KRONIEK V?AN NOORD BEVELAND Raadsvergadering Kortgene Raadsvergadering Wissenkerke Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 19 december 1985 no. 4201 GRATIS PUZZELPLEZIER VAN HET RODE KRUIS De heméénte-sicretarus van Wiskerke stop-ter mee, beste vrienden. Ie hae „Vuttere" zó a dat éét. A-je noe docht da-tun stille hieng zitte, dan julder 't hoed mis. Wat of tun dan hae doe-ë? Lees mè. De heméénte-sicretarus van Wiskerke. De sicretarus hae vertrekke, ie hae mee pensjoen. Un houwe anddruk krieg-tun, dus un ööp mee poen. Oal dat held hae nae Zierukzéé-je, ie neem tut oalemaele mee. Hin dubbeltje bluuf ter achter, wan da's oal te vee. Mè noe is ter ök nog wat anders, dat ei mee veuhels van doen. Kurnaries éte de béésten, oalerlei kleuren van róód tot hroen. Di hae tun mee ekspirimenteere, ie wor veuhelofiel zöhezeit. Noe hae tun eiken dag zitte kieke of ze nog hin eiers heleid. Die eiers da's belangriek, want di komme de jonkjes van. Dan hae tun die eiers verve, oalerlei kleuren veuhels krieg je dan. Dus noe wete julder wi of die centen bluuve, ie kööp-ter verve van. En ei tun noe paerse kurnaries, kriehe ze d'r op 'thementuus ök un paer van. Meschien over un jaertje, of vroeher meschien. Zie-je dan op 't hemééntuus paerse veuhels, die bin dan van Henk van Strien. Vriedag den twintugsten neem-tun ofscheid, beste vrienden. Mochte julder wille komme, brieng dan un zakje zangzaed mee. Trouwens kleine busjes verve bin ök nie weg. Oale Kroniek-lezers: Prettuhhe fééstdaehen toehewenst. CeeBee. Bij het behandelen van de ingekomen stukken, tijdens de gemeenteraadsver gadering op 12 december te Kortgene, zei dhr. Geelhoed het hem wel aan te spreken dat het gemeentebestuur van Oostburg steun vraagt om het aantal commissarissen van de WMZ te ver minderen. Een gedegen studie zal hier over plaatsvinden. Een voorstel tot wijziging van de geluidshinderverordening voor Kort gene, zei dhr. Van Damme het onbe grijpelijk te vinden, dat niet duidelijker wordt geformuleerd wat bedoeld wordt. Het is wenselijk dat een taal wordt gebruikt die voor iedereen duidelijk is. Op een vraag van dhr. Geelhoed of iedere hinderwetplichtige een vergun ning heeft, zei wethouder Van der Weele dit niet te weten. Maar hij wil daar een onderzoek naar instellen. Bij een voorstel tot verlenging van de duur van de intentieverklaring ter zake van het Oosterscheldebeleid met 2 jaar, zei dhr. De Smit het een goede zaak te vinden dat er meegepraat wordt. Terwijl dhr. Huibregtse een goede regeling van groot belang achtte voor het toerisme in de gemeente. De heer Blankenstijn vond het een vreemde zaak, want het wemelt van de ondui delijkheden. De burgemeester zei dat er plannen waren om een definitief standpunt in te nemen, maar de meerderheid van de stuurgroep wil doorzetten. Het voor stel tot verlenging wordt aangenomen. Een voorstel om de bewoners van 5 woningen een suppletie van 4.000, te verlenen voor verhuis- en herin- richten van die woningen in de Bern- hardstraat, was voor dhr. Geelhoed aan leiding om hiermee volledig akkoord te gaan. Hij had er kritiek op dat het rijk de bezuinigingen afwenteld op de gemeente. Ook dhr. Blankenstijn was van mening dat men de helpende hand moet bieden. Nadat de burgemeester had gezegd dat" tegen de regeling is geageerd, om dat die voor de betrokkenen pijnlijk overkomt, werd het voorstel aange nomen. In een volgend voorstel wordt een krediet gevraagd van ƒ45.000,op jaar basis voor het aanstellen van een ge meentewerkman. Vooral is dat nodig voor