DE DERDE WERELD VERDIENT BETER, - ALS U DE NOVIB CATALOGUS AANVRAAGT. Tstuur mij de gratis novib j catalogus S Een oud-eilandbewoner weet te vertellen (2) gmawMMi! BINGO SPELEN GOED VOOR VELEN LEZERS VAN Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad SPELEN 1 OF 2 WEKEN GRATIS MEE. Toen begingen wij, door menslievend heid hieraan in het geheel niet den kend, een groot risico. Voor allen was het beter eerst uit de stromende regen te stappen. Wij stelden haar voor bij ons in de messroom een kop warme koffie te drinken. Daarna zouden wij verder zien. Met een hoofdknik stemde zij toe. Doch bij het aan boord komen sprong zij haast weer in dat ellendige water. Was dit haar gelukt, zeer zeker was hierop de verdrinkingsdood gevolgd. Juridisch gezien, merkte later terecht de politie op, werd zij dan bij ons van boord af vermist. Toch hebben wij hierover maar niet wakker gelegen. In de messroom stond deze jonge vrouw al gauw in een plas water, zo nat was zij. De hofmeester bracht haar een kop dampende koffie. Dit werd door haar niet aangeraakt. Wat was dit mens in de war. Wij hadden haar al een stoel gegeven. Mij vroeg zij om een sigaret en of ik die voor haar aan wilde steken. Haar handen beefden i zo en waren te vochtig. Toch was bij I haar van alkohol geen sprake. Drugs? Op haar verzoek kreeg zij een grote witte handdoek om haar hoofd wat af te drogen. Zich zeker bewust wordend enkel in een mannengemeenschap te zijn gekomen, vroeg zij spiegel en kam om haar haren wat te ordenen. Dit vonden wij een positief teken. Naast de messroom bevond zich de kapiteins hut, in onze argeloosheid lieten wij haar hiervan gebruik maken. Met de aangrenzende toilet-doucheruimte, waar ook een spiegel te vinden was. Inmiddels moesten wij met deze da me maatregelen nemen, want daar zou nog gevaren worden ook. Opperde de machinist: „Kap, heeft u bij uw was bak ook losse scheermesjes op de pak?" Dit hadden wij. Vlug liepen wij buitenom naar de half geopende patrijspoort in de bui tenwand van de toiletruimte en keken, zelf ongezien, voorzichtig naar binnen. Zij stond schuin achter dit ronde ven ster nog te roken. Staarde naar buiten, naar dat steeds maar voorbijstromende water. Had de scheermesjes niet op gemerkt. Hier moet zij weg, besloten wij, wij zer wordend met deze dame. Eerst zorgden wij voor blokkade door be manning van de twee uitgangen naar het dek. Spraken met de stuurman af, dat deze politiehulp zou halen aan de wal. Wij wisten dat er een post van de Wasserschutzpolizei in de buurt was. Gelukkig had zij de deur van de toiletruimte niet afgesloten. Wij open den deze en verzochten haar hier uit te komen. Weer begon zij te huilen, op een kreunende ellendige manier. Aan de linkerhand droeg zij een trouw ring, aan de rechterhand een soort ze gelring, voorzien van steentjes. Aan haar oren hingen gouden ringetjes, niet opzichtig. Wij vroegen haar bewogen waarom zij zichzelf met alle geweld wilde do den. Zij was nog zo jong. Getrouwd, dachten wij. Dit enkel beaamde zij. Maar wilde niet haar naam noemen of een adres. Voor haar was geen terug, fluisterde zij. En toen, voor onze verbijsterde ogen, met enkele routine-gebaren, ontsloot zij hier en daar een ritssluiting. Haar avondjurk, met niets hieronder aan, viel op de vloer. Zij ging liggen op de rustbanken als wij nu maar bij haar kwamen, zou zij lief zijn. Dan bleef zij voorgoed bij ons. In een flits zagen wij over borsten en schouders rode striemen. Alsof zij gegeseld