Taaipraatje KRONIEK \?AN lOORQ-REmANQ Ontmoetingsdag „De Derde Wereld dichterbij" Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 12 december 1985 no. 4200 Start winteraktie-periode 'Kans voor een kind' Grote show van rasdieren Zeeland Magazine? GRATIS PUZZELPLEZIER VAN HETRODE KRUIS KERST - GEDACHTEN. Ut is stille op ut land, un stilte die a-je nie kan omvatte. Snééuwvlokjes daele neer, zachjes as donzuhhe watte. Ut ééste licht hae hlore, de sterren die vervaehe. Van ut oosten uut wor de nieuwe dag anhedraehe. Hin dag as oale oare, ut is Kerstmis vandaeg. Deur ieder wor die dag behroet, mè toch mee un vraeg. Un vraeg uut vele harten klimt mee die nieuwe dag omöóg. En bluuve ange in de lucht, hevange in un rehenboog. Vrede op éél de aerde? Da's wat of die vraeg omvat. Ut klienkt uut vele harten; un roep tesaemen, nie apart. Ut is stille op ut land, mè deze dag maekt ök blie-je. Zacht klienkt deur die stilte un stem, je kan't aest zie-je. Dan hope oale mensen bie dat ééste ochendhloren. Meschien toch vrede op aerde, un Kerstkind is hebore. Een initiatief van het COS-Zeeland. Op zaterdag 14 december a.s. orga niseert het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking Zeeland (COS-Zee land) een provinciale ontmoetingsdag onder het motto „De Derde Wereld dichterbij". De aktiviteiten vinden plaats in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7 in Middel burg, 's middags van 13.00 tot 17.30 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. Hoe mensen in Zeeland betrokken zijn bij ontwikkelingssamenwerking zal zichtbaar worden in de presentatie van een 12-tal groepen en organisaties, zo als: Regionale werkgroep Ontwikke lingssamenwerking van het CNV, Nanhi Dunya, het Nicaragua Komitee, het Delta en Derde-Wereldprojekt van het Rijn-Schelde Instituut, de werkgroep Stille Tochten Zeeland, Tear Fund, Terre des Hommes, Wereldkinderen, Wereldwinkel Middelburg, het Zeeuws Agrarisch Jongerenkontakt, de aktie Zeeland helpt Nepal en het Komitee Zuidelijk Afrika. Vanuit verschillende achtergronden en uitgangspunten zullen zij laten zien op welke manier zij met de Derde Wereld bezig zijn en hoe springlevend hun aktiviteiten zijn. Om 15.30 uur begint het tweede on derdeel van het programma: een forum discussie met het oog op de Tweede Kamer-verkiezingen in 1986. Centrale vraag is: Wie kiest er nog voor ont wikkelingssamenwerking? Het forum bestaat uit twee politici één verte genwoordiger van de regeringspartijen, mr. Rob van den Toorn, Tweede Ka merlid van het CDA, en één vertegen woordiger van de oppositie, mevr. Wij- nie Jabaay, PvdA Tweede Kamerlid en een onafhankelijk deskundige dr. Arie Kuyvenhoven, hoofddocent Eras mus Universiteit Rotterdam en hoofd afdeling Buitenland van het Nederlands Economisch Instituut. De gesprekslei ding ligt in handen van Kees Waag- meester, hoofdredakteur van het Derde Wereldmagazine „Onze Wereld". Het COS-Zeeland wil met de orga nisatie van deze dag een bijdrage le veren aan de voorlichting en bewust wording inzake ontwikkelingssamen werking in Zeeland. Met die taak is het centrum begin dit jaar van start gegaan. Andere aktiviteiten van het COS-Zeeland zijn o.m.: het organiseren van een kursus (begin 1986), het be schikbaar stellen van dokumentatie, de uitgifte van het kontaktblad „Cosmo- rama", de Adreslijst „Zeeland en de Derde Wereld", enz. Voor meer informatie: COS-Zeeland, Dam 47, 4331 GG Middelburg, Telefoon 01180-2 53 47 (ma./vr.). Op woensdag 18 december: GRATIS KERSTDINER VOOR DE BEJAARDEN UIT KORTGENE IN "DE KORENBEURS" Alle bejaarden van 65 jaar en ouder uit Kortgene worden op woensdag 18 december op een GRATIS Kerstdiner getrakteerd in en door Hotel-Restau rant „De Korenbeurs". Alle bejaarden, zo laten Karin en Sjaak weten, dus niet alleen zij die lid zijn van de soos. Vorig jaar is het enorm goed ontvangen, daarom hebben we besloten dit jaar weer iets .voor de bejaarden te organiseren en wat past beter dan de Kerst, aldus Karin. Evenals vorig jaar hopen we dat ook die bejaarden, die niet zo best meer ter been zijn, zich zullen opgeven voor deelname aan het Kerstdiner, want voor vervoer wordt gezorgd. Wanneer zij dit bij aanmelding opgeven, behoeft dit geen beletsel te zijn. „De Koren beurs" zorgt ervoor dat die mensen gehaald en weer thuisgebracht worden. Wanneer de bejaarden uit Kortgene aan dit Kerstdiner willen deelnemen, kunnen zij zich zowel mondeling als telefonisch opgeven. Vanaf vrijdag 13 december bij dhr. C. Karelse, Torendijk 91, Telefoon 01108-1710, elke dag tus sen 11.00 en 13.30 uur en van 18.00 19.00 uur, behalve in het weekend. ONTBREKEN REGIONALE FM- ZENDER IN ZEELAND LEIDT TOT REGEN VAN KLACHTEN BIJ NOS Sinds op 1 december j.l. Radio 1 in de lucht is, regent het vanuit Zeeland klachten bij de NOS, onder meer omdat men het populaire sportprogramma „Langs de lijn" op de zondagmiddag niet kan vinden. Radio 1 is het beste te beluisteren op de regionale FM- zender. Die ontbreekt echter in Zeeland, onder andere als gevolg van het besluit van het provinciaal bestuur om een regionale omroep niet te bevorderen. Radio 1 is in Zeeland daarom alleen te beluisteren op de middengolf, 747 KHz. Dat blijkt tot vele klachten te leiden, omdat veel Zeeuwen niet meer gewend zijn om op de AM af te stem men. De regionale zender die bij een positieve uitspraak van de provincie over regionale omroep in Zeeland had kunnen staan is inmiddels in gebruik in Den Haag. Daardoor heeft de toe komstige tweede regionale omroep voor Zuid-Holland Radio West een gespreid bedje. In de PTT-plannen voor uitbreiding van het regionale FM - zendernet is Zeeland naar de achtergrond geschoven. Voorlopig zullen de Zeeuwse luisteraars van „Langs de lijn" en de andere pro gramma's op Radio 1 het dus met de middengolf, 747 KHz, moeten doen. Voor Kind-moeders in het Caribisch gebied en Vrouwen in Djibouti. Op 10 december start een nieuwe aktie-periode voor „Kans voor een Kind". De begunstigden van deze Uni- cef-aktie zullen vooral de kind-moe ders in het Caribisch gebied en de vrouwen in het Oost-Afrikaanse Dji bouti zijn. Vanaf 10 december zal de aktie-folder worden verspreid onder honderdduizenden Nederlanders. Unicef-Nederland besloot tot het steu nen van de projekten voor de kind moeders en hun kinderen in het Cari bisch gebied en de vrouwen in Dji bouti, omdat deze groepen steeds ver der in de verdrukking komen. Daar door neemt de ondervoeding er bij kinderen toe, evenals het gebrek aan medische zorg en onderwijs. 