Colijnsplaat, waar het niet meer mogelijk is het werk naar behoren te verrichten. Dhr. Van Damme vond dit een goede zaak en vroeg ook meer belangstelling voor groenvoorzieningen. Mevr. Heijers was blij dat mensen kunnen worden opgenomen en dhr. Blankenstijn had liever 2 man, vooral omdat we er de middelen voor hebben. Op een vraag van mevr. Heijers of het een geschoolde kracht moest zijn, antwoordde wethouder Van der Weele, dat het een deskundig iemand moet zijn. Waarna mevr. Heijers zei er geen bezwaar tegen te hebben dat het een vrouw is. Nadat dhr. De Looff had gepleit voor het benoemen uit de eigen inwoners, wordt het voorstel aange nomen. Zonder kommentaar wordt vervol gens besloten een krediet in rekening courant voor 1986 te bepalen op 2.000.000,met de Bank van Neder landse Gemeenten. Bij een voorstel tot energiebesparen de maatregelen in scholen, was mevr. De Looff van mening, dat dit een goede zaak is. Vooral omdat de rijksbijdrage dit mogelijk maakt. Ook dhr. De Looff was die mening toegedaan. Het voor stel werd aangenomen. De totale kos ten bedragen, inclusief btw, 18.016,89. Een volgend voorstel om een krediet van 10.500,beschikbaar te stellen 'voor enige aanpassingen van ,,'t Tref punt" te Kortgene, was voor de raad aanleiding om erkentelijk te zijn voor de eigen inbreng van de peuterspeelzaal en de jeugdsoos. De aanpassingen be treffen: aanbrengen van openslaande deuren naar de achterplaats, aanleg nieuwe c.v., aanpassing bergruimte en schilderen binnenruimte. Bij een voorstel tot uitbreiding van het aantal staanuren van de bibliobus, zei dhr. Geelhoed, dat men op Kats niet goed van een en ander op de hoogte is. Mevr. Van Oeveren vond het een prima voorziening, maar mist dui delijkheid over de tijden. Ze vraagt ook of de inspekteur het goed vindt, dat onder schooltijd van de bus gebruik wordt gemaakt. Ook mevr. De Looff staat positief tegenover de regeling. Terwijl dhr. Blankenstijn vertrouwen heeft in de leiding van de bibliobus om een en ander zo goed mogelijk te re gelen. Wethouder Van Noort onderschrijft de positieve instelling van de raad en zal kontakt opnemen over de staan uren. Hij zal ook kontakt opnemen met het onderwijzend personeel te Kats over de wenselijke gang van zaken. Om te schuiven met de tijden moet men oppassen. Op één plaats verschuiven, betekent dat men dat overal móet doen. Nadat dhr. De Looff de suggestie had gedaan om ook bij het Pensiontehuis te Kortgene te staan, werd besloten om met de uitbreiding akkoord te gaan en de daaruit voortvloeiende kosten voor gemeenterekening te nemen. Positief stond men vervolgens bij een voorstel om een lichtmast te plaatsen bij „Rustoord" te Colijnsplaat. Dhr. De Smit pleitte voor een nacht brander en de heren De Looff en Van Damme vonden een betere toegang tot het parkeerterrein noodzakelijk. Dhr. Geelhoed wees er op, dat de ambulan cewagen moeilijkheden heeft bij in- en uitrit door de te dichtbij zijnde par keerplaats. Wethouder Van der Weele en dhr. Blankenstijn vonden dat een en ander overgelaten kan worden aan het be stuur van „Rustoord". Bij een voorstel om een krediet van 4.000,te openen voor een geluids- appartuur in de vismijn te Colijnsplaat, vond dhr. Van Damme dat dit hoog tijd werd. Dhr. Blankenstijn zei het nood zakelijk te vinden dat men goed ver staanbaar is en dhr. De Smit infor meerde of het apparaat verplaatst kan worden. Dhr. De Looff was ook ak koord, maar vond het voorbarig om nu al te stellen dat het verplaatst moet kunnen worden. Nadat wethouder