was. Een glimp van een leer ling verscheen voor het venster. Wij werden een beetje woedend door deze, ons zo opgedrongen, situatie. Geboden haar dat kleed weer aan te trekken. Op een wenk kwamen hofmeester en bootsman hierbij helpen. Wat een toe stand! Maar zie, als een hinde ontschoot deze dame onze vingers. Gelukkig ving de bewaking aan de door haar verko zen uitgang haar op. Even worstelde zij als een getergde tijgerin. Beet waar ze bijten kon. Tot wij haar weer plaat sten op de stoel in de messroom. Met de belofte dat bij de geringste aanlei ding hiertoe zij zou worden vastge bonden. Toen vroeg zij om een zakdoek voor haar tranen, die wij haar gaven. Jongens, jongens, wat een morgen! Daar stopte een politie-overvalwagen voor het schip. En meerde zowat ge lijktijdig aan bakboord een Wasser schutzpolizei vaartuig langszij. Een re chercheur met meerdere politiemensen stapte aan boord. Namen het initiatief. De stuurman had hen al van het een en ander op de hoogte gebracht. De eerste politiepost stroomafwaarts, ge rekend van hier, was al gewaarschuwd om uit te kijken naar dat tasje. Zodra de voor ons naamloos gebleven jonge vrouw begreep nu met politie van doen te hebben, verstarde zij op haar stoel. Bij welk drama was zij toch betrokken? Dit is voor ons altijd een vraag gebleven. Ook tijdens latere door ons gemaakte Rijnreizen wilde de politie hier nooit op ingaan. Spio nage? Ook nu negeerde zij het verzoek haar naam en adres te noemen. Voor verdere vragen, bars gesteld nu, ontsloot zij haar mond niet. Die vol onberispelijk gave tanden was, hadden wij al gezien. Nooit hield dat frommelen van die fraaie vingers met de zakdoek op. Toen viel het politioneel besluit: mee aan de wal! Gedwongen wegens de breedte van het gangboord liep men in ganzepas, achter elkander, van het schip naar het ponton. De radeloze vrouw in hun midden. Haast zou zij toch weer ook de politie ontglipt zijn. Zo de rechercheur, die achter haar aan kwam, een minder goed vakman was geweest. Haar toen niet zachtjes korri- geerde. Uit nijd, wij zien dit nu nog met pijn voor ons, smeet zij toen onze zakdoek in de Rijn. Die als een stom protest wegkolkte met de stroom. Ons werd gevraagd nog niet te ver trekken. Voor het verdere procesver baal ging de stuurman mee naar het politiebureau. Na nog wat nakaarten vertrok ook de Wasserschutzpolizeiboot. Een uurtje later werd de stuurman per politie-auto teruggebracht. De re chercheur was persoonlijk meegekomen om de kapitein te zeggen, dat wij kon den vertrekken. Indien van node, dan kon men ons altijd nog bereiken per marifoon. De dame in kwestie had van een politiedokter „eine spritze bekommen" (injectie gekregen) en hierdoor zou zij eerst een etmaal slapen. Men kon met haar niets anders beginnen. Hij ver moedde wel dat er méér dan bijv. hu welijksperikelen aan de hand was. Bonn was eenmaal regeringscentrum, met ook alle schaduwzijden hieraan ver bonden. Doch wij kregen een pluim van deze politieman. Het betrof hier een „Duitse" vrouw en wij waren „Hollanders". En daar was nu eenmaal die tweede „Welt- krieg" geweestWas die dame in de Rijn terecht gekomen, en dan met deze stroom, was zij zeker verdronken. Had zijn dienst dagenlang, veelal dan vruchteloos, moeten gaan dreggen. Men was daarom voor onze „humaniteit" zeer erkentelijk. Die avond haalden wij Koblenz niet. Bogen ons toen over het rapport om de verloren vaartijd te verantwoorden. Later moesten wij meermalen op de Wasserschutzpolizei, voor