Het „aardappeldrama" op de volkstuinen Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 5 december 1985 no. 4199 Vervolg Begrotingsvergadering Wsk. Prachtug is't a-je mekaore kan en wil ellepe, beste vrienden. Op Kamperland doeë ze dat ok rehelmaetug. A dun énen er- huns nie mee uut de voeten kan, dan is tur aoltied wè één bereid om ulp te bie-jen. Dat ut ok wè us fout kan hae, kan nie uutbluuve. Want wi of hewerkt wor, maeke ze fouten. Zei noe zellef! BROEDERHULP. Merien die doet in antiek, Van aolles krauwt un bie mekaore. Overa speurt un rond, Bie joe en bie un aore. Op Kurtjeen oa't'un un kasje hekocht, Un prachtug stik van un kasse. Mè dat most nae Kamperland, Oe zouw'um dat verkentje wasse? Kurnelus en Aobram ao un karre, En die waere trek bereid. Nae Kurtjeen mee z'n bei-jen, Wier de kasse op de karre heleid. Zo ree-je ze nae Kamperland trug, Kurnelus keek us om en wat zag um di? De karre was leeg, D'r was hin kasse mi! Vlug hedraoid netuurluk, En jawel, di lag de kasse op de weg. In twaolf stikken, Dat was even pech! Ze zochte de stikken en brokken bie mekaore, Dat was me toch un zootje. Vlug ree-je ze naer uus, Voo Merien un aordug kedootje. In de schure wier 't spul ophebouwd, 't Was nog nie zo slecht hehae. En éél omzichtug wier d'r toen Un deken over hedae. Ondertussen was Merien d'r ok, Ze riepe: Ie stae onder un deken in de schure. Iederéén bleef binnen zitte, Want voo un oorlog zou't nie lang mi dure. Merien trok de deken van de kasse, En aolles viel uut mekander. 'tls noe aol wee un bitje bieheleid, Ie ei ondertussen wee un ander. CeeBee. Milieu-vriendelijke aardappelrassen als wapen tegen ook volgend jaar dreigende ziekte. dan de WD. Het voorstel van het col lege betekende geen lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Dit zou wel het geval zijn bij een verlaging over de gehele linie, zoals hij voorstelde. Ook was het voorstel rekreatief onvrien delijk, omdat de zomerwoningen buiten de verlaging vielen. De grondprijzen in De Banjaard zijn te hoog geschat en daardoor zullen in de toekomst de huurprijzen fors om hoog gaan. Was er voor de jachthaven geen particuliere gegadigde? Hij be treurde het idee dat deze haven in handen van de gemeente bleef. Goed koopmansinzicht was volgens hem: on rendabele zaken afstoten. Hij was tegen het geven van subsidie aan de muziek verenigingen via normen, want deze waren vastgesteld door de verenigingen zelf. Zouden de meeste boerderijen kunnen voldoen aan de normen die gesteld zijn om kamperen toe te staan, zo luidde zijn laatste vraag. Volgens de voorzitter lijkt een uit breiding aan de nieuwe gemeenteschuur mogelijk. Het is juist dat het bedrijfs leven niet meeprofiteert van onze be lastingvoorstellen bij de onroerend goed-belasting. We zijn niet rekreatief onvriendelijk, want de andere toeristen belastingen worden niet verhoogd. Ook wij vinden de prijzen in De Banjaard te hoog, maar we zullen moeten uit gaan van de schattingen. Als men onderdelen van de jachtha ven afstoot, gaat men deze uitkleden. Er was één gegadigde die de jachthaven wou kopen. De problematiek van het kamperen bij de boer wordt nog eens nader bestudeerd. De heer Van der Maas pleitte ook voor een procentuele verlaging van de onroerend goedbelasting. Toch moet men trachten de grondprijzen zo laag mogelijk te houden. En om principiële redenen was hij tegen de bekende sub sidies in het welzijn. Volgens de voorzitter waren de grondprijzen in de gemeente niet duur. De heer Sandee begon eerst met een antwoord te geven aan de VVD. Omdat er nu meer meevallers in de financiële sfeer zijn dan vorig jaar, kon zijn frak- tie instemmen met de belastingverla ging. En dan op de manier zoals het college het voorstelde. Een ander voor stel van hem was: 2 raadsleden in de welzijnscommissie. Dat de CPA in Goes gestationeerd was, is volgens hem altijd een foute beslissing geweest. Men moest toch in de toekomst gaan denken over de pri vatisering van de jachthaven, evt. via verhuren of verpachten. Men moet ook geen taken uit de jachthaven afstoten. Het gaat op dit moment niet goed, dus moet men de tarieven niet verhogen totdat er over een andere exploitatie is gesproken. Over de recreatie nog dit, men moet terugkomen op een eerder