Van der Weele de noodzaak nog eens benadrukt had, werd het voorstel aangenomen. Een voorstel om kontakt op te ne men met dhr. W. J. Louisse, economisch adviseur te Middelburg, om een on derzoek in te stellen naar de aanpas sing/uitbreiding van de vismijn en de vissershaven, viel bij alle raadsleden in goede aarde. De kosten hiervan belopen 17.850, inclusief BTW. Het resultaat van dit onderzoek zal bij de raad op tafel komen. Hierna volgt het punt: „Verbouw en uitbreiden ambtswoning". Het is een voorstel om de ambtswoning van de burgemeester te verbouwen en aan te passen, waarvoor een krediet van 115.000,wordt gevraagd. Dhr. De Looff begon met te zeggen, dat hij niet gelukkig is met dit voorstel. Zo lang er geen alternatief voorstel is, is het voor 2 leden van de PvdA- fraktie onaanvaardbaar. Ook mevr. Van Oeveren is niet en thousiast en vraagt zich af of dit het duurste plan is. Evenals dhr. De Looff vraagt ze om een alternatief plan. Ze is ook ongerust hoe we de woning kwijt moeten raken, als binnen enkele jaren Noord-Beveland één gemeente wordt. Dhr. Huibregtse heeft andere ideëen dan een gedeelte van zijn fraktie. Aan vankelijk had hij ook bezwaren. Dhr. De Looff is niet overtuigd. Hij misgunt niemand een goede woning en het gaat er niet om wie er in woont. Dhr. De Smit zegt dat we te maken hebben met een bestaande woning. Dhr. Van der Weele zegt dat we er van uitgaan dat Kortgene de plaats is waar de burgemeester komt te wonen, als Noord-Beveland één gemeente wordt Hij had ook liever een alternatief plan gezien, maar de slotsom was om te doen zoals is voorgesteld. Hij heeft goede redenen om het plan te verde digen, zoals is voorgelegd en betreurt het dat dhr. De Looff daar niet achter kan staan. Ook wethouder Van Noort onderstreept het standpunt van zijn collega-wethouder. Dhr. Blankenstijn vindt dat persoon lijke wensen heel gewoon zijn. Het is beschamend dat de burgemeester zich zolang heeft moeten behelpen. Hij is 'vierkant voor het plan. Dhr. Van der Weele zegt dat de frakties zeer nadrukkelijk met het plan zijn beziggeweest. Het is niet mogelijk om met meer alternatieve plannen te komen. Het plan is niet van de bur gemeester gekomen, het is uit de raad gekomen om te verbouwen. De ge vraagde boekwaarde, zoals door dhr. De Smit is gevraagd, is niet eenvoudig te beantwoorden. Met de mededeling dat de heren De Looff en Geelhoed tegen zijn, wordt een krediet van 115.000,toegestaan, zodat daadwerkelijk tot uitvoering kan worden overgegaan. Vervolgens wordt besloten om met een stand van 24 m2 de gemeente te presenteren op de Hiswa-tentoonstelling in Amsterdam. De kosten zullen in de buurt van de 10.000,liggen. Hierna wordt besloten tot het aan gaan van een lening met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten, groot 300.000,met een looptijd van 25 jaar en een rente van 7,5%. Dit als garantie voor een lening van het Pensiontehuis „Noord-Beveland". De vergadering werd besloten met een kort speech je van dhr. De Smit. We zijn weer een jaar bezig geweest met belangen van anderen en we zijn samen op weg in een niet te stuiten proces, aldus dhr. De Smit. En had voor iedereen de beste wensen voor het komende jaar. De burgemeester dankte voor de goede wensen en voor de medewerking in het afgelopen jaar. De laatste raadsvergadering in 1985 van de gemeente Wissenkerke werd ge houden op maandag 16 december. Een voltallige raad stond onder voorzitter schap van burgemeester P. Wisse. De notulen van de vorige vergade ring waren voor dhr. Hamelink