uiteenlopen de niet ernstige zaken, in de omgeving van Bonn, een beroep doen. Werden dan altijd welwillend en efficiënt door deze dienst behandeld. Is voor de toe komst deze opstelling tussen volkeren nu niet beter? Door omstandigheden waren wij een andere Rijnreis verlaat uit Nederland vertrokken. Haalden voor het weekend het bergland niet. Dit was anders voor leerlingen zowel als voor bemanning wel zo prettig. Op de vrije weekend uren werden dan de bergtochtjes on dernomen. Nu kwamen wij met de za terdag niet verder dan onder de rook van Keulen. Des zondags werd er niet gevaren. Ankerden en meerden af aan de muur te Mülheim am Rhein (R.K.M. 692,3). Wij hadden als gasten de direkteur en zijn vrouw van de eigen dagnijverheids school te Amsterdam aan boord. Hij was herstellende van een hartinfarct. Zou binnen afzienbare tijd zijn werk zaamheden mogen hervatten. Ter on derbreking van de ziek-zijn-sleur had de specialist hem aangeraden „er eens helemaal uit te gaan". Dit was toch niet mooier dan op deze wijze te rea liseren? Samen met zijn vrouw waren beiden op de zondagmorgen juist terug aan boord gekomen van het bijwonen van een evangelische kerkdients. Met de machinist, van huis-uit een Vlissinger, en ondergetekende, dronken zij de mor genkoffie in de messroom. Kwam daar een Duitser aan boord gehold met de kreet: „Snel, snel, daar bevindt zich een vrouw te water, zij hangt nu aan de ankerketting!" Voor onze voeten strompelde even later de machinist door het gangboord, beiden onderweg naar het voorschip. Wij mogen strompelen zeggen, want deze man had als koopvaardijmachinist tijdens 19401945 „konvooi" gevaren in geallieerd verband tussen Engeland en Amerika. Zonder dat dit werd gerea liseerd was hij tijdens een heenreis overvallen door kinderverlamming. Niet te ernstig van aard. Had, gezien de gevaren onderweg, maar „paraat doorgewandeld" over de plaat in de machinekamer. Om einde lijk, na terugkomst in Engeland, eens naar zijn bekomen handicap „te laten kijken". Lag zo in het ziekenhuis. Waar men hem snel weer oplapte, want ook zoveel zeelieden moesten toen vervan gen worden Doch met het stijgen der jaren kreeg hij steeds meer last van zijn onwillig rechterbeen, waardoor hij later in onze dienst ook is afgekeurd. Maar nu liep hij ons „in de weg". Door de stroom had de drenkeling zich niet kunnen vasthouden aan de ankerketting. Die was ook ingesmeerd met olie tegen roest. Daar kwam al een wit gezicht boven water aandrijven. Armen graaiden naar enig houvast, dat er niet was. Later hebben we ons af gevraagd hoe het toch mogelijk is dat een mens, in uiterste tijdnood, zo juist kan handelen.. Een volgboot van het dek af strijken zou te lang duren, flit ste het door ons heen. Toch moest die vrouw, die zichtbaar niet in staat was te zwemmen, het water uit. Op het ver- hogingsdek, naast het gangboord, lag een dik wrijfhout. Hieraan was een nog al lange nylon drijf lijn gesplitst. Wij grepen deze lijn in een reflex en gooiden het vrije eind die vrouw toe. Zij greep niet mis, gelukkig. Wij gin gen op het wrijfhout zitten „voor de schok", zo de lijn strak zou komen. Het geluk bleef met ons. Wel klapte de dren keling tegen de scheepswand op de wa terlijn, doch hield stevig vast. Vlug hing men achter haar de ook aan het dek liggende statietrap neer. Reddingsgordels, haar toegeworpen door andere opvarenden van schepen, dreven verder. Het was een milde voorjaarsdag, vol lente-belofte. Het gras aan de