30% van de kinderen. In het Caribisch gebied wordt dit vooral veroorzaakt door de zgn. teen ager-geboorten. Een verschijnsel over gebleven uit de slaventijd. Meisjes van 1318 jaar brengen ruim 30% van de kinderen ter wereld. Vaker worden de ze kind-moeders en hun kinderen aan hun lot overgelaten, zonder onderdak en zonder inkomen. Unicef heeft besloten deze jonge moeders en hun kinderen te helpen o.a. door het creëren van opvangcentra, nieuwe onderwij s-mogelijkheden, het toegankelijk maken van medische cen tra. Maatregelen die moeten voorko men dat éénderde van de kinderen het slachtoffer wordt van uitzichtloze ar moede. Vis. In het Oost-Afrikaanse land Djibouti blijkt de hoge kindersterfte voor een groot deel te worden veroorzaakt door ondervoeding. Toch is er in het land voldoende voedsel aanwezig. Onderzoek toonde aan dat door toevoeging van b.v. vis aan de traditionele maaltijd het gebrek aan bouwstoffen bij kin deren kan worden opgeheven. Vis is in Djibouti gemakkelijk verkrijgbaar. De kennis over nieuwe voedingsme thoden blijkt moeilijk over te dragen aan de moeders wegens het hoge anal fabetisme Unicef wil daarom de voed- selvoorlichting aanvullen met onder wij sprojekten voor vrouwen. Voor uitvoering van de projekten in het Caribisch gebied en in Djibouti heeft Unicef nog zo'n 5 miljoen gulden nodig. Via de aktie „Kans voor een kind" wil Unicef-Nederland daaraan een belangrijke bijdrage leveren. Hoenders, konijnen, cavia's, sierduiven, sier- en watervogels en kleine knagers. De vereniging „Zeelandia" is opge richt in 1924. Ze heeft sindsdien alle jaren een tentoonstelling georganiseerd, waarvan de laatste 6 jaren een regio nale. Dat betekent inzendingen uit Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en België. En zo is de „Zeelandia-show" de grootste geworden van Zeeland. De vereniging heeft 120 leden, die verspreid zijn over de Bevelanden, Walcheren en Schouwen-Duiveland. Hét exposeren van dieren en het laten keu ren door een erkend keurmeester is elk jaar voor de fokker weer een hoog tepunt. Dan krijgt hij de bewijzen of hij het goed gedaan heeft met de keuze van zijn ouderdieren. We hebben dit jaar 1637 dieren, die gekeurd worden door 20 keurmeesters. In totaal zijn er 140 verschillende ras sen, waarvan 35 rassen konijnen, 40 rassen hoenders, 35 rassen sier- en watervogels, 30 rassen sierduiven, waarvan de grootste ter wereld en di verse haarstrukturen cavia's en kleine knagers. Van deze dieren zijn er ook te koop aangeboden. Verder wordt de show opgeluisterd door diverse stands, dus een unieke gelegenheid voor liefhebber en leek om eens te komen kijken hoeveel verschil lende rassen en variëteiten er eigenlijk bestaan. Tevens zijn er nog diverse dieren te bezichtigen, die beschikbaar zijn gesteld. Hopelijk mogen wij u begroeten op onze tentoonstelling, in de Zeeland hallen in Goes. Openingstijden: donderdag 19 decem ber van 19.0022.00 uur; vrijdag 20 december van 13.0022.00 uur en za terdag 21 december van 10.0017.30 uur C.D.A.-KANDIDATENLIJST IN DE GEMEENTE KORTGENE Tijdens de ledenvergadering van het C.D.A.-verband Kortgene is de kandi datenlijst opgesteld voor de gemeente raadsverkiezingen op 14 maart 1986. Deze ziet er als volgt uit: 1. M. de Smit, Colijnsplaat. 2. Mevr. J. A. de Looff - de Wild, Kats 3. Mevr. E. M. R. Heijers - Bakker, Kortgene. 4. J. Weber, Kortgene. 5. M. J. Zandee, Colijnsplaat. 6. G. Boot, Kortgene. 7. L. M. v/d Weele, Colijnsplaat. 8. F. Klaassen, Kats. 9. J. I. van Gilst, Colijnsplaat. 10. A. Polderman, Kats. 11. M. J. de Regt, Colijnsplaat. 12. Mevr. P. J. v. Schaik - v. Zweden, Kortgene. 13. M. A. van Strien, Kats. 14. P. M. de Wild, Colijnsplaat. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: Alexander Lourens, z.v. M. A. de Nooijer en L. J. Lambert; Da- niëlle Cornelia, d.v. K. M. Houtekamer en M. J. C. Dieleman; Marieke An- thonia, d.v. J. P. X. Bek en P. J. M. de Winter. Ondertrouwd: P. D. Geijs en G. J. M. Lenssen; M. C. Filius en H. M. Neggers. Getrouwd: P. Wijkhuis en E. van Getrouwd: P. Wijkhuijs en van Overleden: Johannes Meijaard, 70 jr.; Marinus J. Verburg, 77 jaar; Arie T. Beekmans, 81 jaar. EENS WAT ANDERS MET DE KERST De sfeer proeven van een Taverne, die voor deze gelegenheid is omgeto verd tot een echte Kerst-Taverne, dat kan al dicht bij huis. Molen-Taverne „De Hoop" in het Walc'herse Seroos- kerke heeft in een sfeervolle presen tatie, in de nog maar korte tijd van zijn bestaan, al een klinkende naam opgebouwd. Geen traditioneel Kerst diner, maar zo het in een Taverne past, een zeer uitgebreid Kerstbuffet. Een tipje van de buffet-sluier mogen we al vast optillen. Bij aankomst wordt u ontvangen met een aperatief. Wanneer u in de sfeer van de omgeving bent opgenomen, be gint de gastheer met een warm voor gerecht op te dienen. Hierna is het echt smullen geblazen van het uitgelezen buffet. Wat te denken van: gerookte paling, zalm en pepermakreel met er naast haring, garnalen en mosselen of reebokpaté, wildzwijnpaté, ardenner- ham, fricandeau, kip met vruchten of kalkoenrollade. Iets verderop staan de salades, die variëren van witlof-salade tot tonijn-salade met nog vele varian ten daar tussenin. Bij dit alles is er stokbrood, uienkruiers, toast, roombo ter, kruidenboter en diverse sausen. Dit Kerst-Molenfeest wordt beide da gen omlijst met sfeervolle live-muziek. Mocht u na deze culinaire uiteen zetting eens wat anders willen met de Kerst, uw gastheer en gastvrouw Leo en Ellen v/d Weijde zullen u graag welkom heten. Maar wel even reser veren: Telefoon 01189 - 28 42. VERGADERING WELZIJNS- COMMISSIE TE KORTGENE Tijdens een vergadering van de wel- zijnscommissie van de gemeente Kort gene heeft deze commissie positief ge adviseerd om het aantal sta-uren van de bibliobus met 1 uur uit te breiden. Dat is nodig vanwege het groot aantal uitleningen per uur. De tijden, dagen en staanplaatsén, waarop de bus in de dorpen verschijnt, veranderen even eens. De uren zijn als volgt verdeeld: Kats, Christinastraat, woensdag: 16.1516.45 uur; Colijnsplaat, Ha velaarstraat, woensdag: 17.4519.00 uur; Kortgene, Hoofdstraat, woensdag 19.3020.45 uur. Een en ander heeft tot gevolg dat de jeugd uit de diverse kernen, maar ook de bewoners van het Bejaarden huis „Rustoord" te Colijnsplaat gemak kelijker van de bibliobus gebruik kun nen maken. Verder heeft de commissie stilgestaan bij het komende 4-jarenplan voor het specifiek welzijn. Men vond het reëel om hierbij betrokken te zijn. Tenslotte werd afwijzend gereageerd op een subsidie-aanvraag voor 1986 door de biljartvereniging te Kats. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Punell u gMiig' Dan e. hter good nipuws vooi u NjjsI bclingnilc mfor- m.itic sl.viUiH I-rl.i ivip Rodp Kluis p» wlhlad de "M.irjthiiiV'Mk<» .vpi'r vol tijor- |,i;;ok Wanneet u regelmatig <V-n ol inter oplosvnp.cn rnwndt. kri|gt ii dit Had hclema.il p.r.i'i'. Kosten slechts1,00 per oplossing fcn hoe mCéf oplossingen u opstuurt, hoe mCCr kjns opeen prafttige pn|% natuur |||I( Elke maand 7!|n er pri|K>nlwvruimf 10000.