aanlei ding om mede te delen, dat de CPA definitief naar Vlissingen wordt ver plaatst. De kosten per ambulancerit gaan daardoor wel omhoog van 36, naar 50,maar zijn voor rekening van de ziekenfondsen. De rapporten van de brandweer bij de ingekomen stukken, waren voor mevr. Van Arkel aanleiding om haar waardering voor het optreden van de brandweerkorpsen uit te spreken bij de onlangs gebluste brand van de bakkerij. De nieuwe gemeentesecretaris, dhr. J. Quist, legde hierna de ambtseed af. In een korte toespraak hoopte de bur gemeester, dat hij zijn beste krachten voor de gemeente zou inzetten. Verder hoopte hij op een goede verstandhou ding met de raad. Een hartelijk wel kom besloot deze korte toespraak. Voor de raadsvergaderingen in 1986 werd het volgende schema aangenomen: 27 januari; 24 februari; 7 april; 29 april (installatie ^:aad en wethoudersverkie zingen); 12 mei; 16 juni; 4 augustus; 8 september; 10 november (behandeling begroting 1987) en 8 december. De samenwerkingsovereenkomst van het projekt „Mensen zonder Baan" werd verlengd tot eind 1986. De werkzaamheden van de ambtena ren van de burgerlijke stand werden opnieuw verdeeld. De verplaatsingskosten voor het on derwijzend personeel werden door de gemeente geschrapt. Dit is een rijks taak geworden. Een nieuwe overeenkomst regelende de gemeentegarantie aan eigen wonin gen werd voorgelegd ter goedkeuring aan de raad. De uitvoering geschiedde door burgemeester en wethouders. De heer Sandee had graag wat uitleg over de kriteria die gesteld worden om voor gemeentegarantie in aanmer king te komen. Hij had de indruk dat die wat strenger waren dan voorhèen. De voorzitter zou de hele waslijst van bepalingen ter inzage leggen voor de raadsleden. De heer Hamelink had het nog over de boete, die de gemeente moest be talen bij een openbare verkoop. Maar volgens de voorzitter was dit bij de nieuwe bepalingen uitgesloten. De bijdrage aan het Recreatieschap „Het Veerse Meer" voor 1986 steeg van 48.100,naar 57.850,Deze verho ging werd veroorzaakt door: wegvallen inkomsten werkschip (niet meer nodig bij onderhoud aan Zeelandbrug); hogere rentekosten; hogere onderhoudskosten en promotie-kosten (Veerse Meerdagen) De heer Hamelink was tevreden over deze uitleg, maar vroeg toch om een kostenbegroting voor het werkschip te maken, omdat het rendement van dit schip fors verminderd was. De voorzitter betoogde dat over deze materie ook in het bestuur gepraat was. Men kon het schip verkopen en het werk uitbesteden en voor elk klein on derhoud een schip huren. Al deze zaken zouden nog veel duurder uitvallen. De heer Van der Maas stelde voor om de promotiekosten lager te ramen. Doch de voorzitter vond het juist een goede zaak, dat men het Veerse Meer onder de aandacht bracht en daar zijn kosten mee gemoeid. De gemeenterekening over het jaar 1984 wordt nagekeken door de heren Van der Maas en Noordhoek. De aanleg van de weg over de storm vloedkering gaat grond kosten van een perceel in gebruik bij de Strandexploi- tatie Kamperland b.v. Er werd nu me dewerking gevraagd om dit bedrijf te verplaatsen naar een nabij gelegen per ceel grond. Er moest dan eerst een voorbereidingsbesluit worden genomen, omdat de grond nu nog een agrarische bestemming had. Mevr. Van Arkel vroeg of men op deze manier geen precedenten ging scheppen voor toekomstige zaken. De voorzitter sprak over een apart geval. Hier was geen sprake van een nieuw bedrijf, maar het verplaatsen van een bestaande. Hij kon nog niet zeggen of G.S. er mee akkoord