ingenomen standpunt. Wij zeggendus uitbreiding moet mogelijk zijn. De gebieden die als „wetland" worden aangewezen moeten beperkt zijn. We kunnen als laatste in stemmen met de kosten die gegeven worden aan Apollo, want we wisten dat er nog kosten zouden komen. Het deed de voorzitter genoegen dat men instemde met de wijze van ver laging voor de onroerênd goedbelasting. Het voorstel om maar 2 raadsleden in de welzijnscommissie te benoemen werd meegenomen. De problematiek rond de jachthaven wordt zeker nog eens be keken, maar men moest dan toch dit jaar de tarieven wel verhogen. Het standpunt over de recreatie-stop kan zeer zeker gewijzigd worden. De heer Remijnse wou in zijn tweede termijn enkel kwijt, dat hij voor verla ging is van de onroerend goedbelasting, maar dan wel over de gehele linie. Er waren toch nog enkele zaken die de heer Hamelink van het hart moes ten. Zo stelde hij voor dat politieke partijen ook niet-raadsleden in de wel zijnscommissie zouden kunnen benoe men. Als de gemeente-belangen door hem als vertegenwoordiger in de hulp organisatie niet goed werden behartigd, dan zou men een andere vertegenwoor diger moeten aanwijzen. De CPA was volgens hem beter in Goes dan in Vlis- singen om 2 redenen, t.w. Goes was een knooppunt van verbindingen en het was een centraal punt voor de wagens. Hij ging verder wel akkoord met de subsidies voor 1986 aan het welzijn, maar niet over de normen waarop dit tot stand kwam. Verder was hij prin cipieel tegenstander van het subsidië ren van kerkelijke aktiviteiten. De heer Dieleman snapte weer niets van het CDA. Men wou de recreatie uitbreiden, maar de onroerend goed belasting voor de recreatie niet ver lagen. Ook het bedrijfsleven wordt ge steund met 3% belastingverlaging. De heer Sandee zei dat zijn fraktie niet onvriendelijk tegenover de recrea tie stond, omdat men de tarieven van de jachthaven wou verlagen. De on roerend goedbelasting ligt in deze ge meente niet hoog. Hij was blij dat nu de minst draagkrachtigen geholpen konden worden. Tegen de heer Hame link zei hij nog, dat een gemeentelijke vertegenwoordiger niet tegen een raads- meerderheid mag zijn. De voorzitter wou de kwestie van de gemeentelijke vertegenwoordigers in de diverse regelingen eens later bespreken. De heer Van der Maas tekende nog bezwaar aan tegen het voornemen om maar 2 raadsleden in de welzijnscom missie te benoemen. Nadat de voorzitter had gekonstateerd dat niemand meer stemming wenste over de Begroting 1986 en het Jaar programma specifiek welzijn 1986, wer den deze met inachtenming van de op en aanmerkingen goedgekeurd. Een nieuwe verordening op de hon denbelasting voor 1986 werd goedge keurd, alsmede de verhoging van de liggelden in de jachthaven. De eerste 3 wijzigingen van de be groting voor 1986 passeerden hierna de raad. En de rondvraag leverde enkel een nieuwe procedure op van de heer Hamelink betreffende de behandeling van de begroting. De voorzitter ging dit eens bekijken. En zo kon de voorzitter na bijna 4 uur vergaderen een punt zetten achter deze begrotingsvergadering van de ge meente Wissenkerke. POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING P.V. DE BLAUWE DOFFER - KRT. Zaterdag 14 december a.s. organiseert de Noord-Bevelandse Postduivenvereni ging haar jaarlijkse duivententoonstel ling in hotel „De Korenbeurs" te Kort- gene. Een 250-tal postduiven zal wor den tentoongesteld, welke, alvorens een keuring zal ondergaan, waarbij onder meer gelet zal worden op de vleugel kwaliteiten, lichaamsbouw, indruk, con ditie enz. De keuring zal geschieden in acht verschillende klassen, te onder scheiden in geslacht en leeftijd, en zal in handen zijn van de keurmeester G. J. Bakker uit Zierikzee, lid van de Eerste Nederlandse Groep van Gediplomeerde Keurmeesters. Tijdens deze tentoonstelling zullen ook enige attracties opgesteld zijn, o.a. rad van avontuur, waarbij vele mooie prijzen te winnen zijn. Tevens zullen op zaterdagavond bon nen voor jonge duiven van bekende spelers welke ook in provinciaal ver band hun mannetje weten te staan bij opbod worden verkocht. De tentoonstelling is voor bezoek ge opend op vrijdagavond en op zaterdag vanaf 16.00 uur. De toegang is vrij. een artikel wat onder de kop „Cor van