Rijn- oever ging weer opnieuw groenen. Blad aan struik en boom kwam weerom. Al tegenstelling van de narigheid met deze vrouw. Vele mensen wandelden langs de paden aan de rivier en genoten zo van de zondagse vrijetijd. Dromden ook samen bij ons schip. Wij kregen een aangereikte werplijn onder haar armen door. Voorzichtig vierden wij haar tot aan de trap. Zij luisterde wel goed naar onze aanwij zing. Zo stond zij gauw weer veilig aan dek. Kom, stelden wij voor, gaat u maar even mee naar binnen. Weg van de wal- belangstelling. De man, die ons ge waarschuwd had, was ijverig in de buurt gebleven. Eerst dachten wij dat het soms haar man kon zijn. Dat zij wan delend, door te struikelen bijvoorbeeld, in de rivier was gevallen. Bij nadere informatie bleek dit niet het geval te zijn. Hij was toevallig passant geweest. Door ervaring wijs geworden, verzoch ten wij hem wal-assistentie te verzoe ken aan een in de buurt zijnde politie post. Ook nu hadden wij geen droge dameskleding voorhanden. De nieuwe gast maakte in deze richting ook geen aanstalte. In de messroom trachtten wij haar wat op haar gemak te stellen. Gaven haar een kop warme koffie. Toen begon die vrouw, op een stoel zittend, over haar gehele lichaam vreselijk te beven. Reaktie op het gebeurde? De kop koffie viel uit haar hand klette rend op de vloer. Zij plofte met haar hoofd op tafel en snikte: „Waarom, waarom heb ik dit kunnen doen? Ik heb toch een lieve man en kinderen. De politie, in burger, diende zich aan. Zijn specialiteit, begrepen wij, was in dit geval de betrokkene eerst zijn ver trouwen te schenken. Hem vertelde zij, zo haar naam en adres. Waar zij tijde lijk verpleegd werdDat zij op deze mooie dag tot de avond naar huis had gemogen. Hiermede zou zij man en kin deren verrassen. Aan de eerste halte over de brug was zij uit de tram ge stapt. Aan de overzijde, bij een rivier- krib (Mülheimer Ort, R.K.M. 692-695) lagen haar kousen, schoenen, mantel en tas. Doch het was daar te ondiep Terug wandelend over de Mülheimer Brücke was zij van de brug in de Rijn gesprongen. Ruim tien meter naar be neden, wisten wij. Deze val had nu ook die Duitser gezien. Om ons later te waarschuwen. Het verdere verloop van dit mense lijke drama hoorde toen de rechercheur van ons. Mild zei hij tegen deze vrouw: „Gaat u maar met mij mee. Dan bellen wij op mijn kantoor eerst uw man!" Gelukkig had de vrouw van haar val geen lichamelijke narigheid overgehou den. Gewillig stond zij op, gaf ons de hand en bedankte voor onze hulp. Aan de wal gekomen kreeg zij een arm van die politieman. Daar liep hij dan met haar, die barrevoets was en nat van kleren. Tot aan zijn auto. Een vakman, dachten wij zo, met het hart op de goede plaats. Zierikzee. P. C. Noordhoek. CONCERT VAN DISCIPEL TE GOES Op zaterdag 15 februari geeft Discipel weer een concert in de Bethelkerk in Goes. Discipel is één van Nederlands beste gospelkoren. Het heeft ieder jaar een frisse ploeg van 30 man en een nieuw programma veelzijdig en puur Ne derlands. Het programma van Discipel is een kombinatie van moderne zang, muziek en gesproken tekst. Ook in andere landen blijkt Discipel het aardig te doen. Diverse keren was de formatie in België en waren er concerttoernees in Duitsland, Oosten rijk, Joegoslavië, Frankrijk, Spanje en Hongarije. Het concert in Goes begint om 20.00 uur, toegang is gratis. Het is zeker een bezoekje waard! Ook verlenen zij zondag 16 februari om 10 uur medewerking aan de jeugd dienst in