zou gaan. Enkele stroken grond aan de Provin ciale weg te Geersdijk werden van het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland overgenomen. Aan het Aannemingsbedrijf Slotema b.v. werd een perceel grond verkocht a 5,per m2 aan de Weststraat te Wissenkerke. Omdat de scholen dit jaar niet aan de aktie „Zeeland helpt Nepal" mee doen, stelde het college voor om het bedrag van 1800,alsnog ter beschik king van de aktie te laten komen. De heer Hamelink sprak over de reakties van 2 schooldirekteuren. Men kon het moeilijk dit jaar meer in het schoolplan inbrengen. Volgend jaar zou men dit zeker proberen en hij vroeg die zaak dan ook volgend jaar wel te stimuleren. Ook de heer Sandee be treurde de negatieve publiciteit over de scholen, die toch wel aan ontwik kelingssamenwerking willen doen. De voorzitter konstateerde dat er wel een late reaktie van de 2 schooldi rekteuren kwam, pas op 9 december, terwijl een schrijven van de gemeente aan de scholen dateerde van oktober. Op de begroting voor volgend jaar stond weer een bedrag van 5.000, dus dat kon men later altijd invullen wat de bestemming daarvoor was. Het plaatsen van een bushokje in de Noordstraat te Kamperland vergde een bedrag van 7.000, De aanschaf van gymnastiekmateriaal voor de gymzalen in Wissenkerke en Kamperland ging 9.000,kosten. Een krediet van 20.800,werd be schikbaar gesteld voor de rekonstruktie van de Weststraat te Wissenkerke. Het college vroeg om een krediet van 4.000,voor het onschadelijk maken van olietanks. Men wou als gemeente 50% aan de kosten 700,bijdragen. De heer Sandee vond dat men uitging van een heel klein aantal. Men moest deze zaak goed stimuleren om dit ge daan te krijgen. Volgens hem lagen er in het bungalowpark Schotsman-Rui- terplaat nog veel tanks. De voorzitter was bereid een inven tarisatie te maken over de recreatie terreinen. Wanneer zou blijken dat men meer geld nodig had, kwam men wel weer om een nieuwe krediet vragen. De heer Hamelink kon de vrees van de mensen om aan te melden goed begrijpen, want wat was nu het geval. Mensen die aanmelden moeten de helft zelf betalen van de schoonmaakkosten. Mensen die hun olietank niet aan melden hoeven niets te betalen, want men kan hen niets dwingend opleggen. Omdat het toch om zulke geringe be dragen ging, stelde hij voor dat de gemeente alle kosten voor 100% zou be talen. Men zou dan vlugger uit zich zelf aanmelden. De voorzitter voelde daar helemaal niets voor. Het is de verantwoordelijk heid van de mensen zelf om zoiets te laten opruimen. En dat men nu als ge meente reeds de helft betaald, is mooi meegenomen. Hij wou het voorstel van het college handhaven. En nadat de heer Sandee gezegd had dat men één lijn moest trekken en niemand meer dan 50% moest krijgen, werd dit voorstel aanvaard. Met A.W. Roose Onroerend Goed BV uit Zoutelande werd een overeenkomst aangegaan tot het in exploitatie bren gen van de laatste 12 percelen in het park „Ruiterplaat". De bouwplannen hiervoor zijn reeds ingediend. Enkele begrotingswijzigingen werden onveranderd goedgekeurd. In de rondvraag vroeg de heer San dee naar het standpunt van de raad betreffende het voorbereidingsbesluit dat genomen moest worden in de raad van bestuur van de PZEM over de vestiging van een nieuwe kerncentrale bij Borsele. Uit enkele reakties bleek de burge meester een fervent voorstander van kernenergie en de heer Hamelink een principiële tegenstander. Mevr. Van Ar kel kon wel instemmen met kernener gie, maar niet met graagte. Terwijl de