de avond in het dorpshuis. Dhr. S. van den Bergh zal aan de hand van videobeelden iets laten zien over de terugkeer van de Ethiopische joden naar Israël. Hierna kan over dit onder werp van gedachten worden gewisseld. Ook staat er een quiz op het programma en een film over Israël. Een gevarieer de avond dus, met zowel inspanning als ontspanning. Woensdagmiddag is voor de kinderen en er wordt verkleed en geschminkt, waarna gezamenlijk het Poerimfeest zal worden gehouden. Deze middag be gint om 2 uur en is ongeveer om 5 uur afgelopen. Voor woensdagavond staat er volks dansen op het programma. De Herv. Vrouwengroep „Niet in eigen kracht" heeft voor deze avond de dansgroep „Meiron" uit 's-Gravenpolder uitgeno digd. Ieder kan en mag op deze avond, die om 20.00 uur begint, meedoen. Donderdagavond staat in het teken van de muziek. Om half acht treden er diverse muziekensembles en een koor op in de Herv. Kerk. Achtereenvolgens zijn die „New Wine", het koor „Zingend Getuigen", brassband „Ons Genoegen" en een koperkwartet. Vrijdag is er een wel zeer gevarieerde avond. Om half acht zingt het kinder koor „De Kamperzangertjes". Er wordt een verhaal uit de Bijbel verteld en ge speeld. Na de pauze is er een toneelstuk getiteld „Het huwelijksbureau „Cupido", gespeeld door enkele gemeenteleden, met in de hoofdrol ds. Smeets. Het to neelstuk, dat geschreven is door Kees van Boven is een persiflage op een hu welijksbureau en het computertijdperk. De beroemde film „Exodus" wordt op zaterdag 15 februari om 19.00 uur ver toond in het „De Casembroothuis". De entree is f 1.25. De themaweek wordt afgesloten met een gezamenlijke dienst, waarin ds. Smeets zal voorgaan. VOETBAL Zaterdag 8 februari: 's-Heer Arendskerke 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Kloetinge 3 Bevelanders 2 (12.45 uur) SSV 3 Bevelanders 3 (12.45 uur) Dames: Bevelanders Domburg (11 u) Spui 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Rillandia 2 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Heinkenszand 3 (12.45 uur) Mevo Al Colpl. Boys Al (12.45 uur) Dauwendaele 1 Kats 1 (2.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 8 februari: Recreatie: Wiska DHVC 1 (08.30 uur) Kruiswoordpuzzel no. 965 Horizontaal: 1. tekengerei - 7. wereld deel - 13. water in Utrecht - 14. zachte massa - 15. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam - 16. inhoudsmaat - 17. nummer - 18. rustplaats - 19. meisjes naam - 20. eerwaarde heer - 22. dans- koor - 24. ontkenning - 26. enak - 29. houder van schepen - 31. meisjesnaam 33. godsdienst - 35. voor - 36. spook 37. Frans voegwoord - 38. beetje (Fr.) 40. snavel - 41. per expresse - 42. mank 43. stofmaat - 45. in orde - 46. drenk en waadplaats - 48. geheel de uwe 50. plaats in Italië - 52. vogel 54. deel van de Verenigde Staten - 56. plaats - 57. slingerplant - 59. jongens naam - 60. bar - 61. boom - 63. zang- noot - 65. bevel - 66. kerkelijke straf 67. onbepaald voornaamwoord (Frans) 68. voorzetsel - 70. windrichting - 72. huid - 73. vriend (Frans) - 74. uitstal kast - 75. bewegingsvrijheid. Horizontaal: 1. schol - 6. karaf - 11. hak 12. mom - 14. lid - 16. trapeze - 18. arabesk - 20. oog - 21. lok - 22. eer 23. rekstok - 28. ale - 29. ob - 30. tw 31. snee - 32. lap - 34. abri - 36. po 37. pastoor - 38. os - 39. kooi - 41. kin 42. torn - 45. nn - 47. ge - 49. alf 51. griffel - 54. era - 56. nee - 57. sul 58. karwats - 61. notitie - 64. tot - 65. ems - 67. ode - 68. beleg - 69. blond. INFORMATIE-RUBRIEKEN GEMEENTE KORTGENE EN GEMEENTE WISSENKERKE Vrijdag 7 februari: Karnaval in Jeugdsoos te Colijnsplaat. Verticaal: 1. nood, angst - 2. ijzerhou dende aarde - 3. tot en met - 4. bediende 5. opdracht - 6. deel van het been - 7. slede - 8. niet vet - 9. land in Europa 10. hetzelfde - 11. visnet - 12. muziek term - 21. goedgeefs - 23. boom - 24. nieuw - 25. aanwijzend voornaamwoord 27. Europeaan - 28. vruchtennat - 30. denderen - 31. koeienmaag - 32. boom 34. bedevaartplaats - 36. ingedikt sap 39. bepaalde tijdsduur - 40. nieuw (Engels) - 43. zelfzucht - 44. jongens naam - 45. bejaard - 47. verdelgings middel - 48. Engels lidwoord - 49. woe dend - 51. Nederlandse Radio Unie - 52. jong dier - 53. gedicht - 55. uitroep 57. zuur - 58. vogel - 60. vulkaan - 62. rustig - 64. beetje - 67. familielid - 69. zoals de akten getuigen - 71. dubbel klank - 72. familielid - 73. reeds. Verticaal: 2. chagrijn - 3. hap - 4. oke 5. ro - 7. ala - 8. rib - 9. adelaar - 10. stoet - 12. melk - 13. mast - 15. akker 17. roe - 19. sol - 23. roeping - 24. eb 25. statief - 26. ot - 27. kwartel - 31. sok 32. lsk - 33. pon - 35. ion - 40. offerte 43. roesten - 44. banka - 46. nr - 47. ge 48. palet - 50. lea - 52. ilse - 53. fons 55. rui - 59. wol - 60. ate - 62. tol 63. ido - 66. mi. HIN POLLETIEK HEZEUR stem dan 19 maart: VRIJE GEMEENTE BELANGEN Wissenkerke Oplossing kruiswoordpuzzel no. 964

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 1