de hierbovengenoemde kerk, o.l.v. ds. Van Veen, met als thema „Sa men leven?" Voor meer informatie kunt u bellen: 01100- 11276 of 01106- 1670. Mensen uit de Derde Wereld ge bruiken hun handen lieverdanzeop te houden. Door produkten uit Derde Wereld landen te kopen geven we de mensen daar de kans om beter voor zichzelf te zorgen. Hun kans op een menswaardigerleven. Eenbestaan zonder afhankelijk te zijn van, vaak incidentele, hulp. Door hun produkten te kopen steunt u hen. U vindt ze in de Novib- catalogus. Een catalogus boordevol interessante, leuke en mooie produk ten. Sieraden, kleding, gebruiksartikelen enz. Leuk om te hebben, maar ook om cadeau te geven. Over deze produkten, hun makers en hun levens omstandigheden vindt u in de catalogus meer informatie. Voor wie daar wat meer van wil weten geeft de catalogus ook een overzicht van uitgaven die de Novib zelf verzorgt. Laat de Derde Wereld ook deel uitmaken van uw wereld en bestel de catalogus. Wij bieden hem gratis aan. .Mensen uit üe Derde Wereld zijn niet met z n allen alleen maar arm. Ze maken beel den. wandkleden en prachtige ro mans. Wat een rijk dom!" De Derde Wereld I verdient beter, j Endaar wil ik graag een bijdrage aan leveren. I NS Naam I I I I I I I 1 1 I I I I I I I I 11 Adres I I I I I I I I I I I I I I I I I I Postcode I I I I I l 1 I I I I I I I I I I 1 Woonplaats I I I I I I I I I I 1 I I I I I 1 Deze bon uitknippen en in een envelop zenden aan: NOVIB, Antwoordnummer 1304,2500 WB Den Haag. Postzegel mag wel, hoeft niet. 5Co%oo prijs. Elke vrijdag trekt de Notaris de winnende BINGO-getallen plus het winnende LOTERIJ- getal! Week-in, week-uit! Vul nu de bon in en speel mee. Binnen 10 werkdagen krijgt u het kant-en-klare BINGO THUIS deelnamebewijs en het spelreglement thuis ge stuurd. U kunt op 3 manieren meespelen. [7] ABONNEMENT f20.- Elke week meespelen Per 8 speelweken steeds 1 gratis speelweek Nog eens 1 gratis speelweek voorde eerste 8 speelweken Extra kans op abonneeprijzen Zorgeloos meespelen Automatische incasso 1 x per 8 speelweken S ÉÉNMALIG VOOR 8 SPEELWEKEN f20.- Met 2 gratis speelweken extra! 0 ÉÉNMALIG VOOR 4 SPEELWEKEN f 10.- Met 1 gratis speelweek extra! INFORMATIECENTRUM BINGO THUIS, POSTBUS 28500, 2502 KM Den Haag, Tel. 070-049414. Ik speel mee met BINGO THUIS en geef toestemming I automatisch van mijn bank/girorekening i I I I I I I I I af te schrijven: Het BINGO THUIS ABONNEMENT (1 x per 8 weken f 20.- tot wederopzegging) Éénmalig voor 8 speelweken f20- Éénmalig voor 4 speelweken f 10.- Ik ga accoord met de volgende "Regeling Mocht u het niet eens zijn met het afgeschreven bedrag dan kunt u dit: Als bankrekeninghouder per briel/kaart berichten aan het Informatiecentrum Bingo Thuis. Als postgirorekeninghouder binnen 14 dagen na datum van boeking per brief/kaart berichten aan het administratiekantoor waar uw rekening wordt geadministreerd. Ik wil geen automatische incasso. Stuur mij dus(aantal) accept girokaarten voor deelname. 1985 Handtekening Naam: Mevr./Hr.: Postcode en plaats: Tel. no.: Vergunning voor BINGO THUIS werd verleend door de Staaissecr v Justitie o o. 5-3-1984 I onder nr t_0 840'002/034 Vergunninghoudster is verphent het prijzenpakket in evenredig heid met de opbrengst aan ie passen S.V.P. ZEER DUIDELIJK IN BLOKLETTERS INVULLEN EN ZONDER POSTZEGEL IN OPEN ENVELOP STUREN AAN: BINGO THUIS, ANTWOORDNUMMER 21.000,2500 VN DEN HAAG J

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1986 | | pagina 4