PZEM-vertegenwoordiger, dhr. Sandee, een voorstander van kernenergie was. De heer Van der Maas vroeg wanneer het nieuwe bushokje in de Noordstraat geplaatst wordt. Wethouder Uijl sprak de hoop uit dat het dit jaar nog op zijn plaats zou staan. Tenslotte vroeg de heer Remijnse naar de ontwikkelingen rond het via- dukt te Kamperland. De voorzitter zeg de hierover nogmaals kontakt op te ne men met de provincie, omdat dat hun zaak was. Bij zijn sluitingswoord ging de burge meester nog even in op het feit, dat dit de laatste officiële raad was die de heer Van Strien als secretaris zou meemaken. Hij bracht hem dank voor het vele werk in de afgelopen jaren ver richt. En wenste tot slot een ieder een goed begin in 1986. GROTE BRIDGE-DRIVE IN KORTGENE Op vrijdag 13 december j.l. was de jaarlijkse uitwisseling tussen Kortgene en Reimerswaal. Er waren 60 paren aanwezig, 30 van Reimerswaal en 30 van Kortgene. De leiding was in des kundige handen van dhr. Nuyten. Er werd in 4 lijnen gespeeld. In de A-lijn was nummer 1: echtpaar Hekemann (Kortgene) en 2. de heren v/d Lely en Wisse (Kortgene). In de B-lijn was nummer 1: de dames Polderman en Westveer (Reimerswaal) en 2. echtpaar Krediet (Kortgene). In de C-lijn was nummer 1. echtpaar Pateer (Kortgene) en no. 2. de dames Loeve en Verschoore (Reimerswaal). In de D-lijn was nummer 1. de dames v/d Maas en v/d Ven (Kortgene) en no. 2 echtpaar Dohmen (Kortgene). De wisselbeker kwam in handen van Kortgene, want zij hadden het hoogste percentage 204,96% tegen Reimerswaal 195,04%. De kleine beker voor degene die de hoogste score behaalde die avond ging naar het echtpaar Pateer uit Kort gene met 62,15%. Het was een goed geslaagde drive. VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR PENSIONTEHUIS "NOORD-BEVELAND" Tijdens een vergadering van het al gemeen bestuur van het Pensiontehuis „Noord-Beveland" te Kortgene werd uitvoerig gediscussieerd over de finan ciering van het eventueel renoveren van de bejaarden woningen. Besloten werd om een en ander te onderzoeken en het resultaat te bespreken in een extra bestuursvergadering. Ook werd de vraag gesteld of renovatie in eigen beheer of in handen te geven van een woningbouwvereniging. De renovatie kan wel een kleine huurverhoging tot gevolg hebben. Hierna werd op hartelijke wijze af scheid genomen van de bestuursleden de dames M. Remijnse - v/d Weele en S. den Hartog - de Jager. De voorzitter, dhr. C. A. P. Schippers, dankte voor de jarenlange inzet van beiden en over handigde aan elk een bloemstuk. Daarna werden de periodiek aftre dende bestuursleden, de heren M. Mees- sen en J. de Looff, herkozen. Of de vakatures van de aftredende dames zullen worden opgevuld, zal nog nader worden bekeken. Tenslotte werd machtiging verleend tot het aangaan van een geldlening, groot 350.000,Dit in verband met de meerkosten van renovatie en inves teringen. De looptijd is 25 jaar. PuCelt li graag' Dap is hier goed nieuws voor u Naast belangri|ke infor matie staat liet békende Rode Kruis pumlbladdtf "Marathon" lelkens.weer vol tijnc puaols Wanneer u regelmatig ê£n ot meer oplossingen injendL kh|gt ii dit blad helemaal gratis Kosten slechts f 1,50 per oplossing En hoe méér oplossingen u opstuurt, hoe meer kjns op een prachtige pri|s natuur lek Elke maand ?i|ncrpri|zentwv ruimflOOOO- tewin'nen PuerelgeH lig mee en help het Rode Kruis helpen Schrijf snel naar het Nederlandse Rode Kruis. Postbus 28120,2502 KC Den Haag. Of bel 070 -846602 /03.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3