Halst: 25 jaar op de ambulance" heeft gestaan. Deze reportage is gepubliceerd op 6 september 1984, dus al een tijd geleden. Waarom ik nu pas op dit ar tikel reageer, is te wijten aan de om standigheden die hieruit zijn voortge vloeid. Het gaat over de volgende uitspraak die Cor van Halst toen deed, n.l. „Hart voor de zaak". „Nog één wens heeft Cor. Graag zag hij, dat er in de toekomst een reserve chauffeur en begeleider bij kwamen. Want dat een ambulance stil moet staan, om wat voor redenen dan ook, vindt Cor, is iets verschrikkelijks. Stel dat er hier dicht in de buurt iets ern stigs gebeurt, de ambulance staat er ook, maar kan niet rijden omdat wij er niet zijn. Zoiets mag eigenlijk niet gebeuren. Wanneer we over 'hart voor de zaak' praten, spreekt dit laatste voor zichzelf en het is Cor ten voeten uit." Nu het waarom van dit schrijven. Omstreeks die tijd was ik werkzaam bij het garagebedrijf Van Halst, en als zodanig heb ik in 't verleden heel wat keren als „begeleider" dienst gedaan op de ambulance. Naar aanleiding van de uitspraak van dhr. Van Halst ben ik toen een cursus „ambulance begeleider" gaan volgen. Wie schetst echter mijn verbazing, toen ik dit bekend maakte aan boven genoemd persoon (die mij regelmatig stimuleerde) kon daar totaal geen spra ke van zijn dat ik na enige tijd als re serve chauffeur en begeleider zou gaan functioneren. Sollicitaties van mijn kant bij de Ambulancedienst „De Bevelan- den" werden serieus behandeld, zodat op de wens van dhr. Van Halst kon worden ingegaan, door mij in de vorm van een stageplaats (is nodig voor cur sus) en reserveman te plaatsen. Dit werd ook door dhr. Van Halst de kop ingedrukt, met uitspraken, naar ik meen, zeker geen hart voor de zaak! (Ontslag volgde spoedig). Ik betreur ten zeerste dat zoiets ge beurt, in een tijd dat de media bol staan van werkverdeling, c.q. arbeidstijdver korting e.d. Zelfs privé-investeren voor werk wordt gestraft! Zodat ik nu wel met een peperdure cursus zit, maar totaal niet aan de bak kom, ondanks zijn oproep in bewust artikel. Wat hiervan de aan leiding is, is mij nog steeds een raadsel, maar misschien dat langs deze weg toch iets duidelijker wordt of gemaakt kan worden. J. M. Zwemer. Nieuwstraat 61, Kamperland. De overvloedige regen in voorjaar en zomer van dit jaar zorgde voor een overvloedige gtoei van onze aardappel gewassenMaar tegelijkertijd voor een vernietigende aanval van de ge vreesde aardappelziekte phytophthora- rot. Vele hobby-telers en volkstuinders zagen hele percelen na aantasting ver loren gaan. In de ons omringende landen is het overigens al niet veel beter. Een Frans tuinbouwblad meldt, dat vijf miljoen Franse volkstuinders dit jaar een aard appel-misoogst beleefden. Het Belgische blad „Landleven" spreekt zelfs van een „aardappeldrama". Talloze volks tuinders zagen hun oogst totaal ver loren gaan aan knolrot. Hoe bedroevend deze situatie ook mag zijn, toch is het verstandig thans reeds maatregelen te nemen met het oog op het volgende seizoen. De groot scheepse aanval van dit jaar zal na melijk onvermijdelijk gevolgen hebben voor het komende jaar. Nederland telt ongeveer 800.000 hob bytelers en volkstuinders, die met z'n allen 17.000 hectare grond gebruiken. Met andere woorden: 570 komplete boerderijen! Zo'n zeventig procent (dus meer dan een half miljoen) volkstuin ders bestemt op het minst een deel van zijn tuin voor de teelt van aardappelen. Drie groepen. Ruwweg kunnen deze amateur-telers in drie groepen worden ingedeeld. Groep één teelt een traditioneel ras als Eersteling, Eigenheimer, Bintje, Doré en dergelijke. Het zijn rassen die al tussen de zestig en honderd jaar be staan en die gevoelig zijn voor ziekten als de phytophthora-rot Wanneer deze tuinders zeer intensief hebben gesproeid met een bestrijdingsmiddel (bijvoor beeld eenmaal per week), dan zal er sprake zijn van uitval aan zieke knol len, maar kan de oogst toch redelijk zijn. Groep twee bestaat uit tuinders die wel dezelfde rassen hebben gepoot, maar die niet hebben gesproeid. Hier is dit jaar gegarandeerd sprake van een volledige misoogst. Op onbespoten proefvelden bleken de Eersteling, Ei genheimer en Bintje voor honderd pro cent aangetast en de iets sterkere Doré voor