-te Winnen f'ii/7clgC7tl hg mee en help hiel Rode Kruis helpen Schrijf snel naar het Nederlandse Rode Kruis. Postbus 2812a 2502 KC Oen Haat Ot bel 070-846602/03 Brand. Tegenwoordig heeft brand bijna al tijd de betekenis van vernieling door vuur. Eertijds, thans verouderd, werd brand opgevat als afleiding van het werkwoord branden, zonder daarbij aan vernieling te denken. „Het vuur wil niet aan de brand" (wil niet branden). „Wilt ge de brand al in de kachel hebben." Ook: een sigaar in brand steken. Van daar de uitdrukking: „Uit de brand raken". Van de kook zijn. Het water was uit de brand, van de kook. Met brand werd eveneens de gloed van de zon aangeduid met de bijgedachte aan uitstralende warmte. Dichterlijk: „der zonne hete brand". Vergelijk het ge dichtje: „Nu keert de landman, van het akkerwerk, En 't zwoegen in de brand der zonne moe, Door 't avondkoeltje vriendelijk gestreeld, Met stille schre den naar zijn woning toe." Thans bijna alleen in de betekenis van vernieling door vuur van gebou wen, schepen, bos, veld en heide. In de oude keuren was „ten tijde van brand" een staande uitdrukking. In die keuren stonden bepaalde verplich tingen vermeld. „Ten tijde van brand zal eenen iegelic gehouden wezen sijn emmers te doen stellen voor sijne doere" (deur). (Voorkomend in de oude rechten van Dordrecht). „Bij tijde van brand sal een yeder gehouden wezen licht of te lanteerne uyt te hangen" (Enkhuizen). Daarvan zijn enkele zegs wijzen afkomstig: „Daar kan geen brand van komen", schertsend gezegd als iemand water morst. „Als er brand is, luidt men de grootste klokken," vaak wordt iets erg overdreven. Grappig was de zeispreuk: „Daar is brand in de schoorsteen," zei de Duit ser, en hij voer voorbij de brandende berg de Etna. Verder: „Daar is brand in de regen bak". Dat betekent veel geschreeuw om niets. Om aan te geven dat iemand zeer onverstandig optreedt, zei men: „Hij steekt zijn huis in den brand, om zich aan de kolen te warmen". Daarvan is afgeleid: „Als eens anders huis brandt, zich aan de kolen warmen." Dat bete kent profijt trekken van andermans schade. Een spottende opmerking tegen ie mand die een plas tegen een boom deed, was: „Pas op, je steekt de boom in brand." In vroeger tijden trokken soldaten ten tijde van oorlog brandschattend door het land. Daarvan is de uitdruk king afkomstig: „ten brande en ten zwaarde iets dreigen te doen". De be tekenis is: eisen, opeisen onder bedrei ging met brandstichting en moord. Ver gelijk: te vuur en te zwaard verdelgen. „In lichten brand staan" duidt erop dat de vlammen een fel schijnsel geven. Ook: in volle brand staan. Deze zegs wijzen zijn verouderd en inmiddels vervangen door de staande uitdruk king: in lichte laaie staan. Een grappige spreekwoordelijke zegs wijze luidde: „Hij kijkt naar Klundert of Willemstad in brand staat". (Noord westhoek van Brabant). Gezegd van iemand die zo scheel als een ruiter was. Een leuke zeispreuk was: „Wat nu gezongen?" vroeg de koster, en de kerk stond in brand. Om een zeer grote en felle brand aan te duiden, bezigde men het spreekwoord: „De brand van Troje". Volgens de geschiedenis werd de stad Troje in de Trojaanse oorlog door de Grieken geheel door brand verwoest. Tegenwoordig wordt de brandweer gealarmeerd door het geloei van sire nes. Maar ook dat alarm is de laatste jaren alweer achterhaald. Thans zijn de sirenes bijna in alle plaatsen ver vangen door stil alarm. Vroeger was dat anders. Toen werd de brand gemeld door roepen (Brand! Brand!). Door klep pen van de klepperman, door blazen van de toren of door het luiden van de brandklok. Daarvan is de zegswijze: „Moord en brand schreeuwen" afge leid. Oorspronkelijk in de betekenis van met moord en brand dreigen, later ver zwakt tot: zich hevig beklagen over onrecht, eventueel vermeend onrecht. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3