zeventig procent. In groep drie vinden we de tuinders die een modern ras telen, dat praktisch ongevoelig is voor de phytophthora-rot. Zij hebben dan ook niet gesproeid. Deze groep spreekt van een topoogst. Want juist bij veel regen kan een niet door ziekte uitgeschakeld aardappelgewas een indrukwekkende oogst geven. Spuiten. In deze derde groep zitten vele volks tuinders die meer en meer bezwaar maken tegen chemische ziektebestrij ding. Niet ten onrechte brengen zij naar voren, dat er een levensgroot verschil is tussen de beroepsteler en de volkstuinder. De eerste raakt na melijk bij het sproeien alleen de bo vengrondse delen van de aardappel plant; de knollen blijven veilig onder de grond. De sproeiende volkstuinder echter laat in veel gevallen de giftige nevel ook neerdalen over zijn spinazie, sla, aardbeien en boontjes, die de vol gende dag op tafel moeten verschijnen. En vaak krijgt de tuin van de buur man ongewild ook nog een flinke tik meeWaarom daarop thans terug komen? De schimmelsporen van' de aardappel ziekte kunnen op de aardappelresten van het voorgaande jaar „overwinte ren". Daarnaast vormen aangetaste knollen net nog voldoende groeikracht om volgend voorjaar boven de grond te komen, voor het komende gewas een besmettingshaard. Het is een bekend gegeven, dat als veel ziekte in een be paald jaar huishoudt, dit in het vol gende seizoen weer kan worden ver wacht. De tuinder doet er dan ook verstan dig aan om alle afval te verzamelen en te verbranden of in ieder geval af te dekken met plastic. Bovendien moet in het komende voorjaar ieder spon taan aardappelplantje in het oude bed direkt worden verwijderd! Op deze manier heeft de volkstuin der volgend jaar meer kans op een behoorlijke oogst. Maar het allerbelang rijkste voor hem is de keuze van het juiste ras voor het volgende seizoen. Besmettingsbronnen blijven immers al tijd aanwezig. Al was het maar op het terrein van de buurman. Modern ras. De volkstuinder die niet wekelijks wil sproeien zal onvermijdelijk moeten kiezen voor een modern ras. Een ras, dat voldoende weerstand tegen ziekten bezit en dat tevens lekker, handzaam en produktief is. Door alle argumenten worden die laatste eigenschappen wel eens uit het oog verloren. Maar het gaat de tuinder toch in de eerste plaats om aardappelen die lekker zijn? Die lekkere moderne rassen zijn er wel degelijk. Veel moderne rassen zijn ontwikkeld met het oog op opbrengst, industriële verwerking of export, maar de volkstuinder zal zoeken naar de ideale kombinatie van ongevoeligheid voor ziekten en een goede smaak. Hij komt dan terecht bij de Lekker- lander en de Parel, al zo'n twintig jaar bestaande rassen. Zij worden in toe nemende mate verbouwd door kleine verbouwers, volkstuinders en andere liefhebbers in Nederland en België. Het zijn aardappelen die de van ouds ge waardeerde smaak kennen, maar die bovendien onvatbaar zijn voor ziekten, een mooie knolvorm hebben en niet worden ontsierd door diepe putten (kiemogen). Het pootgoed van deze rassen wordt in de drie noordelijke provincies ver bouwd. Het is thans overal in Neder land te koop en tegen de planttijd meestal uitverkocht. Parel. De Parel is een tamelijk vroeg ras met een goede konsumptie-kwaliteit. Onder normale omstandigheden behoeft niet te worden gesproeid tegen phy- tophthora- en knolrot. Bij uitstek ge schikt voor teelt op zand- en dalgron den; op klei en zavelgronden doet de Parel het minder goed. Deze aardappel is kruimig, heeft een zuivere kleur en een rond ovale vorm en geeft een goede opbrengst. Wel moet er rekening mee worden gehouden, dat dit ras ta melijk gevoelig voor droogte is. Lekkerlander. De Lekkerlander is een snel groeiend en vroeg ras met een voortreffelijke konsumptiekwaliteit. Sproeien is over bodig; knolgebreken en misvormde knollen zijn deze aardappel onbekend. De Lekkerlander groeit op alle grond soorten en geeft in het algemeen hoge opbrengsten. Bloemig en toch vast bij het koken, zuiver van kleur en ook nog eens ge schikt voor het maken van frites. Deze aardappel kan voor direkt gebruik al vanaf eind juni worden gerooid. De hoofdoogst laat zich zonder kwaliteits verlies gemakkelijk tot februari be waren.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3